--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kočík Milan
Název: Směrnice
Zdroj: NN Ročník........: 0005/010 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
PRVNÍ SMĚRNICE A-oper-IX-1 První obecná Směrnice o používání operativní techniky z roku 1954 zachovaná v archivu ÚV KSČ byla nahrazena Směrnicí o používání zpravodajské techniky A-op er-IX-1, kterou podepsal ministr vnitra R.Barák, dne 27. prosince 1955 a vstou pila v platnost prvního dne roku 1956.31)
Krycími názvy zde bylo opatřeno pět úkonů. Při použití operativní techniky je tajným opatřením, a proto je schvaluje pouze ministr vnitra či jeho náměstkové . Každé vyzrazení operativní techniky je nutno hlásit ministrovi vnitra nebo p říslušnému náměstkovi.
Směrnice vymezila působnost IX.správy vevztahu k regionálním útvarům: "IX. sp ráva působí pro všechny krajské správy MV v Čechách a v mimořádných případech na celém území ČSR". Byla zde zanesena i jistá organizační animozita: 9.odbor KS MV v Brně obsluhoval operativní techniku vevšech tehdejších krajích na Mora vě s vyjímkou Ostravy, která prováděla všechny úkony sama. 9.odbor KS MV v Bra tislavě měl naopak zajišťovat tachnické úkony pro všechny krajské správy MV na Slovensku.
Úkon 103 (dlouhodobý odposlech) směl být nasazen nejdéle deset dní. Prodlouže ní opět schvaloval ministr vnitra nebo jeho náměstkové. Výjimku tvořily "zvláš tní objekty", např. ZU, ve kterých mohl být úkon pod pravidelnou kontrolou i d éle.
Spolupracovníci se směli získávat jen na "vlasteneckém" podkladě. S jinými by lo při používání techniky zakázáno pracovat. Výjimku povoloval pouze ministr v nitra nebo některý z náměstků a přehled o těchto spolupracovnících vedlo evide nční oddělení IX. správy MV. Tito spolupracovníci nebyli registrováni v regist rech svazků operativních správ StB, ale jejich blokační karta se zařazovala do všeobecné evidence prvního zvláštního odboru. Tato karta byla po ukončení spo lupráce vyjmuta a přiložena k osobnímu svazku spolupracovníka. Stejným způsobe m se postupovalo při předávání spolupracovníků jiné správě. Výjimku tvořili "k rátkodobí" spolupracovníci, jejichž karta nebyla předávána do centrální eviden ce a které bylo možno vylustrovat pouze v evidencích IX. správy MV či 9. odbor ů KS MV.
"Veškeré dokumenty, získané operativní technikou, ukládají se pod jednotným k rycím názvem akce do technických svazků. Jinde nesmí být jakékoliv záznamy neb o dokumenty o operativní technice uloženy". Výjimku z tohoto nařízení tvořily pouze materiály zpracované pro I. správu. "Důležité stati z technických záznam ů si vypíše operativní pracovník sám s přizpůsobením charakteru agenturní zprá vy". Ve skutečnosti to znamenalo přepsat informaci do takové podoby, aby se ne lišila od hlášení agenta. Používaly se formulace typu: pramen byl přítomen při rozhovoru, nebo: objekt akce pramenu sdělil... "Po skončení úkonu vrací opera tivní součásti MV technické svazky nebo cívky nejdéle do 10 dnů zpět na operat ivní techniku, kde se záznamy zruší. Při vyžadování kontroly meziměstských neb o mezistátních hovorů a dálnopisného styku je třeba vyrozumět IX. správu MV ne jméně jednu hodinu před započatým hovorem. K tomu je třeba znát, ze kterého čí sla bude hovor prováděn a na jaké číslo má být voláno".
Z cenzury dokumentů prováděla IX. správa jen tzv. 3. stupeň cenzury. Tedy ten , při kterém bylo možno dokument viditelně poškodit nebo zničit. Ostatní cenzu ru prováděl 2. zvláštní odbor MV.
Všechny technické svazky se po ukončení akcí ukládaly do operativního archivu IX. správy MV.
DRUHÝ ZVLÁŠTNÍ ODBOR
Za pozornost jistě stojí i činnost 2. zvláštního odboru MV, který se zabýval "kontrolou listovních zásilek", prestože se do Správy zpravodajské techniky vč lenil až při reorganizaci v roce 1964. Pod tímto označením si v demokratičtějš í části světa bylo možno představit kontrolu korespodence omezené skupiny rozp racovaných osob, případně zásilek do zahraničí. To se ovšem netýká činnosti St átní bezpečnosti. Zpráva, kterou pravidelně zpracovávalo ministerstvo vnitra p ro ÚV KSČ, se nazývala: "Přehled o průzkumu veřejného mínění obyvatelstva, pro vedeného kontrolou poštovních listovních zásilek ve vnitřním a zahraničním poš tovním styku" a nebyla ničím jiným než plošnou cenzurou dopisů, jež ovšem přek vapuje svým rozsahem. V době od 14. 11. do 28. 11. 1953 bylo kontrolováno celk em 30 854 listovních zásilek ve vnitřním poštovním styku a 22 347 listovních z ásilek tuzemských pisatelů do zahraničí. Z tohoto počtu byly vytěženy pro Přeh led poznatky o náladě obyvatelstva, o tom, jak lidé žijí a jak se staví k otáz ce hospodářského a vnitropolitického života v 4 550 dopisech, což je přibližně 7% z celkového počtu kontrolovaných dopisů, tedy přibližně každý čtyřicátý do pis.
Průzkumem bylo zjištěno, že jen jedna polovina procenta pisatelů poznatkových dopisů hodnotí objektivně ve svých dopisech vnitřní a zahraniční situaci. Z c elkového množství poznatkových dopisů cca 95% pisatelů živelně reaguje na podm ínky hnotného osobního zabezpečení a vesměs z toho úzce osobního hlediska hodn otí současnou hospodářskou situaci."32) Dále jsou ve zprávě rozepsány poznatky "podle třídního původu pisatele". Pro příslušníky StB je např. "zarážející, j ak minimální zájem o hospodářské a vnitropolitické události je projeven z řad studentů, kde nacházíme též nejmenší procenta kladných projevů.34)" V podobné informační zprávě z roku 1963 nenacházíme ve vyhodnocování prakticky žádné změ ny. Nadále trvají útoky proti ÚV KSČ, pisatelé nejen že nevěří podanému vysvět lení politických procesů, ale požadují i "svobodné volby".33)
V informativní zprávě pro kolegium MV, která byla vypracována v roce 196034), se uvádí: "Zavedením nových zařízení z IX. správy MV a uplatněním námětů prac ovníků CHPK (chemická prověrka korespodence) z druhého zvláštního odboru MV, d ošlo k podstatnému zvýšení kapacity a ke zproduktivnění práce CHPK na 2. zvl. odboru i na krajích.
V roce 1958 bylo fyzikálně scenzurováno 30 000 zásilek. V roce 1959 to bylo již 100 000 zásilek.
Za rok 1958 bylo hloubkovou prověrkou korespodence prověřeno jen několik příp adů, v roce 1959 již 4 000 a za první čtyři měsíce roku 1960 již další 4 000 z ásilek. Z uvedeného přehledu je zřejmý nárust o více než 300%. "Pracovníci che mické prověrky podali námět na zhotovení průběžného lisu, který by umožnil zvý šit kapacitu hloubkové chemické prověrky o 600 až 700%. V roce 1959 byl dán do provozu elektrostatický snímač pro postihování některých druhů karbonového pí sma a fosforoskop pro zjišťování některých tajných inkoustů. Chemická prověrka korespodence byla na 2. zvl odboru vybudována v roce 1958."
Chemickou prověrkou korespodence, která spočívala v chemických testech, zda d opisy neobsahují tajnopisnou zprávu, se v prvních dvou letech podařilo zachyti t 78 tajnopisů. Z tohoto množství bylo 18 tajnopisů odhaleno v akcích, rozprac ovávaných na dožádání operativních správ MV. Dalších 16 tajnopisů se týkalo sp ojení rozvědky ČSR, aniž bylo provedeno obstavení adres. Zachyceny byly i tři zásilky papíru, který měl charakteristické vlastnosti karbonu.35) Největším pr oblémem byl výběr materiálů určených pro chemickou prověrku. Přesto však, podl e pozdějších hodnocení, byl obor PK a CHPK jeden z nejúspěšnějších. V návrhu p lánu VÚ MV na rok 1961 je dokonce požadováno provést úpravu přístrojů pro pozř eby masové cenzury.
VÝVOJ SMĚRNIC A-oper-IX-1 Nová směrnice A-oper-IX-1 vstoupila v platnost 1. dubna 1957.36) Po tomto dat u mohli v některých případech rozhodnout o nasazení operativní techniky náčeln ík IX. správy nebo náčelníci KS MV či zástupci. Šlo především o použití techni ckých úkonů v objektech vyšetřovacích útvarş, v hotelích, lázních, konspirační ch bytech a pod. Doba nasazení technického úkonu 103 se prodloužila z 10 dnů n a 2 měsíce. Během nasazení směl být odposlech obsluhován (těžen) nejvíce deset krát, přičemž se za jednu obsluhu považoval jeden den. Tedy maximálně 24 hodin po dobu 10 dnů. Další změna se týkala přepisu záznamu odposlechu, který prová děl operativní pracovník formou agenturní zprávy. Bylo nařízeno používat uprav ených krycích čísel: např."úkon 103" se na agenturním přepisu objevil jako "ag ent 9 103" nabo "úkon 52" jako "agent 952". Další zvláštností byla možnost nas azení "úkonu 52" 5. odborem SMV Jáchymov. U telefonního odposlechu ("úkon 220" ) stačilo k nasazení schválení náčelníkem správy nebo příslušného odboru KS MV . V těchto směrnicích není časově omezena délka nasazení "úkonu 220". Pouze je zde poznámka, že do pěti dnů od zapojení úkonu je nutné se spojit s referente m pro "úkon 220", a pokud nejsou výsledky, podat o tom zprávu náčelníkovi oper ativní součásti MV se žádostí o zrušení úkonu.
Ve směrnicích z roku 1957 je také poprvé zmíněna možnost rozboru slin na obál kách za účelem zjištění krevní skupiny. Nalezneme zde odstavec, jenž upravoval razítkování obálek jak československými, tak cizozemskými razítky, případně z měnu dat na razítkách nebo výměnu obálek. Tyto úkony schvalovali náčelníci spr áv MV a náčelník 2. zvláštního odboru MV.
Rozkazem ministra vnitra č. 12/1959 byla na IX. správě zrušena chemická cenzu ra.37)
Další pozměněné směrnice o používání operativní techniky (A-oper-IX-1) vešly v platnost 1. července 1959.38) Hned úvodní doplněk ve směrnicích ilustruje po dřízenost Státní bezpečnosti komunistické straně. "Nasazení operativní technik y ve zvlášť závažných akcích může být uskutečněno na KS MV jedině na návrh náč elníka KS MV, po schválení ministra vnitra nebo jeho náměstka, na základě před chozího projednání a souhlasu vedoucího tajemníka KV KSČ (KV KSS). V ústředním aparátu ministerstva vnitra akce tohoto druhu schvaluje výhradně ministr vnit ra. V těchto zvlášť důležitých akcích mohou technický úkon nasazovat a vytěžov ání provádět výhradně vybraní příslušníci MV - členové strany. Důsledně je nut no dodržovat zásadu, že operativní technika nesmí být používána ve stranických objektech a v objektech, v nichž jsou konána zasedání orgánů strany, t.j. v b udovách, kde jsou umístěni pracovníci stranických orgánů, v zasedacích síních, kde se konají stranická jednání, dále v bytech stranických funkcionářů, ve st ranických hotelích, rekreačních střediscích, chatách apod."
Nomenklaturní aparát se poučil z první poloviny padesátých let, kdy následkem částečné ztráty kontroly nad Státní bezpečností paradoxně skončilo nemálo str anických kádrů v rukou svého "meče a štítu".
Směrnice zrušila technické centrály v Brně a Bratislavě. Všechny úkony v okru hu své působnosti nadále prováděly 9. odbory KS MV. Ve složitějších případech spolupracovaly na realizaci s IX. správou MV.
Při nasazení "úkonu 103" bylo - podobně jako u předchozích Směrnic - možno po žadovat nasazení po dobu nejdéle 2 měsíců, ale zvýšil se počet obsluh tohoto ú konu, a to až na patnáct. Prodloužení mohlo být požadováno nejvýše dvakrát, žá dost schvaloval ministr nebo jeho náměstkové. Zvukové záznamy se i nadále uklá daly pouze na dobu 10 dnů. Z neustálého prodlužování termínů pro nasazení dlou hodobého odposlechu, že zřejmé, že se ani tyto směrnice nedodržovaly. Jsou dok umentovány desítky akcí, při kterých se nezjistilo vůbec nic. Například každý západní novinář byl již předem podezřelý ze špionáže a "profesionální" kontrar ozvědné části Státní bezpečnosti to stačilo k žádosti o nasazení operativní te chniky.
Protože se intenzívněji projevovalo technické zaostávání za vyspělými zeměmi, činnost StB se stále více zaměřovala na práci s agenturou a na nasazování tec hniky proti "vnitřnímu nepříteli", kde bylo nebezpečí dekonspirace minimální. Z tabulky je jasné, že extenzivní využívání operativní techniky muselo nutně d říve či později vést k revizi tohoto stavu. Tyto informace je totiž nutné také vyhodnotit.
1960 1962
dlohodobý odposlech 336 493
krátkodobý odposlech 1 563 1 207
odposlech telefonu 2 112 2 394
tajný výjem 954 1 39139)
Poslední závazné směrnici pro práci IX. správy 40) se věnovaly i možnosti nas azení úkonu v zahraničí. Schvalovací pravomoc měli opět ministr vnitra nebo je ho náměstkové.
Opětně byla zavedena chemická cenzura, kterou provádí IX. správa, 1. a 2. stu peň pouze ve vyjímečných případech. Cenzuru 3. stupně (zničení, resp. viditeln é poškození dokumentu) však již provádí jedině IX. správa.
Dne 15. října 1960 vstoupil v platnost Dodatek k směrnicím o používání operat ivní techniky u OO MV, týkající se telefonního odposlechu.41)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
POSLEDÍ ROK IX. SPRÁVY MV Z vyhodnocení činnosti IX. správy za rok 1963 si můžeme udělat rámcový obráze k, kolik (a jakých) technických úkonů prováděla Technická správa MV počátkem " liberalizace" komunistického systému.42) Dozvíme se, že po 1. odboru (náčelník kpt. Jan Doležal)43) požadovala operativa zavedení dlouhodobého odposlechu ve 155 akcích. Z toho jich bylo realizováno 112 (1 ZU a 7 DB). Jenom 26 akcí byl o zrušeno v průběhu rozpracování. Krátkodobý odposlech požadovaly operativní s ložky ve 182 případech. Provedlo se 159 akcí, z nichž plných 80 se týkalo mont áží a 79 použití kamuflu s vědomím spolupracovníka. Individuální prostředek by l na zastupitelských úřadech použit šedesátkrát. Přibylo pět nových spolupraco vníků a se stávající agenturou provedeno 821 schůzek. Dále se ve vyhodnocení h ovoří o 94 kombinacích za účelem získání klíčů, z nichž 68 dopadlo úspěšně. Je nom ve dvou případech došlo k odhalení "úkonu 103" na ZÚ a DB.
Do května 1963 bylo na pracovišti telefonního odposlechu obslouženo průměrně 106 akcí. V dalších měsících již jen po 59 akcích. Zapojilo se 495 mových line k a 535 starých bylo zrušeno. Odesláno bylo např. celkem 12 428 přepsaných zpr áv a 1 902 nahraných hovorů v srbochorvatštině, neboť na pracovišti telefonníh o odposlechu nebyl k dispozici překladatel z tohoto jazyka.
I. správa 448 předaných zpráv
II. " 6 655 "
III. " 2 967 "
IV. " 1 754 "
VI. " 395 "
VII. " 156 "
VIII. " 113 "
IX. " 6 "
KS MV " 152 "
VB " 50 "
Z kartotéky telefonních účastníků byly zodpovězeny 18 143 dotazy. Na 9. odbor y KS MV bylo odesláno 5 368 zjištěných účastníků hovorů s NSR a 2 139 zjištěný ch účastníků hovorů s Velkou Britanií a Spojenými státy.44)
Tajná technická prohlídka (úkon 77) prováděná 3. odborem (náčelník kpt. Jiří Pšenička)45) se uskutečnila celkem ve 336 akcích, z toho na západních ZU ve 36 akcích. S operativním výsledkem ve 182 a bez výsledku ve 154 akcích. Proběhlo 59 akcí získání otisků klíčů pro nasazení dlouhodobého a krátkodobého odposle chu. Pro potřebu operativy bylo zhotoveno 2 013 klíčů.46)
Chemické rozbory vzorků odebraných při tajných technických prohlídkách byly p rovedeny ve 47 akcích. KS MV si vyžádaly 29 akcí a 18 operativní správy MV. V používání tajnopisných prostředků byli vyškoleni celkem 34 agenti (25 pro I. s právu, 5 pro II., 1 pro IV. a 3 pro HS PS ZO). Tajnopisné spojení používalo 35 techniků, z toho ze zahraničí 28. Od nich přišlo v tomto roce 112 zásilek a o deslalo se jich 6. V kontrolním provozu jich bylo 128 a odesláno 15. Celkem př išlo od agentů 236 zpráv a odesláno bylo 15. (I. správa: 162 zásilky - 13, II. správa: 52 - 2, HS PS ZO 22 - O). Stočtyřicetkrát se otevíraly speciálně zaji štěné zásilky a schránky určené "kapitalistickým" zastupitelským úřadům. Skryt é pozorování a fotografování proběhlo ve 39 akcích s pozitivním výsledkem ve 3 0 akcích, bez výsledku v 9 akcích. Fotodokumentace doličných věcí se prováděla ve 36 akcích. Skryté fotografování bylo devětkrát namontováno v hotelích či k onspiračních bytech, zabudované zařízení použito ve 38 akcích. Fotografií různ ých formátů 3. odbor zhotovil celkem 97 386.47)
Třicet tři příslušníci 4. odboru (náčelník kpt. Ladislav Michálek)48) vyrobil i pro potřeby I. správy (rozvědky) 36 druhů falzifikátů domácích dokladů v cel kovém počtu 665 kusů, a zahraničních 42 druhů v počtu 490 kusů. Operativa obdr žela 1 231 razítko, 48 kusů cizích cestovních dokladů, jugoslávské kolky a des ítky falešných známek do různých průkazů. Pro I. správu byly zhotoveny dokonce 24 kusy západoněmeckých řidičských průkazů, 181 různých štočků na běžné cesto vní pasy, známky apod.49)
V roce 1963 pracovalo na 2. zvláštním odboru celkem 429 pracovníků (z toho v centrále 163). IX. správa zaměstnávala 727 příslušníků (v centrále 514 a v kra jích 213). Napřesrok. v roce 1964, byla IX. správa zrušena. V nové struktuře m inisterstva vnitra obdržela Správa zpravodajské techniky krycí název VI. správ a. Historie IX. správy skončila. Neznamenalo to však, že by skončila nezákonná praxe masového používání operativně technických prostředků.50) SPT TELECOM - HORŠÍ JAK DO POLICE HROM
O této instituci jsme již informovali v několika předešlých článcích NN, napos ledy v č. 49/1994. Na naši výzvu se ozvalo několik dalších tzv. postižených po dobným problémem. O jaký monopol se jedná je všem již nyní dostatečně známo, v zhledem k posledně presentovaným zprávám téměř ve všech masmédiích. Odvolání p . Makovce za jeho totalitní projevy v nařízení cenzury je varováním pro naivní bláhovce, kteří uvěřili v možnou transformaci bolševiků do masky liberálních demokratů. Totéž platí pro ostatní jenž se nechali obvinit za to, že celá dese tiletí mlčeli k totalitě a okupaci. Jiní se zase směle účastní na zlodějině st oletí v kupónové privatizaci a pak pláčí nad minimem spadaných drobků z prohýb ajících se stolů hojnosti mocných. Ale nejvíce a netrpělivě jsou očekáváni ti, co spoléhají na pravdivá tvrzení proslulých, neomylných prognostiků a naskáka li do propasti s přesvědčením, že dole bude umístněna trampolína a ta je odraz í do výšin štěstí, blahobytu dle Všeobecné deklarace lidských práv. Selský roz um opět zůstal stát a jen hrstka realistů se snaží, ač zdlouhavě, propast obej ít či překlenout. Tito se pak stávají posměchem podnikavců, šmelinářských šmej dů a demoralizovaných materialistů, jenž se vzhlédli v "zápaďáckém stylu" a de vastují to poslední co v nás ještě zbylo. Byrokracie, korupce, pohrdání občane m je patrno ve zveřejňovaných skandálech, ale i při běžném styku v institucích . Poté je tedy možné, že KRAJSKÝ SOUD BRNO ROZHODL ZE DNE 12.12.1994, pod ozn. 16 Co 937/94, O POTVRZENÍ USNESENÍ MĚSTSKÉHO SOUDU PRO NEDOPLNĚNÍ NÁVRHU. Pře stože byl návrh řádně doplněn a potvrzen při osobní účasti redaktora Marka Koř ínka, přeplacená částka, vzniklá tedy jako škoda, nebude již nikdy navrácena p rávnické osobě Charita Města Žďáru, neboť ODVOLÁNÍ NENÍ PŘÍPUSTNÉ. A je to. Ne oprávněné blokování 13 měsíců je přeci maličkost, škoda vlastně nevznikla, exi stují budky, nebo volání do lesa. . .
Stížnost na pokračující represe ze strany SPT TELECOM na MH ČR - ČTÚ, oblast j ihomoravská, Tyršova 3, Žďár nad Sázavou ze dne 24.10.1994 mi byla bez odpověd i navrácena i s oxeroxovaným dokumentačním materiálem až 1.2.1995. Předal jsem tedy celou záležitost Okresnímu státnímu zastupitelství Žďár a když se dlouho nic nedělo, tak OSZ JIHLAVA. Z Jihlavy to předali zpět do Žďáru, tím jsem zís kal informaci a doklad s určeným číslem, poté mě vyzvala policie k podání vysv ětlení. Nejdříve byl vyšetřovatel překvapen žalobou na neznámého pachatele a t vrdil, že se s takovýmto případem v této věci ještě nesetkal. Telekomunikace m ají prý své instituce, neboť jsou hospodářskou činností s určitým řádem, možno stí oprávněných zásahů, sankcí apod. Při druhé návštěvě, kam si mě vyšetřovate l předvolal, byl již chytřejší. Hlavní jeho pozorností a směr otázek byl na dě ti, kolik jim je let, kde se nacházely apod. Zdali mohu prokázat konkrétní vzn iklou škodu za blokování telefonu atd . Stejná písnička jako "argumenty" SPT T ELECOM či ČTÚ - "nezávislý". Mými argumenty byla nepřetržitá kontrola nad dětm i i telefonním přístrojem. Na úpravách domu i zahradě jsme pracovali společně, popř. byli u vody či na oslavě narozenin. Partnerka zbytek léta trávila doma po ortopedické operaci, nemluvě již o zcela zablokovaném telefonu z naší stran y do poloviny září/94 a od poloviny SPT TELECOM, přesto přišla složenka na úhr adu 13 660.40,-Kč. Posledním z argumentů byl den 10.9.1994, kdy je téměř nepře tržitě voláno od 7.hod. do téměř 18 hod. To stojí za ukázku a posouzení opravd u nestranného přístupu vyšetřovatele, kterému jde o "objektivní posouzení" pří padu. MH ČR přistupuje svou "plnou odpovědností" formou zvláštní komise sestav enou z odborníků v oboru telekomunikací, avšak nemůže rozhodnout ve lhůtě 30, popř. ani ve lhůtě 60 dnů (ze dne 23.11.94).. .
K zamyšlení vede i PŘÍPAD PANA MICHALA JELÍNKA, kam až vede rutinní arogance b yrokratických šimlů. V jeho případě se taktéž dočkal pouze ZAMÍTAVÝCH ODPOVĚDÍ NA REKLAMACE. Požadují nekompromisně úhradu jejich předložených nesmyslů. Pan u Jelínkovi je 44 let, dcera je vdaná v Itálii a nemá telefon, syn je na vojně , manželka o rok mladší. Neúměrné, až trojnásobné,zvyšování účtů začal sledova t v období 12/92 - 1/93. ZA BŘEZEN TO BYL ÚČET JIŽ 1 800,- Kč. Okamžitě zablok oval sporožiro a podal reklamaci. Návštěvou technika bylo zjištěno VNIKNUTÍ NE OPRÁVNĚNOU OSOBOU DO DOMÁCÍ ÚSTŘEDNY. ALE V ODPOVĚDI TELECOM BYLO SDĚLENÍ O NE SHLEDÁNÍ ZÁVAD A NENAVRÁCENÍ PŘEPLACENÉ ČÁSTKY. JE ZAJÍMAVÝM, ŽE JMÉNO PANA DO MÁCÍHO JE V SEZNAMECH DůVĚRNÍKů StB. Pan Jelínek se z těchto míst odstěhoval 3 0.4.93, zažádal o přeložení telefonní stanice. JEŠTĚ PůL ROKU MU CHODILY ÚČTY ZA TELEFON, JEŽ ZE ZAČÁTKU VRACEL, POTÉ HÁZEL DO KOŠE. Koncem ledna 1994 mu by l zapojen telefon v novém bytě. Nepřišel účet za zbytek ledna ani za 2/94, ale vše "vynahradil" účet za 3/94, který přišel 28.4.1994 a světe (i dosavadní bř ídile) zboř se - 3 O26 581.60,-Kč. Tento účet p. Jelínek vrátil s tím, " že je momentálně bez peněz". Co by se stalo, kdyby byl telefon veden opět přes spor ožíro ? Stanul by pan Jelínek před soudem za dluh Spořitelně + tučné úroky ? N EBOŤ TELECOM ZÁSADNĚ PENÍZE NEVRACÍ ! Až 6.5.94 se TELECOM omlouvá za chybu a opravuje účet na 5 112.60,-Kč. NÁSLEDUJÍ DALŠÍ A DALŠÍ REKLAMACE. Když se pan Jelínek bránil, při rozhovoru s pracovnicí TELECOM, otázkou zdali ona taky kaž dý den v měsíci telefonuje 30-50 známým, dostal odpověď, že URČITĚ TELEFONUJÍ DĚTI. Po sdělení, že děti jsou mimo domov, odpověděla, že tedy někdo volá do c iziny, nebo na čísla s 0609.. Dodal již jenom, že v jeho věku ho takto bídně p odávané erotické služby nelákají a otázal se, zdali již náhodou neměli případ, že by telefonoval třeba pes. Tak prý je možné, že volá na různé jiné instituc e a má možnost reklamace, poté hovor bez pozdravu ukončila. Za měsíc 5/94 mu p řišel účet na 1 554.10.-Kč (936 impulsů - asi 30 hovorů denně). Po reklamaci o bdržel dopis od ing. Adámkové-hlavní kontrolorky SPT TELECOM, že stížnost je p řijata a stanice bude sledována. Za měsíc červen mu přišel účet na 326.90,-Kč a pan Jelínek usnul na vavřínech, zaplatil. Další měsíc však byl účet 3 477.30 ,-Kč. Odjel na chatu, aby si od SPT TELECOM odpočinul, tři týdny byl byt prázd ný. Za týden dle měření SPT TELECOM stačil prý protelefonovat 12 826.10,-Kč.Po dává stížnost na MH ČR, účet za 9/94 je 2 165.30,-Kč. Za týden přišel opravář, který zjistil obnažený kabel, který prý probíjel do zárubně (montáž prováděl technik SPT TELECOM). 28.11.94 mu přišlo rozhodnutí z ČTÚ, ŽE NEBYLA ZJIŠTĚNA ZÁVADA A TEDY NUTNOST ÚHRADY, podepsána inspektorka Miroslava Pilařová. V pods tatě opsané vyjádření SPT TELECOM.
12.12.94 se ještě slušnou formou odvolal na zjištěnou a potvrzenou závadu. Pan Jelínek má obavy z "neomylnosti" monopolního podniku, žaloby a soudu. Nebyl n ikdy v žádné straně a nemá kamarády na postech. Při své smůle se děsí toho, ža by mohl být souzen soudkyní VOSTŘEJŠOVOU a to již přestává legrace . . . Ze Zlína se nám ozval se svou zkušeností pan FRITSCHER JAN. Jeho věc je ve fáz i odvolání na MH ČR s kopií samotnému ministrovi tohoto rezortu K. Dybovi. Jeh o reklamovaná částka za měsíc srpen/94 na 559.30,-Kč byla šetřena inspektorem Stanislavem Živným a dalším, ani jeden z nich se nepředstavil. Předložením něj akého dokladu opravňujícího ke kontrole se vůbec nenamáhali. S úrovní jakou vy stupovali je až podivné, že je někdo vůbec zaměstnává. Mezitím mu byla provede na změna telefonního čísla a první účet přišel společný, celkem za čtyři měsíc e, což dokazuje NEPŘEDSTAVITELNOU UBOHOST ŘÍZENÍ SPT TELECOM. Proto také odmít á zaplatit za více jak jeden měsíc. Nesjednal si žádnou smlouvu, dle které by si mohli účtovat tel. hovory za libovolný počet měsíců. Navíc ve zmiňovaném mě síci 8/94 nebyl nikdo doma a má na to doklady. Bohužel ale částka byla již pře vedena sporožirovým účtem, takže její vrácení je ve hvězdách. RADA OSTATNÍM - EVIDUJTE SI DETAILNĚ TELEFONICKÉ HOVORY, AŤ MÁTE KONKRÉTNÍ DOKLAD, ZRUŠTE PŘÍK AZY NA SPOROŽÍRU A NECHTE SI ZASÍLAT SLOŽENKY.
Důchodce z Brna, který nechce být jmenován, jenom informuje, že vyhrál soud s SPT TELECOM tvrzením " V MÉM VĚKU MĚ TY VAŠE NASCHVÁLY A EROTICKÉ PRASÁRNY NEZ AJÍMAJÍ" !!
Napsal nám i Mr. Josef Sourek z USA a poslal účet za telefon, tak jak chodí ve slušných společnostech. Uvádí se v něm: jak dlouho byl hovor veden, na jakou vzdálenost, kolikrát byl použit ve třech časových pásmech lokálně. Ve druhé čá sti jsou hovory mezinárodní - datum, čas, volané číslo, sazba, počet minut a č ástka za rozhovor. DOMNÍVÁ SE VŠAK, ŽE NĚCO PODOBNÉHO JE PRO NÁS (BOHUŽEL) VZD ÁLENOU BUDOUCNOSTÍ.
Je to všechno jenom náhoda ? Co si myslet o výzvě představitelů SPT TELECOM, ž e "kdo si letos zažádá o přidělení telefonu, bude mu do konce roku vyhověno" ? Co si myslet o odměnách pracovníků SPT TELECOM, které jsou např. při příležit osti odchodu do důchodu ve výši až ročního výdělku ?
(Pokračování)
Milan Kočík