--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Česká národní investiční zlodějna
Zdroj: NN Ročník........: 0005/022 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
ČESKÁ NÁRODNÍ INVESTIČNÍ ZLODĚJNA? ČTVRTÝ DÍL SERIÁLU PRO PLK. NECHANICKÉHO A AKCIONÁŘE ČNIS
Je vhodné si přečíst zajímavé statě z propagačních materiálů. Troufám si tvrdit, že šlo o záměrné a šikovně formulované lži:
1) Lži z pera Miloše Podolského s datem 17. 11. 1992: "Oddělení reklamy a marketingu ČNIS zajišťuje tuto činnost globálně na základě představenstvem schválených textů a grafických návrhů.... V příloze tohoto do pisu Vám zasíláme nový kursovní lístek a veškeré propagační materiály ČNIS a o ficiální textaci inzerce ČNIS."
P ř í k l a d y :
"Síla a prosperita našich fondů je v tuto chvíli vyjádřena kapitálem vyšš ím než 800 miliónů Kčs. Profesionální management pro Vás úročí již dvouleté zk ušenosti.
Všechny nashromážděné finanční prostředky okamžitě investujeme do atrakti vních nemovitostí, se kterými dále podnikáme.
I Vy se můžete stát spoluvlastníky řady hotelů, lázeňských domů, vináren restaurací, obchodních domů, samoobsluh a dalších objektů. I reálnost Vašich p eněz může spočívat v realitách - jste chráněni před inflací a nepříznivými vli vy ekonomiky - vysoké zhodnocení a pravidelná výplata dividend." A na jiném reklamním papíru bylo napsáno mj.:
Po dobu platnosti "Zatímního listu" je v plném rozsahu zachován nárok na výpla tu dividend, ale i možnost jeho prodeje.
* * *
R U B A L Í C S L I B Ů Ř E D I T E L K Y P A Z D E R O V É (z propagačmího letáku s datem 11. 9. 1992)
SLIBY: Finanční prostředky sdružené do jednotlivých fondů jsou využity k podnikání. Výnosy z podnikání po splnění daňových povinností a odečt ení nákladů se rozdělují mezi vkladatele - akcionáře. Jedná se o tzv. dividend y, které jsou každoročně po ukončení hospodářského roku proti předložení akcio vého kupónu vypláceny majiteli akcie...což znamená. že akcie s nominální hodno tou 1 000,- Kčs, kterou jste získali základním vkladem a který se my snažíme z hodnotit co nejlépe, má například čistý výnos 25 - 30%, který si odčerpáte kup ónem...
Skutečnost: Za rok 1992 se dividendy nevyplácely, měly vylepšit zisk následují cího roku. Takto "vylepšená" dividenda za rok 1993 představovala 6,8 procent z nominální hodnoty akcie a 6,2 % z průměrně proinvestované částky. Dividendy n ebyly vypláceny po uzávěrce roku, ale až ke konci 3. kvartálu 1994. (Kdo z toh o bohatnul?) Za rok 1994 dividendy nebudou.
Sliby: Rozhodnete-li se pro okamžitý prodej, můžeme Vám garantovat prodejní ce nu rovnou nominální hodnotě akcií, jež získáte. Tedy za jednu akcii v nomináln í hodnotě 1.000,- Kčs obdržíte 1.000, - Kčs v hotovosti.
Skutečnost: Tržní cena akcie alespoň v nominální výši garantována nebyla. Tržn í cena akcie klesla pod čtvrtinu její nominální ceny a pod pětinu proinvestova né částky za akcii.
Sliby: Pokud se však prodej uskuteční až např. v polovině příštího roku, bude Vám nejen vyplacena dividenda za letošní rok,
ale i tržní hodnota této akcie (a tedy její prodejní cena) bude vyšší, např. 1 .150,- Kčs.
Skutečnost: Dividendy za rok 1992 vyláceny nebyly. V roce 1993 prodej akcií v podobě zatímních listů nebyl umožněn. Akcie v podobě zatímních listů bylo možn o prodat až v jarních měsících 1994 na interní burze v Pardubicích - ovšem za polovinu likvidní hodnoty.
SLIBY: Mimo každoročního výnosu však akcie představuje rovněž záruku přínosu a finanční jistotu a to v tom, že dobrým podnikáním a zhodnocováním majetku akc iové společnosti stoupá i hodnota akcie.... ... původní hodnota akcie ve výši 1.000,- Kčs
stoupá proto, že akciová společnost umí pracovat tak, že je zaručena nominální hodnota, každoroční výnos i kvalita portfolia (soupis majetku společnosti). Z ájem veřejnosti o cenný papír se stále zvyšuje, čímž roste tržní cena akcie. Z namená to, že jmenovitá hodnota 1.000,- Kčs může být prodejná až za podstatně vyšší tržní cenu.
Skutečnost: Akciová společnost prokázala, že pracovat a myslit neumí. Ona doká zala akcionáře jen okrást. Ač odhadní cena portfolia prokazatelně stoupla, spo lečnost nezaručuje minimální tržní cenu akcie ve výši její nominální hodnoty. Společnost není schopna vyprodukovat zisk.
Sliby: Zde se dostáváme k otázce možnosti vystoupení akcionáře z akciové spole čnosti, což možné není. My však svým akcionářům zabezpečíme možnost obchodu s cennými papíry. Pokud se akcionář dostane do tíživé finanční situace, nebo bud e z jiného důvodu potřebovat získat zpět svůj složený vklad do akciové společn osti, zaručujeme kvalitu akcie a zajistíme Vám zprostředkování prodeje na trhu cenných papírů, případně přímý prodej nejbližšímu zájemci za tržní cenu. Gara ntem pro tyto transakce bude naše depositní banka.
Skutečnost: Brněnská COOP banka se prodejem akcií ČNIS vůbec nezačala zabývat. V květnu 1994 účetní hodnota akcie ČNIOPF (tzv.likvidní hodnota) představoval a částku 1.410 Kčs. Obchod na burze nebyl možný - ještě akcionáři neměli akcio vé archy s kupóny, měli jen zatímní listy. Pokud se akcionář ocitl ve finanční tísni, ČNIS ho vyloženě "ožebračila". Prostřednictvím vedoucích expozitur byl a na pokoutní burze v Pardubicích uměle vytvořena malá poptávka, kde se diktov aly výkupní ceny. A tak ubožák, který nutně potřeboval své peníze, dostal za a kcii v hodnotě 1.410,- Kčs jen polovinu. Nákupy v Pardubicích byly organizován y dvakrát do měsíce a výkupní ceny byly stále nižší a nižší. Sliby: Koncem příštího roku tak může mít akcie nominální hodnoty 1.000,-Kčs re álnou cenu až např. 1.400,- Kčs a v dalších letech může ještě stoupat. Toto za ručuje reálná hodnota nemovitého majetku fondu, jehož ceny v období i mírné in flace neustále rostou.
SKUTEČNOST: Tržní hodnota akcií byla záměrně snižována. Prodej akcií na burze cenných papírů se uskutečnil až po (doposud neukončené) výměně zatímních listů za akcie. V listopadu 1994 odstartovaly fondy ČNIS na burze cenných papírů z těchto hodnot: ČNIMF za 470 Kč, a ČNIOPF za 541,- Kč. A jejich kurs neustále k lesá a klesá. Zatímco v první březnové dekádě kurs ČNIMF představoval hodnotu 381,- Kč a ČNIOPF 390,- Kč, na konci března už to bylo jen u ČNIMF 350,- a u Č NIOPF 380,- Kč. A 20. dubna Hospopdářské noviny uvádějí kurs ČNIMF ve výši 218 korun a kurs ČNIOPF ve výši 247 kurun.
Portfolio společnosti je kvalitní, jsou to desítky drahých staveb, prodej en potravin, hotelů, lázeňských domů, hostinců atp. - jde o zařízení vyloženě obchodní. Tam se přece musí točit kšefty ! Není myslitelné, aby hospody a samo obsluhy na sídlištích byly ztrátové! Lidé přece jíst musí - zde nejde o nedost atek zákazníků.
Mám podklady, z nichž mohu vyčíst poměr zvyšování odhadních cen staveb. M ůj vlastní domek na počátku roku 1993 měl odhadní cenu 670.000,- Kč, na počátk u tohoto roku již odhadní cena téhož domu činila bezmála 1,1 milionu. (To přib ývá milionářů!) Také jsem se informoval u znalce a odhadce pana Libora Skácela v Opatovicích. Dle jeho sdělení ceny staveb z horšího materiálu se za dva rok y zdražily o 40% , stavby jakostnější mají cenu téměř dvojnásobnou.....což zna mená, že akcie obou fondů v celkové nominální hodnotě 1,7 miliardy představují nyní odhadní cenu portfolia přibližně 2,5 miliardy Kč. Portfolio takové kvali ty by mělo dle propagačního letáku udržet kvalitní kurs akcií ! V jednoduchém porovnání to vypadá, že okamžitá hodnota majetku ČNIMF ve v ýši cca 1, 5 miliardy (nominálně 1 miliarda)
byla na burze počátkem března 1995 nabízena za 381 miliónů Kč a koncem března už jen za 350 miliónů Kč, a 20. dubna za 218 miliónů, tedy za 14,5 procenta sk utečné hodnoty!!! A majetek ČNIOPF ve výši cca 1,O5 miliardy (nominálně 700 mi liónů) byl na burze nabízen počátkem března za 273 miliónů a na konci března z a
266 miliónů a 20. dubna už jen za 173 milióny, tedy za 16,5% skutečné hodnoty. Za tuto lumpárnu je zodpovědná ředitelka ČNIS paní Erika PAZDEROVÁ a její ochránce - exministr vnitra JUDr. Tomáš SOKOL.
(pokračování příště) Karel Höfer