--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Diktatura je pečlivá účetní
Zdroj: NN Ročník........: 0005/011 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

DIKTATURA JE PEČLIVÁ ÚČETNÍ Rozhovor s JOACHIMEM GAUCKEM o odtajnění spisů STASI

Zmocněnec vlády SRN ve věci spisů STASI, pastor Joachim Gauck, v rozsáhlém sed mistránkovém interwieu pro polskou tiskovou agenturou PAP, vysvětluje jak a pr oč bylo rozhodnuto odtajnit poznatky tajné politické policie bývalé NDR. Tento rozhovor nezveřejnila žádná centrální polská média, dokonce se ani o něm nezmínila. Tuto cenzuru přerušila "Gazeta Polska", ze které tento rozhovor př etiskujeme.

-Pane Gaucku, paní Eva Milewiczová se cítí ukřivděna uvedením svého jména v do kumentech STASI, které jste nechal zveřejnit. Dříve to byla také jiná jména: S . Ciosek, Z. Sobotka. Nic jim nebylo dokázáno, ale musí se bránit. PASTOR GAUCK: Činnost Federálního zmocněnce pro spisy Ministerstva státní bezp ečnost NDR (STASI) je nařízena zákonem, který přesně dodržujeme. Osoby, které jste vyjmenoval, z toho paní Milewiczovou z "Gazety Wyborczej", n ámi nebyly nikdy označeny jako spolupracovníci STASI, byly pouze vyjmenovány v souvislosti s činností Ministerstva bezbečnosti NDR. Z publikovaných dokument ů můžeme pouze vyčíst, že speciální důstojník STASI získával informace od osob v Polsku, bez jejich vědomí. Nás zajímá výlučně popis (...) činností STASI za měřených proti opozici, proti boji za svobodu polského národa. Občané NDR, kteří v roce 1989/90 svrhli režim SED, se rozhodli, že vědomosti m ocenského vládnoucího aparátu NDR nebudou utajeny, ale budou zpřístupněny těm, kteří o ně mají zájem. Bundestag schválil tento zákon velkou většinou hlasů. Tento zákon nás zavazuje k povinnosti poskytovat spisy občanům, badatelům a no vinářům, jestli o to náležitě požádají. Národnost žadatele přitom nehraje žádn ou roli. Proto rovněž polští badatelé, novináři a instituce zabývající se zkou máním minulosti, mohou od nás tyto dokumenty dostat.

Netýká se to ale spisů osob, které byly předmětem rozpracování STASI, čili obě tí. Tyto spisy jsou přístupny pouze obětem, čili osobám jichž se to týká. Badatelé a novináři mohou nahlédnout do spisů všeobecného charakteru (Algemein e Sachakten) - např. do plánů práce operačních skupin STASI v Polsku, jakož i do dokumentů týkajících se legálních a neoficiálních spolupracovníků STASI, a také osob v politických a úřednických funkcích i historických svědků, neboli o sob, které v daném údobí byli členy organizace nebo uskupení významného charak teru.

- Jacek Zakowský v komentáři Gazety Wyborczej, 10. října porovnal vaší argumen taci s "Procesem" Franze Kafky. Skutečně nebylo možné paní Milewiczovou upozor nit na to, že bude vyjmenována v materiálech, které byly předány "Solidaritě" ?

Paní Milewiczová má samozřejmě právo obdržet všechny své spisy, týkající se je jí osoby. Přednostně zpracováváme její žádost a doufáme, i když máme obtíže, p rotože náš archiv není ještě zcela zinventarizován, že budeme moci jí poslat v nejbližších dnech její první materiály.

Není ale v našich silách nalézt a upozornit všechny osoby vyjmenované ve spise ch před vydáním materiálů badatelům nebo sdělovacím prostředkům, neboť náš arc hiv obsahuje 180 kilometrů spisů. Zvažujeme již 2,3 miliónů žádostí. Není vyjí mkou, že v jednom souboru spisů se vyskytuje více než 100 jmen. Chápu, že se musí aktivistka revoluce zlobit, že se tam vyskytlo její jméno, a le její pobouření nesmí směřovat vůči našemu úřadu, který přece tyhle spisy ne vytvořil, ale proti dnes našim známým představitelům komunistické vlády NDR, k teří uvažovali, že k udržení moci je možné použít jako nástroj, každého člověk a. Na základě těchto spisů je možné zpravidla zjistit, kdo byl obětí a kdo pac hatelem, nebo zda byl prostě někdo jenom neopatrný, anebo oklamanou obětí. - STASI již neexistuje, NDR a komunismus též ne. Kromě toho oběti musí obhajov at svou nevinu, neboť měly smůlu, že se ve spisech objevily. Má upír STASI pře vahu nad demokracií?

V Německu (...) vědění vládnoucích, které v NDR bylo přístupno pouze vyvoleným , se nyní dostalo do rukou osob, čili utiskované tehdy většině lidí. Byl zruše n monopol na informace bývalých důstojníků STASI a jejich špiclů. Upír STASI ztratil svou moc otevřením a zpřístupněním znalostí, tajených celýc h 40 minulých let. Občané mají právo se dovědět, jakým způsobem aparát Ericha Mielkiho zasahoval do jejich života.

Soudci a prokurátoři mohou stíhat zločiny STASI, která se neštítila vražd, pod porování terorizmu, a odpovědné činitele odsoudit.

Badatelé a novináři mohou odhalovat struktury a metody aparátu útlaku a je mož né odstranit spolupracovníky STASI z důležitých politických míst. (...) Obecně řečeno, odhalení spisů a jejich aktivní zpracování přineslo Německu více užit ku, než problémů.

Letos budou v Polsku prezidentské volby. Ať chcete nebo nechcete, informace o osobách získávané z Gauckova úřadu, se stanou nástrojem působícím na vnitřní s ituaci v Polsku. Není termín a rozsah lustrací v Polsku věcí jejich demokratic ky vzniklých institucí?

(...) Ani já, ani žádný jiný Němec nikdy netvrdil, že naše řešení je pro Polsk o ideální.(...) Existují mezinárodní diskuze, který ze způsobů vyrovnání se s minulostí je nejlepší. Názory jsou různé. My postupujeme podle našich zásad, v ypracovanými ve Východním Německu. (...) Než nastalo sjednocení Německa , vých odoněmečtí demokraté, ze všech uskupení, řekli že po německých zkušenostech s uzavřením spisů po 2. světové válce, včetně nepřijetí viny a lítosti, neudělí parlamentní podporu pro další uzavření přístupu ke spisům.

(...) Západní Němci byli spíše proti tomu, když uvažovali, že to může být nebe zpečné. Ale nakonec odtajnění spisů bylo schváleno. Německé vyrovnání je výhod né pro více než 90 procent utlačované společnosti a je nevýhodné pouze pro nev elkou menšinu vládního aparátu a represivních orgánů (...)

- Má váš úřad v Polsku institucionálního partnera, který by mohl - např. v tak ovém případě jako je paní Milewiczová - ji vyhledat a informovat ji, že bude v yjmenována v materiálech, které pochází ze spisů STASI?

(...) Zákon přesně definuje naše partnery. Jsou jimi především všichni občané Polska, kteří, jako zainteresovaní, mají pr ávo v Německu požádat o nahlédnutí do spisů.

Za druhé to jsou všichni polští badatelé a novináři, kteří - stejně jako jejic h němečtí kolegové - mají právo požádat o informace pro konkrétní téma. Úřad ale nemá vliv na to, zda publikace na tomto podkladu bude seriózní. Mohu pouze apelovat na to, aby bádání bylo prováděno důsledně.

Jsme připraveni realizovat společné projekty s polskou universitou, akademií, vědeckou institucí, ale i také s jednotlivým badatelem. Jeden takový projekt j iž existuje. Zvu vás ke spolupráci.

Chtěl bych ještě říci našim polským sousedům, že němečtí demokraté, zde na Výc hodě, se učili od Poláků. Proto STASI nenávidělo tyto Poláky, protože vědělo, že "Solidarita" byla hřebíkem do rakve celého systému. Všechno, co nacházíme v e spisech, potvrzuje tuto roli, kterou odehrálo osvobozenecké úsilí Poláků. Zr ada a slabost je vidět ve spisech pouze ojediněle.

V Německu nikoho nenutíme do těchto spisů nahlížet, tím více nikoho ze zahrani čí. Ale kdybychom utlačovaným lidem nedali možnost se seznámit s tím, co s nim i dělal utlačovatelský aparát, pak klademe pachatele do lepší situace, než jeh o oběť.

A němečtí demokraté obětem tuto možnost nabídli. Někdy je to bolestné, neboť č as od času se stává, že se vyskytuje přeh nané odsuzování. Přirozeně, jestli p aní Milewiczová u veřejného mínění v Polsku - je neodůvodněně pokládána za age ntku STASI, pouze proto, že její jméno se objevilo ve spisech, pak se cítím tí m pobouřen. Ale obava z těchto zdrojů a jejich utajení by je démonizovalo. Lep ší je intenzivní debata.

- Nakolik jsou spisy STASI věrohodné? Odkud ta jistota, že její výsledky nejso u zveličeny?

(...) Ministerstvo státní bezpečnosti dodávalo informace na téma vývoje situac e V Polsku, Maďarsku, nebo v ČSSR, (...) a členové politického byra SED byli t ím osobně zainteresováni, a tyto informace musely být co nejpravdivější. Často STASI znalo pravdu ve věcech, které byly oficiálně zkrášlovány. (...) Uvnitř STASI existoval systém stálé kontroly vlastních pracovníků i spolupraco vníků, aby se zabránilo předstírání. (...) Fakta ve spisech jsou zpravidla věr ohodná. Samozřejmě ale, jim slepě nedůvěřujeme. Ve všech spisech bývají chyby a nepřesnosti. Proto je velmi nutné ke zdrojům přistupovat kriticky a důkladně je zkoumat z různého úhlu pohledu.

Zkušenost, že diktatury dokáží být pečlivými účetními, není v Německu novinkou . V Berlíně se nachází (...) Federální archiv, ve kterém jsou uchovávány spisy z nacistické doby. (...) Jak popisovat diktatury bez využívání materálů tohot o druhu?

- Nakolik jsou spisy STASI kompletní?

Od listopadu 1989, na rozkaz generála Schwaintze, byly spisy plánovitě ničeny. Později došlo k obrovskému ničení spisů, dříve než občané NDR archiv nepřepad li. Byly zničeny tuny papíru. (...) Schází hodně informací týkajících se činno sti STASI v zahraničí. Jisté údaje se však zachovaly.

- Pro někoho jste fanatikem pravdy, pro jiného supermstitelem. Jak svou práci hodnotíte?

Nejsem žádný fanatik. Nepracuji ani pod vlivem nenávisti, ani msty. Pouze dávn í mučitelé, jejich pomocníci a političtí sympatizanti mne zasypávají takovýmit o nadávkami. Široké demokratické spektrum si mé práce váží. Frakce Bundestagu rovněž ohodnotily pozitivně práci našeho úřadu. Útoky proti nám začaly po pers onálních rozhodnutích týkajících se osob s pochybnou minulostí. Ale to nebyla má rozhodnutí. Jde o to, aby byl zaveden právní mír ve společnosti, která do r oku 1989 trpěla pod diktaturou. Nenávisti a msty již bylo dost za vlády SED. N yní již zde nemá prostor.

Jerzy W. Rasala (PAP)

Převzato z GP

Přel.: Jaroslav KROUPA