--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Evidovaní spolupracovníci ŠtB - kontra Ludovít Štúr
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
EVIDOVANÍ SPOLUPRACOVNÍCI ŠtB - KONTRA ĽUDOVÍT ŠTÚR Bezhraničný cynizmus a pohŕdanie morálnymi, ľudskými a etickými hodnotami zo s trany evidovaných spolupracovníkov ŠtB sa stáva súčasťou reality dnešného komu nisticko-eštebáckeho Slovenska. Nemožno sa tomu ani čudovať. Veď samotného Vla dimíra Mečiara možno zaradiť nielen medzi prednovembrových komunisticko-eštebá ckych prisluhovačov, ale aj ako jedného z pripravovaných produktov z novembra 1989 pri následnej transformácii komunistických zločincov do nových mocenských sfér.
Už pošpinili aj Ľudovíta Štúra (podnadpis)
V stredu 7. júna 1995 rokoval výbor NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport o návrhoch na zapožičanie štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra. Jeho posl anci posudzovali 21 návrhov. Najväčším paradoxom tu ale bolo, že jedna štvrtin a z navrhovaných kandidátov BOLI EVIDOVANÍ SPOLUPRACOVNÍCI ŠtB. Jednalo sa napr. o Kamila HAŤAPKU, poslanca NR SR za SNS, predsedu výboru pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport, evidovaného ako TAJNÝ SPOLUPRACOVNÍK - AGENT , ev. č. 951808, kr. m. ŤAPKA, ministra kultúry Ivana HUDECA, evidovaného ako dôverníka ŠtB, ev. č. 21612, kr. m. IVAN, publicistu Drahoslava MACHALU z denn íka Slovenská republika, ktorý je majetkom HZDS, evidovaného v kategórii AGENT , ev. č. 22659, kr. m. PAMÍR a v kategórii dôverník, ev. č. 29274, kr. m. DRAH OŠ. Samozrejme, že medzi navrhnutými na vyznamenanie bol aj poredný slovenský škodca Dušan SLOBODNÍK, slúžiaci dvom zločineckým systémom. V mladosti fašisti ckému a neskôr komunistickému.
Evidovaný agent a dôverník ŠtB sa zriekli vyznamenania (podnadpis) V denníku Slovenská republika bol v piatok 9. 6. 1995 uverejnený rozhovor s Ka milom Haťapkom, predsedom výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport po d nadpisom - Dvaja sa zriekli vyznamenania. Na otázku redaktorky - Vo februári minulého roka schválila NR SR zákon o štátnych vyznamenaniach. Boli ste jedný m z iniciátorov návrhu na zapožičanie štátneho vyznamenania "Radu Ľudovíta Štú ra".
K.H. - Po dohode s podpredsedom parlamentu Mariánom Andelom sme navrhli, aby s a pri príležitosti 180. výročia narodenia tohto významného národovca udelil Ra d Ľudovíta Štúra. Tento Rad sa zapožičiava občanom Slovenska, ktorí sa mimoria dnym spôsobom ZASLÚŽILI o demokraciu a ľudské práva alebo za mimoriadne význam né zásluhy v oblasti politiky, kultúry, umenia, školstva a športu a za šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
(To je ale cynizmus, zaraďovať do tejto kategórie s návrhom na vyznamenanie ev idovaných spolupracovníkov ŠtB a bývalého fašisticko-komunistického prisluhova ča - pozn. V.P.)
Na ďalšiu otázku - Okolo predkladaných návrhov vznikla medzi poslancami polemi ka. Mnohí z nich s niektorými menami nesúhlasili. V zozname im chýbajú napríkl ad aj lekári, či vedci..., Kamil Haťapka odpovedá - Mrzí ma, že navonok sa opä ť prejavuje typická slovenská povaha - keď ja nemám nič, tak ani tebe nič. Sme presvedčení, že takéto vyznamenanie si zaslúžia aj ďalší občania. Je možnosť udeliť 25 vyznamenaní a my sme navrhli 19. Podotýkam, že zákon bol prijatý ešt e v minulom volebnom období a my sme ho týmto krokom uviedli do života. Na poslednú otázku - Tlačová agentúra SR vydala správu, že vyznamenanie bude p repožičané 21 osobnostiam, menovaný poslanec odpovedal - Bola to nesprávna inf ormácia. JA A MINISTER KULTÚRY IVAN HUDEC SME SA OFICIÁLNE ZRIEKLI TEJTO POCTY .
(Ktovie, či by sa obaja menovaní boli tejto pocty zriekli, keby neboli evidova ní ako spolupracovníci ŠtB? - pozn. V.P.)
Vladimír PAVLÍK