--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Brzobohatý Jan
Název: Ani zadarmo
Zdroj: NN Ročník........: 0005/014 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ani zadarmo Podle vyjádření předsedy ruského Státní výboru pro vojenskou technickou pomoc Sergeje Svěčnikova obdržela ruská strana poptávky z České republiky. Rusové js ou ochotni dodat nové letouny MIG-291, podílet se na modernizace strojů MIG-21 a "zaznamenali jsme zájem české strany i o další druhy vojenské techniky". Z ryze vojenského hlediska, podle zveřejněných rozborů vojenských konfliktů z poslední doby, také bojů v Perském zálivu, era jednoúčelových letadel končí. t radiční problém leteckých taktiků a techniků byl jednozněčně vyřešen ve prospě ch letounu univerzálního. Nepotřebujeme letadla F 15 a 16, která byla v Zálivu používána nakonec pro naprosto jiný účel, než byla navržena, ale ani jejich s ovětské protějšky MIG-21, 29 či 291. Jsme tak bohatým státem, abychom si mohli dovolit nakupovat morálně a fyzicky zastaralou techniku? Navíc nejsme schopni předpovědět ani způsob budoucího ohrožení, tím posledním byl sovětský letecký výsadek v roce 1968, ani scénář případného vojenského konfliktu. to všechno v ypovídá o tom, žer potřebujeme lehký, jednomotorový univerzální letoun, který může být účinným a efektivním prostředkem v boji proti pozemním i vzdušným cíl ům a který se dokáže úspěšně bránit i špičkovému nadzvukovému stíhacímu letoun u. takový projekt u nás existuje. Ale nemá snad být, po unikátním radiolokační m systému Tamara, pohřben také český letecký průmysl?

Ruská nabídka má především politický rozměr. Vychází ze strategického záměru R uska obnovit svůj vliv ve střední Evropě. Ve vztahu k nám se pak všemi prostře dky snaží zabránit naší integraci do vojenských a ekonomicko-společenských str uktur Západu. Z tohoto hlediska je ruská nabídka stejně jasná, jako třeba návr h populárního ministra Dlouhého na prodej části podílu českého trenzitního plo ynovodu ruskému Gazpromu. Zajímavější je ale "zájem české strany" o ruskou voj enskou techniku. Ať již byl prezentován kýmkoliv, v pozadí lze tušit v sovětsk ých akademiích odchovanou generalitu Armády České republiky.

Holáňovi hoši se sice jeví jako komická parta plukovníků bez skutečného vojska , ale svými koncepcemi v duchu "tažení na západ" mohou na dlouhou dobu oddálit naši faktickou připrfavenost k obraně a závislostí na dodávkách zbraní od vel kého bratra na Východě oslabit i suverenitu státu. Poměr počtu plukovníků k po čtům vojáků základní služby může vzbudit úsměv, ale poměr útočných zbraní, zej ména tankového vojska, k obranným systémům vzbuzuje hrůzu.

Jan Brzobohatý