--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/032 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Komentář Necenzurovaných novin: QUO VADIS, SLOVENSKO? Panující letní vedra s sebou obvykle přinášejí zklidnění: Nejenom v myslích li dí, ale též z hlediska vnitřní i vnější aktivity mnoha států. Ne však u našich východních sousedů, kde politická scéna spíše obrátek nabírá. A nikoliv pouze novými událostmi: Stále více se oživují záležitosti starší, rozpitvávají se z novu aféry, o nichž se veřejnost domnívala, že už jsou dávno odloženy či zapom enuty. Navíc je příznačné, že onen rozruch v drtivé většině případů vyvolávají vládnoucí koaliční strany, tedy HZDS, Slovenská národní strana a Sdružení děl níků Slovenska.
Typickým příkladem toho budiž oživování tzv. "fám" o tom, že "nejmenované" záp adní, Slovensku nepřející politické a hospodářské kruhy, se chystají podplatit některé koaliční poslance a přivodit tam pád současné vlády. Předseda Slovens ké národní strany Ján Slota se v úterý 1. srpna nechal na toto téma ve slovens kém rozhlase slyšet, že "špinavé" peníze, určené pro "parlamentní puč" na Slov ensku, se už nacházejí v zemi a jsou připraveny k použití. Odmítl však znovu u vést konkrétní fakta, tedy o jaké to poslance vlastně jde. Zároveň v této souv islosti opět požádal předsedu Národní rady Slovenské republiky Ivana Gašparovi če o urychlené projednání novely trestního zákona. Prý proto, aby pučisty bylo možno příkladně tvrdě odsoudit.
(Od stejné politické strany pak téhož dne obdržela slovenská generální prokura tura podnět k trestnímu stíhání předsedů stran Maďarské koalice a poslanců Nár odní rady Slovenské republiky Miklóse Duraye, Bély Bugára a Lászla Nagye: Údaj ně za jejich výroky o případném zásahu USA proti "nedemokratickému" vývoji na Slovensku, které pronesli před nedávnem po návratu ze soukromé cesty do Wahsin gtonu... Poslance Miklóse Duraye však silně kritizoval také provládní deník Sl ovenská republika: Tentokrát za to, co pronesl na adresu slovenské vlády ve vz tahu k maďarské menšině předminulý týden v Debrecíně. Poslanec Duray prý lže, tvrdily noviny: Jeho mozek se prý rovná mozku dětského houpacího koně... Navíc nepokrytě a nezvykle útočně vystoupily také proti Maďarsku, které podle nich vyvolává kolem svých hranic úmyslně nepokoje...)
* * *
Vlastně by se dalo říci, že Slovenská národní strana vykazovala celý minulý tý den aktivitu přímo nebývalou. Její předseda Ján Slota totiž ve čtvrtek 3. srpn a v Bratislavě také uvedl, že na podzim, nejpozději koncem tohoto roku, bude n a Slovensku ustavena "domobrana". Prý sice po vzoru Polska a Maďarska, ovšem s mnoha "slovenskými specifikami": Vyzbrojena má být lehkými zbraněmi zejména z e zrušených vojenských posádek... Že by nové "Lidové milice" v trošku "oprášen ém" kabátě, s poněkud "pozěněnou" legendou, ale se stejným cílem, jako za komu nistů?
* * *
Avšak nejen Slovenská národní strana se jevila coby agilní. Pochopitelně, poza du nemohla zůstat ani její "silnější" vládnoucí sestra, HZDS. Mečiarovo vedení opět, pokolikáté už, se v pondělí 31. července vyjdřovalo k hlavě slovenského státu a nekompromisně žádalo demisi: Prý "slovenský president Michal Kováč sv ým chováním dokazuje, že není schopn vykávat funkci presidenta nadstranicky a v zájmu Slovenska..." V prohlášení se dále president vyzývá, aby v zájmu zacho vání stability "konečně odstoupil".
(Lze předpokládat, že ona výzva k abdikaci představuje reakci na presidentovo odmítnutí tří ze čtyř novel privatizačních zákonů, jimiž koalice prosadila zas tavení kupónové privatizace. Mnohem zajímavějším se ovšem jeví jiný fakt: Toti ž že Vladimír Mečiar a jeho "souputníci" neuposlechli výzvy papeže ke smíření slovenského národa a k umírněnosti v chování. A po několikadenní jakoby "svorn osti" presidenta a premiéra při papežově pobytu na Slovensku zaútočili necelý měsíc po jeho odjezdu znovu...)
* * *
I nejmenší "spoluvládní sourozenec" se tentokrát nechal slyšet, či spíše řečen o, bylo o něm zase slyšet. Místopředseda slovenského parlamentu a předseda Sdr užení dělníků Slovenska Ján Lupták totiž obdržel pozvání na sjezd nově zakláda né strany práce v USA: Pozvání mu předal u příležitosti návštěvy Slovenské rep ubliky předseda stejnojmenné francouzské strany práce Pierre Lambert. Na čemž by pochopitelně nebylo nic špatného, kdyby oba pánové nenavštívili několik slo venských výrobních podniků. A při té příležitosti Ján Lupták neprohlásil: "V n ěkterých továrnách, kde je zahraniční kapitál ze stoprocentní účastí, jsme jas ně viděli, že naši lidé jsou doslova vykořisťováni jako laciná pracovní síla. A totéž je i ve Francii..."
* * *
Lze říci, že takovýchto "veselých" anebo spíše "posmutnělých" perliček současn é slovenské politické scény by se dalo uvést ještě mnohem víc. Například tu, k terá je do značné míry podobná tomu, co se děje u nás doma, v České republice. O co že jde? O Cikány, resp. Romy. Před nedávnem totiž ve Žiaru nad Hronom sk upina skinheadů surově zmlátila několik Romů a jednoho z nich zapálila. Což vy volalo bouřlivý ohlas romské komuity na Slovensku. Dokonce tak velký, že po sm rti onoho upáleného, který zemřel minulý týden, Romové vyhrožovali masovými de monstracemi. A to i přesto, že dva skinheadové jsou slovenskou policií vyšetřo váni pro pokus vraždy, v souvislosti s tím je pak stíháno i dalších pět skinhe adů.
(Co tedy vzbudilo rozhořčení romského obyvatelstva na Slovensku, když, zdá se, bude právu učiněno za dost? Stručně řečeno, reakce kabinetu Vladimíra Mečiara , který celých 13 dní po incidentu mlčel. Neozval se ani, když romské iniciati vy vládu vyzvaly k vzájemnému jednání o úocích proti romským občanům. Teprve p od hrzou demonstrací vystoupil tiskový mluvčí vlády s prohlášením, v němž se " odsuzuje každý násilný čin, projev brutality a netolerance...". Což je ale spí še namířeno proti Romům než skinheadům. Už proto, že v pátek 3. srpna se začal y ozývat na Slovensku oficiální hlasy, že Romové si za to, co se stalo, můžou sami: Odmítají se přizpůsobit "bílým", chovají se agresívně, asociálně, často až provokativně arogantně...)
Jiří F. PILOUS