--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře
Zdroj: NN Ročník........: 0005/015 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Události, komentáře Tenhle týden si pro sebe vyhradil ministr vnitra Jan Ruml. Před fotbalovým der by Slavia - Sparta se jednoznačně prohlásil za slávistu. Ne snad, že by J. Rum l v tomto případě lhal, to - chraň bůh - mi ani na rozum nepřišlo. Ale že vyst oupí proti Spartě, za kterou kromě komunistického exministra Andreje Barčáka s tojí i ódéesácký exministr a poslanec Petr Čermák?! To nebude samo sebou. Když Rumlův bratr je ve Spartě šéftrenérem mládeže, na kteréžto místo ho dosadil p rezident Sparty Petr Mach údajně za zásluhy o kamarádství s jistým Pavlem Hofm anem?! Když navíc tento pán - svého času ředitel pražské policie - zřejmě zaří dil, že s vozem zn. Mercedes jezdil nejenom on sám jeho náměstek, nejenom prez ident republiky, nejenom federální ministr vnitra, ale i armáda a federální a pražská policie?!
Tenhle šikovný pan Hofman zřejmě sjednal někdy na podzim léta páně l993 schůzk u svému příteli a obchodnímu partnerovi - generálnímu dodavateli vozů Mercedes v Čechách panu D. Helbigovi právě s ministrem Rumlem. Schůzku, o níž ministr Ruml ještě donedávna v úředním dokumentu, uloženém v poslanecké sněmovně, proh lašoval, že to byl "kontakt na stejné úrovni, jako s mnoha jinými firmami". A ejhle: přesně před týdnem vyrukovala televize NOVA s fotografií, kterak minist r pana Helbiga při tomto rutinním kontaktu objímá... A jsme u toho: Hofman, ka marád Helbigů, zařídil - jistě to nevím, ale kdo jiný? - pro tuto příležitost i fotografa. A když se ta fotka dostala na televizní obrazovku, nemohl to J. R uml kvalifikovat jinak než podraz, a na koho si vzpomněl? Nejspíš na Hofmana, který je "čirou náhodou" i čestným členem Sparty. A tak si myslím, že se pan m inistr zástupně naštval na nebohou Spartu...
Toto téma rozvádíme na jiném místě, takže se vraťme k dalším událostem týdne. VLADIMÍR DLOUHÝ - VLK SAMOTÁŘ
V jednom směru měl prezident Havel pravdu, když prohlásil, že může odjet na ce sty, neb koaliční krize je zažehnána. Trošku jsem mu nevěřil: napadlo mě, že p řece jednou se už ODA bude muset začít brát sama vážně, a že když jednou něco řekne, bude stát na svém a třískne kvůli svému (zřejmě podloženému) podezření vůči Devátého "bisce" do stolu. Omyl. Byly to zase jenom řeči: na svém sněmu o proti nejrůznějším konfrontačním prohlášením svých čelných představitelů ODA s lavnostně rozhodla, že z koalice nevystoupí.
Ne že bych proti jejímu rozhodnutí něco měl. Vidina krize bez existence senátu není lákavá. ODA jistě moc dobře ví, jaké důvody ji k smířlivému gestu vedly. Ale proč si tedy nedává pozor, než jí z úst něco vypadne?!
V jistém směru však sněm ODA pozoruhodný byl. A totiž chováním jednoho jejího místopředsedy - Vladimíra Dlouhého. On už kdysi chtěl s pomocí krásné dámy jmé nem Viktorie Hradská a její jihomoravské suity přivodit palácový převrat. Nepo vedlo se mu to a V.Hradská dokonce z politiky utekla do zbrojního průmyslu, kd e teď dělá velkou ředitelku. Dlouhý vyčkával...K dluhu ODA se moc nevyjadřoval , natož pak k útoku předsedy ODA Jana Kalvody na Bezpečnostní informační služb u Stanislava Devátého ("zmrazené" členství v ODS). Spíš jako by se od něho dis tancoval. Chytře (zdálo by se dokonce moudře) nadřazoval zájmy koalice nad záj my jedné (ač jeho) strany.
Nevím, zda Vladimír Dlouhý připravoval další palácový převrat. Ač leccos tomu nasvědčovalo. Měl možnost v podstatě stejnou jako svého času V. Klaus v Občans kém hnutí. Ten kdysi, jak známo, nespokojenosti okresů geniálně využil - a sta l se naprosto nečekaným předsedou OF. Ministr Dlouhý podle očitých svědků po c elé dva dny přestávky mezi jednáním trávil jako správný konspirátor či spiklen ec většinou o samotě, když už musel, bavil se pouze s úzkým kroužkem lidí a vě tšinou se pohyboval zamyšleně jako starý, osamělý vlk. Novinářům tvrdil, že se na sněmu vede boj, čí koncepce zvítězí. Jeho koncepce nakonec - dá se říct - vyhrála, ovšem nevyhrál on. Nespokojenosti oblastí využít nedokázal." Otázka se nabízí: proč jako nejoblíbenější politik nepřejde do nejsilnější str any? Odpovědi mohou být dvě. Za prvé: tam by nikdy nebyl prvním (v ODA šanci p ořád má, a on po ní jde). A za druhé: třeba Václav Klaus chce, aby Vladimír Dl ouhý právě v této straně zůstal - a zmocnil se jí... Pak by oni dva, bývalí sp olupracovníci Prognostického ústavu a bůhví čeho možná ještě, ovládli rozhoduj ící prostor české politické scény...
Z KAUZY HOMOLKA - KAUZA HOLEČEK?!
Známé a veřejností ostře sledované kauzy a aféry se nehýbají. Po pražském stát ním zástupci JUDr. Kredbovi, který se mínil angažovat ve vyšetřování dvaapades átimilionového dluhu ODA u Kreditní a průmyslové banky (omlouvám se mu, že jse m ho v minulém čísle NN - v článku "Bláboly" pana Téry - občas překřtil na Kre tbu) jako by se zem slehla.
Snad jenom jakýmsi podivným způsobem se z případu bývalého pražského zdravotni ckého zařízení pro horních deset tisíc komunistů HOMOLKA stává případ HOLEČEK. Tak se totiž jmenuje jeden z parlamentem zvolených členů Nejvyššího kontrolní ho úřadu, který byl vloni pověřen vedením kontroly hospodaření a privatizace t éto lukrativní nemocnice - a právě v uplynulém týdnu byl kolegiem NKÚ tohoto v edení zbaven. Důvodem prý byla skutečnost, že Jan Holeček vede soudní spor s m inistrem zdravotnictví Luďkem Rubášem (ODS) právě kvůli Homolce. Nejčerstvější komentář Miloše Zemana (dr. Holeček je členem sociální demokraci e) slibuje zajímavé pokračování:
"Se znepokojením vnímáme tendence k omezování nezávislé kontroly, jak se proje vují na případu HOMOLKA. Domníváme se, že ministr Rubáš prokázal v této privat izační aféře svou naprostou nevěryhodnost. A to jednak tím, že tento projekt, který byl nakonec s ostudou zamítnut, nejdříve označil za nejlépe připravený p rivatizační projekt ve zdravotnictví, a dále tím, že prohlašoval Nemocnici Na Homolce za ztrátovou, aby se nakonec ukázalo, že tato nemocnice je zisková. Je velice snadné označit výroky pracovníka provádějícího kontrolu tohoto priva tizačního projektu - ať je tímto pracovníkem kdokoli - nejdříve za zločinné a patologické, a poté, kdy tento pracovník na ministra zdravotnictví podá žalobu , jej označit za zaujatého. V takovém případě bychom ovšem nemohli mít v této zemi žádné nezávislé kontrolory. A proto pevně doufám, že závěr Nejvyššího kon trolního úřadu bude objektivní, padni komu padni, a nevylučuji, že možná proká že výrazné pochybení našeho současného ministra zdravotnictví."
BUH SUĎ - ALE I MINISTRA KARLA DYBU
Když už jsme u Nejvyššího kontrolního úřadu, ještě u něj na chvilku zůstaneme. Nedávno tento úřad ukončil kontrolu v Cestovní kanceláři mladých (CKM), která zahrnovala období od května l99O do května l993, kdy se CKM transformovala v akciovou společnost. Přeměna se dála dle osvědčeného bolševického scénáře plat ného pro celou republiku: rozkrást, co jde, a řádně se zajistit do budoucnosti . Zná to každý nebo skoro každý, v každém nebo skoro každém koutě naší drahé ( skutečně "drahé") vlasti. Takže vlastně nic nového pod sluncem.
Tahle utěšená cestovní kancelář měla v roce l99O na účtě l66 milionů - o tři r oky později už jenom 25 milionů. Kam se poděly? Inu to je mi otázka: nikam, je nom se s nimi "špatně hospodařilo". Co to znamená, přeloženo do češtiny? Začal y se provozovat takové ztrátové činnosti, že to jinak než k nule ani nešlo. Je nomže logika praví, že tzv. ztrátová činnost je na druhé straně pro někoho zis ková. Takže např. CKM uzavírala nevýhodné smlouvy, odprodávala neoprávněně své základní prostředky,neuplatňovala škody jako pojistné události, platila zbyte čně vysoké poplatky za nevytížení dohodnutých ubytovacích kapacit v cizích hot elových zařízeních atd. atd.
Vrcholem špatného hospodaření byl prý naprosto zbytečný pětašedesátimilionový úvěr u Poštovní banky na dostavbu pražského hotelu Globus, který ovšem v té do bě byl připravený ke kolaudaci. Úrok ze zbytečného úvěru činil pouhopouhých še st milionů korun (dar bance?) Navíc k pokrytí splátek nové vedení CKM v červen ci l993 sjednalo nový (rovněž prý nevýhodný) úvěr u téže banky - už ve výši ll 2 milionů korun. (To to lítá, co?)
Vyčíslování by bylo dlouhé a nudné, ačkoli co položka, to zřejmě někomu tzv. " malá domů". Podstatné je, že teprve za dalších několik let může počítat nynějš í správce majetku Fond dětí a mládeže nějaké penízky, které by mohly našim dět em - kvůli kterým se přece vše dělalo - posloužit.
Že je to divné, když přece CKM vlastní čtyři hotely a devět poboček cestovní k anceláře? Jistěže je to divné. Ale nejpodivnější na všem je, že generální ředi tel ČKM, který byl u všeho až do června l993 a osvědčil tak špatné sklony k ho spodaření, má teď vysoce prosperující soukromou cestovní kancelář TRAVELA, s.r .o. (Ostatně tato cestovka byla do obchodního rejstříku zapsána už v prosinci l99l a pan generální Ivan Breznen v ní měl čtyři další kamarády - vysoké funkc ionáře téže CKM. Což podle mého názoru vysvětluje vše předešlé.) A a lidé z br anže si ho cení tak vysoko, že je dnes dokonce předsedou Asociace cestovních k anceláří neboli mimo jiné i vrcholným reprezentantem cestovního ruchu pro cizi nu.
Prezident NKÚ JUDr. Lubomír Voleník v souvislosti s kontrolou CKM mimo jiné pr ohlásil: "Účetnictví této organizace bylo v tak chaotickém stavu, že skutečně se v tom perfektně zorientovat, to by dokázal snad jen pán bůh..." A o některý ch milionech : "Jednoznačně zmizely někde v propadlišti a suď bůh, kde jsou." Suď bůh - ale suď také ministra hospodářství Karla DYBU, který měl tuto Cestov ní kancelář mladých pod svou kontrolou.
(Je naprosto zbytečné psát o nejposlednějším kontrolním závěru NKÚ, kterým roz cupoval nakládání s majetkem v naší armádě. Že by "lampasáci" byli méně "aktiv ní" než svazáci, to ani největší snílek nemůže předpokládat. Jenom si tak člov ěk povzdechne, kdy že už tomu rozkrádání bude konec. Já vím kdy: až už nebude co ukrást...)
MILIARDY "V LUFTU" - ANEBO NA TAJNÝCH DOMÁCÍCH A ZAHRANIČNÍCH KONTECH? Poněkud zvláštně působí informace z policejních vyšetřovacích kruhů v souvislo sti s daňovými úniky při vyčarovávání nafty z lehkých topných olejů: když se s ečtou daňové úniky zatím obviněných osob (je jich zatím několik desítek), pak se dojde k cifře dvě a půl miliardy korun. Zatímco střízlivé odhady skutečných úniků se pohybují kolem dvaceti miliard! A to prosím - ročně!!! Kde jsou ty z bylé miliardy? Zvážíme-li podíl určitých ministerstev na liknavosti v řešení t ohoto grandiózního podvodu, možná nás něco napadne. Jde ovšem o to, zda to nap adne i orgány činné v trestním řízení.
A když už jsme u těch miliard, vím o dalších asi třech, které se za záhadných okolností "zneviditelnily." Jde o kauzu ing. Antonína Moravce a jeho Kreditní a průmyslovou banku.Nic povzbuzujícího neshledávám na skutečnosti, že Kreditní a průmyslová banka snad konečně zmizí ze světa. Česká národní banka po dohodě s Ministerstvem financí zahájila totiž konečně správní řízení o odnětí povole ní působit jako banka, neboť došly k závěru, že tato banka není dlouhodobě sch opna dosáhnout vlastními silami nápravy nepříznivé situace a nebyl nalezen pro jekt, který by požadavkům konsolidace banky vyhověl.
Jak vznešená slova pro oznámení - krachu...
Skoro tři miliardy korun, které tato banka měla mít a z nichž většinu si vypůj čila, jsou v prachu. Majitel banky A. Moravec je za mřížemi. V novinách se poř ád píše o machinacích Moravce a ODA s oněmi dvaapadesáti miliony, občas dokonc e i o více než desetimiliónovém dluhu další koaliční strany -KDÚ - ČSL u téže banky. V pořádku.
Ale proč někdo nevezme k odpovědnosti důležitější pány, kteří z Moravcovy "nul ové", bezvýznamné banky udělaly váženou finanční instituci (na což se teď zmín ěné politické strany logicky vymlouvají)? Proč se někdo z kompetentních orgánů nezeptá, kdo konkrétně schvaloval za Českou národní banku, Komerční banku a Č eskou spořitelnu půjčky Moravcovi? Proč někdo nezjistí jmenovitě, kdo konkrétn ě A. Moravcovi sedl na lep - a uvěřil? (Z těchto vážených bank jsou dnes napál ení věřitelé - a "věřitel" je snad od slova - věřit, nebo ne? Alespoň ve škole nás to tak učili.) A na základě jakých podkladů a garancí ty miliardové úvěry odklepli?
Jistě.Tyto "velkorysé" banky už našly rezervy a Moravcovy dluhy si odepíší, an i nemrknou. Mrkneme ovšem my, daňoví poplatníci. Půjde to totiž z našich kapes , jestli to snad někomu není jasné. Neboť v oněch bankách má stát nemalý podíl ... Takže: klobouk před vámi dolů, pane Moravče, hezky jste to sfouknul. Klobo uk před vámi, anonymní rozhodovatelé z postižených bank.
(A propos: necítíte v tom alespoň náznak možnosti jakési, samozřejmě nepsané, možná tučnou provizí umocněné, tajné dohody? Vždyť ani jedna ze stran nesáhla do svých peněz, nýbrž do státních!!!.
A. Moravec si mohl přijít bratru na takové dvě miliardy. Na kolik si asi přišl i jiní? Samozřejme byli-li. Byli? Nebyli?
PETRA BURIANA DOSTIHLA MADAM SPRAVEDLNOST
Radostnou zprávu jsem si nechal na konec. Vzpomínáte si na přímý televizní a r ozhlasový přenos z onoho zasedání Federálního shromáždění, na němž komise pro vyšetřování událostí l7. listopadu odhalovala spolupracovníky StB z řad poslan ců, resp. ty, kteří neměli dost taktu, aby sami zmizeli z poslaneckých lavic? A vzpomínáte, jak se tehdejší poslanec Petr Burian (zvolen za OF) dušoval, že není agentem? Jak apeloval na naši čest a smysl pro spravedlnost? Tak tenhle pán, který měl v sobě tolik neomalené drzosti, že se obrátil na sou d (a v první instanci vyhrál), dostal od něho před několika dny osvědčení, že vědomým agentem byl!!! K uzavření spolupráce došlo ústně - v říjnu l989. Tristní pro Petra Buriana: pár dní počkat, mohl být váženým občanem a možná do konce poslancem dodnes. Jisté zadostiučinění pro členy oné parlamentní komise. A pro nás pro všechny: trocha balzámu do duše, že madam spravedlnost není tak úplně slepá.
Redakce NN komentuje
"BÍLÉ LÍMEČKY" LZE PŘIŠKRTIT JEDINĚ ZÁKONEM
V srpnu l993 vláda odkývla, že ministr Jindřich Vodička má vypracovat návrh zá kona o státní službě. Jeho součástí měla být i tzv. definitiva pro státní úřed níky. Premiér Václav Klaus si tehdy pochvaloval, kterak dobře to vymysleli. Je ho stranický kolega se nad zákonem pachtil až do minulého úterka. Pak přišla s prcha: porada ekonomických ministrů rozhodla uložit jeho domácí úkol k ledu. A V. Klaus pro změnu posměšně meditoval, kterak mariňák Vodička chce vrátit naš i byrokracii až k Rakousko - Uhersku a zda vůbec zákon o státní službě jako ta kový je potřebný. Projevil dokonce obavu, že zákon by zakonzervoval "staré str uktury". (Starost z jeho úst takřka neuvěřitelná.)
Podívejme se však na problém z trochu jiného úhlu. Nejodmítavější stanovisko k rozhodnutí porady ekonomických ministrů a ke zmíně né meditaci premiéra Klause především přednesl místopředseda vlády Jan Kalvoda .
"Služební zákon je věc, která krom programového prohlášení této vlády je předv ídána i ústavou České republiky.Teď se velmi často odmítá s tím, že je to jaký si relikt rakousko-uherské zkostnatělé, nehybné byrokracie nebo jejího ducha s tím, že tady hrozí nebezpečí konzervace starých struktur ve státním aparátě. Já si myslím, že to jsou nesprávné argumenty, nekorektní a nevěcné. Jedním z důvodů (proč zákon přijmout - pozn. aut.) je nezbytný požadavek demok ratického právního státu na depolitizaci státní správy. K tomu služební zákon v té podobě, ve které je vládě předložen, míří. Jestli bychom si něco nepřáli, pak dostihy vládních stran o to, jak lépe a více naplnit správní aparát těmi, kteří budou víc náchylní k politice té nebo oné strany...Jedním ze smyslů toh oto zákona je udržet odborný, profesní, erudovaný aparát bez vlivu politických výkyvů, včetně volebních změn.
Druhým motivem... je problém střetu zájmů u těch, kteří vykonávají úkoly státu . Střet zájmů je dnes upraven toliko u některých kategorií politických a velmi nedokonale v Zákoníku práce.
Myslím si, že obě tato témata jsou tak významná, že neobstojí proti nim námitk y, o kterých jsem mluvil... Tady nejde o žádnou legální konzervaci starých str uktur, tady jde o stabilizaci státního aparátu a těch, kteří plní jeho úkoly. Je mylná představa, že by účinností zmíněného zákona všichni státní úředníci p řešli pod režim tzv. definitivy. Zákon počítá s poměrně dlouhým přechodným obd obím, s různými typy služebního poměru pro toto období, to jest trvalého a i d očasného. Zákon počítá s plošným mechanismem, kdy pouze některé kategorie stát ních úředníků budou vůbec moci býti podřazeny pod tento režim, a z nich ještě jen někteří z nich budou požívat oné stálé definitivy. Zatímco zbývající budou podléhat režimu dočasné státní služby. Je tam samozřejmě i možnost ukončení s lužebního poměru, mj. i pro hrubé porušení povinností, které tento zákon uklád á. A tento zákon krom jiného ukládá poměrně velmi vážná omezení státních zaměs tnanců, kterými se vyvažuje jistá preference spočívající v oné omezené definit ivě..."
*
Nejsem odborník, jsem laik, ale jisté racionální jádro v Kalvodových slovech v idím. Slyším sice už dopředu argumenty proti, že tenhle zákon by "bílé límečky " s poodhozenou komunistickou legitimací "zdoživotnil" tak, jako se to - napro sto pochybně - stalo v případě soudců, nicméně dávám do úvahy: nemyslíte, že l eckdo je proti tomuto návrhu zákona jenom a především proto, aby se nadále neř ešil tzv. střet zájmů?!
V této souvislosti ještě jeden argument. J. Kalvoda totiž předpověděl, že "pok ud se tato podoba zákona podrobí masívním, základním, koncepčním otázkám a zví tězí tento trend, v tomto případě si myslím, že úprava státní služby je úkolem pro příští vládu."
Nebyla by právě toto voda na mlýn těm, kteří si říkají, urvi, co urvat jde, bů hví, co bude po volbách?! Nedarovali bychom nejrůznějším zlodějům a korupčníků m na jejich finanční rejdy další rok a půl?!
Znovu připomínám miliardy, které se nedostaly do státního rozpočtu, ale do kap es "soukromníků". A ty kapsy - doširoka otevřené - číhají nejen na ministerstv ech a centrálních úřadech, ale doslova na všech úrovních státní správy, tu nej nižší nevyjímaje.
Nevím, uvažujte. Uvažovat - ale především rychle jednat - by však měli poslanc i.
Stanislav TÝBL