--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Nepřátelé režimu
Zdroj: NN Ročník........: 0005/038 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
N E P Ř Á T E L É R E Ž I M U. Ne všichni lidé bývají konformní se stávajícím režimem. Někteří to dokonce sna d ani nedovedou. Ba jsou i tací, kteří jsou nepřáteli každého z režimů vládnou cích v době jejich života. I náš současný režim, jeden z dalších demokratickýc h režimů co jich u nás kdy bylo, má své nepřátele. Podotýkám, že podle svého v lastního hodnocení nebyl žádný z režimů vládnoucích na území nynější České rep ubliky již od konce Druhé světové války nedemokratický. Jednou šlo o režim lid ově-demokratický, později převládl demokratický centralismus, dnešní režim si raději, snad aby nevzbudil nemísnou polemiku, přívlastky nedává. Zato ti, kteř í jej jakýmkoliv podílem moci reprezentují, dovedou vyhledat nepřátele režimu velmi zdatně. Po zvyku nabytém v dobách předlistopadových se snaží o jejich kr iminalizaci. Co je to za lidi, ti nepřátelé režimu?
Konkrétně jde o pana doktora Jiřího Šetinu, o pana Přemysla Vachalovského a ny ní k nim přibyvšího Mgr. Stanislava Novotného. Čím že se dotkly tito pánové re žimu. Ničím. Režimu samotného se nikdo dotknout nemůže. Jde totiž o abstraktní pojem jenž dostává svoji reálnou podobu až lidskou náplň těmi, kteří je vůči ostatním představují. Čím větší to jsou nedůtklivci, tím nedůtklivější se jeví režim samotný.
Pan doktor Šetina je viněn z toho, že na nedůtklivého představitele režimní mo ci, policistu slovně zaůtočil. Totéž je v oznámení o zahájení trestního stíhán í vyčitáno panu Vachalovskému. Pan Mgr. Novotný se dotkl nedůtklivě policisty prý tím, že o něm sdělil údaj z jeho osobního spisu, který rozhodně nestaví po stiženého policistu do role génia.
Kdo se staví za policisty, včetně toho bývalého mistra policejního umění pana Pavla Hofmana? Byli to zase policisté, kdo jim, tak říkajíc podal pomocnou ruk u. Společná jim je tedy profese, o jejichž představitelích si lid obecný odjak živa myslí své. Pokud tedy oni nepřátelé režimu sdělili že někdo krade nebo že nějaký z představitelů moci není zrovna nejchytřejší, nebylo by lépe zjistit jak to s nařčenými ve skutečnosti je, než utrácet státní peníze na platy polic istů vyšetřujících troufalost nepřátel režimu, že se opovážili dotknouti se ct i nositelů moci?
Co však chudáci nositelé moci? Těm nezbyde, než počítat s tím, že jejich činno st bude sledována více, než činnost pekařova. Mizerné housky si konec konců čl ověk nemusí koupit, může jíst chleba nebo jít k jinému pekaři. Lze však vyměni t režim skrývající ve svých řadách policisty typu Hofmannova či inteligenty ty pu policisty o němž měl údajně cosi prozradit pan magistr Novotný? V Praze dne 14. září 1995, pro NN Vladimír Kolář