--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Novela zákona o městských ministerstvech vnitra
Zdroj: NN Ročník........: 0005/025 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Novela zákona o městských ministerstvech vnitra V Parlamentu bude od 19. června 1995 probíhat další pravidelné zasedání poslan ecké sněmovny. Jako dvacátý bod programu by se měla projednávat vládou schvále ná novela zákona o obecní policii, jíž by měly být zvýšeny pravomoci a kompete nce této bezpečnostní složky. Vzhledem k tíživé bezpečnostní situaci by tato z měna měla být vítaná a podporovaná. Opět se však musí zcela zákonitě objevit m agické slůvko kdyby.
SICE NUTNÉ, ALE NEUSTÁLE OPOMÍJENÉ LUSTRACE
Kdyby totiž nebyla opakovaně opomenuta velice důležitá okolnost, že se z obecn ího či městského strážníka v okamžiku kdy na sebe oblékne předepsanou uniformu označenou předepsaným znakem stává tzv. veřejný činitel s určitými pravomocem i. Navíc, že tento veřejný činitel je placen z peněz daňových poplatníků danéh o města či obce. Jaksi bylo opomenuto nejen v dosud platném zákoně, ale i v př ipravované novele, přijetí normy stanovující spolehlivost strážníků-veřejných činitelů, jež by se opírala o dosud a doufejme i v budoucnu platný tzv. lustra ční zákon.
Dosud je totiž umožněno, že kterýkoliv ředitel obecní či městské policie může delegovat pravomoci hovořící o tzv. veřejném činiteli na příslušníky a agenty StB (VKR), lidových milicí a další osoby, které z veřejného života lustrační z ákon striktně vylučuje.
Velice brilantně této možnosti využívá jeden z iniciátorů této vládou schválen é novely pražský ředitel Městské policie mgr. Rudolf Blažek (údajně další, pod statně nesmyslnější jsou již v "jeho dílně" na světě, prý se dokonce připravuj e alternativa, podle níž bude v kompetencích strážníků vyšetřovat trestné činy se sazbou do tří let) . Ten dokonce na dvě klíčové funkce jmenoval, jak již j sme před časem v NN informovali bývalé příslušníky zločinné předlistopadové sl ožky (StB + VKR). Shodou okolností nedávná interpelace člena městského zastupi telstva RNDr. Martina Bursíka se týkala téměř výhradně složek, jež řídí tito p ředlistopadoví experti - hospodářsko ekonomické a technicko organizační. POŘÁDKOVÁ POLICIE, NEBO MĚSTSKÁ ZPRAVODAJSKÁ SLUŽBA ?
Téměř skandální, bohužel vládou schválený je článek I, třetí odstavec zapracov aný v novele hovořící o možnosti zásahu strážníků v mimopracovní době a to poz or - v civilu.
Předkladatel novely poslanec Ondřej Zemina (ODS) a poté i vláda jaksi pozapomn ěli na zcela podstatnou skutečnost, která je dokonce jednou z mála povinností občana, tedy i městského strážníka, neřku-li příslušníka státní policie, pro p řípad že se stane svědkem situace při níž je páchán trestný čin či přestupek, a sice dle možností a okolností zasáhnout. Netřeba při tom předkládat průkaz č ehokoliv, vyjma té složky, která je potom jako jediná kompetentní a určená k p řípadnému finálnímu zásahu - Policie ČR.
Možnosti pohybu "strážníka" ve službě a v civilu totiž již dnes pražský ředite l Blažek dávno využívá, dokonce se k ní ve své odpovědi pro primátora Jana Kou kal přímo přiznal. Cituji : K bodu 8. (služba v civilním oděvu) uvádím : Praco vníci městské policie v pracovní době vykonávají službu buď ve stejnokroji neb o v civilním oděvu, v závislosti na jejich zařazení z hlediska jejich náplně.. .
Pro ilustraci citace zákona ČNR 553/1991 Sb, jeho paragrafu č.9 odstavec jedna : Strážník je povinen při výkonu své pravomoci prokázat svou příslušnost k ob ecní policii stejnokrojem s odznakem obecní policie, identifikačním číslem a n ázvem obce.... . Jasné a stručné. Kdo tedy jsou ti Blažkovi strážníci či praco vníci v civilu ?
Jedna podivná "civilní složka" pražské městské policie se totiž již několikrát prezentovala při různých řádně ohlášených shromážděních. Byla vyzbrojena zázn amovou technikou (profesionální videokamery a pod.), jež je součástí tzv. oper ativní techniky, jejíž používání je striktně ohraničeno zákonem o České polici i a proto pouze jen a jen v jejích kompetencích. V zákonu o Obecní policii (55 3/1991 Sb) není totiž o podobné možnosti ani zmínka a nelze tedy v žádném příp adě připustit aby se tam kdykoliv, stejně jako služba v civilním oděvu objevil a.
Je třeba si uvědomit další velice nebezpečný aspekt této podivné snahy, že tot iž jakýkoliv případný, třeba i dobře myšlený záměr či zásah nevyškolených a ne připravených "obecních detektivů" může ohrozit dlouhodobě připravované policej ní akce speciálních týmů.
JEDINÝ ÚKOL - POŘÁDEK
Městské a obecní policie vznikly na základě jednoznačného a v celku oprávněnéh o požadavku - zajistit pořádek, což je také jejich hlavní a jedinou povinností . Strážník se měl stát jakousi obdobou populárního anglického "bobíka", jehož učinkování na jeho domácí půdě je nezastupitelné. Je totiž díky své uniformě n ejlepším nástrojem prevence - u nás jev téměř nevídaný (hovořím pochopitelně o Praze, Brnu a dalších větších městech). Proto i část návrhu novely hovořící o zvýšení kompetencí, podle níž bude mít strážník možnost zastavovat vozidla v zákazech vjezdu a podobných místních úpravách je v naprostém pořádku a bude mí t zřejmě podporu sněmovny.
PROBLÉM č.1 - HOSPODAŘENÍ A PROVOZ MĚSTSKÝCH MINISTERSTEV VNITRA. Téměř skandálním se zdá totiž být hospodaření se svěřenými prostředky, jichž v bezedných městských pokladnách je zřejmě víc než dost. Vzniká totiž podivný p recedent, při kterém se opět v Praze dozvídáme o nedostatku cca 500 policistů a údajně stejného počtu strážníků. Takto alespoň prezentují své problémy pražš tí ředitelé obou složek.
Nepochybně lépe s náborem na tom je bohatá pražská městská policie. Ředitel Bl ažek na rozdíl od policejního ředitele Borníka může "perspektivním" zájemcům n abídnout po "zapracování" byt a další výhody, které "chudá" státní nabídnou ne může. Měl jsem možnost hovořit s policisty, kteří smutně a závistivě pohlížejí na "džípy" a další vozidla vesměs zahraniční výroby, jimiž brázdí pražské uli ce městští strážníci. Vím o problémech, kdy policisté na zabezpečení a zajiště ní místa na němž byl spáchán závažný trestný čin, musí čekat na vozidlo do té doby, než předchozí zásah jeho posádky skončí. Osobně znám poměry na nejvyšším orgánu chudé české policie - Policejním prezídiu, kde "nejvyšší policajt" v r epublice - policejní prezident má k dispozici jedno vozidlo. Šokující pro mne byla informace, z níž jsem se dozvěděl, že jakýsi šestadvacetiletý magistr, be z jakékoliv praxe v bezpečnostní problematice (vyjma krátkodobého vedení jisté zahraniční soukromé bezpečnostní agentury, jež mělo za následek málem její kr ach, z ekonomických důvodů pochopitelně) a prakticky s mizivými zákonnými komp etencemi, má ke svému osobnímu používání v držení čtyři vozy. Sám sice ve svém dopise primátorovi přiznal pouze dva, ale jeho informace nebyla pravdivá. Oso bně jsem zjistil, že používá minimálně tři, všechny pochopitelně zahraniční, m imo "přiznaných" VW Passat a VW Golf i "zatlučenou" Lancii. Co vy na to pražšt í plátci daní, plynoucích do městské kasy ?
S určitým nádechem senzace zapůsobila informace o objektu městské policie v Ko šířích. Jak asi musela být veřejnost šokována, když se dozvěděla, že bezpečnos tní složce jež má chránit jejich majetek a veřejný pořádek , byla ukradena str ážnice a přeměněna na hospodu. Vůbec si ale neuvědomili, že chod městské polic ie to nemůže ohrozit, neboť má dalších pětačtyřicet objektů, včetně budovy býv alého ministerstva zdravotnictví, odkud svého času komunističtí "zdravotníci" řídili provoz nemocnic v celém socialistickém Československu. Dnes odtud řídí své městské strážníky a nejen je "zkušený" magistr Blažek, za vydatné pomoci s vých 135 podřízených (dle telefonního seznamu ředitelství), mezi nimiž jsou ji ž dva zmiňovaní odborníci a několik dalších skutečných skvostů, známých svým p ůsobením v předlistopadových složkách tehdejšího SNB či ministerstva vnitra. T oto obrovské sousto pro pražského plátce daní řídí zbývajících 761 podřízených (celkový stav městské policie - 896 pracovníků), otázkou zůstává zda pouze un iformovaných strážníků. Toto obludárium má ještě k dispozici více jak 110 auto mobilů, dokonce i jednu Škodu 120, ve které zcela jistě nikdo z osazenstva měs tského ministerstva vnitra nejezdí a ani by do ní zřejmě nesedl. Tato bezpečno stní "imitace" stojí pražské občany cca 200 miliónů na mzdách a cca 20 miliónů na provozních nákladech.
Pro porovnání malý příklad. V Ústí nad Labem, které má desetkrát méně obyvatel než Praha, včetně přiměřeně shodného nápadu kriminality, slouží 148 strážníků Městské policie. Jejich řízení zvládne 8 pracovníků včetně ředitele a jeho zá stupce. Navíc mizivé výdaje na výcvik, školení a kontrolu strážníků. To vše to tiž musí zvládnou dva z osmy již citovaných vedoucích pracovníků. V celkovém p očtu není ani jeden bývalý pracovník před a polistopadových policejních složek . Náklady na provoz této složky jsou následující - 18 miliónů mzdy a 5 miliónů určených na provozní náklady, včetně vozového parku čítajícího 12 vozů Škoda Favorit.
Neznám situaci v jiných městech, kde se Obecní či městská policie vyskytuje. D očetl jsem se pouze o problémech v Brně, které jsou téměř shodné s pražskými, včetně několika zcela nezdůvodnitelných zásahů, jimiž byla zcela jistě porušen a pravomoc veřejného činitele aktéry ze strany městských strážníků (H divadlo atd.).
Vím však zcela jistě, po vlastních šetřeních ve třech pražských městských část ech, že pracovníci Obecních úřadů jsou s prací strážníků vesměs spokojeni, ale že jich je zoufale málo.
PANE PRIMÁTORE VYDEJTE ROZKAZ
Nezbývá tedy pane vrchní veliteli Městské policie a pražský primátore Koukale než, že vydáte rozkaz, jímž odvoláte magistra Blažka z funkce a obléknete do p ředepsaných uniforem převážnou část svých 135 podřízených instalovaných na pra žském městském ministerstvu vnitra. Poté je vyženete na jednotlivé městské obv ody, aby konečně začali plnit svoji povinnost ze zákona - pořádkovou službu a neměli čas přemýšlet o svých, údajně malých kompetencích. Potom nebude stížnos tí na špatné hospodaření ze strany radních a na nedostatek lidí ze strany zodp ovědných pracovníků.
Zcela určitě se to pozitivně objeví i na tolik žalostné a neustále kritizované bezpečnostní situaci města, od jehož bran nosíte na zlatém řetězu symbolicky klíč a uzavřete nejen symbolicky brány města před zločinem a nepořádkem. PÁNI POSLANCI POZOR - COSI NEPĚKNÉHO NOVELA SKRÝVÁ !
Pánům poslancům bych doporučil, aby pečlivě zvážili všechna úskalí a nebezpečí vládou schválené novely. Měli by se zamyslet nad zákonnou úpravou, která by j asnou dikcí stanovila způsob a rozsah hospodaření Obecních či městských polici í a dále pak kvalitu výběru s odkazem na platný lustrační zákon a pochopitelně i teoretické přípravy a praktického výcviku strážníků - zaměstnanců. Důkladným rozborem pak zcela jistě dojdou k závěru, že nelze připustit zákonno u normou další vznik kriminální policie či zpravodajské služby v obvodních či městských měřítkách, kam totiž část navrhované novely sice skrytě, ale zcela j istě směřuje a co bohužel již dnes, sice velice špatně utajené, ale téměř jist ě na některých místech funguje.
Přemysl Vachalovský