--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Sovětská agentura v USA
Zdroj: NN Ročník........: 0005/029 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

5.- 7. července 1995 -----------------------------------------------------

SOVĚTSKÁ AGENTURA V USA -----------------------------------------------------

Ještě krátce před perestrojkou se v USA pokusili rehabilitovat tamější komunis tickou stranu. Nová levice se snažila smazat hranice mezi sebou a komunisty - veterány. Byli představováni jako idealisté a byli zváni na universitní předná šky. Zúčastňovali se též spolu s levicí pokrokových demonstrací. Tenhle pokus o rehabilitaci se týkal též stalinovského období, i když bylo zná mo, že kromě "oficiální", i když zakázané, KSUSA existovala tehdy druhá, zakon spirovaná komunistická strana, v jejíž zájmu bylo infiltrovat politický a kult urní život. Její vyslanci jezdili často do Moskvy pro instrukce a peníze. Vědělo se, že mccarthismus se nedotknul nevinných. Kromě toho byl vytvořen ter mín "honba na čarodějnice". Byla vydána spousta publikací za účelem odsouzení této "honby", to znamenalo odsuzování prověrek agentů cizí mocnosti (stalinovs ké) s případným důsledkem ztráty místa a funkce, kde by mohli škodit své zemi. Tyto prověrky prováděla senátorská komise.

Za pozornost stojí slavná definice socialistického filosofa - Sidneya Hooka, k terý podporoval tyto výslechy a vyšetřování. Považoval je za plně opodstatnělé těmito slovy: "Hereze může existovat, ale nepřátelská konspirace ne!" Poslední odhalení asi také nic nemění. "Honba na čarodějnice" a "mccarthismus" až příliš dobře slouží levici a víme, že nejenom levici americké. Stejně tak se to týká "bitvy o Hollywood". Za časů McCarthyho tam byla skomuni zována pouze jenom společnost spisovatelů (scénáristů). Ale nyní je levicová c elá hollywoodská společnost včetně producentů a 95% hvězd, které získaly statu t "intelektuálů".

Tvůrci populární kultury většinou své levicové smýšlení neskrývají a zpravidla se snaží představovat ve svých dílech komunistu - jakoby pozitivního hrdinu. Republikáni se ukázali dostatečně silní a využili historický bankrot levice a převzali kontrolu nad kongresem a senátem.

(Bohužel toho nebyla schopna evropská pravicová hnutí). Všechno ale ukazuje na to, že v nejbližší době republikáni odeberou levici rovněž prezidenturu. Ale i to bude ještě málo, aby se vyhrála bitva o duši Ameriky a tím i světa. Zásad ní otázka pro úspěch "konzervativní revoluce" zní: Budou Republikáni schopni o debrat levici Hollywood, kontrolu nad médii a populární kulturou? Dva význační američtí historici Harvey Klehr, profesor historie z Emory Univer sity v Atlantě a John Earl Haynes, historik z Knihovny kongresu, za pomocí mos kevského archiváře F.I. Firsova, prostudovali 150 miliónů dokumentů dřívější K ominterny a vydali knihu s názvem "Tajný svět amerického komunismu" ( The Secr et World of American Communism). Tato kniha přináší nová odhalení týkající se spojení mezi KGB a jejími předchůdkyněmi a západním komunistickým hnutím. V to mto případě tu jde o americkou komunistickou stranu (CPUSA - Communist Party o f USA).

Z dokumentů nepochybně vyplývají skutečnosti, že CPUSA byla jako instituce jed noduše obvyklou agenturou Sovětského Svazu a byla jím plně financována, a to j iž velmi dlouho (první "subvence" přicházely již v roce 1919). Skutečnost, že jednotliví členové komunistické strany byli zapojeni do špionáže (jako napříkl ad Rosenbergovi, kteří byli v padesátých letech odsouzeni za předání tajemství atomové bomby Sovětskému Svazu) byla všeobecně známa, i když v té době, a ješ tě i dnes je tento fakt některými osobami silně zpochybňován. Ale zjištění sku tečnosti, že komunistická strana, jako taková, byla jednoduše sovětskou agentu rou, je přímo senzační. Chytá přímo při lži tezi americké levice, že americká komunistická strana byla, kromě svého radikalismu, pouze obvyklou politickou s tranou, jako všechny ostatní. Spor v této záležitosti se ocitl v samém centru boje americké levice z tak jí nenáviděným "Mccarthismem". Výsledky výzkumů dvo u amerických vědců tvoří v podstatě jeho posmrtnou rehabilitaci. Je to úder do samého srdce liberálů i celé americké levice, jejíž představitelé dodnes před kládají činnost senátora MacCarthyho jako projev antikomunistické paranoje a " honby na čarodějnice".

Zpřístupněné dokumenty obsahovaly mimo jiné stvrzenky na sumy, které přišly z Moskvy, podepsané mnoholetým generálním tajemníkem strany Gusem Hallem. Ale i tato odhalení nejsou prvořadá. Nejvýznamnější je důkaz, že americká komu nistická strana vznikla jako agenturní organizace Moskvy, jako špionážní "rame no" tehdejší KGB, pod jejímž dozorem, instrukcemi, splňovala přesně její příka zy.

"Velmi důležité v této věci" - říká Klehr - "je fakt, že důkazy v tomto případ ě pochází přímo Moskvy, a ne, jak to doposud bývalo, od jednotlivých bývalých špiónů a emigrantů, jejichž výpovědi byly většinou přijímány skepticky. Nynější zveřejněné dokumenty Kominterny stvrzují pravdivost výpovědí Whittaker a Chamberse, který byl v padesátých letech klíčovým svědkem obvinění Algera Hi sse.

Potvrzují rovněž - poprvé - autoritativním způsobem - skutečnou roli a funkci, kterou po mnoho let plnil oslavovaný americko-sovětský obchodník Armand Hamme r, jehož služby pro jednotlivé sovětské vlády daleko přesahovaly obvyklé obcho dní vztahy. Hammer (a jeho rodina), jak se ukázalo, plnil současně pro NKVD ne jdůležitější roli - byl jeden z prvních kanálů, kterým Moskevská Kominterna po ukazovala nelegální peněžní fond pro řízení americké komunistické strany. Plni l také prostředníka v praní "špinavých" sovětských peněz (což ostatně i jemu s amému přineslo nemalé jmění).

Zajímavou roli odehrál v celé téhle věci čelní americký deník, který se sám rá d nazýval "noviny faktu" (paper of record). Je zajímavé, že všechen americký t isk je přímo pobouřen těmito odhaleními, ale New York Times se doposud o knížc e ani nezmínil. Je to ohlušující mlčení, ale i významné, zejména vezmeme-li v úvahu mnohaleté sympatie Timesa a jeho následných vydavatelů a redaktorů (Arma nd Hammer např. byl blízkým přítelem již nežijícího jednoho hlavních redaktorů Harrisona Salisburyho).

To je pravděpodobně jeden z důvodů současného mlčení tohoto listu. Ale k deník u, který má v záhlaví hrdé motto: "All the news that's fit to print" ("Tisknem e všechno, co stojí za to tisknout"), se toto motto v tomhle případě jaksi neh odí. Není tedy nic divného , že New York Post, který již několik let vede slou pek (Hiltona Kramera), vytýká Timesovi právě takovéto drobné neslušnosti. Jeho poslední fejeton měl vynikající název: "Redaktoři Timesa by se měli červenat" . A byl zakončen poznámkou: "Je přímo odpuzující, že dokonce i dnes, po těch v šech letech, ve světle toho, co víme o komunismu, je anti-antikomunismus stále ještě natolik silný, že může sparalizovat tak silnou novinářskou instituci ja kou je New York Times..."

Jak udává "Nový deník" (podle "Wall Street Journal"), kniha "The Secret World of American Communism" ("Tajemný svět amerického komunismu"), je jednou ze dvo u položek ve vydání Yale University Press, které mají začít osmidílnou sérii " Annals of Communism" ("Kronika komunismu"). Další titul této série se bude naz ývat "Historie sovětského systému lágrů v letech 1920 - 1989".

Z Gazety Polské, z článků Jaceka Kwiecinského, Rafala A.Ziemkiewicze a Zofii Glodovské.

Přeložil a zpracoval:

Jaroslav KROUPA