--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Quo vadis Slovensko ?
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
QUO VADIS, SLOVENSKO?
Politická situace na Slovensku se dostává do bodu varu. Vývoj nasvědčuje tomu, že v boji o absolutní moc používají bývalí komunisté spolu s nacionalisty a f ašisty prostřednictvím metod policejních diktatur. Cíl těchto kruhů je jednozn ačný. Vladimír mečiar má být presidentem! Potom se může spustit realizace "slo venské" Jugoslávie.
Sdružení soudců žádá odsouzení Jána Luptáka
" Žádáme předsedu parlamentu, poslance, premiéra i ostatní členy vlády, aby se veřejně distancovali od názoru podpředsedy NR SR a předsedy Sdružení dělníků Slovenska J. Ľuptáka" uvádí se ve stanovisku Sdružení soudců Slovenska (ZSS), zveřejněném v deníku SME 30.8.1995. Podle vyjádření jeho prezidenta Ľ. Bradáča pro SME se J. Ľupták opakovaně veřejně vyjádřil, že bylo a je chybou společno sti, aby při transformaci ekonomiky byli soudci nezávislí. ZSS je přesvědčeno, že jde o tak závažné vyjádření, že si zasluhuje pozornost a "důrazné odsouzen í od ostatních představitelů zákonné a výkonné složky moci státu." HZDS kontra fašismus?
Podle Pavla Kanisa se zakořenily v HZDS recidivy "ľudáctva" - Deník SME cituje : "Na Povstání není co přehodnocovat", řekl při oslavách 51. výročí SNP v Bans ké Bystrici poslanec SDĽ před shromážděnými odboráři, kteří dali najevo svůj n esouhlas se stanoviskem HZDS k výročí SNP. "Fašistický Slovenský stát není pro udem na cestě k současné SR", řekl P. Kanis. "My jsme vyzývali HZDS, aby SDĽ a HZDS dali společné vyhlášení k tomuto státnímu svátku. HZDS odmítlo." P. Kani s toto odmítnutí zdůvodnil takto: "V HZDS JSOU RECIDIVY ĽUDÁCTVÍ." V "kterém" zahraničí má Slovensko dobré jméno?
Odborářský deník Práca se 30.8.zamýšlí nad tzv. "dobrým jménem Slovenska v zah raničí". Dle vyjádření státního tajemníka MZV Jozefa Šestáka po jeho návratu z Německa se během jeho konzultací se neobjevily "žádné pochybnosti" o integrac i zemí V4, "žádné náznaky" o vyčleňování Slovenska. Jak lahodné na první pohle d! Stačí se však informovat na německém velvyslanectví v Bratislavě a dozvíte se, že že "již déle leží na stole slovenského premiéra pozvání německého kancl éře Kohla"... A po následné konfrontaci s materiály o Slovensku, publikovanými v zahraničním tisku, neodvratně "nějaké pochybnosti" vzniknou. Čili Šestákova slova byla určena domácímu publiku bez ohledu na skutečný stav věci. Lepší ne ž růžová optika politiků je střízlivé hodnocení stavu. Mečiar se do Bonnu zatí m jednoduše nechystá.
Mečiar se sešel s Hornem stihli dohodnutý termín "Očekávaným předmětem neformálních rozhovorů předsedů vlád měly být mimo jiné otázky bilaterárních vztahů a problematika začlenění se obou zemí do EU. Premi éři měli mluvit jen v úzkém kruhu za účasti některých poradců a přítomnost nov inářů si prý nepřáli. Setkání je neoficiální a neformální, dopředu nebyly urče na téma"...komentuje deník Pravda. Takže se ptáme - myslí si Mečiar s Hornem, že všichni Maďaři a Slováci jsou tak neuvěřitelně hloupí a manipulovatelní? Informace a dezinformace
Musíme konstatovat, že deník Pravda byl 30. 8. 1995 přímo "nabitý informacemi" , nad kterými muselo srdce analytika přímo zaplesat. Zachytily například výrok místopředsedkyně vlády K. Tóthové ohledně výročí SNP.Tvrdila, že myšlenky faš ismu jsou pro Slovenský národ nepřijatelné, a odpor proti hitlerovskému Německ u zradil Slovensko k protihitlerovské koalici. Na té samé straně ale dotyčný d eník prostřednictvím předsedy SDĽ Petra Weissa informuje čtenáře, že na koncer t Slovenské filharmonie k výročí SNP, který uspořádal prezident M. Kováč, NEPŘ IŠEL NIKDO Z ČLENŮ VLÁDY, ANI VEDENÍ PARLAMENTU. Jak to vypadá, místo fašistic ké uniformy se teď na Slovensku začínají nosit národní kroje. A dále - NR SR p ožádala M. Kováče, aby poskytl poslancům text materiálů o stavu republiky. Cit uji : - Prezident M. Kováč dostal v pondělí dopis předsedy NR SR, podepsaný mí stopředsedou A. M. Húskou, ve kterém jej žádají, aby poskytl text zprávy o sta vu republiky poslancům ještě před jejím přednesením v parlamentu. Informoval o tom mluvčí prezidenta Vladimír Štefko. Podle jeho slov prezident na zprávě pr acuje a dokončí jí krátce před vystoupením na 9. schůzi NR SR. Podle přetištěn ého materiálu z Financial Times o Slovensku kupónová privatizace nepřináší nov ý kapitál a tak se vláda rozhodla nahradit ji přidělením dluhopisů občanům. Př ednost se dává přímému prodeji podniků, jejich managementům a zaměstnancům za nízké ceny, přičemž první splátka je 10 procent. Výběr nabyvatelů a způsob úhr ady signalizuje úzké propojení politických a ekonomických kruhů." Tomu se říká privatizační puč KGB v praxi. Po roce 1948 se znárodňovalo- tedy přeloženo do češtiny - kradlo."Správci" si nacpávali břicha. Po listopadu 1989 se "správci " stali "vlastníky".Ti si znovu nacpali břicha. Teď se jakoby okruhem soustřeď uje kapitál do úzkého okruhu rukou. Abychom si rozuměli - těch původních "sprá vců". Největší loupež majetku od Bílé hory se zdá být dokonána. Občané, najezt e se lživých slibů politických podvodníků!
Odbory demonstrativně opustily jednání s vládou Touto tématikou se podrobně zabývají tento týden všechny deníky. Odborářská Pr áca mimo jiné uvádí: - " Nečekaný zvrat v jednání včerejší tripartity nastal p ři druhém, "žhavém" bodě, kterým byla informace o úpravách cen cestovného v os obní hromadné dopravě a o možnostech řešení jejich vlivů. Po tom, co jej uvedl podpředseda vlády J. Kalman a zdůvodnil podpředseda vlády S. Kozlík, předloži li k němu odborářští zástupci stanovisko KOZ SR, jak jej přijal sněm. Přidali k němu protest KOZ SR proti znefunkčnění RH-SD a z jednání celá odborářská str ana odešla.V protestu konfederace namítá vůči vícenásobnému svévolnému přesouv ání termínů srpnového zasedání tripartity a nesouhlasí s interpretací důvodů, kterou v masmédiích uvedl premiér V. Mečiar, který svaloval vinu na vedení odb orů".
Na místo gymnasistů přijdou do školy rodiče
Víc než třista rodičů žáků gymnasia s vyučovacím jazykem maďarským v Galantě s e na podnět Sdružení rodičů školy (ZRŠ) sešlo, aby se dohodli, jak budou postu povat. Rodiče a pedagogové totiž protestují proti nové ředitelce M. Šimekové, kterou 1. 7. 1995 jmenoval ředitel Školské správy Bratislava VII M. Pius poté, co odvolal ředitele L. Péka údajně za porušení pracovní discipliny. První ško lní den 4. září si sedají do lavic v galantského gymnasia s vyučovacím jazykem maďarským na místo žáků rodiče. Ani 5. září rodiče opět neposílají své děti d o školy. Chtějí tím docílit, aby na čele školy stál člověk, kterého si ctí a v áží. Proto hlasováním potvrdili, že trvají na okamžitém znovujmenování odvolan ého ředitele.
Nad celní unií mezi ČR a SR se smráká
Národní Obroda z 31. 8. 1995 naopak má jasno. " Po rozhodnutí slovenské vlády o zrušení celních poplatků a dovozní přirážky na dovoz automobilů s objemem mo torů do 1500 ccm je konec existence celní unie mezi SR a ČR s největší pravděp odobností už jen otázkou času. V tomto názoru se shoduje většina reprezentantů obou politických reprezentací. Rozčarování je možné vycítit z úst ministra pr ůmyslu a obchodu ČR Vladimíra Dlouhého, který řekl, že je zklamán postupem Slo venska, protože chce bez předcházející domluvy zrušit cla na dovoz některých o sobních automobilů a upravit celní sazby i u dalších položek. Podle pravidel c elní unie by se totiž o změnách v celním sazebníku mělo nejdříve jednat na exp ertní úrovni. Mluvčí ministerstva financí SR Jozef Mach prohlásil, že Bratisla va chápe celní unii jako dožívající mechanismus, a zájem státu a občanů označi l v tomto případě za důležitější. Uvedené rozhodnutí slovenské vlády výrazně o mezí - když ne ohrozí - postavení mladoboleslavské Škodovky".
Duchovní autorita církve se stává jedinou protiváhou státní moci Pavel Martinického ml. v deníku SME 31.8. uvažuje o roli církve v mocenské dik tatuře."Snaha státu ovládat církev je známá už z časů Římské říše. Čím měl vlá dce větší absolutistické ambice, tím byla silnější. Duchovní a morální autorit a církve totiž byla často významnou a někdy i jedinou protiváhou nespravedlivé ho mocenského monopolu státu. Jedním z hlavních cílů komunismu byla likvidace církve. V duchu hesla - účel světí prostředky - se měnila jenom taktika a meto dy. Od znárodňující krádeže, vězení a poprav po cenzuru, propagandu a státní d ozor nad výkonem duchovní služby. Každá totalita rozlišuje "dobré" a "špatné" duchovní podle toho, jak slouží, mlčí, či odporují nespravedlivé moci. Propaga nda přitom samozřejmě, mluví o prospěchu lidu, státu, národa a pracujících. Ta k jako v mnohém jiném i v církevní politice navazuje současná slovenská parlam entní většina na komunistické způsoby. Jedinou změnou je výměna socialistickýc h hesel za národní a jemnější metody. Vládní deník dělí duchovní na "národně p robuzené", kteří podporují HZDS a "neuvědomělé", kteří nesouhlasí s jejich sty lem vlády." Nedávné policejní persekuce církevních představitelů na Slovensku naprosto jasně signalizují, že likvidace nepohodlných nezálislých duchovních a utorit na Slovensku začala. Policejní oligarchie nezávislost likviduje jako " třídního nepřítele". Zkušenosti z 50tých let se hodí.
Kdo stojí za únosem prezidentova syna ?
Ve čtvrtek 31. 8. 1995 pravděpodobně začal rozhodující útok na posice preziden ta Michala Kováče ze strany HZDS - a to přes jeho syna. Prezidentův syn byl un esen 31. 8. 1995 kolem 11. hodiny dopoledne osmi muži jedoucími ve dvouch osob ních autech, kteří zastavili jeho auto za obcí Svatý Jur. Přes hlavu mu přetáh li masku, dostal elektrické šoky, násilím mu nalili do úst pravděpodobně narko tika a půl litru alkoholu a v kufru jeho vlastního auta jej převezli do rakous kého města Heinburg. Zde jej před policejní stanicí objevili na základě anonym ního telefonátu ze Slovenska, v kufru jeho vlastního Mercedesu. Neznámý anonym ještě dodal, že muž v autě je hledaný Interpolem. Po ošeření v nemocnici poli cie prezidentova syna převezla do cely předběžného zadržení na základě zatykač e interpolu pro hospodářské delikty. Zajímavý je paradox, že ve čtvrtek 31.8. 1995 avizoval deník Slovenská REPUBLIKA, který je majetkem HZDS, že v sobotu 2 . 9. 1995 uveřejní materiály pod názvem - Je Michal K. ml. stíhán Interpolem?, doplněný ještě o větu - "Na tuto otázku i na otázku, proč mezinárodní zatykač nebyl uplatněn na území Slovenska, přineseme odpověď v Slovenské REPUBLICE". Jelikož právě ve čtvrtek byl unesen prezidentův syn, možno si položit otázku, ZDA SE JEDNALO O NÁHODU NEBO ČI BYL DOTYČNÝ DENÍK O ÚNOSU DOPŘEDU INFORMOVÁN A ČI DOTYČNÉ MATERIÁLY, KTERÉ AVIZOVAL ZVEŘEJNIT, NEPATŘILY DO GANGSTERSKÉ REŽI E POLITBYRA ÚV HZDS?
Vladimír PAVLÍK