--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vyhlídková Ivana
Název: Vážený pane ministře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ministerstvo životního prostředí pan ministr ing. F. Benda

Vršovická 65, Praha - Vršovice

Vážený pane ministře,

Vzhledem k závažné a sporné situaci, která se táká jeskyní, lépe řečeno snah n ěkterých lidí o pránejm hospodaření s těmito jedinečnými přírodními výtvory zi skovému subjektu, dovoluji si vyjádřit se k tomuto problému a proti této zvláš tní formě privatizace vznést několik námitek.

Hned zpočátku budu oponovat panu Šulcovi a všem, kteří sdílí jeho názor, co se týká neschopnosti pracovníků státní organizace ČÚOP v poskytování kvalitních služeb návštěvníkům. Většina zaměstnanců správ jeskyní, které znám, dělá svou práci proto že ji dělat chce, navzdory nízkým platům a to včetně mnoha hodin s vého volného času navíc. Podotýkám rovněž, že až na vzácné vyjímk, jsou návště vníci zjevně spokojeni s kvalitou jak průvodcovských tak ostatních služeb, kte ré poskytujeme. (Zde hovořím za Zbrašovské aragonitové jeskyně.) Včetně "drobnosti", a to snahy lidí, kteří tuto práci vkonávají o podání co ne jlepších a nejsrozumitelnějších informací návštěvníkům, které se týkají nejen popisu všeho co v jeskyních mohou vidět, ale i důležitosti ochrany takových př írodních výtvorů jakými jeskyně jsou a ohrožené přírody vůbec. Tyto informace návštěvníkům podáváme, poněvadž onu zdůrazněnou drobnost považujeme za součást náplně své práce. Nechápu ovšem, jakým způsobem by kdokoli chtěl vyžadovat po dobné chování od lidí, kteří by stejnou činnost měli vykonávat jen proto, aby vydělali patřičný obnos, ovšem jinak bez valného zájmu o přírodu. Dále bych ráda poznamenala, že jelikož mm příležitost velmi podrobně sledovat práci a problémy (především finanční) se kterými se potýkají úspěšní i neúspěš ní podnikatelé a poněvadž vím, že cílem podnikatelské činnosti je zisk, dovedu si představit zacházení s jeskyněmi v době, kdy v neopakovatelném a úžasném v ýtvoru přírody začneme vidět prostředek k dosažení zisku.

Mohla bych uvádět další a další příklady hovořící proti této "privatizace" jes kyní, je jich spousta a může je vidět každý člověk, který je opravdu vidět chc e. Pokud skutečně dojde k pronájmu hospodaření provozů jeskyní, odsoudíme tím tyto vzácné výtvory přírody, zasluhující nejvyšší pozornost a ochranu, doslova do postavení ryžovitě zlata, kdy po krátké době, po kterou jeskyně snad budou schopny přinášet kvanta peněz, nezůstane nic co by ještě bylo třeba chránit. A společnosti, které si "narýžovaly", přenesou svou pozornost jinam. Možná, že když takto budeme pokračovat ve svém chování k přírodě, dojde na slo va Greenpeace, když na závěr jednoho ze svých sloganů řekli: .... zjistíme, že peníze, pro které jsem všechno dělali, se nedají pozřít.

Ale to už bude pozdě.

S pozdravem

Ivana Vyhlídková

stálá průvodkyně

zástupce vedoucího Zbrašovských arag.jeskyní