--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Týbl Stanislav
Název: Vlastizrádci z roku 1968 a Václav Benda
Zdroj: NN Ročník........: 0005/033 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Událost týdne VLASTIZRÁDCI Z ROKU 1968 A VÁCLAV BENDA

aneb

SMUTNÝ OSUD SMUTNÉHO RYTÍŘE

Republikáni nezaplevelili zem svými letáky, a přesto se s Němci (logicky) jedn á (nejspíš i o tématech v letáku obsažených) a Miroslav Sládek oženil svou vyž eněnou dceru, aniž by se policistům podařilo předat svatebnímu svědkovi, posla nci Vikovi obvinění za šíření poplašné zprávy: předpověděl jsem, že fraška bud e mít mnoho pokračování. Prezident Václav Havel, opálený mořským sluncem, se p rohrabuje v suchozemském Hrádečku úředními lejstry a ministr vnitra Jan Ruml s e - prý skvěle - zhostil role opilce v Žebrácké opeře, sehrané na travnatých p ozemcích prezidenta. A premiér Václav Klaus, ošlehaný větry alpskými, pokud ne běhá po nádvoří zámku v Chotovinách u Tábora s dřevěným kačerem a neporáží v t éto běžecké soutěži děti, hasí na Strakovce (sídlo české vlády) a ve Sněmovní ulici (sídlo Občanské demokratické strany), co se rozhořelo či rozdoutnalo, kd yž pobýval mimo Prahu - především pak ostudné výroky mentálně silně nedospěléh o výkonného místopředsedy ODS JUDr. Libora Nováka o odchodu našich vojáků z bý valé Jugoslávie. Možná by čeští hasiči měli popřemýšlet a udělit Václavu Klaus ovi titul "čestného hasiče". Určitě by mu udělali radost, když teď teskní po s vé dřívější pravé ruce Petru Čermákovi, barokní to osobě nejenom tělesnými roz měry, ale i šíří zájmů, která se v současné době chystá udělat díru do muzikál ního světa - v oblasti sólového zpěvu country. A Václav Benda a jeho Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (dále ÚDV) roztočili ruletu, do ba nku vložili vlastizradu z roku l968 a kulička, potvora jedna, nechce spadnout do správného políčka. Otázka štěstí? Anebo se hraje falešně?

NAD NOVÝM VLÁDNÍM NAŘÍZENÍM:

DOBA NOVÁ - DOBA "LÁTÁNÍ"

Ale dříve než se pustíme do světa české "velké" politiky (trapně "malé"), použ iji chytré hlavy redaktorky Radiofóra Marie Křepelkové, která napsala komentář o věcech docela "přízemních" - ale ty nás zasahují víc a bezprostředněji než úvahy, meditace a "šachy" našich politiků, kteří o těchto věcech, ač o nich ro zhodují, "nemaj ani šajna", jak zpívával kdysi Jiří Suchý.

Minulý týden schválila vláda nařízení, v němž se nově určuje rozsah oprav v by tě, které si bude nájemník bytu hradit sám. Bez ohledu na to, zda jde o byt so ukromého majitele, obecní či družstevní. Všichni, co bydlí, si budou sami plat it různé opravy kamen, kotlů na etážové topení, sporáků, kuchyňských linek, po dlahových krytin atd. atd. Těch položek je mnoho. A určitě nikdo nebude vědět, co je povinen platit, a co nikoli.

Současné nájemníky lze rozdělit do dvou skupin. Ta první je zvyklá na to hradi t si v bytě úplně všechno. Když kotel na etážové topení vypoví službu, vyberou značnou část svých úspor a zakoupí nový. O drobných opravách, které často pře sáhnou i několik tisíc korun, nemluvě. Potom jsou ti, kteří se vším běhali na OPBH, a pokud byli schopní, dosáhli toho, že jim to zaplatil vlastně stát. Nová doba přinesla i nové vztahy mezi majiteli domů a jejich nájemníky. Až pří liš často se objevují stížnosti nájemníků na majitele domů, kterým vůbec nevad í, že jim do jejich domu zatéká. Že mají v žalostném stavu sklepy i elektrické a vodovodní rozvody. Majitelé domů se zcela oprávněně brání, že na celkovou r ekonstrukci domů nemají peníze. A nájemníci - stejně oprávněně - nechápou, pro č by měli někomu nechat opravovat střechu, i když v případě, že jsou vytopeni při každém dešti, nakonec tu střechu alespoň částečně opravit nechají. Nyní ov šem po uplatnění vládního nařízení v praxi nastane jiná doba - a to doba látán í. Protože opravit, alespoň z pohledu majitele domů, se dá určitě úplně všechn o. Že někdy nekonečná řada oprav přesáhne částku, za kterou by se pořídila věc nová, není důležité. Protože tu částku vynaloží nájemci bytů.

Jde tedy opět jen o polovičaté řešení. Vláda, aby alespoň částečně pomohla maj itelům domů, přenesla zodpovědnost na nájemníky. Těm za to garantuje regulovan é nájemné. Jediným řešením však je geregulace nájemného. Pokud někdo vlastní d ům, musí mu vynášet alespoň tolik, aby ho mohl udržovat v dobrém stavu. A náje mník si v nájmu ten dobrý stav musí také platit. Ovšem na to je už nyní pozdě. Neřešení bytové problematiky několik let přineslo alespoň ve větších městech n eúměrně vysoké tržní nájemné, na které běžný občan mít nemůže. A tak nové vlád ní nařízení ještě více vyhrotí často velmi napjaté vztahy mezi majiteli a náje mníky. A soudy budou stále praskat ve svých švech.

ZVLÁŠTNÍ POSTAVENÍ VÁCLAVA BENDY

Dá se (zjednodušeně) říct, že Václav Benda před listopadem l989 neměl nic (kro mě svého - pro značnou část disentu - pohostinného vinohradského bytu) a vše, co po listopadu v politickém smyslu nabyl, vývojem "revoluce" postupně pozbyl. Nemá už parlament, kde vyvíjel značnou a plodnou aktivitu, a vbrzku přijde i o svou základnu - Křesťanskou demokratickou stranu, kterou založil, neboť ta s e dobrovolně rozplyne v mocné Občanské demokratické straně. (Nehledě na to, že v KDS ho už stejně z první koleje před časem vyšíboval mladý, ambiciózní kari érista Ivan Pilip.)

Václav Benda nemá nic - a přece se s ním musí počítat a brát ohled na to, že e xistuje. Čím to je? Jak si to vysvětlit?

O Václavu Bendovi se říká (či spíše - říkalo), že je ve svých názorech radikál ní, a že si ten "přepych" může dovolit jen proto, že na něho neexistují žádné kompromitující materiály. Ať už v archívech bývalé Státní bezpečnosti nebo v a rchívech nové kontrarozvědky - Bezpečnostní informační služby. Navíc lze těžko u tohoto "starého", protřelého disidenta pochybovat o tom, že on sám leccos " nepohodlného" ví. Obé bude nepochybně pravdou: je nebezpečný.

A tak, kdž na něho nelze jít pořádnými "kompry", je čas od času znemožňován sd ělovacími prostředky (bohužel dost účinně) takovými "podstatnými" nesmysly (za které si ovšem často může sám), jako že spí v parlamentu, že chce vyhodit do povětří Palác kultury, že bude nadále kouřit na veřejných místech, protože dod ržuje jenom zákony, které pokládá za rozumné, a hlavně - že tak touží po "židl i", až mu je úplně jedno, jaké... Nakonec jednu dostal. Dostal ji jakoby "za z ásluhy". Spíš ovšem - myslím - proto, aby dal konečně pokoj. A dal pokoj? Na p rvní pohled (vzhledem k nejčerstvějším aktivitám jeho Úřadu) se zdá, že pokoj nedal.

BENDA - VYŠETŘOVATEL

Václav Benda nastoupil na ministerstvo vnitra týden před posledním Novým rokem . Jako poradce ministra Jana Rumla. Nevím, kdo vlastně komu ten týden radil, j isté je, že od l. ledna l995 se stal ředitelem nově zřízeného (svádí mě napsal - pro něho zřízeného) ÚDV. Za svého prvního náměstka si zvolil JUDr. Pavla Br eta, bývalého zaměstnance federální kontrarozvědky a poté náměstka federálního prokurátora. Měl plány a začal je naplňovat: "Na rozdíl od našeho předchůdce, Střediska pro dokumentaci protiprávnosti komunistického režimu, které mělo sk utečně pouze dokumentační pravomoci, jsme úřad dokumentace a vyšetřování. Od m ého nástupu se podíl vyšetřování zvýšil. Zvláště v nejbližších letech budeme k lást důraz především na vyšetřování a potrestání viníků a dokumentace bude slo užit k tomu, aby připravila podklady pro vyšetřovatele." Už koncem března stíh al 33 osob v l7 kauzách, 44 případů zdědil.

BENDŮV POKUSNÝ BALÓNEK

Posledního května Václav Benda oznámil, že v dohledné době dostane dvacet býva lých špičkových komunistů obsílku s obviněním za vlastizradu v roce l968. Tvrd il, že do dvou měsíců prostuduje dvacet tisíc stran dokumentů a že připraví st átním zástupcům podklady pro trestní stíhání. Viděl tři okruhy potenciálních v lastizrádců. První, nejpočetnější skupinu měly tvořit asi tři stovky estébáků, vyhozených už na jaře l968, kteří ve spojení s cizí mocností invazi připravov ali. Druhý okruh měl zahrnovat ty zaměstnance Státní bezpečnosti, kteří bez vě domí vedení ministerstva byli v roce l968 v bezprostředním kontaktu se sovětsk ou KGB. Třetí okruh měl obsáhnout ty politiky, jejichž jména se objevila na tz v. zvacím dopisu a v seznamu tzv. "dělnicko-rolnické" vlády.

Měl se oč opírat. Vyšetřováním srpnové invaze l968 se zabývaly už federální or gány. V únoru l992 přečetl tehdejší mluvčí ministerstva vnitra Martin Fendrych veřejně dokonce část usnesení policejního vyšetřovatele, v němž byli označeni za vlastizrádce F. Barbírek, V. Bilak, M. Dzúr, K. Hoffman, A. Indra, M. Jake š, D. Kolder, J. Lenárt, Z. Mlynář, B. Molnár, O. Pavlovský, J. Piller, E. Rig o, J. Ripl, Š. Sádovský, Z. Soják, O. Švestka a V. Šalgovič.)

Bendovi se tehdy dostalo neoficiálního posvěcení z koaličních kruhů a sociální demokracie. Ocituji pouze výkonného místopředsedu ODS Libora Nováka: "Domnívá m se, že pokud zákon o protiprávnosti komunistického režimu umožňuje stíhat tr estné činy, které by jinak již byly promlčeny, měl by se i naplňovat." TRAGIKOMICKÁ FRAŠKA

Václav Benda termín splnil. Posledního července předal jeho vyšetřovatel první m pěti politickým osobám (Jakeš, Hoffman, Lenárt, Piller, Soják) obvinění z vl astizrady, o týden později pěti pracovníkůn tehdejší StB. Strhla se kolem toho pochopitelně politická mela, zajímavá, typická pro naše poměry, podobná té, c o propukla v okamžiku, kdy Václav Benda vypustil onen májový pokusný balónek, mohutnější pochopitelně, hysteričtější ze strany současných i minulých komunis tů, leč v podstatě nedůležitá.

(Zaznamenám pouze zvláštně formulované Václava Klause: "Otázku velezrady je tř eba řešit a neměly by platit žádné úvahy o tom, kdy se stala. Myslím, že každá nová generace musí mít pocit, že je to věc, která se nesmí udělat a která mus í být po zásluze potrestána. O tom, že tito lidé dělali věci, které byly pro n ás morálně jinak odsouzeníhodné na nejvyšší možnou a vůbec představitelnou mír u, o tom není sporu. Nechci se však vměšovat trestnímu řízení do toho, jestli byl naplněn prvek velezrady či nikoliv..Jsem však velmi proti tomu, abychom za váděli to, čemu se říkává politické procesy. To by bylo samozřejmě špatné a mo hu říci, že nic takového se určitě nestane. Je jenom na nezávislém soudu, aby tyto věci konkrétně posoudil. Politické procesy bych samozřejmě dělat nechtěl. ")

Podstatné se stalo v okamžiku, kdy po týdnu (7.8.) do hry vstoupilo státní zas tupitelství, jmenovitě pražský státní zástupce (čtenářům NN dobře známý) JUDr. JOSEF KREDBA. Pro formální nedostatky všechna obvinění z vlastizrady zrušil: "Tak jak bylo usnesení napsáno, naprosto neumožňovalo dovedení případu před so ud. Nebylo tam místo, čas a okolnosti, za nichž byl trestný čin spáchán. To ne mohu nechat běžet. Rozhodnutí je pravomocné, nedá se s tím nic dělat. Případ j sme vrátili, aby bylo vypracováno nové obvinění. Přitom jsme vyšetřovateli sdě lili své požadavky a nabídli mu spolupráci."

Václav Benda a jeho úřad se naštval. JUDr. Bret prohlásil cosi o podivném půvo du JUDr. Kredbu a dodal: Pan Kredba osobně případ převzal k dozorování a dříve nevyjádřil žádné výhrady k formulaci obvinění. Vyšetřovatel obvinění vypracov al precizně, není důvod je rušit. Vyšetřovatel je předával Kredbovi osobně a t en je převzal bez jakýchkoli výhrad. Dokonce pana Kredbu poté navštívil ještě dvakrát a ten s ním o žádném pochybení nehovořil. Kredbovo rozhodnutí je nedův odné a zmatečné. Jeho postup svědčí o něčem jiném. Bendův tiskový mluvčí zaúpě l: "Považujeme to za nehoráznost!" Ředitel Benda řekl: "Požadavky státního zas tupitelství jsou irelevantní, domnívám se, že to nečetli." A odvolal se k vrch nímu státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.

JUDr. Kredba se jen zachechtal: "Proti rozhodnutí státního zástupce není v tom to případě stížnost přípustná. Vyšetřovatelé ÚDV mají stále pocit, že jsou něc o výjimečného, není jim jasné, že jsou vyšetřovatelé jako všichni jiní... Nemá m-li proti Belzebubovi důkazy, nemohu ho postavit před soud. A naopak, mál-li důkazy proti archandělu Gabrielovi, tak ho před soud postavit musím." Věděl už , že se za něho o dva dny později JUDr. Grygárek postaví? Věděl, že ho nenechá ve "štychu" ani nejvyšší státní zástupkyně Bohumíra Kopečná?

Na koberečku, kam si Bendu pozvali ministři Jan Ruml a Jiří Novák (přítomen by l i L. Grygárek) Václav Benda kapituloval: obvinění se musí napsat znovu a to mnohem a mnohem lépe. Vyšetřovatele na nátlak odvolal a případy vlastizrady sv ěřil JUDr. Bretovi.

(Stanovisko V. Klause? "Vyvolává to ve mně rozpaky. Zejména mě velmi zlobí, kd yž lidé nejsou schopni komunikace. Je to škoda a zbytečně to diskredituje všec hno naše úsilí a všechno to, co děláma.")

ZÁHADNÝ PAN KREDBA

Objevily se úvahy, že městský státní zástupce se nemá s Pavlem Bretem rád z do b, kdy JUDr. Bret byl náměstkem generálního prokurátora Jiřího Šetiny, které d o funkcí právě Václav Benda prosadil, takže nynější Kredbovo počínání je něco jako msta: já vám ukážu. (Zvláště když ne-právník Benda sebevědomě tvrdí: "My jsme řádný orgán činný v trestním řízení. To znamená, že nepodáváme trestní oz námení, jak to může učinit kterýkoliv občan, ale zahajujeme a vedeme trestní s tíhání až do jeho ukončení. To je do předání státnímu zastupitelství s návrhem na podání žaloby.")

Bylo by skvělé, kdyby toto byl skutečný důvod. Ten však bude zřejmě jinde. Václav Benda se neměl opájet hystrickým pokřikem všech druhů minulých i stávaj ících komunistů, neměl dát na chvalozpěvy kolegů (např. poslance KDS Michala L obkowicze: "Ředitel úřadu Václav Benda umí věc, kterou se rozhodne řešit, dotá hnout až do konce."), ani na laciné přikyvování z nejvyšších míst, ale možná m ěl vzít spíše do úvahy, co např. ke své souhlasné replice výkonný místopředsed a ODS L. Novák už v květnu dodal: "Je však otázka, zda to povede ke konkrétním u výsledku. Vyvodit odpovědnost konkrétních osob bude těžké, neboť trestně stí hatelná rozhodnutí byly často kolektivním dílem. Právě z těchto objektivních p říčin nebude zřejmě celá věc vyřešena. Jakkoliv bych si to přál, NEJSEM O TOM PŘESVĚDČEN."

Možná se měl zamyslet nad tím, kdo vlastně za JUDr. Kredbou stojí. Měl by si u vědomit, že tento muž, jehož vystupování připomíná pouťového vyvolávače nejlac inějšího ražení,

si svého času sice dost vyskakoval na politické veličiny: na šéfa Fondu národn ího majetku Romana Češku a na náměstka ministra financí Miroslava Téru, ale by li to členové téže strany (ODA), a když se právě proto pod Kredbou zahoupala ž idle, podržel ho kdo? Ministr spravedlnosti s příslušností k ODS. A asi by si Václav Benda měl vzpomenout, že mu Václav Klaus, předseda strany, do níž Benda vstupuje s ambicemi dostat se díky legálním dohodám do vedení, ne dovolil zatím vůbec nic, ač měl právo po společně vyhraných volbách v roce l99 2 dokonce na ministerskou funkci. A že tedy V. Klaus ani z jeho vstupu do OSD dvakrát nadšený nebude.

A měl by možná přemýšlet o svých minulých skandalizacích a zamyslet se, zda ná hodou i tato kampaň proti jeho "neumětelství" a stranickosti (ony "formální" n edostatky v obviněních mohl přece JUDr. Kredba opravit levou rukou - kdyby cht ěl) není UMĚLE VYVOLÁNA. Třeba i proto, aby si jakoby "sám" znemožnil místo ve výkonné radě ODS, na něž by měl jako místopředseda KDS automatický nárok. Třeba... Co my víme?

ČESKÝ "SIMON WIESENTHAL" ?

Ale nechci dělat z Václava Bendy oběť. Není jí: a pokud přece, může si za to j edině on sám. Je totiž hezké slyšet ho říkat: "Po pěti neúspěšných letech vzhl edem k vyrovnávání se s minulostí se pouštíme do možná opožděného, ale vážně m íněného pokusu se s ní vyrovnat." Ale je směšné věřit, že svá slova myslí skut ečně vážně. Musí přece vědět (a ví!) o absurdnosti stíhání komunistů pět let p oté, co jakoby "odešli od válu", zatímco ve skutečnosti sedí jako silná opozič ní strana v parlamentu a její další (bývalí) členové mají značnou váhu, ne-li dokonce převahu i ve vládnoucí Občanské demokratické straně.

Co říká? "Zákon o protiprávnosti komunistického režimu je pádnou normou, aby n ebylo třeba pochybovat o nelegálnosti onoho režimu. Snahy o zákaz stran takové ho typu (míní tím KSČM a Štěpánovu stranu - pozn. aut.) se musejí opírat o sou časné počínání členů těchto stran. Domnívám se, že by nebylo nesprávné tyto st rany zakázat, protože se opravdu hlásí k zločinné filozofii a praxi minulé éry . Ale... NEVIDÍM TO JAKO ÚPLNĚ ZÁKLADNÍ POLITICKÝ PROBLÉM."

Vidí - nevidí, jeho problém, jeho věc, dokonce je jeho právo vidět či nevidět, co chce a nechce vidět. Ale vidí-li zároveň taky: "Je mnoho závažnějších prob lémů a MNOHO NEBEZPEČNĚJŠÍCH BÝVALÝCH KOMUNISTŮ V JINÝCH STRANÁCH A V JINÝCH P OSTAVENÍCH, než jsou staromilské strany zmíněného typu", pak musí i VĚDĚT, že jeho akce těžko přispěje k oné proklamované "dekomunizaci" společnosti, neboť se obrací pouze proti "starcům nad hrobem" (třeba s konty ve Švýcarsku), zatím co ti mladší se vesele účastňují hospodářského života a přes něj ovlivňují živ ot politický. Musí vědět, že na ně (a o ty snad by mělo jít především!) jeho ú řad nedosáhne.

Václav Benda tvrdí: "V současné době jsem byl povolán k tomu, abych řešil zloč iny komunismu. Honit se za mnoha zajíci najednou zpravidla nevede k ulovení žá dného zajíce. Samozřejmě vidím mnoho velmi závažných negativních jevů v naší s polečnosti a ekonomice. Náš úřad se snaží plnit povinnosti jemu vymezené a jin é problémy ponechat příslušným kompetentním orgánům." Je to sice obratné alibi , ale přesto nemůže nevědět, že se pustil za zajícem, KTERÉHO JE MU DOVOLENO C HYTAT a že vlastně ani ti "vlastizrádci z roku l968" mu nejsou dopřáni: možná proto, že při soudních projednáváních by mohly vyplavat skutečnosti staré niko li sedmadvacet let, ale třeba jen pětileté, a že bychom se tak mohli dostat bl íž oné záhadě zvané "sametová revoluce".

Václav Benda nedávno dostal otázku: Příslušníci bývalé nomenklatury dnes vícem éně ovládají hospodářskou sféru a smějí se, jak si vlastně polepšili. Nemáte z toho pocit, že sametová revoluce byla příliš sametová? Odpověděl: "Mohu jen v yjádřit naději, že aspoň někteří z nich se přestanou smát. Kvůli tomu zde sedí me. Kvůli tomu jsem se na stará kolena stal byrokratem."

*

Václav Benda není byrokratem. Průběhem času se z něho stal smutný rytíř smutné ho osudu, který si nalhává do kapsy. Tento můj názor mi však nebrání, abych mu do jeho DOKUMENTAČNÍ, v podstatě historické práce nepopřál mnoho úspěchů: i t o je činnost nesmírně záslužná. Já jenom čekal od něho víc. Ale vím - to už je zase můj problém a moje věc. Ale i moje právo...

Stanislav TÝBL

PS - Nezabýval jsem se Bendovými aktivitami kolem bratří Mašínů ani smrti Jana Masaryka. Nezbylo místo ani na právní otázky kolem vlastizrady roku l968. Jen maličkou úvahu přidám: dovedeno do důsledků (a věřím, že advokáti vlastizrádc ů s tím případně vyrukují) oni Bendou označení zločinci - kteří svými činy odp orovali socialistické ústavě v té době platné, de facto onen socialismus rozvr aceli: nemají tedy vlastně zásluhu na l7. listopadu l989? V tak absurdním svět ě vytyčeném onou "sametovou revolucí" žijeme...