--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Jurkovič Jaroslav
Název: Liberální strana národně sociálistická
Zdroj: NN Ročník........: 0005/024 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Liberální strana národně socialistická LSNS pro jednání všech českých demokrtických stran o dohodě se SRN Poslední projevy kancléře Helmuta Kohla, ministrů spolkové vlády Klau se Kinkela a Theo Vaigela, stejně jako vystoupení bavorského premiéra Steibera a Franze Neubauera ukázaly rozporné názory na podmínky dohody s Českou republ ikou, jež by učinila definitivní tečku za minulostí. Zatímco Kohl hovořil smíř livě, i když se nezmínil o odškodnění českých obětí nacismu a Konkel dokonce o ptimisticky ohlašoval brzkou dohodu s Českou republikou Waigel, Stoiber a Neub auer prakticky opakovali staré požadavky sudetoněmeckého landsmánšaftu. Má-li se taková dohoda uskutečnit, pak musí být na české straně širok á shoda o jejich podmínkách od stran vládní koalice až ke stranám opozičním. P ouze jednotným pevným postojem je možno čelit opakované snaze německé strany p o dalších českých ústupcích.

Vedení Liberální strany národně sociální proto navrhuje, aby se urych leně sešli předsedové všech českých demokratických stran a sjednotili se na zá sadách dohody, jež by vedla k úplnému uzavření minulosti a k dalšímu zlepšení česko-německých vztahů. Základem by měly být zásady, jež ohlásili ve svých pro jevech prezident Václav Havel a premiér Václav Klaus, že pro nás je nepřijatel né vše, co by vedlo k revizi výsledků druhé světové války. To se týká jak odsu nu, tak i dekretů prezidenta Beneše a dalších přijatých zákonů týkajících se v álky a poválečného období. V žádném případě také nelze připustit jakékoliv pře kročení restituční hranice 25. února 1948.

LSNS odmítá, aby do jakékoliv dohody byly zařazovány návrhy na ulehčo vání získání českého státního občanství ČSR - sudetské Němce - protože by mělo nedozírné prvání důsledky, mimo jiné i pro další bývalé občany ČSR. LSNS odsuzuje jakékoliv krutosti, k nimž docházelo u nás, podobně jak o ve Francii a v Itálii ve zrušeném poválečném období než se ustavila státní s práva, současně však zdůrazňuje, že při jakémkoliv hodnocení je třeba vycházet z podmínek před půl stoletím. Tehdy skončila nejstrašnější válka v dějinách, kterou vyvolalo nacistické Německo, ta stála desítky milionů životů a nekteré etnické, náboženské a národní skupiny byly genocidně vyhlazovány. Také nelze p řecházet skutečnost, že německé menšiny v Československu a v Polsku rozpoutáín í druhé světové války aktivně napomáhaly.

V Praze, 6. června 1995

Za správnost: Jaroslav Jurkovič