--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/020 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Uplynulý týden bych s trochou nadsázky (pominu-li diskutované oslavy padesátéh o výročí konce války nebo osvobození) nazval týdnem trapností. Trapnou se mi z dá snaha nepochybně silnější, což nutně neznamená i početnější, části Křesťans kodemokratické strany (tzv. Bendovců) mstít se "až za hrob" méně mocné frakci (tzv. Tollnerovcům) za to, že jednoznačně odmítla spojení s vládcem politické scény - Občanskou demokratickou stranou. Trapné je i prohlášení náměstka minis tra vnitra Martina Fendrycha ohledně konečně zaplacené pokuty (2l5O Kč) za jím způsobenou bouračku: "Podařilo se mi po asi dvou týdnech shánění ve spoluprác i s policejním prezidentem dokázat to, že jsem se setkal s tím správným orgáne m, policistou, který vyřešil tento dopravní přestupek, jsem tedy spokojen." (P odotknu jenom, že panu Fendrychovi právě z titulu funkce je policie podřízena: tím pádem už zcela chápu, že podaří-li se jemu setkat se se "správným policis tou" až asi po dvoutýdenním úsilí, proč se pro změnu jím řízeným policistům ne podaří setkat se se "správnými" zločinci typu Čadek či bratři Helbigové ani po asi dvou měsících či letech...)
Ovšem dvou největších trapností se dle mého soudu dopustil již o něco dříve pr emiér Václav Klaus při své návštěvě v USA, ale přišlo se na ni ať nyní, a před seda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví českého parlamentu Martin Sy ka (ODS). Pan Klaus pronesl v Česko-americké komoře v Chicagu tuto větu: "Nepř ejeme se vývoz socialismu ze Západu na Východ, a může se stát, že v Evropské u nii nakonec proběhne po našem vstupu jakási obdoba sametové revoluce." Buď se v té chvíli opět cítil nejznámějším českým disidentem, anebo byl ve str esu pod dojmem vlastního poznání, že se "člověk už po pár dnech v Americe těší na dobré pivo, voňavou kávu a ženský úsměv."
Ale nač k tomu vymýšlet komentář, máme-li tady zdatného "bonmotmana" Miloše Ze mana: "Seznámil jsem se s výrokem českého premiéra... Seznámil jsem se rovněž s nedávným televizním výrokem poslance ODS pana Syky o tom, že Němci se k nám budou jezdit učit, jak se dělá sociální reforma. Chtěl bych konstavovat, že mi nulou sobotu zde probíhala rozsáhlá, asi dvousetčlenná konference, které se úč astnili přední západoevropští ekonomové, sociologové a politologové, a když by li s tímto stanoviskem českého premiéra seznámeni, reagovali pouze pobaveným s míchem. Nemyslím si, že je dobré mít premiéra, kterému se odborníci smějí." Dosmějme se a pojďme se věnovat dalším trapnostem na české politické scéně tro chu podrobněji.
ZÁHADA SOCIÁLNĚDEMOKRATICKÉHO ÚČTOVÁNÍ
Miloš Zeman na páteční pravidelné tiskové konferenci ČSSD prohlásil: "Včera js em si v Rudém právu přečetl, že sociální demokracie vykázala v minulém roce vy šší příjmy než Občanská demokratická strana.(RP napsalo, že nejvyšší příjmy me zi politickými stranami loni vykázala ČSSD, která s téměř lO6 milióny korun př edstihla ODS - ta si připsala "jen" přes 97 miliónů Kč - pozn. aut.) Samozřejm ě že bych si velice upřímně přál, aby tomu tak ve skutečnosti bylo. S politová ním musím konstatovat, že se Rudé právo mýlí. Samozřejmě že zpráva, kterou jsm e předložili Parlamentu, bude po projednání rozpočtovým výborem zveřejněna a b ude možné do těchto údajů nahlédnout. Podrobnosti může sdělit v případě vašich dotazů hospodářský tajemník."
Redaktor MITROFANOV, který onu zprávu napsal, se okamžitě ozval: "Pane předsed o, až se zveřejní zprávy o hospodaření stran, tak se zjistí, že přesnější info rmace mělo Rudé právo, protože pan Havlíček (hospodářský tajemník ČSSD - pozn. aut.) stvrdil svým podpisem a razítkem ČSSD celkové příjmy lO5 milionů 922 97 O korun."
ZEMAN: "Protože zde bylo uvedeno tvrzení, které je v rozporu s názorem hospodá řského tajemníka, je samozřejmě moje povinnost předat mu slovo." Dr. Ivan HAVLÍČEK: "Já nevím, z čeho Rudé právo vychází. Po tom, co se objevil o v Rudém právu, jsem si prošel naši zprávu pro parlament pečlivě ještě jednou , abych vystopoval, kde rozdíl v názoru mohl vzniknout. Pravdou je, že z výsle dovky ČSSD za uplynulý rok vychází, že celkové příjmy této strany byly 7l a pů l miliónu korun. Z toho samozřejmě ne všechny příjmy jsme viděli jako takové, to jest, jsou v tom zahrnuty jednak časově rozlišené čerpání nájmů, které se u skutečnilo už v minulosti, a jsou v tom taky pohledávky za nájemným, které jsm e v minulém roce neobdrželi. Takže tolik k tomu."
MITROFANOV: "Pane doktore, buď jde o rozdvojení osobnosti, anebo někdo patrně padělal váš podpis. Protože tady je váš podpis a razítko." A zamával z lavice nějakým papírem.
HAVLÍČEK: "Já se na to po tiskové konferenci velice rád podívám." *
Po skončení tiskové konference přistoupil redaktor Mitrofanov k předsedovi ČSS D a dokument mu ukázal. Ten řekl: "Počkej, kde mám brýle? Tady." Chvíli zkouma l dokument, pak dodal: "Podíváme se na to. Protože já nevěřím na rozdvojení os obnosti, ale není vyloučeno, že to bude falzifikát. Ukaž to Ivanovi. A dohodně te se."
MITROFANOV k Havlíčkovi: "Já to váš podpis, pane doktrore? Je to vaše razítko? "
HAVLÍČEK koukal, dlouho koukal. Pak odpověděl: "Tady jsou uvedeny úvěry, půjčk y a úvěry, a je to sečtené dohromady, což vede tedy ke konfúzi. Čili..." (Konf úze - l. zmatek, nepořádek, roztržitost, 2. splynutí práva a povinnosti v téže osobě - viz slovník cizích slov, pozn. aut.)
MITROFANOV oponoval: "Ale je to podle zákona o politických stranách. Zákon zah rnuje půjčky a úvěry do příjmů politické strany. To vám můžu ukázat tady..." A ukázal hospodářskému tajemníkovi zákon o politických stranách. Havlíček mlčel.
MITROFANOV: "Takže mně nezbývá než tvrdit, že tato listina je asi pravdivá. A chci vaše vyjádření."
HAVLÍČEK se zasmál a řekl: "To tady nedostanete. Já si to musím v tuto chvíli projít v souvislosti se zákonem, protože se domnívám, že tady jsme se dopustil i určité nepřesnosti v tom, že půjčky, úvěry zde měly být čerpané v roce 94, a le tady mně nechte možnost se podívat do..."
MITROFANOV: "Jde mi o to, že je to váš podpis a vaše razítko..." HAVLÍČEK: "Já si ten dokument prostuduju... Já si samozřejmě nepamatuju každý dokument, ale tento dokument si překontroluji..."
*
???
*
Tady zřejmě pan Miloš Zeman s bonmoty nevystačí. Že na tom jeho strana není nejen finančně dobře, ale že i v konkrétním hospoda ření jsou jisté "disproporce" a rozpory, si štěbetají nejenom vrabci na střeše Lidového domu. Povídá se, že ČSSD např. nad hlavou visí hrozba vypnutí elektř iny, že předseda Zeman propouští zaměstnance, protože nemá na výplaty... Ostatně den po zmíněné tiskové konferenci ústřední výkonný výbor ČSSD na svém zasedání dr. Ivana Havlíčka znovu hospodářským tajemníkem nezvolil, ač právě Z emanem byl navržen a prosazován (pan předseda tento fakt při následné tiskové konferenci jaksi "pozapomněl" uvést), což také něco signalizuje. *
Možná by neškodilo podívat se na hospodaření ČSSD podrobněji... Budu-li mít ča s, zkusím to.
TRAPNÉ PRVENSTVÍ
O tom, co vyváděla vážená paní předsedkyně mandátového a imunitního výboru nej vyššího českého zákonodárného sboru Anna Röschová nedávno v časných ranních ho dinách v Plzni, jsem psal minule. Proč její příběh se "šťastným" koncem zahrnu ji do trapností týdne, když ji dnes všichni velebí jako prvního politika, kter ý dokázal vyvodit ze své chyby důsledky?
Pokusím se o vysvětlení.
Vezmu to chronologicky.
PÁTEK - nehoda.
NEDĚLE - paní poslankyně mj. prohlášuje: "Prý jsem havarovala, nic takového se však nestalo. Při couvání jsem škrábla auto. To je všechno. Odmítla jsem neje nom dechovou zkoušku, ale i podepsání protokolu, protože to zákon nedovoluje. Mám dokonce dojem, že bych svolením s projednáváním přestupku sama zákon poruš ila. Ten zákon takový je, a já ho jako předsedkyně výboru dodržovat musím." ÚT ERÝ - schází se poslanecký klub ODS. Na pořadu jednání je bod "Anna Röschová." Po jeho skončení předseda klubu Jiří Honajzer prohlašuje: "Její podání při je dnání klubu ODS zní dost odlišně, než lze přečíst ve sdělovacích prostředcích, klub k tomu nezaujal žádné stanovisko." Striktně odmítá jakkoli srovnávat jej í nehodu s loňskou kauzou poslance Ladislava Blažka, kterého kvůli nepotvrzené mu podezření z řízení automobilu pod vlivem alkoholu ODS vyloučila z poslaneck ého klubu a výkonná rada ODS ho vyzvala k odchodu ze strany.
Týž den (jen o něco později) poslankyně pravila: "Po všech těch peripetiích a poté, jak se o tom píše v novinách, bych se dechové zkoušce podrobila." STŘEDA - tisk připomněl komentář A. Röschové z listopadu loňského roku k tzv. tic-tacové aféře poslance Blažka: "Já osobně, než bych se vystavila nějaké ost udě, raději pokutu zaplatím. Je mi naprosto proti mysli, abych se prokazovala poslaneckým průkazem. Nevím, proč by měl mít v tomto ohledu poslanec proti kaž dému jinému občanovi nějaké výhody."
Týž den oznamuje poslankyně předsedovi sněmovny Milanu Uhdemu dopisem přání re zignovat na funkci předsedkyně parlamentního výboru.
Pak různě prohlašuje, že trvá sice na tom, že podle zákona postupovala správně , nicméně: "Po politické stránce jsem si uvědomila, že jsem se dopustila chyby a že ji musím zaplatit, neboť politik má tímto způsobem vyjadřovat odpovědnos t za své činy... Politik všude na světě by za jakoukoli politickou chybu měl n ést odpovědnost... Nikdy jsem nesouhlasila s tím, když naši politici neměli od vahu něco podobného učinit. Nemohu jednat jinak, mám odpovědnost i vůči své st raně...Kdyby se případ stal znovu, asi bych nepostupovala stejně." Ovšem dodávala také - odstupuji též proto, neboť je o mně známo, že jsem velký m bojovníkem za snížení poslanecké imunity, a jelikož v boji míním pokračovat, "nechci mít svázané ruce."
Dokonce vyjevuje i jistou dávku strachu, jestli parlament její rozhodnutí hlas ováním schválí: "Doufám, že mě pochopí a že mi vyjdou vstříc. Mé rozhodnutí je nezvratné."
Předseda sněmovny její krok schválil a okamžitě ji i pochválil: "Oceňuji, že o dstupuje. Je první, kdo to dělá, přestože je přesvědčena o své nevině. Nutit j i k výkonu zmíněné funkce by nebylo od klubu ODS na místě." S tím samozřejmě m usel předseda klubu J. Honajzer souhlasit, a ke chvále paní poslankyně přidal slova: "Odstoupit z funkce, která je spojena s určitými finančním a hmotným za bezpečením, navíc v době, kdy projednávání přestupku není ukončeno a sama posl ankyně se nedomnívá, že by se dopustila protiprávního jednání, není na naší po litické scéně zvykem."
ČTVRTEK - rozhodnutí A. Röschové okomentoval předseda ODS Václav Klaus: "Opako vaně říkám, že ťuknutí auta a následná reakce na událost, která je pro každého jednotlivce nemilá a zahanbující, je navýsost individuální čin. Před čtyřmi n ebo pěti lety jsem též ťuknul auto a šel jsem na místní okrsek policie podepsa t protokol, a vůbec mě nenapadlo se odvolávat své poslanecké imunity. Prostě j sem šel a trpělivě jsem sledoval, jak místní policejní úředník dvěma prsty dlo uhou dobu ťuká do psacího stroje protokol o dopravní nehodě. Mě by tehdy nenap adlo brát v potaz nějaký imunitní pohled a říci, že tam nepůjdu. Myslím si, že to je individuální věc, která by se neměla politizovat, a stejně tak individu ální je i rozhodnutí paní poslankyně Röschové." *
Co je tedy na této historii trapné, když i její politická odpůrkyně Petra Buzk ová (místopředsedkyně ČSSD) čin ohodnotila jako "lidsky solidní"? l. Jaksi se pozapomnělo, co vlastně paní poslankyně v Plzni provedla, což neza pomínají ti "prostí" občané, kteří za volant pod vlivem alkoholu sedli a třeba ještě dnes čekají na nový řidičský průkaz. Někteří i ve vězení. 2. Jaksi se pozapomíná na to, že ani poté, co paní poslankyně připustila, že d nes by jednala jinak (tedy dýchla by si do balónku, a trubička by, nedej bože zezelenala), stejně by se jí nic nestalo. (Nejvyšší strážce spravedlnosti mini str Jiří Novák připustil, že všichni občané bez výjimky jsou povinni podrobit se při silniční kontrole dechové zkoušce, ovšem současná právní úprava umožňuj e, aby poslanec, který odmítne, zůstal nepotrestán, ovšem i kdyby neodmítl a a lkohol by mu byl prokázán, současné zákony nepovolují policii přestupek projed nat.
3. Jaksi se pozapomíná, že poslankyně A. Röschová vlastně ani tak velkou bojov nicí za zmenšení poslanewcké imunity není. Ani novela přestupkového zákona, kt erou jako spoluautorka nedávno předložila, nepřinutí poslance k dýchání do bal ónku či k odběru krve. Pokud by totiž poslanci testy na alkohol odmítli, podle navrhované verze by sice riskovali až patnáctitisícovou pokutu, ale musela by se na ní shodnout celá sněmovna. Odebrání řidičského průkazu by však za žádný ch okolností poslancům nehrozilo!
4.I politická "nepřítelkyně" poslankyně A. Röschové paní Buzková je také posla nkyní, a v případě přestupků (dokonce i trestných činů) jsou poslanci k sobě b ez výjimky loajální: dobře vědí, že by se mohli silou osudu či náhody někdy oc itnout na jejím místě...
*
Šly by jistě vymyslet další body, ale škoda místa. *
Onen plzeňský taxíkář (i o něm jsem minule psal), co podle svých slov zabránil paní poslankyni ujetí z místa nehody, řekl: "Röschovi mají v Plzni velké slov o. (Manžel paní poslankyně je právník a dlouholetý přítel místopředsedy vlády Jana Kalvody - pozn. aut.) Patrně z toho budu mít průšvih, ale paní doktorka b yla nametená. Když stáhla okénko a odpovídala mi, táhlo to z ní jako ze sudu." Tento muž byl už plzeňskou policií jako svědek vyslechnut. Tisková mluvčí plze ňské policie o obsahu svědectví odmítla informovat. Netuším tedy, co přesně po licisté možná oněmi dvěma prsty do psacího stroje napsali. Nicméně svědek - ta xíkář po vyslechnutí prohlásil, že trval na všem, co už jednou pronesl, včetně pronikavého zápachu alkoholu z poslančiných úst.
*
A tak mě i při letmém pohledu na postupný průběh celé téhle "bourací" historie napadá - bývalá notářka, nyní poslankyně paní Anna Röschová má, jak očividno, především silně vyvinutý pud sebezáchovy. A ten, což je zase všeobecně známo i vědecky prokázáno, s přibývajícím alkoholem jaksi postupně vyprchává, až doc ela zmizí... Neboli: nebude on ten taxíkář nakonec mít pravdu? Stanislav TÝBL
Redakce NN komentuje
KDS: VRAŽDĚNÍ NEVIŇÁTEK
V obsáhlém samostatném článku jsem v minulém čísle NN popsal dramatické rozště pení poslaneckého klubu Křesťanskodemokratické strany, tím pádem i celé KDS. Z důraznil jsem, že nemám vztah (ať kladný,či záporný) ani k jedné frakci, nelíb ilo se mi ovšem, jak strana, která ve svém názvu deklaruje demokracii, nedemok raticky zachází s odlišným názorem. Zvláště pak jde-li o názor zásadní (zda sp lynout s ODS nebo s KDÚ-ČSL), nikoli o to, zda kouřit či nekouřit na tiskových konferencích. O likvidaci strany (jakékoliv) by - alespoň si myslím - neměli rozhodovat funkcionáři (tedy v případě KDS ani tzv. Bendovci, ani tzv. Tollner ovci), nýbrž nejvyšší orgán, tedy sjezd, neboli samotná tzv. členská základna. Další vývoj mi - bohužel - dává za pravdu.
Co se událo poté, co se v kuchyni Václava Bendy rozhodlo o pozastavení výkonu funkce místopředsedy KDS Pavla Tollnera?
Samotný aktér "rozkolu" se tvářil poměrně optimisticky. Podle něho lze zatím t ěžko odhadnout, kolik řadových členů za jeho klubem stojí, nicméně ohlas člens ké základny prý sílí. Podpořil ho především předseda západočeské oblasti K. St einer, který čin Tollnerovy pětky označil za "trochu zoufalý, ale rozhodně sta tečný čin, který dává naději, že KDS nebude rozpuštěna za nejspíše velmi poniž ujících podmínek." Ohledně své funkce v Parlamentu (je v něm čtvrtým místopřed sedou a I. Pilip mu ani toto křeslo nechtěl ponechat) prohlásil, že nový klub KDS s římským číslem jedna vede jednání s ostatními poslaneckými kluby: "Myslí m, že máme v parlamentu většinovou podporu," (Mínil tím především podporu ze s trany ODA.) A dodal: "Z toho bych neměl strach."
*
Z čeho měl strach?
Jistěže z nadcházejícího (sobotního) zasedání republikového výboru KDS v Chebu . Alfu i omegu svého snažení - i budoucnosti v KDS - zcela správně a logicky v iděl v okamžitém svolání sjezdu. Poslal tedy dopis předsedovi KDS I. Pilipovi. Žádal v něm, aby republikový výbor projednal a hlasoval o možnosti okamžitého svolání sjezdu. Věděl, že nebude jednoduché prosadit tento bod na jednání: "V zhledem k pozastavení mé funkce nevím, budu-li mít příležitost na zasedání výb oru promluvit." Nicméně doufal, že pokud s tímto požadavkem nevystoupí sám I. Pilip, přednese jej "jistě některý z jiných členů výboru."
Šeredně se zmýlil.
V Chebu totiž totálně prohrál.
Republikovým výborem (poměrem hlasů l8 ku 7, 5 se zdrželo) byl definitivně odv olán z funkce místopředsedy KDS. Pokud sám neodstoupí z obdobné funkce v parla mentu, KDS začne
jednat o jeho odvolání s koaličními partnery (2l: 6). Vznik klubu KDS I byl o dsouzen (23:5, 2 se zdrželi). Byla odsouhlasena výzva k členské základně "k od povědnému postupu a zachování jednoty" (27:l). O případném svolání sjezdu se v ůbec nehlasovalo, neboť nikdo s tímto požadavkem ani nepřišel!!! *
P. Tollner poté řekl: "Mne jako místopředsedu volí Poslanecká sněmovna, nechť tedy ona zváží. Dostal jsem od ní 97 hlasů, bral bych to dokonce za zradu posl anců, kdybych abdikoval. Protože si nejsem vědom toho, že bych udělal něco pol iticky špatně, jako třeba že jsem se někde ožral či do někoho narazil...Spíše o krvavou nekřesťanskou vendetu než o politiku šlo při mém vyloučení. Ještě př ed projednáním skutečnosti dvou poslaneckých klubů bylo totiž do výboru KDS ko optováno sedm nových členů z KANu, kteří potom hlasováním chladnokrevně rozhod ovali o perspektivách klubu KDS I i o mém vlastním osudu... Byl jsem vyobcován s bolševickou důsledností... A opakuji - jsem rád, že jsem trestán za to, že jsem nechtěl vstoupit do ODS. A pokud odcházím z postu v umírající straně, nen í to zase takový smutek...
Stanislav TÝBL
PS - Je to smutek, pane Tollnere i pane V. Bendo. To jenom ODS jásá...