--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Cibulka Petr
Název: K otevřenému dopisu Anděla
Zdroj: NN Ročník........: 0005/010 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
D E U --------------------------------
K otevřenému dopisu JUDr. Anděla
Vážená redakce Necenzurovaných Novin! Protože ve Vašich novinách vycházejí články k práci pravicové strany Demo kratické Unie, jejimž jsem členem a zároveň stálým čtenářem Vašich novin, pova žuji za nutné vyjádřit se k Otevřenému dopisu JUDr. Anděla, který je sice adre sován předsedkyni Demokratické Unie ing. Hromádkové, ale dotýká se celé člensk é základny a všech sympatizantů.
Jsem předsedou MO DEU Černošice v okrese Praha - západ, kde je již ustave na Okresní Rada DEU, proto jsem se nezůčastnil poslední pracovní porady (21. l edna 1995) předsedů MO DEU a OR DEU, neboť mi to již nepříslušelo. Což si však již nechtělo připustit několik jiných členů DEU a porady se neoprávněně učást nilo, čímž opustili linii vytváření strany.
V loňském roce jsem se těchto porad zůčastnil všech, proto se mohu vyjádř it ke způsobům růstu organizační linie strany. Budeme se s JUDr. Andělem rozch ázet již v samotném pojmu co demokratické je a co není. Je to dáno tím, že v E vropě existuje několik typů demokracie. V převážné většině se jedná o demokrac ie konstitučních monarchií (deset států), demokracie presidentských republik ( tři státy), demokracie parlamentních republik (čtyři státy, z nichž jeden upla tňuje demokracii přímou - Švýcarsko). Proto nelze jednoznačně specifikovat pře sná pravidla demokracie, neboť absolutní demokracie je pustý nesmysl (= anarch ie). Protože JUDr. Anděl žije dlouhodobě ve Švýcarsku, je logické, že uplatňuj e názory na demokracii z pohledu téměř švýcarského. Připomínám tedy hlavní prv ek demokracie: po svobodně projevené vůli se menšina musí dobrovolně podřídit většině, která však nesmí svého postavení zneužít proti menšině. Demokratická Unie je budována na základě stanov, které respektuje většina členstva. Menšina se může stát většinou, přesvědčí-li o svých pravdách většin u členstva. A Demokratická Unie teprve dobudovává svoji organizační strukturu. Je samozřejmé, že neosvědčí-li se některý bod stanov, bude sněmem opraven či zrušen. Stanovy Demokratické Unie jsou tedy zcela demokratické, neboť je uznáv á většina členské základny. Kritika je vítána, ale bude-li shledána většinou n eoprávněnou, musí se kritik podřídit. Ne každý je totiž zastáncem přímé demokr acie švýcarského typu či republikánského zřízení. I v Demokratické Unii jsou z astánci tradiční evropské demokracie-konstituční monarchie, stanovy však na ro zdíl od svých kolegů bývalých republikánů dodržují.
S přátelským pozdravem
předseda MO DEU Černošice Paul Miloš, Alešova 772 252 28, Černošice III.
Vážený pane předsedo MO DEU Černošice,
demokracie je jen jedna. Vychází ze vztahu občana a moci, která mu vládne. Buď má občan jenom právo, ale i skutečnou možnost podílet se tvorbě všech rozhodn utí, která se ho podle jeho vlstního názoru jakýmkoliv způsobem dotýkají, nebo tuhle možnost nemá. V prvním případě o demokracii mluvit lze, v tom druhém o ní může mluvit pouze vládnoucí moc, což se také všude děje. To, že jsou ovládá ní s mocí, která jim vládne spokojeni, to ještě vůbec nic nevypovídá o demokra tičnosti společnosti. Za nacismu a komunismu byla drtivá většina ovládaných tz v. slušných občanů nadšena stavem věcí, ve kterých jim bylo dáno žít a pracova t, a přesto o demokracii nešlo. Ne proto, že jak píšete "... stanovy Demokrati cké unie jsou tedy zcela demokratické, neboť je uznává většina členské základn y ... " , ale právě proto, že možnost členů podílet se na tvorbě všech rozhodn utí, které se jich podle jejich názoru týkají, je zcela fiktivní. Nezapomeňte na to základní : Demokracie a centralismus jsou neslučitelné. Myslím tím demok racii zdola, samosprávu, ne řízení shora!
Petr Cibulka