--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Jak estébácký učitel Falbr a Havlův kůň Miller zakládali Masarykův
institut
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

----------- JAK ESTEBÁCKÝ UČITEL FALBR A HAVLŮV KŮŇ MILLER

ZAKLÁDALI MASARYKŮV INSTITUT

RUDÉ PRÁVO zveřejnilo ve čtvrtek 17. srpna 1995 článek pod titulkem - Bývalý m inistr Miller je hlavním personalistou v Chemapol Group. V úvodu se můžeme doč íst, že bývalý federální ministr práce a sociálních věcí Petr Miller nastoupil v minulých dnech jako ředitel personálního odboru a. s. Chemapol Group. Dále mimo jiné řekl, že v ČSSD se už přes rok ničeho neúčastní ani neplatí členské příspěvky. Naše redakce na oplátku zveřejňuje kompletní projekt Masarykovo ins titutu pro sociální politiku, kde jako záruka tohoto projektu jsou podepsáni R ICHARD FALBR, prezident Československé komory odborových svazů a PETR MILLER, bývalý federální ministr práce a sociálních věcí. Oficiální projekt byl vyhoto ven v angličtině, češtině a slovenštině. Za sídlo si zvolili Prahu a zahájení činnosti na podzim roku 1992. SUBVENCE POTŘEBNÉ PRO ZAHÁJENÍ ČINNOSTI BYLY URČ ENÉ V SUMĚ 400 000 USD. Redakce NN získala znění tohoto projektu v přímo v ang ličtině i s autentickými podpisy obou jmenovaných a zároveň k tomu i český pře klad. Proto považujeme za naši povinnost celý obsah tohoto projektu zveřejnit, neboť z toho plyne i to, jak bývalý důstojník StB spolu s havlovským disident em Millerem horoucí láskou k Masarykovi zahořeli.

Projekt zaměřený na uskutečnění Masarykova institutu pro sociální politiku (po dnadpis)

1. Účel a hlavní cíle projektu:

Hlavním zaměřením Masarykova institutu pro sociální politiku (dále institut) j e přispět k hladkému přechodu České a Slovenské republiky od plánované k tržní ekonomice za ochrany demokracie a sociálního míru, rozvíjením projektů v soci ální oblasti, zaměřených k potřebám rychlé přeměny postkomunistické společnost i a rozšíření znalosti nového pojetí a odborné informovanosti v otázkách sociá lní politiky mezi zainteresovanými skupinami obyvatelstva. Tato iniciativa je založena na přesvědčení, že zdravá a správně chápaná sociál ní politika je jedním z nejpodpůrnějších pilířů ekonomické transformace a neod dělitelnou podmínkou jejího úspěchu.Proto dokonalé a vážné studium otázek soci ální politiky se vyžaduje k formulaci konceptů a k návrhu konkrétních opatření v jednání se sociálním dopadem ekonomické transformace. Zároveň musí práce po kračovat v prostoru nového systému sociální ochrany, který bude nakonec fungov at za normálních podmínek tržní ekonomiky v linii demokratických tradic zaklad atelů Československa.

Institut proto bude systematicky monitorovat a analyzovat sociální procesy vzn ikající z ekonomických reformních opatření přijatých vládou a hledat nová alte rnativní řešení k řešení běžných problémů sociální politiky vznikajících z eko nomické změny. Bude podporovat rozvoj specifických sociálních programů a aktiv it a napomáhat ve výchově specialistů sociální politiky; zvláště dá možnost ná rodním odborníkům, kteří už prokázali svou kompetenci v této oblasti, aby v té to práci dále pokračovali svou profesionální kvalifikací. Zvláštní pozornost b ude věnována komparativním studiím v sociální politice jakož i získávání další ch zkušeností jiných zemí pro Českou a Slovenskou republiku. Institut vytvoří základnu výměny zkušeností o sociální reformě a hodnocení opa tření sociální politiky mezi odborníky. Zvláštní úsilí se bude věnovat informo vání veřejnosti o otázkách sociální politiky, které má hlavní význam vzhledem k nedostatku znalostí mezi lidmi a k přínosu v této oblasti. Zvláštní pozornos t bude platit řádnému informování vyčleněným skupinám reprezentujícím sociální činitele zůčastňujícím se na vytváření sociální politiky, jako jsou odborové svazy, profesionální skupiny starající se o realizaci plánu sociální jistoty, například lékařské profese a reprezentanti podpůrných zřízení, např. asociacím důchodců.

Institut bude spolupracovat ve všech snahách zaměřených k opatřování seriózníc h a objektivních informací pro širokou veřejnost v zájmu zesílení spojení člán ků mocí usilujících o zajištění dobře vyrovnané ekonomiky a sociální rozvoj de mokratické společnosti.

2. Bezprostřední cíle:

- Formální založení Masarykova institutu pro sociální politiku v Praze. - Zřízení managementu, kontrolních a administrativních struktur institutu. - Navázání kontaktů a rozvoj vztahů s institucemi a výzkumnými ústavy, které m ají podobné nebo doplňkové cíle, a to doma i v zahraničí. 3. Činnost institutu:

- Příprava a realizace projektů sociální politiky se zvláštní pozorností na: a) průmyslové vztahy a pracovní ekonomiku,

b) sociální pojištění a systémy blahobytu (sociální jistota, síť sociální jist oty),

c) programy doplňkové sociální ochrany, - Monitorování a analýza sociálního rozvoje ve východně-centrálním evropském r egionu ve všeobecnosti a v České a Slovenské republice obzvlášť. 4. Klíčová činnost:

- Rešerže a publikace studií, dokumentů a informačních bulletinů týkajících se sociální politiky,

- Spolupráce s okruhem odborníků a výzkumnými instituty doma i v zahraničí, - Organizování konferencí a seminářů,

- Poradenská činnost,

- Veřejná informační činnost týkající se problémů sociální politiky. 5. Struktura a správa institutu:

Činnost institutu bude vedena řídící radou, která se skládá z prezidenta, vice prezidenta, výkonného ředitele a pokladníka.

Řídící radě bude asistovat poradní komitét, složený z vynikajících českých, sl ovenských a zahraničních osobností a specialistů sociální politiky. Poradní ko mitét se bude scházet jednou ročně, pokud by nebylo rozhodnuto jinak. Poradní komitét bude mít předsedu a generálního sekretáře, který bude zodpovědný za je ho regulérní agendu a zejména za udržování kontaktů mezi jeho členy, udržování kontaktů se zahraničními institucemi a s financujícími organizacemi. Technický personál: Technická činnost institutu bude zajišťována odborníky zís kanými smluvními dohodami.

Sekretářský a jiný pomocný štáb bude veden administrativním sekretářem. 6. Povaha institutu:

Nezisková, veřejná instituce, vytvořená pod místním zákonem a registrovaná v P raze.

7. Start projektu: Podzim 1992.

8. Rozpočet projektu v USD:

a) Zahajovací náklady:

Zařízení provozních místností institutu 40 000 USD Jiné zařizovací náklady 5 000 USD

Celkové zahajovací náklady 45 000 USD b) Provozní náklady (roční odhad):

Nájem kancelářských místností l00 m čtverečných, komunikační a provozní výdaje sekretariátu 75 000 USD

c) Platy (roční odhad):

Remunerace členů řídící rady 34 000 USD Remunerace osobní administrativy 2O 000 USD

Experti podle dohod (7 - 10) 60 000 USD Jiné 1 000 USD

Celkové osobní náklady 115 000 USD d) Cestovní náklady 30 000 USD

e) Publikace (čisté náklady) 35 000 USD f) Překladatelské náklady 10 000 USD

g) Veřejná informační činnost 10 000 USD h) Organizace a semináře 20 000 USD

ch) Jiné provozní náklady (včetně nákladu generálního sekretáře poradního komi tétu) 30 000 USD

SUB - TOTAL 140 000 USD

i) Rezerva na vzrůst životních nákladů a nepředvídané události 30 000 USD j) Celkem 400 OOO USD

k) Předpokládané náklady na další rok 350 000 USD Masarykův institut:

U obchodního soudu registrováno pod č. j. C - 14009. Soud tuto společnost zare gistroval dne 3. 11. 1992.

Plný název: Masarykův institut pro zaměstnanost a sociální politiku s r. o. Sídlo: V Hůrkách 2143, Praha 5, IČO: 480 250 89

Předmět činnosti:

- poradenská činnost v oblasti zaměstnání a sociální politiky - zprostředkovatelská činnost v oblasti zaměstnání a sociální politiky - KOUPĚ ZBOŽÍ ZA ÚČELEM JEHO DALŠÍHO PRODEJE

Právní forma: Společnost s ručením omezeným. Jednatelé:

1. Petr MILLER, V Hůrkách 2143, Praha 5 2. JUDr. Vít SAMEK, Počernická 513/56, Praha 10

Společnost zastupují navenek 2 jednatelé Společníci:

1. Petr MILLER, V Hůrkách 2143, Praha 5 2. Ing. Olga TOSECKÁ, Na Petřinách 392/72, Praha 6

3. JUDr. Vít SAMEK, Počernická 513/56, Praha 10 Základní jmění společnosti činí 100 000 Kčs, které je mezi společníky rozdělen o takto:

Petr MILLER 60 000 Kčs, Olga TOSECKÁ 20 000 Kčs, Vít SAMEK 20 000 Kčs. Datum u zavření smlouvy 26. 10. 1992.

Dodatek redakce NN - Ponecháváme na svobodném myšlení našich čtenářů, jaký obr az si z tohoto udělají.

Vladimír PAVLÍK