--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Fakta a události ze zahraničí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/018 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

FAKTA A UDÁLOSTI ZE ZAHRANIČÍ Jaro sice kalendářně už dávno převzalo svou vládu nad přírodou, počasím však j ako by však stále ještě zaostávalo. A podobné je to i ve světové politice: Žád né výraznější oteplení, v mnoha případech naopak zmrazování status quo. Dohady kolem 50. výročí ukončení II. světové války vrcholí. Rozpory mezi USA a Ruske m se znovu, tak jako v dobách studené války prohlubují. Severní Amerika je v š oku z nedávného teroristického útoku v Oklahoma City, který neprovedli Arabové , jak se předpokládalo, ale rodilí Američané nesouhlasící s federální mocí ve Washingtonu. V Bosně, pokud nebude prodlouženo dosavadní příměří mezi znepřáte lenými stranami, hrozí obnovení válečných akcí...

(A Rusko? Tam je situace ještě nepřehlednější a komplikovanější. Nejen v souvi slosti s čečenským konfliktem, se snahou za každou cenu prodat do Iránu atomov é reaktory či s pokusy této rádoby opět světové supervelmoci rozhodovat "práve m veta" o tom, co se bude resp. nebude dít v Evropě a ve světě. Konflikty toti ž hrozí také v Tadžigistanu, v Moldavské republice... Všude tam mají Rusové sv é silné vojenské kontingenty, všude tam chtějí znovu vládnout. A Borise Jelcin a, zdá se, už nikdo nerespektuje. Poslední výnos o moratoriu na válku v Čečens ku, jež armáda nerespektuje, budiž toho ukázkou...)

Z PRAHY DO SVĚTA A OBRÁCENĚ

Situace v Rusku se pochopitelně, byť ne bezprostředně, dotýká i bytostných záj mů České republiky. Především teď, v době padesátého výročí osvobození naší vl asati od německého fašismu jsme si plně vědomi nebezpečí nové totality hrozící z Východu, jíž jsme se teprve před necelými šesti roky zbavili. Zejména proto se zvyšují snahy českých koaličních, resp. ústavních činitelů navázat co nejt ěsnější vztahy k Západu s perspektivou začlenění našeho státu do evropských ek onomických a bezpečnostních struktur.

(Přesvědčivým důkazem toho je například účast presidenta Václava HAVLA spolu s náčelníkem generálního štábu České armády generálem Jiřím NEKVASILEM na výroč ní konferenci vrchního velení sil NATO v Evropě SHAPEX 95, jež se konala minul ý týden v Bruselu. President Havel, který zde přednesl zásadní projev o tzv. " české vizi" v Západní Evropě, byl prvním nejvyšším představitelem země, nepatř ící do NATO, pozvaným na ono významné západoevropské vojenské fórum...) * * *

Mimo to však probíhaly také jiné akce. Parlamentní delegace vedená předsedou P oslanecké sněmovny Milanem UHDEM (ODS) se v uplynulých dnech v Norsku a Švédsk u zajímala o tamní parlamentní systém a zkušenosti obou zemí z členství v prvn ím případě v NATO, ve druhém pak v Evropské unii. Obdobná parlamentní delegace , vedená však tentokrát místopředsedou Poslanecké sněmovny Jiřím VLACHEM (ODS) pobývala ve stejné době coby host spolkového sněmu v Německu. Jednu z jeho ze mí, Bavorsko, navštívil též před uplynulým víkendem na pozvání bavorského mini stra hospodářství Otto WIESHENA český ministr průmyslu a obchodu Vladimír DLOU HÝ (ODA): Oba pánové jednali o atomových elektrárnách ve středoevropském regio nu. Konečně před posledním víkendem odjel do Latinské Ameriky na státní návště vu i ministr zahraničí Josef ZIELENIEC (ODS). Jeho první zastávkou se stala Ve nezuela.

(A jak to vypadalo v Praze? Nijak moc zvláštně. Dne 25. dubna sem přicestoval ukrajinský president Leonid KUČMA, vzápětí poté v čele delegace branně bezpečn ostního výboru Národní rady Slovenska jeho předseda Imrich ANDREJČÁK, jinak po slední federální ministr obrany a ještě před tím generál mající podíl na přípr avš akcí ZÁSAH při listopadových dnech 1989. Pak už nic, snad jen 28. dubna vy stoupil na přednášce o vzájemném česko německém usmíření, konané v pražském Ka rolinu, saský ministerský předseda Kurt BIEDENKOPF...)

UDÁLOSTI V "BLÍZKÉM" ZAHRANIČÍ

Informace z posledních týdnů předpokládaly, že v Polsku se bude politická scén a vyvíjet dost bouřlivě. Nestalo se tak, zůstalo zatím jen u opětovných hrozeb presidenta Lecha WALESY týkajících se rozpuštění tamního parlamentu či pohnán í premiéra Józefa OLEKSYHO před soud. O něco nepokojnější pak byla situace kup odivu i v Německu, kde koncem týdne probíhaly silné protesty veřejnosti a ekol ogických hnutí proti převozu radioaktivního odpadu z vyhořelých palivových člá nků z jihoněmecké atomové elektrárny v Philippsburgu do okolí severoněmeckého Gozlebenu. A jak jsme již psali minule, vzedmutí politické hladiny postihlo te ntokrát také poměrně umírněné Rakousko. Tam "revoluce" uvnitř spoluvládnoucí l idové strany smetla dosavadní vedení v osobách vicepremiéra a ministra školstv í Erharda BUSSEKA a ministra zahraničí Aloise Mocka a nahradila je novým mužem , ministrem hospodářství Wolfgangem SCHÜSSELEM, který by se měl stát i novým v icepremiérem a ministrem zahraničí.

(Takže lze říci, že dost kontroverzním a vlastně nejméně přehledným směrem se ubírá domácí a zahraničně politický vývoj na Slovensku. A to nejen ve vztahu k České republice či k Maďarsku, ale také z hlediska vnitřního. Zde se totiž oč ekává v nejbližších dnech tzv. "velký třesk", tedy snahy odvolat presidenta Mi chala KOVÁČE, vyeliminovat z Parlamentu poslance Demokratické unie a postavit před soud někdejšího premiéra Jozefa MORAVČÍKA a do nedávna ještě ředitele slo venské kontrarozvědky pana Mitra. Ale o tom podrobněji v našem dnešním závěreč ném komentáři...)

SVĚT KOLEM NÁS

Jak již bylo řečeno, veřejné mínění mnoha zemí světa je šokováno teroristickým útokem na administrativní budovu v Oklahoma City v USA. Zatím bylo vyproštěno přes sto obětí, dalších nejméně devadesát je pořád nezvěstných a přes 400 zra něných, z toho mnoho vážně. Jeden pachatel "hrdina války z Perského zálivu" Ti mothy Mc VEIGH je ve vězení, po druhém se zatím bezúspěšně pátrá. Obdobná kata strofa se pak před tímto víkendem stala také v Jižní Korei, kde při stavbě met ra v Tegu výbuch plynu zabil 109 lidí a dalších víc než 230 jich zranil. Koneč ně, ve Rwandě byl definitivně ustálen počet zavražděných rvandskou armádou při masakru v jednom z tamních utečeneckých táborů: Pracovníci OSN a Červeného kř íže udali definitivní počet kolem 5000 zabitých utečenců.

(V Haagu se konečně také rozhýbal mezinárodní tribunál ustavený OSN a obvinil z válečných zločinů šéfa bosenských Srbů Radovana KARADŽIČE a velitele samozva né srbskobosenské armády Radko MLADIČE. K nelibosti Rusů, kteří prohlásili, že tento krok může znemožnit prodloužení příměří v Bosně a Hercegovině a ztížit další jednání o míru na Balkáně...)

* * *

Jinak, ve Francii vrcholí přípravy ke druhému kolu presidentských voleb, kde s e spolu utkají vítěz prvního kola, exponent levice Lionel JOSPIN, jemuž už při slíbil podporu ultrapravicový předák LE PEN, a pravicový kandidát Jacques CHIR AC. Kdo vyhraje onoho 7. května, kdy se volby konají, uvidíme. Doufejme, že to nedopadne jako v Itálii, kde v regionálních volbách konaných 22. a 23. dubna celkem s 25 procenty hlasů vyhráli postkomunisté ze strany PDS... ------------------------------------------------------------

Zahraniční komentář pro čtenáře Necenzurovaných novin ------------------------------------------------------------

SLOVENSKO TĚCHTO DNÍ: QUO VADIS?

Jak už je poslední dobou pravidlem, mnohem živěji je u našich východních souse dů než tady. Tam totiž předseda vlády Vladimír MEČIAR, věren své tradici, hled á v narůstajících problémech HZDS znovu úhlavního nepřítele: Například v pátek 28. dubna prohlásil ve slovenském rozhlase, že se setká se svým českým protěj škem Václavem KLAUSEM (ODS) nejdříve někdy v květnu. Ovšem pouze prý za předpo kladu, že česká strana učiní významné ústupky. Navíc premiér Mečiar znovu odmí tá uznat dluh Slovenska vůči České národní bance ve výši 24 miliard korun. Tvr dí naopak, že my musíme mnohé vracet jim, a to nejen tzv. "zlato z někdejšího slovenského státního pokladu" resp. bojnický oltář.

(Mimo to Vladimír Mečiar rovněž vylučuje ve vztahu k České republice zrušit de valvaci slovenské koruny vůči ECU, protože tím by se prý Slovensko zbavilo jed nostranné výhody. Podle českého ministra financí Ivana KOČÁRNÍKA je za těchto okolností tedy na spadnutí námi iniciované zrušení platební dohody mezi oběma státy. A v případě dalších slovenských obstrukcí možná také celní unie. Protož e, zatím, jak se zdá, se z dob federace moc nezměnilo: Stále totiž Česká repub lika svou slovenskou "sestru" finančně podporuje. Nebo řečeno jinými slovy, je jí "nemilosrdně" vydírána...)

* * *

Suma sumárum, vezmeme-li vedle Mečiarových nelichotivých útoků v úvahu také na růstající komplikace s maďarsko slovenskou smlouvou, není to zrovna veselá sit uace. Zvláště, když ratifikaci zmíněné smlouvy, tak halasně podepsané slovensk ým premiérem před několika týdny v Paříži, odmítá vedle převážné části opozice podpořit i většina koalice, přesněji Slovenská národní strana, Sdružení dělní ků Slovenska a někteří poslanci z HZDS. Takže jediné, na co ještě může ministe rský předseda v "koalici" spoléhat, je tzv. "velký třesk", čili přípravy k odv olání presidenta Michala KOVÁČE, poslanců Demokratické unie a snaha postavit b ývalého premiéra Josefa MORAVČÍKA spolu s někdejším ředitelem slovenské kontra rozvědky před soud. Údajně za činnost proti státu a vládnoucímu HZDS. (Jenomže tohle vše, zdá se, má spíše charakter "zoufalce", který se snaží zach ránit, po třetí už, "za minutu dvanáct". A který zároveň sní o neomezené vládě . Bez ohledu na veřejné mínění doma i za hranicemi, na hrozící izolaci Slovens ka. Ostatně, v poslední době to dal plně najevo například také americký vlivný kongresman Thomas Lantos, který v Bratislavě vyslovil vážné varování, zejména ve vztahu k narůstající propagaci fašismu. S jedinou reakcí: Vládní deník Rep ublika Lantosovy názory odmítl jako hrubé vměšování do vnitřních slovenských z áležitostí...)

(Zahraniční stránku připravil)

Jiří F. PILOUS