--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Kožený: Návrat žádoucí či nežádoucí
Zdroj: NN Ročník........: 0005/022 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

VIKTOR KOŽENÝ: NÁVRAT ŽÁDOUCÍ, ČI VYNUCENÝ? V minulém čísle NN jsem slíbil pokračovat v seriálu o korupční aféře německých "mercedesových králů" a českých politiků. (Tiskařský "šotek" způsobil, že vyp adl titulek: RUML A BRATŘI HELBIGOVÉ.) Ne že by toto téma nebylo žhavé, zvlášt ě poté, co (a jak) odpověděl v této souvislosti premiér Václav Klaus na interp elaci člena branně bezpečnostního výboru parlamentu Stanislava Grosse. Přesto si myslím, že existuje naléhavější téma, o kterém byste měli být přednostně zp raveni. Je jím VIKTOR KOŽENÝ, resp. (dle mého názoru) masívní kampaň, která má tomuto šéfovi Harvard Capital and Consulting zajistit nikoli pouze beztrestný , ale nejspíš přímo triumfální návrat. (Takže RUML A BRATŘI HELBIGOVÉ až příšt ě.)

Naposledy jsem o V. Koženém psal v NN l6. O tom, že v jeho vychvalování vystří dal Václava Klause a Petra Čermáka další ministr ODS Karel Dyba, a vyslovil js em hypotézu, že Kožený se chce vrátit domů. Ovšem až poté, co bude očištěn a ž e mocní pánové už na tom nejspíš začali pracovat. (Viz též komentář J. Pilouse z č. l8.) Hypotéza se vyplňuje. Poslední

ódu na Vikiho Koženého pronesl ministr Dyba lO. dubna. Od té doby se leccos př ihodilo.

PŘEDEHRA

Především byla díky vyšetřovateli Úřadu vyšetřování Policie ČR (pravděpodobně mjr. Petrem Šmerdou) dána do "veřejného" oběhu zpráva, (l4.4.), že o případném trestním stíhání V. Koženého bude rozhodnuto do konce dubna a díky Jarmile No votné z odboru právního styku s cizinou Nejvyššího státního zastupitelství (l9 .4.) dokonce jednoznačné upřesnění, že "veškeré kroky, které v tomto směru hod láme podniknout, směřují k tomu, aby se pan Kožený dostal do procesního postav ení obviněného."

Pak neminul takřka den, aby se jméno "Kožený" neobjevilo v tisku, rozhlase a v televizi. Okamžitě po vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství vystoupil před novináře do té doby vcelku neznámý prezident nadace Comenius Karel Muziká ř s prohlášením, že nedávno v Londýně s Koženým mluvil, že se mu vůbec nediví, když pochybuje o objektivnosti vyšetřovacího procesu a že nadace Comenius, ku lturně vzdělávací to společnost (blízká prý vládě i Hradu) je připravena posky tnout Koženému v případě potřeby právní pomoc. (?!)

V posledním dubnovém týdnu televize Nova rozpoutala asi týdenní "válku prokurá torů". (Nechala zahrát si na "spravedlivého" bývalého hlavního vojenského prok urátora Miroslava Kříženeckého, který napadl bývalého generálního prokurátora Jiřího Šetinu, že vlastně on - a zřejmě na pokyn Křesťanskodemokratické strany , specialně Václava Bendy - kauzu Kožený "zazdil"). Davu se předhodila hra, ab y se bavil a jaksi bylo úplně jedno, zda se v té "válce" střílí ostrými či sle pými náboji.

BLESK - PRVNÍ BOMBA

Nastoupil bulvární deník Blesk, který ohlásil na sobotu 29. dubna senzační roz hovor s V. Koženým s tím, že tento třiatřicetiletý muž (obrovský titulek na pr vní straně) SPOLUPRACOVAL S VNITREM (federálním), kde měl funkci spolupracovní ka a poradce v kategorii "A". A přetiskl i originální dokumenty patřící Kožené mu: povolení k vjezdu a parkování služebního vozidla FMV v objektu "Wintrova" s evidenčním číslem 39 (adresa patří Bezpečnostní informační službě) a průkazk u s číslem O53O umožňující vstup do budovy ministerstva vnitra. (Mluvčí ministerstva vnitra Jan Šubrt musel týž den přiznat, že V. Kožený měl skutečně přístup ke státem utajovaným skutečnostem, protože pracoval pro feder ální ministerstvo vnitra jako "nezávislý auditor", který "posuzoval kvalitu a prodejnost konspirativní techniky tehdejší technické správy FMV. Ovšem dle mín ění mluvčího neměl přístup "k nějakým supertajným dokumentům" a získaných znal ostí nikdy nezneužil. Budovu technické správy navštívil prý Kožený všeho všudy jen dvakrát, vždycky v doprovodu, a navrhl, aby správa byla zrušena. Což se t aké stalo. Nicméně Kožený si prý stačil na technické správě povšimnout "nepopi ratelné zručnosti a profesionality těchto příslušníků vnitra", takže je ještě před navrženou likvidací zaměstnal. Bližší informace, dodal mluvčí vnitra, nej sou k dispozici. - Neuvěřitelné, co někdy mluvčím vypadne z úst! ) *

Avizovaný rozhovor Blesku měl pak titulek: KOŽENÝ: Z ČECH UDĚLÁM ŠVÝCARSKO! Ko žený v něm mnoho nového nesdělil, kromě faktu, že první postkomunistická vláda vzhledem k nedostatku odborníků nezatížených minulostí požádala právě jeho o spolupráci, takže se mimo jiné dostal i do federálního ministerstva vnitra Ján a Langoše (podléhal jemu a jeho náměstkovi - práci dělal pochopitelně zdarma). Tak pozdě to prozrazuje jen proto, že k tomuto ministerstvu má odpovědnost. J e též pravda, že měl volný přístup mj. i k "informacím podléhajícím zvláštnímu stupni utajení", dokonce "nejvyššímu stupni utajení."

Tím pádem pro něho sice existovala možnost nahlížet do archívů jak federálního , tak národních ministerstev vnitra, ale nikdy ji nevyužil, protože kartotéky a nimulost ho nezajímá. Proto je vyloučeno, aby měl nějaké kompromitující mate riály na politiky, ovšem ví, že existují lidé, kteří by rádi destabilizovali e xistující politicko-ekonomickou scénu, kdo by ti lidé mohli být, se však můžem e jenom domýšlet.

Proč najednou chce Viktora Koženého někdo obviňovat? No přece proto, že nemalé mu počtu lidí leží v žaludku pro svůj úspěch. Mezí ním a špičkami ODS (Klausem , Čermákem) a touto stranou existuje vztah vzájemného respektu a úcty nad dosa ženými výsledky. Tuto stranu sponzoroval před volbami v roce l992 pouze jedink rát několika tisícovkami v rámci organizace jednoho mítinku na některém pražsk ém obvodě, nic víc.

A co by Kožený chtěl? Vrátit se, slíbit svým dikům desetinásobek a do několika let přeměnit Českou republiku ve Švýcarsko střední Evropy.

KOŽENÝ - AGENT CIZÍ MOCNOSTI?

Se svou troškou do mlýna V. Koženého přišel v tomto okamžiku i bývalý federáln í ministr vnitra Richard Sacher. - Ovšem ne poprvé. Už po svém odvolání jako f ederální poslanec interpeloval svého nástupce Langoše právě kvůli technické sp rávě ministerstva, ve které viděl exkluzívní místo pro cizince - právě typu Ko ženého, který z ní chtěl podle Sacherova mínění udělat akciovou společnost. R. Sacher tentokrát zauvažoval o V. Koženém jako o možném agentovi. Neboť půso bil-li jako poradce v oblasti techniky, musel mít s vyspělostí této techniky z kušenosti: "Tato technika je k mání vskutku jenom u zpravodajských služeb v ce lém systému. A tady právě se nabízí otázka, kde pan Kožený mohl nabýt těchto z nalostí... Já být státním zástupcem, tak okamžitě už píšu předvolání pro odpov ědné osoby, kdo, jak a nakolik zkoumal, zdali pan Kožený není třeba nějakým či nitelem zpravodajské služby. Protože k těmto informacím by skutečně neměl mít nikdo jiný přístup, než osoba prověřená."

(Jistě trochu kuriózní, pitoreskní či absurdní situace, kdy jeden muž nevyjasn ěného "pozadí" hodnotí druhého - s týmiž parametry. Což ovšem jen posiluje pře svědčení, že racionální jádro Sacherova úvaha má.)

Podobnou úvahu pronesl i člen branného a bezpečnostního výboru parlamentu Stan islav Gross (ČSSD): "Existují určité indicie o tom, že mohl pan Kožený pracova t pro cizí tajnou službu. Já právě kvůli tomuto podám interpelaci na pana prem iéra jako koordinátora tajných služeb, ve které se chci zeptat, zda byla osoba pana Koženého prověřována z kontrarozvědného hlediska, zda pro takovouto cizí službu nemůže pracovat."

(A je jen náhoda, že poté, co interpelaci podal, se rozneslo, že tento pětadva cetiletý, svobodný mladík - poslanec, jehož rodiče vlastní dům, dostal od praž ského magistrátu čtyřpokojový byt? Není tu podobnost s otevřením případu býval ého generálního prokurátora J. Šetiny trochu víc než nápadná?!) KOŽENÝ RADIL I FEDERÁLNÍMU MINISTRU FINANCÍ V. KLAUSOVI

V tisku se objevily i zprávy, že Viktor Kožený působil jako poradce i na jiném ministerstvu - Klausově federálním ministertsvu financí - při přípravě kupóno vé privatizace. Tomáš Ježek ho tam prý sice nikdy nepotkal, ale další spolutvů rce kupónovky Dušan Tříska (tuším, že kvůli lustračnímu zákonu musel odejít z funkce náměstka ministra) si na Koženého pamatuje velice dobře: "Na ministerst vo přišel v květnu l99O a nabídl tam své služby. Pak se objevil ještě asi třik rát a mimo jiné připomínkoval návrh zákona o akciových společnostech. "Asi po třech měsících prý přestal na ministerstvo docházet.

Mimo jiné pak nabídl své služby pražskému Hradu. Podle mluvčího prezidenta Lad islava Špačka však Kožený v kanceláři prezidenta nikdy nepracoval a ani k ní n ebyl v žádném jiném pracovním vztahu.

(Zajímavé ovšem je, že nynější předseda představenstva Harvardských fondů Ivan Kralík v prezidentské kanceláři pracoval: dokonce nejen za V. Havla, ale dlou ho i za G. Husáka.)

ZEMAN - L. NOVÁK: SOUBOJ O KOŽENÉHO

První májovou neděli zasedli ke stolu televize Nova výkonný místopředseda ODS Libor Novák a předsedau sociálních demokratů Miloš Zeman. Jedním z témat byla i kauza Kožený. ZEMAN: Kauza Kožený není marginálie. Podívejte se, pan Viktor Kožený představuje určitý typ podnikatele, ovšem podnikatele, který dle mého n ázoru ani tak nevytváří hodnoty, spíš podnikatele typu finančního spekulanta. Není náhodou, že v současné době jeho firma sídlí na Bahamách, nikoli pouze on sám, a je dobré vědět, jakou pověst mají firmy sídlící na Bahamách a odkud ta m plyne kapitál...

Nyní tedy vyšlo najevo, že pan Kožený měl stálou průkazku FMV, že se mohl v tě chto objektech volně pohybovat. A před zhruba rokem, v lednu l994, náš poslane c Stanislav Gross interpeloval pana ministra vnitra Jana Rumla, ptal se ho pře sně na tuto kauzu a pan Ruml mu odpověděl, že pan Kožený všehovšudy dvakrát ob ešel technickou správu MV, že neměl přístup k žádným tajemstvím a že tedy pode zření našeho poslance je neopodstatněné... Jsou dvě možnosti. Buď pan ministr vnitra nemluvil ve své odpovědi pravdu. A to je velice závažné. Anebo je tak m álo informován, že ani neví, kdo se mu jako jeho údajně přímý podřízený potlou ká po baráku a jaké informace tam zjišťuje. (J. Ruml byl tehdy náměstkem feder álního ministra vnitra - pozn. aut.)

A kromě toho je tady ještě jedna důležitá věc. Pan Kožený byl seznámen s tím, že je nositelem státního tajemství. Měl tedy ohlašovací povinnost, a tato povi nnost platí okamžitě. Čili v kauze Wallis měl okamžitě, jakmile mu pan Wallis nabídnul tajné materiály, ohlásit, že mu tyto materiály byly nabídnuty. Pan Ko žený to udělal až po devíti měsících, takže už proto by měl být trestně stíhán .

NOVÁK: Já si myslím, že částečně je pravda to, co říkal pan Zeman. Pan Kožený není tuctovým člověkem v této zemi. Bezesporu není ani tuctovým podnikatelem. Není podnikatelem samozřejmě typu, který by vytvářel hodnoty tím, že je vlastn íkem továrny nebo něčeho takového. Je to člověk, který se pohybuje v oblasti f inančních operací a v tomto směru byl bezesporu nejúspěšnějším představitelem tohoto druhu podnikání v kuponové privatizaci. Čili takto je na něj pohlíženo - samozřejmě pod drobnohledem sdělovacích prostředků, možná i politických stra n - a je mu věnována větší pozornost než někomu jinému.

MODERÁTOR: Co říct na obvinění, na to, co říkal teď pan Zeman. Tzn. otázka - b uď vědělo to ministerstvo, a pokud o tom vědělo, jak to, že jsme se to dozvědě li až teď, že to ministr tajil...

NOVÁK: Tak já nemohu mluvit za ministra vnitra, to bych jím musel být, abych m ohl vyvrátit nebo potvrdit tyto informace. Spíš se vyjádřím k té druhé záležit osti. To, že přijde agent za některým z podnikatelů a nabídne mu něco k odkoup ení, a tento podnikatel to oznámí, je myslím správným krokem. A zpochybňovat t ento správný krok, dělat z toho kauzu na druhou, v neprospěch toho podnikatele , mě to připadá jako zavádějící...

ZEMAN: Ale pane místopředsedo, vnímejte mě. Já jsem nezpochybnil to... NOVÁK: Já vás vnímám.

ZEMAN: ... že to oznámil pan Kožený, já jsem zpochybnil to, že to oznámil až p o devíti měsících, třebaže byla jeho povinnost ohlásit to okamžitě. Ale dovolt e mi ještě jednu poznámku. Vy jste řekl, že pan Kožený je odborník na finanční trhy. Když bylo panu Koženému dvacet osm let, což bylo před třemi lety, tvrdi l o sobě, že má desetiletou manažerskou a finanční praxi, takže tuto praxi zře jmě tehdy musel nastoupit už v osmnácti letech. Budiž. Ale pokud nám je známo, a jsme dobře informováni, tak jediná finanční praxe pana Viktora Koženého spo čívá v tom, že byl šest měsíců zaměstnán v londýnském bankovním konsorciu Flem ings, přičemž po těchto šesti měsících ho toto konsorcium samo požádalo, aby o dešel. Jinými slovy - požádali ho, aby u nich dále nesetrvával, zdvořile řečen o. Máte opravdu pocit, že to pana Koženého kvalifikuje jako finančního odborní ka?

NOVÁK: Já bych mohl opáčit stejně, že jste neposlouchal vy mě, protože já jsem nemluvil o odborníkovi, já jsem mluvil o tom, že se pohybuje v oblasti finanč ních operací. Ale já myslím, že pro každého finančníka je důležitý výsledek. N ikoliv to, jaké má vzdělání, praxi, co dělal předtím nebo nedělal. A nepopřete , že v oblasti kuponové privatizace pan Kožený dosáhl bezesporu velmi výraznýc h úspěchů, a dokonce ne náhodou se mu přičítá, že byl jedním z těch, kteří vla stně nastartovali zvýšený zájem občanů o tuto metodu privatizace. MODERÁTOR: Myslíte, že mohl využít nějak těch informací, které získal jak na m inisterstvu vnitra, tak ve styku se špičkovými politiky, se kterými se znal, s některými velmi důvěrně? Při tom úspěchu v kuponové privatizaci? NOVÁK: Pokud počítám mezi tyto politiky Petra Čermáka, tak si myslím, že Petr Čermák zrovna není tím politikem, který by patřil do sféry ekonomické a bezesp oru není odborníkem na kuponovou privatizaci...

ZEMAN: Nyní mluvíme o tom prostém faktu, že tento údajný podnikatel se trvale zdržuje mimo území ČR, že se u nás zvažuje, zda mu bude doručeno trestní obvin ění. Opravdu máte dojem, že to je dostatečná kvalifikace?

NOVÁK: Já myslím, že to jsou takové velmi demagogické argumenty, protože já zn ám řadu podnikatelů, kteří se zdržují trvale v zahraničí, američtí podnikatelé , kteří jsou poměrně důvěryhodní, tedy rovněž sídlí na Bahamách, protože to je pro ně z daňových hledisek výhodné. A to, že se zvažuje, že se proti někomu v znese nebo nevznese obžaloba, to není důvod pro to, aby se teď v tuto chvíli n ad tím uvažovalo. Až bude vznesena, a vzniknou v té souvislosti nějaké problém y s tím, že pan Kožený bude trvale v zahraničí, nebude dosažitelný, budou prob lémy s jeho vydáním atd., tak potom můžeme o tom diskutovat.

ZEMAN: Vy jste právník, pane místopředsedo. Na rozdíl ode mne. A já jsem vznes l jednoduchou otázku. Jste-li nositelem státního tajemství, a jak z nynějších důkazů vyplývá, pan Kožený nepochybně nositelem státního tajemství byl, máte o znamovací povinnost, což platilo v kauze Wallis okamžitě. Jako právník, domnív áte se, že pan Kožený porušil příslušná pravidla hry, že je to důvod pro vznes ení trestního obvinění? Ano nebo ne?

NOVÁK: Pokud bych měl soudit z těch informací, které mám, pokud bych předpoklá dal, že jsou všechny správné, tak si myslím, že ano, a mělo by proti němu být postupováno stejně jako proti komukoli jinému. Ale znovu říkám - jsou to infor mace, které mám de facto z tisku, a nevím, do jaké míry odpovídají pravdě. A m yslím si, že pokud tomu tak bude, tak že proti němu bude postupováno úplně ste jně jako proti komukoliv jinému.

BOJ ZA KOŽENÉHO

Bulvární deník Blesk náhle začne pochybovat prakticky o všem, co mu Kožený v r ozhovoru prozradil. Že se Kožený nemohl po ministerstvech a archívech potulova t Kožený, jak se mu zlíbilo a hrabat se ve státních tajemstvích. Blesk pojedno u "zjistí", že Kožený se mohl dostat k jedinému státnímu tajemství - k výrobní mu programu technické správy ministerstva vnitra...

Ale za Koženého nebojuje jen Blesk.

Rudé právo přetiskuje srdceryvný dopis rodičů Viktora Koženého (Jitky a Květos lava Chvatíkových), který mu poslali z Baham. Jako by opisovali chvalořeči Kla use, Čermáka, Dyby, L. Nováka a dalších přívrženců svého syna. Lidové noviny u dělají z Koženého "chudáka" (a nemyslí to ironicky, ale zcela vážně), který "n a sebe musel vzít problémy a hněvy, které má naše společnost s kapitalismem. Z dá se, že i orgány činné v trestním řízení se přiklánějí spíše k všeobecnému h něvivému moralismu než k tomu, co jejich jest... Obohatil se chudák Viktor nez ákonně? Dopustil se trestného činu, či je alespoň podezřelý? O tom prozatím ni c. Jednoho se Viktor... dopustil nepochybně: stal se symbolem kapitalismu a mě l úspěch. I to je pro mnoho spoluobčanů trestný čin." A konečně i deník Denní Telegraf, silně "orientovaný" na ODS, napíše, že "i bez soudního jednání je ja sné, že případ Kožený neexistuje."

KOCÁB O KOŽENÉM

Michal Kocáb měl lO. května v pražském Klubu nezávislé žurnalistiky besedu. Ne že by sám chtěl o Viktoru Koženém mluvit. Zeptal jsem se ho: Vy jste se předs tavil jako zástupce středně velkého privatizačního fondu TREND. Mohl byste ho řídit z Bahamských ostrovů? A při té příležitosti - jaký máte názor na Harvard ské fondy a pana Koženého. Koukáte se na ně nahoru nebo jinak? Odpověděl mi: "To je velmi těžká otázka. V žádném případě do takového doslova finančního gigantu nevidím natolik, abych to mohl jakýmkoli způsobem posoudit. Zda se to dá či nedá řídit z Bahamských ostrovů... Zkušenost z venku je snad taková, že to občas někdo řídí z větší vzdálenosti... A co se týče pana Kožené ho, tak ta věc je natolik nedořešená, že by bylo asi neseriózní tady zaujímat kategorická stanoviska. Fakt je tedy, no ne, já to myslím vážně, jo, protože o n vlastně souzený nebyl, je napadaný zleva doprava, člověk neví, jestli teda, fakt je toho moc kolem něj a taky by se mohlo zjistit, že to všechno až tak úp lně nebylo. Fakt je ten ovšem, že on rozjel tu kuponovku."

Přihlásil jsem se znovu: Chápu, že jste obkličkoval pana Koženého. Chci se jen om zeptat, šel by váš fond řídit z Bahamských ostrovů? A máte vy sám nějaké os obní zkušenosti s panem Koženým?

Michal Kocáb odpověděl: "Mám. Já jsem ho neobkličkoval, prosím vás. Já vám ke Koženému v podstatě mohu říct cokoliv, co považuji za správné. Já jenom natoli k jsem zmaten tím stavem ve vyšetřování kolem jeho osoby, že do toho nechci vn ášet ještě další nejasnosti a nepodložené domněnky. Náš fond určitě z Baham ni c neřídil. Protože my jsme rádi, že můžeme být tady a že můžeme být blízko svý m podnikům, řekněme. A osobní zkušenosti s panem Koženým mám, protože on je čl enem Golem klubu a krátkou dobu se v něm vyskytoval. Řekněme v období půl roku asi tak tam chodil, tak jednou, dvakrát do měsíce. Jo, takže tam jsme občas h o mohli sledovat a mohli jsme s ním i rozmlouvat a viděli jsme, že ekonomicky je velmi fundovaný. Vyjímečně."

Ještě jsem se zeptal: Zaměstnáváte ve svém fondu TREND taky lidi z StB? Pokud ne, nabídli se vám a vy jste je odmítl, nebo se vám nenabídli? Čímž se oklikou vracím k panu Koženému.

Michal Kocáb odpověděl takto: "Estébáky samozřejmě nezaměstnáváme. Vědomě tedy , samozřejmě. Ale upozorňuju, že mě nikdo nechce podplácet, ani se mi žádný es tébáci vlastně nevnucujou. Mě lidi dost znaj na to, aby vůbec za mnou nešli. Č ili já některým pokušením nejsem vystaven. Já si nepamatuju, že by kdy přišel nějakej estébák. Možná, nevim. Snad jedinkrát jsme jednoho ňákýho odmítli, si pamatuju. Ale ne. Čili - máte na mysli minulou StB?"

Samozřejmě, odpověděl jsem. A pak jsme se všichni včetně pana Kocába hezky dlo uho smáli...

PUDA JE PŘIPRAVENA

Viktor Kožený po této dělostřelecké přípravě učiní z Baham zásadní krok: obrát í se téměř devítistránkovým dopisem na nejvyšší státní zástupkyni Bohumíru Kop ečnou s žádostí (ta má být dle jeho názoru - vzhledem k utajování spisu týkají cího se kauzy Wallis - rovněž tajná), aby přezkoumala dosavadní postup nižších složek státního zastupitelství vůči jeho osobě. Toto podání dává na vědomí i ministru spravedlnosti Jiřímu Novákovi. Tvrdí v něm, jak sděluje jeho obhájce Jiří Teryngel, že " cítí se poškozován dezinformační kampaní, která kolem něho byla rozpoutána, cítí se být nevinen z trestného činu a cítí se být dotčen tí m, že proti němu má být za každou cenu vedeno trestní řízení". Jeho klient Kož ený se domnívá, že v jeho případě je porušena ústavní zásada rovnosti občanů p řed zákonem a víceméně obviňuje českou kontrarozvědku. Úsilí orgánů činných v trestním řízení zahájit vůči němu stíhání považuje za snahu odvést pozornost o d faktu, že právě kontrarozvědka - ač on nijak bezpečnost státu neohrozil - na něho byla nasazena. Toto úsilí pokládá za politickou perzekuci a proto žádá, aby státní zastupitelství jeho věc odložilo.

NOVA - DRUHÁ BOMBA

O týden později (l8. května) přichází na scénu televize NOVA. Odvysílá první č ást "exkluzívního" rozhovoru redaktorky Kateřiny Kašparové s Viktorem Koženým z Baham. Pak si dá Nova jeden den dramatické pauzy. Po něm můžeme Viktora Kože ného po dva večery vidět a slyšet v plné kráse.

PRVNÍ ČÁST ROZHOVORU - l8.5.95

MODERÁTOR z Prahy: Šéf Harvardských fondů Viktor Kožený se hodlá vrátit do Čes ké republiky. Prohlásil to v exkluzívním rozhovoru, který televizi Nova poskyt l na Bahamských ostrovech, kde nyní žije. Kožený odjel z ČR loni krátce po sou dním procesu s bývalým agentem FBIS Václavem Wallisem. Ten je obžalován, že Ko ženému prodával tajné materiály.

KOŽENÝ: Chci se vrátit do podmínek, kde stát vytvoří prostředí pro klidné podn ikání. Kde, abych řekl, nebude další agent, který mi bude v patách. KAŠPAROVÁ z Baham: Máte představu o časovém horizontu, kdy byste se vracel dom ů?

KOŽENÝ: Víte, to taky může být zítra.

KAŠPAROVÁ: To může, ale zřejmě nebude.

KOŽENÝ: Já nevím, co vás k tomu vede. Já bych nebyl takovým pesimistou. Naopak . Já jsem vždy optimista, člověk, který vidí sklenici jako poloplnou, nikoli j ako poloprázdnou.

KAŠPAROVÁ: Ve vedení Harvardských fondů pracují bývalí příslušníci StB. Proč j ste se obklopil takovými lidmi?

KOŽENÝ: Podívejte se. Někteří, a z nich například oba z oblasti výpočetní tech niky, jsou vyjímečně schopní. To procento a počet, i pozice těchto lidí je nap rosto bezvýznamná.

KAŠPAROVÁ: Funkci viceprezidenta Harvardů zastává Boris Vostrý, který byl přís lušníkem StB, a ta funkce viceprezidenta určitě není nevýznamná. KOŽENÝ: Podívejte se na rozhodovací pravomoc, tak jak je v naší společnosti ud ělaná, a potom podívejte se, kdo je ve vedení Spořitelny, Komerční banky, Inve stiční a poštovní banky a dalších jejich dceřiných společností. Pokud se chcem e bavit o estébáckých místech, tak se díváte špatným směrem. Já bych byl ten p oslední, kdo by bývalým estébákům chtěl nějakým způsobem nadržovat, a na druhé straně jsou to lidi jako ostatní. A buď je do té společnosti můžeme nějakým z působem včlenit, zvláště pak, pokud jsou kvalifikovaní, a pokud pochopili hist orickou změnu, která právě proběhla. A pokud jsou ochotni podpořit tržní ekono miku, tak mají právo na život jako každý jiný.

KAŠPAROVÁ: Pane Kožený, jak se teď s odstupem času a ze vzdálenosti, která vás dělí od ČR, díváte na aféru Walis?

KOŽENÝ: Paní redaktorko - Wallis? Co to je? DRUHÁ ČÁST ROZHOVORU - 2O.5.95

KAŠPAROVÁ: Pane Kožený, proč jste vlastně odešel z ČR? KOŽENÝ: Naše fondy, naše společnost byla mimořádně úspěšná a na mě, na mojí os obu, jakož i firmu, byl nasazen agent a byla zpracována akce Hadr. Začal jsem se vůbec obávat o existenci své vlastní osoby.

KAŠPAROVÁ: Tajná služba odmítá, že by něco takového organizovala. Jakým způsob em jste se dozvěděl nebo jakým způsobem můžete doložit, že něco takového bylo? KOŽENÝ: Neznám tajnou službu, která by něco přiznala.

KAŠPAROVÁ: Co všechno se tam píše, co všechno se zjišťovalo? KOŽENÝ: Tak já si myslím, že je spousta jiných, lépe obeznámených, co bylo úče lem akce Hadr. A já sám vůbec nemůžu pochopit, jak je možné v demokratickém st átě jít, začít rozpracovávat podnikatele z jediného důvodu, že je prostě úspěš ný. A pokud té úspěšnosti bude vždycky vzato za něco špatného, tak kde to prob oha jsme?!

KAŠPAROVÁ: Pane Kožený, co politika? Která strana je vám nejbližší, kterou vy podporujete?

KOŽENÝ: Podívejte se. Politika, to je rámec, ve kterém se buď dá nebo nedá pod nikat. A ten rámec, který tady v ČR byl vytvořen, je vytvořen nějakým seskupen ím politických stran. A je to rámec, ve kterém se nám dobře podniká, a tím, že podnikáme, tak vlastně podporujeme politické cíle.

KAŠPAROVÁ: Vaše osoba byla hodně spojována s osobou Petra Čermáka, bývalého vý konného místopředsedy ODS, bývalého ministra vnitra. Dokonce jste od něho obdr žel darem pistoli. Jaký je váš vztah k této straně a stýkáte se třeba s Petrem Čermákem nebo případně s některými jinými představiteli ODS v současné době? KOŽENÝ: Tak můj vztah vůči ODS je vztah velkého respektu. Petra Čermáka velice dobře znám, jsme dobří přátelé a jednou za čas se sejdeme. Jakožto člověk, ja kožto muž. Petr je prostě rovnej, přímej chlap.

KAŠPAROVÁ: Takže vám nevadí třeba aféry, které se jeho osoby dotkly? Co si o t om myslíte?

KOŽENÝ: Jaké aféry máte na mysli?

KAŠPAROVÁ: Třeba aféru se zadarmo zapůjčeným mercedesem... KOŽENÝ (skočí do řeči): Byli i jiní, kteří byli stejně významní. A o nich se d neska nemluví.

TŘETÍ ČÁST ROZHOVORU - 2l.5.95

MODERÁTOR z Prahy: Americký dolar bude pokračovat ve svém poklesu a nepřekvapi lo by mě, kdyby v dohledné době dosáhl hodnoty německé marky. To nám řekl šéf Harvardských fondů Viktor Kožený. Dále jsme s ním hovořili o vyplácení desetin ásobku, který sliboval před začátkem kupónové privatizace.

KOŽENÝ: Všichni dikové jsou velice spokojení. Všechny desetinásobky a všechny žádosti o desetinásobek jsou vyřízeny. Vše, co bylo slíbeno, bylo splněno. KAŠPAROVÁ: Právě ten desetinásobek v podstatě celou kuponovou privatizaci rozj el. V souvislosti s vašimi fondy se hovoří o tom, že to bylo nějakým způsobem naplánováno, a různé temné síly že za tím stály...

KOŽENÝ: A desetinásobek byl nápad Viktora Koženého, který trošku nalil pohonné hmoty do toho motoru, aby se kupónovka rozjela. Žádné temné síly, tak jak by si někteří přáli je tam najít, tam neexistují.

KAŠPAROVÁ: Pane Kožený, říká se, že neřídíte firmu, že jste spíše takovou figu rkou.

KOŽENÝ: Podnik samozřejmě řídím, řídím ho od začátku a řídím ho nepřetržitě. A podnikl jsem všechny kroky, abych ho řídil i nadále. Zajímavé by bylo si spíš zjistit, odkud tyhlety fámy pocházejí, kdo je fabrikuje, kdo je roznáší a kdo má na tom zájem.

KAŠPAROVÁ: Jak si je vysvětlujete? Že vznikají? KOŽENÝ: Já si myslím, že je spousta lidí, kteří by rádi viděli přidržení nebo eliminaci úspěchu. A tohoto jsem docílil. Diskreditaci kuponové privatizace. A kompromitaci jakýmkoli způsobem. Je jich tady hodně, a může to být částečně k onkurence, mohou to být politické tlaky. A může to být nahodilá nebo eliminova ná aktivita.

KAŠPAROVÁ:Když jsme u řízení fondů. Proč převádíte majetek vlastně nejdříve na dědečka, potom z dědečka na matku. Co je důvodem tohoto převodu? KOŽENÝ: Tak tam se nepřevádí vůbec nic. A jak jsem řekl, já pracuji pro jedino u firmu a rodinná firma je privátní záležitost a já si myslím, že nejsem povin en komukoliv vysvětlovat, proč, kdo a jak má jaký podíl v té firmě. KAŠPAROVÁ: Pane Kožený, hodláte pokračovat dál v podnikání v ČR? KOŽENÝ: Tak já si myslím, že když bude rozumný klid k práci, tak by to dopadlo i s tím dalším desetinásobkem.

MODERÁTOR z Prahy: Podle sociálního demokrata Josefa Wagnera zveřejňuje Viktor Kožený informace o svém přístupu k tajným materiálům ministerstva vnitra prot o, aby zastrašil určitý okruh lidí.

VÍTEK, redaktor Novy: Viktor Kožený sám před několika týdny přiznal, že měl př ístup k tajným materiálům MV a to včetně osobních dat zaměstnanců. Tuto skuteč nost nám potvrdilo i několik tehdejších zaměstnanců pracoviště, kde Kožený půs obil.

WAGNER: Jakou hru že to hraje pan Kožený? Koho chce varovat, že bude mluvit i víc?! Já mám takovýto pocit z toho, že on to, on poslal ty průkazy, on zveřejn il, že tady jsou.

VACHALOVSKÝ (předseda Občanské iniciativy - občanské komie): Pracoval jeden ča s na úseku federálního ministerstva vnitra, tak ta pravděpodobnost je celkem z řejmá. Že něco takového by mohl vlastnit. Ten způsob - jak je nakládáno s jedn otlivými důkazy, které se sem dostávají záhadným způsobem, tak zřejmě svědčí n a určitý nátlak.

VÍTEK: Viktor Kožený získal na federálním ministerstvu vnitra mnoho osobních k ontaktů. Několik zaměstanců MV a příslušníků StB dodnes pracuje v Koženého spo lečnosti.

VACHALOVSKÝ: "Lidé, kteří tam pracovali, byli vpraveni do problematiky jak eko nomicko-hospodářské, tak i do té kriminální.

VÍTEK: Podle J. Wagnera by měla česká tajná služba prověřit, proč žije V. Kože ný na Bahamských ostrovech, které jsou známy jako jedno z center narkomafií. MODERÁTOR z Prahy: Ještě dodám, že slova poslance Wagnera o narkomafii žijící na Bahamách V. Kožený důrazně odmítá. Jak nám telefonicky sdělil krátce před r elací, Bahamy jsou - pokud jde o drogy - čistší zemí než USA. Podle něj žijí n a ostrovech jen ti nejvýznamnější podnikatelé, kteří by nikoho takového mezi s ebe rozhodně nepustili.

KDO STOJÍ ZA TELEVIZÍ NOVA?

Televize Nova vykonala pro Viktora Koženého, jehož Harvardské fondy jen po prv ní vlně kupónové privatizace začaly spravovaly majetek v hodnotě l8 miliard ko run, nepochybně obří kus práce. Udělala kolem jeho osoby hodně rámusu a humbuk u, ani na jednu jedinou ze základních otázek se ovšem Koženého nezeptala. (Namátkou vyberu dvě. Např. kde vzal Kožený oněch 3OO milionů korun na rozjetí oné dodnes velebené propagační kampaně Harvardských fondů, která tak úspěšně rozjela politickou dráhu Václava Klause? - Vzpomeňme, předvolební, vítězná str ategie a taktika ODS v roce l992 spoléhala především na úspěch kupónové privat izace spojený právě se jménem dnešního premiéra. Nebo: kdo právě v jeho osobě našel experta i v bezpečnostních otázkách státu, a proč? - Vzpomeňme, ministr Ruml v souvislosti s aférou Wallis původně přiznal, že jisté kompromitující ma teriály na čelné současné politiky existují, teprve později se začalo všeobecn ě tvrdit, že je to nesmysl.)

Takže mne napadají otázky spíše týkající se této velké, jedinečné soukromé tel evize. Např. kdo vlastně výlet paní (či slečny) redaktorky Kašpárkové za V. Ko ženým na Bahamské ostrovy financoval? Nebo: Jela na Bahamy sama nebo se štábem televite Nova? Případně: Kdo rozhovor natáčel a zpracovával? A proč se na tét o druhé bombě nepodílel deník Blesk, který přece adjustoval první bombu? první ? A poslední: Nebude nakonec v pozadí třeba nějaký záhadný sponzor či přívržen ec ODS?

"OSAMĚLÝ BĚŽEC" MIROSLAV MACEK

Takže co říct závěrem?

Onen "konec dubna," kdy mělo být o stíhání Viktora Koženého podle Úřadu vyšetř ování Policie ČR rozhodnuto, je dávno pryč. Pryč už je i květen... Jak se to v takových případech s oblibou říkává? "Chybí politická vůle"? Vypadá to tak. M lčí státní zastupitelství, které z Koženého chtělo mít obviněného. Mlčí i špič ky ODS, ke kterým Kožený má tak dobrý vztah.

(Jediný, kdo se odvážil o Koženém zapochybovat, byl Miroslav Macek, bývalý mís topředseda ODS, ale možná jen proto, že dnes onou špičkou nejenom není, ale je dokonce u nynějších špiček v podstatě v nemilosti: "Pokud mohu říct můj vnitř ní pocit, protože každá věc, na kterou se dívám, má pro mě nebo nemá pro mě ta kovou tu vnitřní logiku, kdy člověk si říká, ano, takhle to mohlo být, tak o t éhle věci jsem měl od prvopočátku dojem, že takhle to tedy rozhodně nebylo. Ta k jak je to prezentováno... Minulost pana Koženého je poměrně zahalena tajemst vím, jako jeho předcházející život, zrovna tak je zahaleno tajemstvím celé poz adí jeho podnikání. Protože představa, že celý Harvard Capital and Consulting rozjel on jako jedna jediná osoba se svou tetičkou nebo se svým tchánem, to je asi absurdní představa. Tam také musel být nějaký myšlenkový trust. A o tom j á nevím nic, kdo tam za ním byl.")

Toto všeobecné mlčení mocných však může být tichým souhlasem s onou masívní ka mpaní za návrat geniálního finančníka, který chce Českou republiku spasit. Je ovšem otázka, zda si to skutečně přejí, nebo zda jsou nuceni či přinuceni. Stanislav TÝBL

PS - Jisté je, že se tu hraje nějaká hra. A jak známo, každá hra je o něco. V případě Viktora Koženého se nepochybně hraje velká hra, hraje se o dost a dost vysoko.. Některým hráčům této hry pak může jít při téhle hře dokonce o všechn o, což jinými slovy znamená i o krk, takže se mohou pokoušet hrát vabank... PS l - Tuto neděli se na obrazovce televize Nova konalo další kolo této hry. MODERÁTOR: Šéf Harvardských fondů se hodlá vrátit do ČR během dvou týdnů, možn á do měsíce. Řekl to dnes v exkluzívním telefonickém rozhovoru pro naši televi zi.

KAŠPAROVÁ: Často se spekuluje o tom, odkud přišel kapitál, který měl V. Kožený před začátkem kupónové privatizace. Jak nám dnes řekl, je původ těchto peněz jednoduše prokazatelný.

KOŽENÝ: V roce l99O jsem založil svou firmu, základní kapitál byl 100 000 koru n, ostatní kapitál jsme vydělali jednak poradenstvím v roce l99O a l99l, kdy j sme dělali privatizační projekty a různé poradentství pro téměř sto našich čes kých podniků.

(Pan Kožený, jako by mi při psaní nakukoval přes rameno. Ovšem jeho odpověď se nelíbila ani exponovanému poslanci S. Grossovi.)

GROSS: Desítky miliónů prostě není možné získat legálním způsobem takovouto ce stou. Podle mého názoru a podle mých informací ty finanční zdroje jsou odněkud úplně odjinud.

KAŠPAROVÁ: Veškerá podezření a obvinění, která se vůči jeho osobě objevují ve sdělovacích prostředcích, se - jak nám dnes dále Viktor Kožený sdělil - nezakl ádají na pravdě.

KOŽENÝ: Já mám podezření, že je jich spíš používáno k politickým cílům než k p ředmětné podstatě.

GROSS: Vzhledem k tomu, že vlastně tyto podezření první řekli lidé anebo složk y, které patří k bezpečnostním strukturám, tak se domnívám, že v žádném případ ě se nemůže jednat o nějaké politické cíle nebo politický motiv. KAŠPAROVÁ: Viktor Kožený dnes taky reagoval na to, že bývalý ministr vnitra Sa cher nijak nedoložil svou doměnku o jeho údajné spolupráci pro zahraniční tajn ou službu.

KOŽENÝ: Tím, jak pan Sacher zareagoval, tak se politicky ztrapnil a zdiskredit oval.

KAŠPAROVÁ: Podle Viktora Koženého se tak ukazuje, že tvrzení bývalého ministra vnitra Sachera je pouze jednou z mnoha lží.