--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Justice nezávislá na právních normách
Zdroj: NN Ročník........: 0005/036 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Justice, nezávislá na právních normách Snaha Občanské iniciativy - Občanské komise (OIOK) o nápravu v oblasti represi vních složek narážela od svého vzniku na odpor jednotlivých napadaných složek, které se stmelily v jakýsi neprůstřelný a nenapadnutelný val.
Přibližně před rokem se republiková rada OIOK rozhodla, že bude poukazovat na šlendrián a porušování platných právních norem nejen jako doposud různými stan ovisky, ale v případě, že shledá vážné porušení zákonů i podněty k trestnímu s tíhání osob, které se ho ve výkonu svých funkcí dopustí. Mělo jít o jakési sup lování povinností orgánů činných v trestním stíhání, které své povinnosti vypl ývající ze zákona v této oblasti značně zanedbávají.
Tato změna v postoji měla téměř okamžitě dopad na vztah jednotlivých policejní ch funkcionářů na okresních, krajských a vrcholných úrovní k členům OIOK, obzv láště pak po nástupu nového policejního prezidenta Oldřicha Tomáška do funkce. (Tento fakt je o to více zarážející, ale zcela pochopitelný, neboť to byli pr ávě někteří členové OIOK západočeského kraje, kteří tohoto nezdravě ambiciózní ho "odborníka" přivedli již krátce po nástupu Stanislava Novotného na post pol icejního prezidenta (červen 1993) do jeho pracovny. Tehdy vlastně poprvé tento tuctový policista, bez jakéhokoliv vzdělání ale s nebezpečným rodokmenem (20 let členství v KSČ) vstoupil do podvědomí některých vysokých policejních funkc ionářů. Poté došlo ještě několikrát z jeho strany ke snaze o navázání kontaktů , jimiž jsem byl bohužel pověřen a při nichž upozorňoval velmi zasvěceně na ko nkrétní problémy, odehrávající se v západočeském kraji a týkající se propojení některých konkrétních, vysoce postavených policistů s organizovaným zločinem. )
REBOLŠEVIZACE POD KRYCÍM NÁZVEM REKONDICE
Je třeba uznat, že pro rezort vnitra se po neustálých změnách na vrcholném pol icejním postu podařilo vybrat nesporně nejvhodnějšího kandidáta. Tomášek zvykl ý po dobu téměř dvaceti let, poslouchat a plnit všechny rozkazy bez ohledu na jejich zákonnost, dnes vyžaduje to samé od "svých policistů", kterých je téměř padesát tisíc.
Důvěra, které se mu dostává od "nejkompetentnějších", stála doposud daňového p oplatníka díky jeho nekompetentnosti téměř dvě miliardy, což je částka o ktero u byl překročen mzdový fond Policie ČR za pouhého půl roku jeho prezidentování .
Tato obrovská finanční díra je důsledkem jím nařízených nesmyslných zviditelňo vacích, respektive zastrašovacích akcí policie, při nichž se jejich obětmi stá vali převážně slušní občané, namísto stále více, záhadně dobře informovaných a organizovaných kriminálních gangů. "Naštěstí" jeho dobře komunikativní "nadří zení" z ministerstva vnitra, kteří si jej nemohou vynachválit, v rámci skryté a utajené ale zcela evidentní "rebolševizace" rezortu, přichystali záchraný kr ycí manévr, předkládaný pod názvem "rekondice".
Tento slovní novotvar má znamenat údajně "ozdravení", přičemž je zcela evident ní, že finanční prostředky určené na "rekondici alias rebolševizaci", poslouží v prvé fázi k zalepení zmiňované dvoumiliardové sekery. Někde se prošustrovan é peníze na výplaty padesáti tisíc policistů musejí přece uloupit. NEZÁVISLÁ JUSTICE, ALE NA ZÁKONECH
O tom, jak si vykládají státní orgány v rámci proklamované nezávislosti své po vinnosti dané zákonem a jak postupují v případech vysokých státních činitelů, názorně osvětlí následujících pár dokumentů, které jsem obdržel jako statutárn í zástupce OIOK v souvislosti s podnětem k trestnímu stíhání policejního prezi denta a jeho brněnského podřízeného ředitele. Mimochodem, podobných podnětů po dala OIOK celkem sedm a je příznačné, že všechny zatím končí velice podivným z působem.
Ne náhodou navzájem si podobným s posledním, jenž se týká neuvěřitelně hrubého vystupování nejvyššího policejního funkcionáře, jakým se prezentoval po propu štění a následné údajné sebevraždě brněnského policejního komisaře Antonína Br abce. Jeho tehdejší hrubé vystupování a urážky, které mimo zmiňovaného Antonín a Brabce, směřovaly i do řad novinářů, na něž zaútočil se vžitou bolševickou r étorikou nedotknutelnosti a beztrestnosti známým výrokem, o "přiblblých smyšle nkách přiblblých lidí", bylo dokonalým obrázkem zoufale ostudného stavu obsaze ní nejvyšší policejní funkce. Touto událostí, jež se odehrála na tiskovce uspo řádané na brněnské krajské policejní správě a která měla poté ještě několik po dobných repríz v některých masmédiích, při nichž Tomášek přidával postupně dal ší a další invektivy, jsem již popsal na stránkách NN v komentáři pod názvem " Kdo je vlastně přiblblý?".
Vyvrcholení však přišlo až minulý týden, kdy místně příslušné Městské státní z astupitelství oznámilo postoupení podnětu OIOK k prověření oddělení kontroly a stížností jihomoravské policejní správy. Pominu-li skutečnost, že tento polic ejní orgán nemůže vůbec podobné podněty, formulované jako oznámení trestného č inu, spáchaného konkrétní osobou prošetřovat pak nelze pominout, že státní zas tupitelství města Brna postoupilo podnět instituci, která je policejnímu prezi dentovi podřízena.
Podivná nezávislost na právních normách, některých evidentně závislých orgánů činných v trestním řízení je na pováženou. Takto flagrantní porušení trestního řádu, při kterém byly zneváženy jeho základní ustanovení, namátkou se zmíním o zřejmě nadbytečném ş 30, v jehož prvním odstavci zcela jasně a srozumitelně stojí, cituji : " Z vykonávání úkonů trestního řízení je vyloučen soudce, stát ní zástupce, vyšetřovatel a policejní orgán, u něhož lze mít pochybnosti, že p ro poměr k projednávané věci nebo osobám, nebo pro poměr k jinému orgánu činné mu v trestním řízení nemůže nestranně rozhodovat". Je zcela zřejmé, že toto us tanovení trestního řádu brněnské státní zastupitelství ignorovalo a je pouze j asně srozumitelnou ukázkou obrovské propasti, která nás dělí od neustále prokl amované právnosti našeho státu, od které namísto aby jsme se ji přibližovali, se naopak vzdalujeme. Důvodů k takovémuto stavu je několik, nejzávažnějším vša k je, že nejenom v policejních složkách, ale i v justičních převládají na význ amných postech velice temné tzv. "staré struktury".
K tak zvané očistě justičních institucí, zvláště pak prokuratur (dnes státních zastupitelstev) došlo velice podivným, ale jak se ukazuje, pro současné mocen ské uskupení účinným a prospěšným způsobem. Vyhození, anebo "odešlí" esenbáčtí a estébáčtí vyšetřovatelé se pozvolna přesunuli do justičních struktur, k čem už jim kupodivu postačil titul absolventa VŠ SNB, díky čemuž vytvořili se svým i kolegy na Úřadech vyšetřování a v policii monolitý celek, pro nějž nadále pl atí nezapomenutelné heslo, hovořící o přátelství ve zbrani.
JEŠTĚ JEDNOU O NEZÁVISLÉ JUSTICI
O tom, že tito specialisté dokáží ve své bezmezné troufalosti téměř nemožné, b y se dalo popsat mnoho listů papíru. Je na pováženou, že zřejmě existuje někol ik speciálních pracovišť jak v policii, tak na vyšetřovačkách, které jsou zast řešeny a kryty stejně speciálními státními zastupitelstvími a následně zřejmě i některými soudci.
Jako příklad uvedu vlastní zkušenost, která je zcela jasným důkazem podivné ne závislosti jakýchsi justičních "speciálů" na právních normách. Veškeré mé podn ěty, stejně jako stíhání vedená proti mne, vyřizuje vojenská složka, ukrytá po d nevinně znějícím názvem Státní zastupitelství pro Prahu 3, sídlící na Praze 2. Nechci se vyjadřovat kriticky na stránkách domovského týdeníku k jejich pod ivné práci i když jako obviněný a oznamovatel bych mohl této možnosti využít. Důvodem mé zdrženlivosti však je to, že na této "speciální odnoži" došlo v mém případě, a to jak v roli oznamovatele tak i stíhaného k nevídanému množství t restuhodného porušení zákonných norem, že bych velice nerad jejich podivné pra ktiky v této chvíli narušil.
V globálu snad někdy bude celý materiál zajímat instituce zabývající se dodržo váním ústavních a zákonných norem a poslouží zcela jistě jako modelový příklad ke studii o tom, kam až lze zajít, když se přestanou respektovat a dodržovat základní články křehké demokracie.
Vše začíná být zajímavější v okamžiku, když se zjistí, že jsem se své údajné a zcela neexistující "hrdelní trestné činnosti", dopustil jako civilní osoba. V prvém případě neexistujícího celního úniku déle jak rok před nástupem k polic ii, a ve druhém případě pomluvy - nepomluvy téměř půl roku po odchodu z polici e. Přesto dozor nad vykonstruováváním mých obvinění vykonává odnož státního za stupitelství, která je určená pro vojensky organizované sbory - armádu a polic ii, zřejmě si civilní složky státního zastupitelství uvědomily zrůdnost obvině ních a odmítly plnit nsmyslné "befely" odkudsi ze zhora. Mimochodem je zcela m ožné, že nejsem "vojensko právnickými" experty brán jako ostatní občané, ale d íky vyjímce odkudsi přiřčené jako doživotně činný vojín, což nakonec na zdůvod nění svého podivného postupu na právních normách nezávislé justiční orgány zvo lí.
Přemysl Vachalovský