--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kasperčík
Název: OIOK Ostrava
Zdroj: NN Ročník........: 0005/011 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

OIOK Ostrava Členové republikové rady Občanské iniciativy - občanských komisí ze Severomora vského kraje navštívili v předvečer výročí sebezpálení Jana Zajíce jeho rodné město Vítkov, aby si na místním hřbitově připoměli jeho hrdinský čin. Doprováz eli je zástupci KPVČ, KAN, DEU a Svobodné legie z Ostravy. U jeho hrobu se set kali z blízkými přibuznými Jana Zajíce a několika místními občany, aby po polo žení kytic společnou ticou modlitbou uctili jeho památku.

Jelikož jsme přijeli do Vítkova asi hodinu před dohodnutým termínem setkání pr ošli jsme se po náměstí pojmenovaném po Janu Zajíci. A nestačili jsme se divit ! Na cestě od Městského úřadu ve Vítkově k náměstí nás na bílém oblouku brány červeným písmem "vítalo" heslo - Gottmaldovou pěti - letkou k socialismu. Přím o na náměstí nás upoutaly dvě nástěnky v symbolické rudé barvě. Z první se na nás usmívala tvář Julia Fučíka a nápis pod fotografii nám připomínal datum jeh o narození 23.2.1903. Na druhé nástěnce nám bylo připoměnuto, že 25. únor 1948 byl mezníkem v dějinách Československa.

Nikdo jistě nepochybuje o tom, že to byl skutečně "mezník" v našich dějinách. Proč si ale připomínat pro mnohé občany toto bolestné a krvavé datum protistát ního komunistického puče po kterém následovalo, pronásledování čestných občanů jejich věznění či dokonce popravy na základě vykonstruovaných obvinění? Nebyl to právě Jan Zajíc, kdo se 25. února 1969 obětoval a upálil právě na protest proti oslavování tohoto "mezníku"?

Na celém náměstí jsme našli pouze jednu vyvěsní skříňku místní lidové školy um ění, ve které byl malý letáček uznamující, že v této škole se večer uskuteční koncert k uctění památky Jana Zajíce. Obě nástěnky oslavující J. Fučíka a "Vít ězný únor (nebyly označeny a proto nevíme, kdo tak svérázným až provokativním způsobem znesvětil památku Jana Zajíce a náměstí nesoucí jeho jméno. Nevím, která pol. strana ovládá ve Vítkově radnici, ale lidé se zde opět bojí !projevit! Když jsme začali tyto "pamětihodnosti" Vítkova fotografovat náměstí se začalo povázlivě vylidňovat a lidé před našimi otázkami prachlí. co na tyto "pamětihodnosti" říká zastupitelstvo? Vždyť při cestě na úřad nutně musí projít okolo zapomenutého hesla z doby kolektivizace stejně jako nelze p řehlédnout uvedené nástěnky. Nejsou tyto nástěnky dokladem toho, že zločinecká organizace má na Vítkovsku zelenou? Bude zřejmě zbytečné připomnat zdejším za dním, že na podobné výstřelky pamatuje v ş 260 a 261 i náš trestní řád. Fotodokumentaci tohoto skanzenu specialismu můžeme za honorář radním z Vítkova poskytnou pro obecní kroniku.

Kasperčík