--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Dokdy budou v rámci akce Vampír jejich přisluhovači likvidovat jejich
odpůrce?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/023 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

----------- DOKDY BUDOU V RÁMCI AKCE VAMPIR PŘISLUHOVAČI

FAŠISMU A KOMUNISMU LIKVIDOVAT JEJICH ODPŮRCE? 1. část

V Necenzurovaných novinách v číslech 38, 39, 44/1994 jsem na konkrétních argum entech zdokumentoval, že AKCE VAMPIR vypracovaná gestapem ke konci II. svět. v álky nejen úspěšně pokračovala, ale s najvětší pravděpodobností stále pokračuj e. Cílem této akce bylo, aby po osvobození Československa agenti gestapa se in filtrovali do KSČ, StB, ministerstva vnitra, a postupně likvidovali všechny ne pohodlne odpůrce. Obzvlášť zákeřné metody používali proti těm, kteří nepatřili do tzv. komunistického odboje.

Aloise Vantucha nemilovali ani fašisti ani komunisti (podnadpis) Pan Alois Vantuch pracoval už od roku 1935 jako vedoucí mládeže v Sokole Brušp erk. Do doby rozpuštění této organizace, t.j. do dubna 1941 absolvoval okolo d esíti sokolských škol pro vedoucí, mezi nimi i nejvyšší sokolskou školu ČOS v Praze a kurs cvičitelů brannosti. TAM DOSTAL PRVNÍ ZÁKLADY PRO ODBOJOVOU PRÁCI , neb situace dávala tušit, že Sokol bude rozpuštěn.

Po jeho rozpuštění ukryli Sokolský archiv, sokolské prapory a cenné tělocvičné zařízení, které potom po osvobození dali zpět tělovýchovné jednotě. Přesto, ž e byl zákaz cvičení, toto nepřerušili a scházeli se ilegálně po okolí města Br ušperka.

O tomto svědčí konkrétní dokumenty, jako například Opis úředního opisu o Odboj i československé mládeže z 11. června 1945 pod číslem 56/R - 1945, ve kterém s e říká: - Bratr Alois Vantuch, nar. 5. 9. 1920, bytem v Brušperku č. 84, praco val v ilegální organizaci, Odboj československé mládeže, jako vedoucí jednotky Brušperk od 1943. Ve své činnosti se osvědčil. Toto potvrzení je prozatímní, a bude nahrazeno slavnostním dekretem. Za vedení odboje československé mládeže jsou tu podepsaní prof. Preininger a prof. Sládek.

Na dotyčném dokumentu je dále tento text - Tento opis souhlasí doslovně s prvo pisem jednostránkovým. Potvrzeno Městským národním výborem v Brušperku 29. kvě tna 1969. Tento dokument slouží výhradně pro ş 21 zák. č. 255/46 Sb. Podle dalšího osvědčení Ministerstva národní obrany z 30. září 1968 pod Č.j. 5 4201/VHÚ - 1968 se můžeme dočíst, že pan Alois Vantuch byl účastníkem národníh o boje za osvobození od 21. července 1944 do 5. května 1945 jako účastník domá cího odboje.

Z dalšího opisu dokumentu ze srpna 1945, ověřeného Státním notářstvím pro Prah u 5 ze dne 14. 4. 1969, podepsaného Karlem Hrádkem z ústředního výboru skupin domácího odboje, se můžeme dočíst: - Potvrzuji, že jsem navázal styk s Aloisem Vantuchem z Brušperka na jaře v roku 1939 a to po rozhovoru a jednání o vytvo ření ilegálních skupin s Al. Vařejkou v Ostravě. Bylo mi známo, že od roku 193 5 působil jako vedoucí mládeže v Sokole v Brušperku, kde absolvoval řadu kurzů a škol a byl znám svou čestností již v únoru 1939 jako absolvent cvičitelů ku rzů brannosti. Takto získal znalosti, KTERÉ VE VÁLEČNÝCH LETECH BYLI KE PROSPĚ CHU NAŠÍ VĚCI. Ve stručnosti lze potvrditi tyto hlavní body jeho činnosti: 1. V roce 1939 se podílel na ukrytí sokolského majetku a archivu. 2. Po celou dobu války se zůčastňoval na letákových akcích, zaměřených proti n ěmeckým okupantům.

3. Přechovávání ilegálních pracovníků - osobně jsem byl 1x měsíčně ubytován v rodině Aloise Vantucha, jako i moji spolupracovníci kpt. Reif, Pavlíček, Tichý , prof. Preininger, Ircingová, Pešková atd.

4. Pro domácí zpravodajství podával zprávy o výrobě leteckých pum a jiného vál ečného materiálu z Vítkovických železáren. Jeho zpravodajská činnost po stránc e vojenské, hospodářské, politické, BYLA ZVLÁŠŤ OCENĚNA PO VÁLCE a Alois Vantu ch obdržel uznání, jak od důstojníků Rudé armády v Ostravě, tak od velitele sk upin domácího odboje generála Dr. J. Koutňáka.

5. Při jeho nasazení v Říši od r. 1943 podporoval sovětské, polské a jiné zaja tce, dále podporoval rodiny politických vězňů v Brušperku. V ROCE 1943 V REICH U PODÁVAL ZPRÁVY PODLE INSTRUKCÍ, KTERÉ MĚLI VELKÝ VÝZNAM A PROFESOR PREININGE R, KTERÝ JE ZASÍLAL VYSÍLAČKOU DO ZAHRANIČÍ JE ZVLÁŠŤ OCENIL VE SVÉM HLÁŠENÍ P O ROCE 1945.

6. Napojil se na sovětskou rozvědku "AVANTGARDA" a podával zprávy o pohybech, síle, umístění německých vojsk na úseku Frenštát pod Radhoštěm, Hukvaldy, Rych altice, Fryčovice, Brušperk, Staříč, Frýdek - Místek a okolí. 7. Podával zprávy o zátarasech a umístění protiletadlových děl, prodělal party zánský výcvik ve zbrani.

8. PROVEDL PŘÍPRAVY K OSVOBOZENÍ A ÚČASTNIL SE SE ZBRANÍ V RUCE OSVOBOZENÍ MĚS TA BRUŠPERKA SE SVOJÍ SKUPINOU.

Celá jeho činnost byla hlášená po válce v roce 1945 na MNO, MV, byla prověřena , spolupracovníky potvrzena. Alois Vantuch byl příkladem svojí obětavostí, odv ahou a statečností.

Pod tímto dokumentem je podepsán za Ústřední výbor skupin domácího odboje Kare l Hrádek.

Likvidace podle akce VAMPIR (podnadpis)

V NN č. 38/1994 jsem začal zveřejňovat akci VAMPIR, podle které bývalí agenti gestapa měli podle dopředu vypracovaného harmonogramu pronikat už v roce 1945 do aparátu ÚV KSČ, ministerstva vnitra, armády, StB a POSTUPNĚ LIKVIDOVAT POCT IVÉ PROTIFAŠISTICKÉ BOJOVNÍKY A JIM PODOBNÉ SKUPINY ODBOJÁŘŮ, KTERÝ BY SVÝM SV ĚDECTVÍM A ARGUMENTACÍ MOHLI TYTO FAŠISTICKO-KOMUNISTICKÉ ZLOČINCE USVĚDČIT. T y, které se jim nepodařilo fyzicky zlikvidovat již v padesátých létech, byli n eustále pronásledovaní a šikanovaní až do listopadu 1989. Pokud si někteří naj ivně mysleli, že po listopadu 1989 se dovolají pravdy, tak zůstali opět trpce zklamaní. Všechno nasvědčuje tomu, že akce VAMPIR nadále funguje, a zločinecké metody někteří otcové asi přenesli na své rodinné potomky.

Tyto praktiky budeme názorně dokazovat i na osobě statečného odbojáře pana Alo ise Vantucha, který taktéž už od roku 1945 začal poukazovat a odhalovat konkré tní zločiny bývalých agentů gestapa, kteří se pomocí různých podvodů dokázali přetransformovat na odbojáře a protifašistické bojovníky. Ti mu hlavně nemohli a nemohou zapomenout, že pozná plnou pravdu o tom, jak tito zločinci 26. dubn a 1945 ranou do týlu zavraždili ruského rozvědčíka Michaila Butuzova, krycím j ménem Petr a z jeho spolupracovnice, ruské rozvědčice Marie Bobyrevové, krycím jménem Tamara, chtěli vyrobit agenta gestapa.

Z archivů, ze kterých čerpal i Vilém Hejl ve své knize - ZPRÁVA O ORGANIZOVANÉ M NÁSILÍ, se na straně 83 můžeme dočíst: - " V ŘÍJNU 1944 SOVĚTSKÁ PARAŠUTISTK A MARIA BOBYREVOVÁ ZÍSKALA VEDOUCÍHO PROTIKOMUNISTICKÉHO ODDĚLENÍ GESTAPA V MO RAVSKÉ OSTRAVĚ STEINDORFA PRO SPOLUPRÁCI SE SOVĚTSKOU ZPRAVODAJSKOU SLUŽBOU - ZA SLIB, ŽE PO VÁLCE NEBUDE POPRAVEN. Steindorfa vyslýchal v roce 1945 novopeč ený člen KSČ Vladimír Kohoutek, předválečný policista, který za okupace slouži l u protektorátní policie na podobném oddělení jako Steindorf na Gestapu. Záhy se poukazovalo na Kohoutkovu nevyjasněnou minulost: po atentátu na Heydricha byl totiž zatčen Gestapem a za záhadných okolností propuštěn; existovalo podez ření, že udal českého úředníka, který se stal obětí Gestapa. Kohoutek si po vá lce vynutil na Steindorfovi alibi a tak se v gestapákově protokolu objevilo, ž e "člen protektorátní policie Vladimír Kohoutek, který byl zapojen do ilegální skupiny v Praze, měl být v době heydrichiády zajištěn, ale nebyl zastižen dom a. Od zatčení Kohoutka mohl dále sloužit u policie. Rozpor, který mohl objasni t jenom Steindorf. KOHOUTEK VŠAK SESTAVIL TAKOVÝ MATERIÁL O JEHO ČINNOSTI, ŽE BEZ OHLEDU NA SLIB SOVĚTSKÉ ROZVĚDKY BYL STEINDORF POPRAVEN. SOVĚTŠTÍ PORADCI KOHOUTKOVU MINULOST ZNALI; NEVADILA JIM. PROSADILI HO MEZI VYŠETŘOVATELE, POVĚ ŘENÉ DŮLEŽITÝMI PŘÍPADY; KOHOUTEK SE MJ. PODÍLEL NA PŘÍPRAVĚ PROCESU S DR. MIL ADOU HORÁKOVOU."

Pokračování v příštím čísle

Z dokumentace Aloise Vantucha zpracoval:

Vladimír PAVLÍK