--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/028 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Komentář Necenzurovaných novin: QUO VADIS, SLOVENSKO? Lze říci, že politická scéna v zemi na východ od našich hranic se ani v minulé m týdnu nijak moc nezklidnila. A to i přesto, že mnozí od právě odeznělé návšt ěvy papeže Jana Pavla II. jisté změny k lepšímu, zejména ve vztahu k vzájemé t olerantnosti, očekávali: Nejen v zahraničí, ale též uvnitř Slovenska. Jistě, p ředseda vlády Vladimír Mečiar a president Michal Kováč společně přivítali hlav u katolické církve na bratislavském letišti. Každý zvlášť se s ním pak sešel k oficiálním rozhovorům. De facto všude papeže Jana Pavla II. společně doprováz eli, dokonce se na sebe i "usmívali". Ať už v Šaštíně, kde se dne 1. července zúčastnilo mše na 500.000 věřících, nebo o dva dny později v Levoči, v níž pap ež sloužil mši dokonce před 600.000 věřícími. V obou případech si oba nejvyšší slovenští představitelé vyslechli také veřejné "nabádání" Jana Pavla II. ke s nášenlivosti, jeho varování před následky nacionalismu a obavy z návratu total itního systému v zemi...
Jenomže, to je zhruba ale také vše. Prostě, zatím to vypadá spíš tak, že slova Svatého otce nepadla, přinejmenším u Vladimíra Mečiara a jeho HZDS, na úrodno u půdu. Čemuž ostatně nasvědčuje například právě vypuknuvší skandál kolem proj evu amerického miliardáře maďarského původu George Söröse, který přednesl o př edminulém víkendu na světovém ekonomickém fóru ve švýcarské Crans Montaně: Zpo chybnil tam totiž nezávislost slovenských sdělovacích prostředků vůči současné mocenské koalici a naznačil možnost vzniku fašismu spojením nacionalistické i deologie a obchodních zájmů v Srbsku, Chorvatsku a na Slovensku.
(Reakce byla, bez ohledu na papežovu návštěvu, okamžitá a pro vládnoucí kruhy více než příznačná. Vedení HZDS briskně vyzvalo George Söröse, aby se Slovensk u omluvil. A pokud tak neučiní, vyžaduje od ministerstva zahraničí prohlásit o noho pána za "personu non grata", tedy osobu nežádoucí s tím, že by měl mít do budoucna navždy zakázán vstup do země. A to přesto, že George Sörös na Sloven sku realizuje jisté podnikatelské a nadační aktivity. Proti se postavil také p rovládní deník Slovenská republika, který dne 6. července Sörösovy výhrady odm ítl, "protože drtivá většina periodik tvrdošíjně a často i neobjektivně útočí proti vládě, vzešlé z demokratických voleb..." Stejné stanovisko zaujal pak je ště v Crans Montaně místopředseda slovenské vlády Sergej Kozlík: Dokonce tak v ehementně, že, údajně z přepracovanosti, pozbyl dvakrát po sobě vědomí a musel i ho hospitalizovat v nemocnici ministerstva vnitra...)
* * *
Nejenom to se však týká masmédií, resp. snah vládnoucí koalice zavést nad nimi tuhou cenzuru. Pochopitelně v kontextu současné politické situace na Slovensk u, kterou nezvykle otevřeně kritizoval právě papež Jan Pavel II. Před několika dny, přesněji 4. července, byl totiž odvolán z funkce šéfedaktor zpravodajstv í a publicistiky Slovenského rozhlasu. Oficiálně prý vzhledem k nevyváženosti programové skladby, dle mínění drtivé většiny nezaujatých politických pozorova telů ovšem proto, že ve vysílání toleroval opoziční postoje vůči vládní garnit uře.
(Do protikladu s výzvami papeže lze ale postavit i jiné věci. Třeba situaci ma ďarské menšiny na jižním Slovensku. Už proto, že právě v době pobytu Jana Pavl a II. u našich východních sousedů maximlně sílil nátlak na poslovenštění tamní ch maďarských škol, šířily se pokusy dosazovat do nich slovenské učitele a ty maďarské naopak degradovat na občany II. kategorie. Pochopitelně s hrozbou, že když se nepodřídí, půjdou "na dlažbu"...)
* * *
Ostatně, jisté obavy z další "radikalizace" slovenské politické scény, vyslove né Svatým otcem, měly být také předmětem schůzky předsedů vlád Rakouska Franze Wranitzkého, Maďarska Gyully Horna a Slovenska Vladimíra Mečiara, která se us kutečnila v pátek 7. července v rakouském Rustu. Oficiálně byla svolána právě kvůli nedávno uzavřené maďarsko slovenské smlouvě, s jejíž ratifikací se očeká vají v Bratislavě značné potíže. Diskuze na uvedené téma však slovenský premié r odmítl, takže se nakonec hovořilo spíše o negativní ekonomické spolupráci na Slovensku a vzájemné spolupráci v regiónu. Například ve vztahu k společnému r ozvoji dopravních systémů a infrastruktury, o přepravě plynu, životním prodtře dí, turistice, vytváření společných ekonomických zón či o boji proti mezinárod nímu zločinu.
(Lze ale konstatovat, že radikalizace politické scény na Slovensku, vlastně je jí jakási destabilizace, může nastat i z jiného důvodu než nacionalistického r esp. totalitně diktátorského. Celý tento týden totiž projednává Národní rada S lovenské republiky soubor ekonomických zákonů, které znamenají změny v hospodá řské legislativě mající za úkol vytvořit "nový model privatizace". Tedy takový , aby drtivá většina podniků zůstala nadále pod vlivem státu. Přitom se předpo kládá, že část vládních poslanců bude hlasovat proti, dokonce prý Sdružení děl níků Slovenska může při této příležitosti vystoupit z vládní koalice...) * * *
Ano. To všechno se v posledních týdnech děje na Slovensku. A nejen to: Jen v m inulém týdnu zde zaznamenali třeba i dva výbuchy náloží pod osobními automobil y. Jeden v Bratislavě, druhý před posledním víkendem ve Vranově nad Topľou. Zd a ve spojitosti s činností mafií, slovenská strana zatím neoznámila. Stejně ta k jako neoznámila, proč od 1. července musí turisté přijíždějící na Slovensko mít u sebe povinně nejméně 15 dolarů na osobu a den. Pouze dolarů, jiná měna n ení přípustná. Zatím není jasné, týká-li se to i občanů České epubliky... Jiří F. PILOUS