--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: OIOK
Zdroj: NN Ročník........: 0005/011 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Občanská iniciativa-Občanské komise, výkonná rada hl.m. Prahy

---------------------------------------------------------------- Výkonná rada OIOK hl.m.Prahy přijala na svém pravidelném jednání, dne 8. březn a 1995 stanovisko k situaci, která se vytváří v souvislosti se schválenou nove lou zákona o služebním poměru policisty České republiky. Se znepokojením jsme vyslechli informace, jež nám poskytl předseda republikové rady OIOK Přemysl Va chalovský o problémech, které se vyskytují v souvislosti s přijatou novelou a jejichž příčinou je rozporuplný a velmi nebezpečný postup představitelů Minist erstva vnitra (*).

Snaha kompetentních představitelů MV ČR o selektivní rozdělení složek, které d o roku 1990 pracovali po linii StB a jim nadřízeným institucí na dvě části, z nichž jedna by byla novelou dotčena a druhá nikoliv se jeví jako nedomyšlená a velmi nebezpečná pro budoucnost. Dá se očekávat, že by ve velmi krátké době m ohlo dojít k ústavní stížnosti ze strany bývalých příslušníků StB novelou post ižených, neboť neodpovědný přístup představitelů Ministerstva vnitra k tomu př ímo vybízí.

Doporučujeme republikové radě OIOK aby se zabývala na svém jednání níže zpraco vaným prohlášením v té podobě, v jaké bylo schváleno všemi členy (13) na pravi delné schůzi pražské OIOK dne 8.března 1995.

*******

Žádáme ministra vnitra, aby zamezil pokusům o manipulaci a předpokládanému zám ěru ze strany jemu podřízených funkcionářů, opětovně zlehčit a negovat zákonné normy, týkající se služebního poměru policisty ČR, přijaté parlamentem České republiky 8.února 1995. Dále jej žádáme, aby z tohoto postupu svých podřízenýc h vyvodil odpovídající závěry, přinejmenším pak odvolání z funkcí. *******

Vyzýváme poslance, kteří pro přijetí novely zákona č.186/92 ČNR dne 8. února 1 995 v parlamentní sněmovně hlasovali, aby sledovali postup odpovědných funkcio nářů ministerstva vnitra a vyvodili z něj okamžitě patřičné závěry. *******

Navrhujeme, aby bylo vypracováno a podáno trestní oznámení na funkcionáře Fede rálního ministerstva vnitra a Českého ministerstva vnitra, kteří se v roce 199 1 respektive 1992 podíleli na vypracování zákonů o služebním poměru policistů (334/91 FS, 186/92 ČNR) a k tomu příslušných rozkazů a prováděcích předpisů, d ále pak rozkazů a prováděcích předpisů k lustračním zákonům (451/91 FS, 279/92 ČNR) přijatých Federálním shromážděním České a Slovenské republiky a dále pak Českou národní radou, které po přijetí a uvedení v platnost :

a) zapříčinily, že ta část osob, která pracovala v represivních složkách a pom áhala udržet totalitní režim, který byl označen zákonnou normou jako protipráv ní, odsouzeníhodný a zločinný, byla a je za tuto činnost od roku 1991 respekti ve 1992 finančně zvýhodněna na úkor ostatních občanů ČR.

Nanejvýše odsouzeníhodné je pak to, že se tak děje na úkor a z prostředků těch , kteří proti tzv. socialistickému zřízení vyvíjeli aktivity a snažili se po c elou dobu jeho trvání o zvrat a nastolení demokratických principů, za což byli právě příslušníky represivních složek existenčně a často i fyzicky likvidován i,

b) zapříčinily, že současná i budoucí generace naší společnosti vynakládá resp ektive bude nadále vynakládat obrovské finanční prostředky na odměňování a fin anční zvýhodňování občanů za činnost, která je v zákoně o protiprávnosti komun istického režimu označena jako zločinná a odsouzeníhodná a to na úkor společno sti, která byla tímto jejich jednáním po celou dobu trvání nedemokratického to talitního zřízení přímo či nepřímo ohrožena a diskriminována na svých ústavníc h a občanských právech, navíc podsunutím zákonných norem, které byly následně přijaty FS a ČNR vytvořily pro příslušníky represivních složek takové finanční podmínky, jaké jim neposkytl ani komunistický režim za jejich odsouzeníhodné služby, (1*)

c) zapříčinily a dovolily, aby ty osoby, které pracovali v represivních složká ch minulého režimu a podíleli se na morální a existenční devastaci společnosti byli na základě příslušných rozkazů, vyjímek a různých prováděcích předpisů k tzv. lustračnímu zákonu (451/91 FS, 279/92 ČNR) z jeho účinnosti vyjmuti a na dále jsou zařazeni v rezortu ministerstva vnitra ČR.(2*)

d) zapříčinily, že nadále jsou vystaveni nebezpečí ohrožení občané, kteří byli v opozici proti režimu, jenž byl označen jako zločinný a odsouzeníhodný, nebo ť ve složkách tzv. nové demokratické policii zastávají nadále významné funkce osoby, které svým postojem před rokem 1990 zcela morálně selhaly, (3*) e) zapříčinily, že osoby které působily v represivních složkách komunistického režimu na úseku StB zastávající nadále významné funkce ve státní správě mohou nadále využívat či zneužívat svých kontaktů na své bývalé nadřízené či podříz ené a tzv. vytěžované osoby, které dnes působí v podnikatelské sféře k přímé č i nepřímé účasti na jejich, v mnoha případech nezákonných aktivitách, případně k zamezení trestní odpovědnosti z toho vyplývající, (3*)

Jsme toho názoru, že ve společnosti která odmítá institut kolektivní viny, aby se tak vyhnula obvinění z porušování lidských práv a svobod je nejen nezákonn é, ale zřejmě i protiústavní, když je skupině osob podílejících se na udržení předchozího nedemokratického, zločinného a odsouzeníhodného režimu právě za tu to činnost přiznána kolektivní odměna, zvýhodňující je existenčně oproti ostat ním občanům, potencionálním obětem jejich zločinných a odsouzeníhodných prakti k.

(*) - je zde důvodné podezření, že o zmanipulování novely zákona o služebním p oměru se dnes, v roce 1995 pokoušejí stejné osoby, zařazené v roce 1991 na FMV České a Slovenské republiky ve funkcích, ze kterých vzešly návrhy na změny zá konných norem směrem k tehdejšímu FS, které nejenže zcela účelově a neomluvite lně zabránily odstranění a diskvalifikování předlistopadové "vnitrácké" nomenk latury, ale navíc pro ně vytvořily takové finanční podmínky, kterými je neodmě nil ani totalitní režim, jenž po dobu více jak čtyřicet let pomáhali udržet a který sebou přinesl právě jejich zásluhou tisíce nevinných umučených obětí a d alší statitisíce existenčně, morálně a psychicky likvidovaných. (1*) - do doby přijetí a platnosti zákona o služebním poměru č. 334/91 FS a č. 186/92 ČNR, platila v této problematice zákonná norma z roku 1970 č. 100/1970 . Tento zákon byl přijat na samém počátku totalitního normalizačního režimu v roce 1970. Byl až do roku 1991 v platnosti pro všechny složky ministerstev vni tra (FMV ČSFR, MV ČR, MV SR). Zaručoval příslušníkům rezortu po ukončení služe bního poměru finanční zajištění po dobu dvou let formou doplácení rozdílu mezi původním platem služebního funkcionáře a platem na novém pracovišti v případě , že by nedosahoval původní výše. Takto se o ochránce svých zájmů a ideologie postaral minulý totalitní režim. Dnes jsou tito příslušníci odměňováni a zvýho dňováni při odchodu ze služebního poměru po odsloužení deseti a více let služb y a to částkami rovnajícím se 20 až 40 procentům nejideálnějšího měsíčního pla tového hodnocení až do dovršení důchodového věku - 60 let.

Vzhledem k tomu, že se píše rok 1995 je zřejmé, že se doposud jedná pouze o fi nancování jejich zločinných a odsouzeníhodných praktik, vyvíjených ve prospěch a na udržení totalitní moci.

(Názorný příklad : příslušník nastoupivší do složek ministerstev vnitra ve věk u 21 let v roce 1971, který odešel nebo byl propuštěn ve smyslu dnes platných zákonů v roce 1992 bude pobírat do roku 2010 finanční vyrovnání ve výši 34 pro cent svého "nejideálnějšího" platového hodnocení, což může činit až maximální důchodový příspěvek (dnes 5 200 Kč) - to znamená po dobu osmnácti let, bez ohl edu na jeho společenské zařazení a finanční podmínky budou daňový poplatníci p řispívat na jeho náklady. Zmiňovaný příklad příslušníka jenž ukončil služební poměr v roce 1992 bude stát společnost 1 123 200 Kč, za předpokladu že se nebu de výše maximálního důchodu měnit. Je třeba podotknout, že právě v roce 1971 n astoupila po prověrkách do rezortů ministerstev vnitra "nová vlna" důkladně pr ověřených a vybraných příslušníků, kteří měli nahradit, po prověrkách vyřazené tzv. nespolehlivé. K propuštění stačil tehdy jediný důvod - nesouhlas s okupa cí. Znamená to, že tito tehdy noví příslušníci při nástupu do služebního poměr u v roce 1969 až 1972, písemně stvrzovali souhlas s okupací, což se v normální ch právních a demokratických společnostech považuje za nejopovrženíhodnější a nejzávažnější trestný čin, příznačně nazývaný vlastizrada.)

(2*) Skutečnost, že jsou na ministerstvu vnitra a jemu podřízených složkách za řazeni ve významných funkcích osoby, které se vykazují negativním lustračním o svědčením, vystaveným na základě zákona 279/92 ČNR a k němu vydaných prováděcí ch předpisů, zatímco osoby jimi vytěžované a mnohdy zřejmě i vydírané, označen é jako spolupracovníci a kandidáti tajné spolupráce dostávají lustrační osvědč ení, vystavené na základě zákonné normy 451/91 FS se závěrem - pozitivní, je a bsurdní a nepochopitelné.

(Řídící pracovník StB, vědomým a "legalizovaným" obejitím zákona, díky rozkazů m, vyjímkám a prováděcím předpisům může na rozdíl od svého "spolupracovníka", který s ním podepsal vázací akt, pracovat v rozporu s platnými právními normam i ve státní správě.)

(3*) Vyskytlo se velké množství případů, hlavně pak v poslední době, kdy právě bývalý příslušníci složek StB, hrubě ovlivnili z pozice vyšetřovatele průběh vyšetřování závažné kriminální činnosti, na které se podíleli jejich bývalí "k olegové", popřípadě jimi v minulosti vytěžované osoby.

Naopak se podíleli a podílejí na rozpracovávání a likvidaci osob, které jejich "kolegiální vazby" na bývalé nadřízené či podřízené a osoby jimi v minulosti vytěžované, dnes zapojené do závažné organizované trestné činnosti ohrožovali a ohrožují.

(Stačí připomenout události roku 1993 a 1994, kdy byli postupně vyřazeni z výz namných funkcí osoby (Novotný, Šetina, Vachalovský a další) , které se zaslouž ili o odhalování a zamezení nezákonných aktivit funkcionářů Správy hl.m. Prahy a Správy severočeského kraje podle zásady "Padni komu padni".

Paradoxem je, že "padlo" právě jim. Dva ze jmenovaných jsou trestně stíháni za vykonstruované, vymyšlené a zcela nepodstatné skutky, zatímco skuteční zločin ci z nichž se mezitím stali "vážení" a solventní podnikatelé, jež se před nedá vnem pokusili dostat tam, kam bezesporu patří - do kriminálu, si v klidu užíva jí svobody, beztrestnosti a finančních prostředků, které získali zneužitím svý ch tehdejším funkcím k nezákonným, doposud nepotrestaným aktivitám. Ze všech v ýše uvedených případů vyplývá, jak je v našem "právním" státě pojímán a vysvět lován jeden ze základních článků ústavy - rovnost občanů před zákonem. Je zcel a evidentní a zřejmé, že se dá prozatím hovořit bohužel o absolutní nerovnosti .

zpracoval Přemysl Vachalovský

Předseda OIOK hl.m. Prahy : Jiří Mesicki

Místopředsedové : Jaroslav Karafiát, Dana Cihelková V Praze dne 8. března 1995

Republiková rada Občanské iniciativy - Občanské komise ČR přijala jednomyslně na svém pravidelném zasedání, které se uskutečnilo dne 11. března 1995 na Magistrátě města Ostravy výše uvedený podnět, vypracovaný praž skou OIOK.

Pověřila předkladatele předáním schváleného dokumentu parlamentním a mimoparla mentním politickým stranám a dále pak vypracováním trestního oznámení na osoby v něm uvedené.

V Ostravě dne 11. března 1995 Přemysl Vachalovský předseda RR OIOK