--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Dne 10.listopadu 1987
Zdroj: NN Ročník........: 0005/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Dne 10. listopadu 1987 pak byla na X. správě SNB uskutečněna součinnostní pora da všech na akci zainteresovaných složek StB a byla přijata následující opatře ní:
1. Důslednou agenturně operativní kontrolou věnovat organizátorům akce s cílem dokumentovat jejich podíl na akci a signalizovat jejich další záměry s dopiso vými emisemi.
2. Zbývající bázi signatářů dopisů rozdělit podle teritoriálních útvarů StB ( signatáři byli i mimopražstí), zaměřit k nim stávající agenturní síť, vytipova t vhodné osoby pro zpravodajské využití, ke kompromitaci a diskreditaci celé a kce před veřejností.
3. Provést jednání s vedoucími redakcí Čsl. rozhlasu, televize, ČTK s cílem zl egalizovat odeslání posledního dopisu odeslaného organizátory. 4. Vzhledem oficiálnímu styku mezi X. S SNB a sekretariátem FS ČSSR bude orgán průběžně informován o nových snahách kolem podpisové akce s cílem včasného pr ovádění preventivních opatření z jeho strany.
5. Na základě zjištěných poznatků o tom, že mezi signatáři dopisové emise jso u i osoby psychicky narušené a s alkoholovou závislostí, bude s vybranými nato čen televizní šot k problematice jejich "veřejné angažovanosti", kterým bude p o odvysílání dosažena jejich vlastní kompromitace a diskreditace před českoslo venskou veřejností.
6. X.správa doporučuje, aby dosavadní operativní situace v akci POSLANEC byla projednána na úrovni ministerstva vnitra a předsedy FS ČSSR a vzhledem k polit ické závažnosti byla zvážena možnost vystoupení zástupce FS ČSSR ve sdělovacíc h prostředcích. Tento zpúsob preventivního řešení by nejúčinněji narušil další zájmy jak hlavních organizátorů akce, tak prosrředí CHARTY 77, která chce vyu žít "nezájmu FS vůči voličům" a je připravena v další fázi vystoupit s vlastní m prohlášením.
Na uvedém materiálu je dobře vidět běžná práce StB na úseku boje proti vnitřní mu nepříteli, odehrávající se ve sběru co největšího množství informací, hlavn ě pomocí agenturní sítě, využití nejrůznějších okolností k možnosti diskredita ce, lidské i morální zpochybnění opozice v očích veřejnosti a v neposlední řad ě kalkulování s možností represe, trestního postihu vůči organizátorům akce. Z de nás nesmí splést stanovisko SV StB, ve kterém se praví, že jednání organizá torů nenaplňuje podstatu trestného činu ve smyslu tehdy platného řádu a že se vše odehrávalo podle předpisů a zákonů komunistického režimu - ty byly podle k onkrétních potřeb účelově využívány.
Na ukázce je také dobře vidět, že StB měla volný přístup do sdělovacích prostř edků i nejrůznějších institucí a to jak oficiální cestou, tak cestou neoficiál ní - pomocí tajných spolupracovníků.
Jako druhou ukázku bych uvedl případ výskytu anonymního dopisu adresovaného ta jemníkovi ÚV KSČ soudruhovi Biĺakovi demonstrující skutečnost, jakými mnohdy n euvěřitelnými banalitami se StB, ať z vlastní iniciativy nebo na pokyn stranic kého aparátu, zabývala.
StB zjistila, že anonymní dopis V.Biĺakovi je tzv. prvovýskyt, který neprochá zí v evidencích protizákonných písemností a který nelze s písemností obdobného charakteru srovnávat z hlediska zaměření, obsahu ani rozsahu. Proto bylo dalš í šetření zaměřeno na získání poznatků za využití technicko - psychologických expertíz.(7)
V evidencích TEP TS FMV písmo psacího stroje, na kterém byl dopis napsán, nepr ocházelo a bylo tedy zaevidováno pod příslušným číslem. K napsání dopisu byl p oužit psací stroj CONSUL, osazený písmeny Pica s roztečí 2,60 mm vyráběný v le tech 1983-85. Provedená biologická expertíza zjistila, že lep obálkynebyl při zalepování navlhčen slinami, a proto nebylo možno určit krevní skupinu pohlaví pisatele.
Chemickou expertizou bylo zjištěno, že dopis byl napsán na kancelářský papír b ěžně dostupný v maloobchodní síti a používaný prakticky v každodenní agendě po dniků a organizací v ČSSR. Stejně tak obálka je běžného komerčního charakteru. S využitím odborných pracovišť byl sestaven model autora. Mělo jít o osobu pra vděpodobně středního věku (asi 35 - 40 let), inteligentní, minimálně středoško lského vzdělání pravděpodobně humanitního směru a s dobrými znalostmi novodobé historie. Z nadměrné koncentrace vulgarismů v textu mohlo vylplývat, že se je dná o osobu ne zcela duševně normální anebo alespoň snadno podléhajícím afektů m. Nešla určit geografická oblast, odkud pisatel pocházel, ale mělo jít s nejv ětší pravděpodobností o osobu z městského prostředí.Byla navržena opatření: - V součinnosti s TS FMV, KÚ VB a katedrou psychologie VŠ SNB nadále provádět tipování potenciálního pisatele s cílem dalšího upřesnění vytvořeného modelu. - U výskytu písemností obdobného charakteru provádět kompletní expertizní činn ost, směřující k vytipování pravděpodobného pisatele předmětné písemnosti. - V součinnosti s V.správou SNB (ochrana státních a stranických činitelů) věno vat v období významných vnitropolitických událostí pozornost provádění opatřen í a aktivizaci využívaných AOP (agenturně operativních prostředků) s cílem zuž ovat okruh možných pisatelů, neboť z obsahu anonymního dopisu vyplývá, že někt eré uváděné skutečnosti nejsouznámé, a dále je zde patrná neskrývaná averze vů či vedoucím představitelům KSČ a ČSSR.
Kolik asi času, práce a prostředků státní aparát vynakládal na takovéto zcela banální případy! Otázkou je, do jaké míry byla daná opatření StB plněna a do j aké míry zůstala jen na papíře.
Komunistický režim přisuzoval, jako ostatně každý totalitní režim, písemnostem , které nevycházely zjeho produkce a nebyly jím posvěceny, neobyčejnou závažno st a nebezpečnost.
V SITUAČNÍCH ZPRÁVÁCH o mimořádných událostech a některých trestných činech, k teré byly MV denně zpracovávány a shrnovaly nejzávažnější trestné činy, jež se událypředešlého dne, stojí na prvním místě zpráv vždy "teroristické činy a sa botáže". Jejich výčet nebyl nejkratší, protože bývalý režim viděl sabotáž či t eror v každém shořelém stohu slámy nebo poškozeném stroji. Hned na druhém míst ě byly uváděny výskty tzv. protizák. písemností (tedy před vraždami, loupežným i přepadeními atd.)
V roce 1977 (!) je problematika protizákonných písemností uváděna vedením MV v e směrnicích "pro činnost Sboru národní bezpečnosti při likvidaci záškodnickýc h teroristických a jiných nebezpečných ozbrojených skupin"(!)8). V Zásadách "bezpečnostních opatření při výskytu protizákonných písemností a te roru" stojí dokonce písemnosti na prvním místě před terorem!9) Dikce i obsah těchto ustanovení je téměř neuvěřitelná. Navíc se zde nejedná o padesátá léta, ale o upevněnou stabilizovanou dobu tzv. normalizace po sovětsk é okupaci. Podle těchto ZÁSAD má operativní skupina v oblasti protizákonných p ísemností X.správy FMV organizovat "v případě nebezpečí rozšíření protizák. pí semností v místě nebo na celém území ČSSR (poštovní přepravou v balíkové poště nebo kurýry, popřípadě rozhozem z dopravních prostředků nebo občany provádějí cími osobně jejich distribuci) provedení zejména následujících opatření: 1) blokací nejbližší poštovní, vlakové, automobilové a letecké přepravy k vyřa zení protizákonných písemností ve spolupráci s vedoucími funkcionáři spojů, vč etně přeshraničních spojů prostřednictvím HS PS OSH,
2) prohlídku a střežení nádražních prostorů Československých státních drah, Če skoslovenské státní automobilové dopravy, úschoven zavazadel, včetně úschoven automatických,
3) zpohotovění útvarů SNB k provedení
aa) uzávěrky místa výskytu protizákonných písemností, bb) plánovitého průzkumu měst, obcí a dalších prostorů,
cc) provedení uzávěrky komunikací, majících vztah k místu výskytu protizáko nných písemností."
V činnosti v oblasti protizákonných písemností vyžadovala X. správa při "nebez pečí rozšiřování protizákonných pís. poštovní přepravou" opatření u VI. správy SNB nebo 6. odborů KS StB, tedy u správy výkonné zpravodajské techniky (a obd obných odborů na krajských správách StB), která zajišťovala kontrolu pošty a p oštovní přepravy.
Ze všech shromážděných informací v příslušné oblasti vypracovávala X. správa m ěsíční přehledy vývoje situace v tzv. OPERATIVNÍCH SITUACÍCH "v problematice p rotizákonných písemností, teroru, nedovoleného ozbrojování a verbálních trestn ích činů politické motivace" (opět zde "písemnosti" před terorem). Tyto měsíční přehledy byly v jednom výtisku předávány náměstku MV ČSSR, náčeln íkovi Správy vyšetřování StB a dále do "analytického toku" X. správy, resp. do jejich jednotlivých operativních odborů (1. odb. - antisíly, 2. odb. - kultur a, věda, 3. odb. - školství, sport, 4. odb. - ideocentra, emigranti, 5. odb. - církve).
Souhrnně pak byly výsledky StB v této oblasti zpracovávány do celoroční ANALÝZ Y "operativní situace v problematice protizákonných písemností, teroru, nedovo leného ozbrojování a verbálních trestních činů politické motivace". Tyto zprávy mohou být zajímavé po stránce dokumentování opoziční činnosti a re akcí obyvatelstva ne nejrůznější vnitropolitické i mezinárodní události. Nápis y na zdech byly jedním z mála způsobů, jak mohl člověk vyjádřit svobodně svůj názor - samozřejmě s určitým rizikem, které to s sebou neslo.
Měsíční přehledy byly vyhotovovány v rozsahu cca 10 stran. V úvodu přehledu by lo vždy zhodnocení uvedeného období srovnáno s obdobím předcházejícím. Následo valy počty jednotlivých druhů "protizákonných písemností" zachycených v tom kt erém měsíci. V závorce pak bylo srovnání s výskytem za minulý měsíc a za stejn é období před rokem (z počtu zachycených písemností, jejich nárustu či poklesu , byly vyhodnocovány "nálady obyvatelstva").
Tak se např. v operativní situaci za měsíc prosinec 1983 (datována dne 12. led na 1984) uvádí:10)
"Výskyt protizák. pís. v měsíci prosinci 1983 byl charakterizován i nadále zvý šeným počtem protizákonných letáků a anonymních dopisů. Stále jsou zjišťovány výskyty protizákonných pís., ve kterých pachatelé protestují proti rozmisťován í raketových komplexů na území ČSSR. Výskyty z jednotlivých centrálních instit ucích přicházejí s menším zpožděním a kupříkladu mimo uvedených čísel bylo pře dáno v závěru měsíce z ÚV KSČ dalších 22 protizákonných anonymních dopisů. Byla zjištěna nová forma rozšiřování protizák. nápisů. V obvodu Prahy 2 byl zj ištěn ve VTA (veřejný telefonní automat) výskyt dvou razítek s nápisem "NECHCE ME SS 20", na kterých je z boku uvedeno:"Razítkuj v tel. budkách, jízdní řády, plakáty nebo piš jen NE". Razítko je odborně vytoveno."
V měsíci prosinci 1983 byl na území ČSSR v 9 případech zaznamenán výskyt 295 k usů protizák. letáků (listopad 1983 - 9/118, prosinec 1982 - 10/272), (první č íslo znamená počet případů, druhé číslo počet jednotlivých písemností, nápisů atd.).
41 pisatelů rozeslalo 51 protizák. anonymních dopisů a dva pisatelé dva výhruž né anonymní dopisy (lostopad 1983 - 26/46 a 3/4 VD (výhružní dopis), prosinec 1982 - 28/37 a 6/58).
V jedenácti případech byl zjištěn výskyt 20 protizák. nápisů (listopad 1983 - 46/83, prosinec 1982 - 12/50).
V měsíci prosinci 1983 bylo zjištěno celkem 9 materiálů souvisejících s CH 77 a VONS (listopad 1983 - 10. prosinec 1982 - 7). Zahraničních písemností bylo z ajištěno celkem 289 + 2.813 AI (listopad 1983 - 74 + 3.974 AI, prosinec 1982 - 28 + 0 AI)" (AI - AMNESTY INTERNATIONAL, zachycené materiály této organizace byly uváděny zvlášť - pozn. aut.).
Materiály CH-77, samozdatová literatura domácí provenience, byly stejně jako z ahraniční písemnosti (knihy vydané v exilových nakladatelstvích, exilové časop isy) uváděny v samostatných přehledech.
Dále přehledy obsahovaly tabulky s výskytem protizák. pís. podle jednotlivých krajů. Na ukázku uvádím (viz příloha II.) tabulku výskytu za prosinec 1983. Na prvním místě jsou opět uváděny případy, na druhém počty písemností. (Že celko vé počty v této tabulce mnohdy nesouhlasí, není naše chyba.)
Další tabulka (příloha III.) uváděla zaměření protizákonných písemností. Tabul ka je opět přehledem za prosinec 1983.
Dále měsíční zprávy obsahovaly "přehledy nejzajímavějších výskytů", ve kterých byly popisovány jednotlivé, z hlediska StB nejzávažnější případy (příloha č. IV). U každého z nich bylo většinou uváděno, která součást StB se věcí zabýval a (okres, kraj, nebo centrála), případně bylo uváděno, že "pachatel" byl vypát rán. Dále byly uváděny "případy teroristického charakteru", které zachycovaly případy různých explozí, vyhrožování fyzickou likvidací stranickým představite lům pomocí telefonu či dopisu apod.
Další tabulka (příloha V) ukazovala vypátrané osoby, založené či uložené opera tivní svazky ve sledovaném období a současný počet rozpracovaných svazků na je dnotlivých správách StB v krajích. Tabulka je opět za prosinec 1983. Přehledy uváděly též objasněnost jednotlivých případů (za sledovaný měsíc pros inec 1983 činila 18,8%) a kolik z počtu vypátraných osob bylo předáno vyšetřov ateli StB, VB, nebo s nimi bylo provedeno jiné opatření (za prosinec 1983 byly 4 osoby předány vyšetřovateli StB, 2 osoby vyšetřovateli VB, s 11 osobami byl o provedeno PVO (preventivně výchovné opatření - pozn. aut.) a u 2 osob bylo p rovedeno další opatření).
Dále přehledy obsahovaly sociální původ pachatelů (žák ZŠ, student stř. školy, učeň, student VŠ, bez prac. poměru, invalid. důchodce, technik, psych. naruše né osoby, dělník, voják ZS, voják z povolání) a věkové složení "pachatelů" (do 15 let, 16-20 let, 21-25 let, 26-45 let, 46-60 let a 61 a více let). Na závěr pak byly uváděny případy "nedovoleného ozbrojování" a "verbální trest né činnosti". Za sledovaný měsíc prosinec 1983 bylo pro spáchání "verbální tre stné činnosti politické motivace" předáno vyšetřovateli VB 31 osob, 1 osoba by la předána vyšetřovateli StB a se 2 osobami bylo provedeno PVO. "Pachatelé" měli svým jednáním naplnit skutkovou podstatu tr. č. podle şş 198 (hanobení národa, rasy a přesvědčení) a 202 (výtržnictví), 260 (podpora a prop agace fašismu a podobného hnutí), 261 (doplnění ş 260).
Operativní situace mohly obsahovat přílohy týkající se písemností vyjadřujícíc h se ke konkrétní události. Tak operativní situace za měsíc květen 1984 obsahu je "INFORMACE o výskytu protizák. písemností, ve kterých je reagováno na neúča st sportovců ČSSR a dalších socialistických zemí na LOH v Los Angeles", která podává zprávu o výskytu anonymních dopisů zaslaných Čs. rozhlasu. Dopisy mají dle INFORMACE nejčastěji opakovat tyto názory:
- neúčast sportovců je zneužívána k politické propagandě proti USA, - je schvalován postup Reagana a dalších politiků USA,
- neúčast čs. sportovců je výsledek diktátu SSSR, - v jednom dopisu jsou vulgárním způsobem napadáni redaktoři Čs. rozhlasu. Operativní situace za srpen 1984 obsahuje přílohu s názvem: "Informace o výsky tu protizák. písemností zaměřených k 16. výročí internacionální pomoci vojsk V S pracujícímu lidu ČSSR". Informace podává zprávu o tom, že v době od 17. 8. d o 28. 8. 1984 bylo v ČSSR zaznamenáno celkem 14 případů výskytu "protizák. pís emností a trestné činnosti politické motivace úzce související s uvedeným výro čím." Následuje přehled jednotlivých případů. Obdobnou přílohu ke stejnému tém atu obsahuje přehled za měsíc srpen 1985 (příloha č. VI).
V přehledu za měsíc říjen 1984 je příloha "Informace o výskytu protizákonných písemností v souvislosti s úpravou maloobchodních cen", nebyla to ale úprava l edajaká - šlo o zdražení piva. K této události se StB podařilo shromáždit větš í množství reakcí, než na předcházející výročí okupace.
Tak v Českých Budějovicích zajištěno 11 kusů letáků s textem: "Patnáctého říjn a je posvátný den, pivo bude dražší. Vláda musí ven." V obci Boršov nad Vltavo u byl zjištěn nápis "KSČ" a kresba šibenice se smyčkou, ÚV KSČ je v anonymním dopise vyhrožováno, že jestli dojde ke zdražení piva, budou prováděny rozsáhlé samotáže a do vzduchu vyletí sídla KSČ. V Mostě je zjištěn 5 m dlouhý nápis - "Dražší šťávy dětem!"
K přehledu za měsíc říjen 1986 je příloha "Informace k současnému stavu vyšetř ování mimořádné události výbuchu dne 28. října 1986 v Českých Budějovicích", k přehledu za měsíc duben 1987 - "Informace o výskytech protizák. písemností za měřených k oficiální návštěvě generálního tajemníka ÚV KSSS s. GORBACOVA v ČSS R".
V měsíci lednu zpracovávala X. správa SNB vždy ANALÝZU "operativní situace v p roblematice protizákonných písemností, teroru, nedovoleného ozbrojování a verb álních trestních činů politické motivace" za uplynulý kalendářní rok. V archiv u MV se zachovaly 4 analýzy z let 1983, 1984, 1985 a 1986.
Přehled uvedené problematiky za rok byl rozvržen obdobně jako měsíční přehledy (operativní situace). Obsahoval podrobné zhodnocení situace v oblasti protizá konných písemností za předchozí rok a její srovnání s rokem předešlým, tabulky zjištěných případů, výskytu na jednitlivých správách, tematického zaměření pí semností, vypátrání pachatelů, počtu objasněných případů v %, stavu rozpracová ní v operativních svazcích, věkového a sociálního složení vypátraných osob, pr ovedených opatření s vypátranými osobami, dále zhodnocení nejdůležitějších pří padů a závěr, ve kterém byla posuzována úspěšnost jednotlivých správ v uvedené problematice.
Pro zajímavost uvedeme, jak StB hodnotila vývoj ve sledované oblasti v letch 1 983 až 1986.11)