--------------------------------------------------------------------------------
Autor: L.K.
Název: V době normalizace
Zdroj: NN Ročník........: 0005/013 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V době tak zvané normalizace se stal hrob Jana Palacha symbolem národního uvěd omění. Jeho poselství donutilo soudruhy, aby Palacha z Prahy vyhostili. Histor ický vývoj však rozhodl jinak a Palach se do Prahy vrátil. Ne však do oslav, a le spíše do lhostejného zapomění. Jeho hrob již nezdobí záplava květin, jak to mu bylo dříve. Nyní, v doběě překotné privatizace a honbsy za majetkem, na ide alismus není čas a hlavně nálada. Paradoxně materialismus, opět v jiné formě, zvítězil

Bývalí aparátččíci rychle pochopili, že když nejde vládnou, je nutné se přízpů sobit a hlavně přežít, pokud možno s úspěchem. Tak došlo k okázalému trhání st ranických legitimací a metamorféze zasloužilých soudruhů v nejhorlivější, ba i brutální kapitalisty. Obchod se stal koalicí oportunistů, otvárajících společ né dveře všem, kteří k němu nějak dopomáhají. Proto ta záplava "podnikatelů" a konsultantů ze zahraničí, kteří radí cizím jazykem všemy směry - hlavně však směrem rychlého výdělku a hledající spolupráci všech, ať s jakoukoliv minulost í. Bývalá nomenklatura s patřičnými styky se stala obzvláště vítanými partnery .

Tak zvaná "sametová revoluce" byla pouze důsledkem vývoje mezinárodní politick é situace, která překvapila nejen senilní vládu soudruhů, ale i disidenty. Z g eopolitického donucení došlo k předání kormidla potápějícího se státního vraku nové posádce, která ve své nezkušenosti se dala pohodlně manipulovat ze zákul isí, jak o tom svědčí neprovedené zákony o lustracích, nebo o původním majetku . Jak jinak by se mohly ospravedlnit miliónové zisky bez daní a právní ochrana majetku získaného podvodnými koupéěmi a legitimace luxusního života bývalých stranických funkcionářů, dotovaná z tajných bankovních kont v zahraničí? Soudruzi, kteří dohnali k oběti Palacha, odsoudili Horákovou a tisíce ostatníc h, se dnes opět beztrestně profilují v nových rolích. K nim se přisoudružili p olitičtí "veksláci", kteří vyčkávali podle starých kolaboranstkých vzorů co bu de, aby pak bez ritika mohli přesedlat do výhodnějších pozic. To jsou důsledky ideologického výprodeje sametové revoluce, z které vzkvetla dnešní politická reprezentace a soudobá elita zbohatlíků tržní ekonomie.

K tomu vláda blahosklonně přihlíží s obhajobou, že transformační proces vyžadu je vatvoření soukromého kapitálu, na jehož původu, jak bylo řečeno vládními či niteli a k potěšení mafie - nezáleží. Je však přípustné vytvořit kapitál podvo dy a rozkrádáním národního majetku a devastujícím přílivem ilegálního kapitálu ? Nová vládní garnitura převzala moc, ale ne zodpovědnost. Funkce se rozdělily ne podle znalostí, ale podle známostí. Národní majetek se "privatizuje" bez p atřičných zákonů a často prodává do cizího vlastnictví za ceny, které na mezin árodních trzích budí senzaci. Výprodejem zbytku národního majetku, který nebyl zdevastován komunistickým hospodářstvím vznikla přes noc třída multimilionářů . Miliónové provize, vily a luxusní auta jsou pouze viditelným odleskem zlatok opecké éry, devadesátých let, vybudované na úkor těch, kteří bezmocně přihlíže jí, jak kupní síla jejich výdělku postupně upadá.

Pod záštitou tržní ekonomie se korupce stala modusem vivendi a útulnou koexist encí starých a nových struktur. Opěvovaná tržní ekonomika není však panacea, a le pouze mechanismus pro výměnu hodnot a proto nemůže nahradit etiku, ani záko nodárství a nemůžer fungovat úspěšně, v morálním vakuu. Kdo ponese zodpovědnos t za tyto miliardové ztráty zašantročených průmyslových podniků, z bankrotovan ých bank a pochybných envestičních fondů?

Snažit se smést stranou čtyřicet let zločinů napáchaných na vlastním národě sl ovy "zapomeňme a ukažme jim, (těm co byli zodpovědní), že jsme lepší, než oni" , je slavnostní odsuzování zárověň s milostným odpouštěním a tím konáním dobra v zájmu zla. Taková slova "pozorumění" musí být také výstrahou všem, kdo věří , že pohodlnými politickými kompromisy a literárními frázemi se dá zajistit mo rální podstata národa a etika státu.

L.K.