--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Kroky, které nejsou ani první ani poslední...
Zdroj: NN Ročník........: 0005/038 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Kroky, které nejsou ani první ani poslední Ve středu 13. září proběhla tisková konference, kterou pořádalo občanské sdruž ení Šalamoun, který se velice razantním způsobem exponoval v několika soudních kauzách a jenž projevil zájem o trestní stíhání, která jsou proti mne vedena a která v sobě nesou prvky nedávné minulosti. Po konzultacích jsem společně se zástupci Šalamouna došel ke zcela shodnému závěru. Tehdy, stejně jako dnes, s e totiž státní instituce provázané s organizovaným zločinem, zejména pak polic ie a justice snaží a přiznejme, že doposud úspěšně o kriminalizaci svých opone ntů.

Za občanské sdružení Šalamoun se tiskovky, o kterou byl mimochodem obrovský zá jem zúčastnil John Bok a jako host, mimo trestně stíhaného autora tohoto článk u i bývalý generální prokurátor JUDr. Jiří Šetina.

MNOHO POLITIKŮ A STÁTNÍCH ÚŘEDNÍKŮ SI ODDECHLO, KDYŽ... Nyní již k samotné TK, jejímž hlavním bodem byla kauza Helbig, kterou jak znám o, jsem na našem území otevřel z titulu své funkce na Policejním prezídiu již v srpnu 1993.

Přítomné novináře jsem seznámil s částí dokumentů, které byly postupně předklá dány pracovníkům Inspekce ministra vnitra a poté i pracovníkům Úřadu vyšetřová ní, tzv. III. odboru.

Jako zcela novou informaci jsem předložil záležitost, týkající se způsobu, jak ým probíhalo čerpání z tzv. konta Korek, při němž na opravu, respektive vybave ní automobilu patřícího nájemci objektu firmě Helbig, byla vynaložena z police jních prostředků částka, převyšující trojnásobek měsíčního nájmu. Ten jak již bylo několikrát na stránkách NN zmiňováno činil pouhopouhých 30 tisíc korun, n avíc ještě v rámci jakési velice pochybné reciproce, která se měla odbývat v o pravách policejních vozů tov.znač. Mercedes právě do smluvené výše. Čtvrtého a pátého srpna 1993, byla provedena "oprava", kterou lze označit spíš e jako dovybavení automobilu patřícího firmě Helbig, Mercedes 190 E - SPZ ABA 92-74 ve výši 94 tisíc korun. Na tuto "zakázku" nebyla vystavena kompetentním orgánem objednávka, která pochopitelně ani nešla vystavit, vzhledem k tomu, že se nejednalo o služební vozidlo. Stejně tak již před tím proběhly podobné fik tivní "opravy", při kterých z konta Korek, bez řádných objednávek bylo odčerpá no přes deset tisíc korun.

V tak dobře zaběhnutém kšeftu, který označil odbor kontroly Policejního prezíd ia jako nezákonný s pravděpodobným napojením na mezinárodně organizovaný zloči n, si jeho aktéři, jisti svou nepostižitelností dovolili dokonce takovou trouf alost, že záležitost s dovybavením automobilu firmy Helbig proběhlo v době, kd y policejní orgány záležitost, týkající se podivné spolupráce pražské policie s firmou Helbig šetřily.

Není proto divu, že si plno politiků a státních úředníků oddechlo, když bratři Helbigové utekli a není divu, že stejná skupina se náležitě vyděsila, když ml adší z dvojice byl v jihokorejském Soulu zadržen. Lze očekávat, že se začne ko nečně něco v této kauze dít. (Takto jsem odpověděl na dotaze jednoho novináře, zda zadržení jednoho z bratrů bude mít vliv na další průběh šetření) PAN ŠUBERT OPOMNĚL ...

Při této příležitosti jsem upozornil redaktorku Svobodného slova, která asi tý den před TK sdělila na stránkách domovského deníku stanovisko a doporučení tis kového mluvčího ministerstva vnitra Jana Šuberta, že by pan Vachalovský měl se svými poznatky seznámit vyšetřovatele a ne novináře.

Pan Šubert se jaksi opomněl zmínit při svém rozhovoru pro Svobodné slovo o tom , že pan Vachalovský vyčerpal jako vedoucí oddělení operativní kontroly Police jního prezídia všechny možnosti v rámci svého služebního zařazení a že podal j eště v době, kdy byl pracovníkem Policie ČR podnět k zahájení trestního stíhán í policistů, mimo jiné i v souvislosti s firmou Helbig na Vrchní státní zastup itelství v Praze.

Pan Šubert jaksi opomněl, nebo zřejmě díky neinformovanosti neví, že zmiňovaný podnět po postoupení z Vrchního státního zastupitelství prošetřoval vyšetřova tel Úřadu vyšetřování ČR, který se mnou provedl loňského července jediný, přib ližně jednohodinový výslech, i když se jednalo o podání s pětibodovým obsahem, tedy pěti různých okruhů podezření a to nejen vedení pražské policie. Po témě ř roční, nesporně vyčerpávající práci mé podněty 10. května t.r. v plném rozsa hu odložil. Nedělal jsem si žádné iluze o stoprocentním úspěchu mých podání, a le takto neprofesionální a podjaté negativní vyřízení trestního oznámení občan a této republiky mně silně pobouřilo, neboť si nezadá s praktikami ne sedmdesá tých a osmdesátých let, ale padesátých. Pochopitelně jsem proti odložení mých podnětů podal okamžitě ještě v květnu stížnost, na kterou jsem stejně pochopit elně neobdržel do dnešních dnů odpověď.

*****

Takže ne pan Vachalovský, který vyčerpal téměř všechny možnosti, které mu umož ňují současné právní normy, ale policejní a justiční orgány, které nejenže nev yčerpaly své možnosti, ale neudělali to základní, co pro ně vyplývá jako povin nost ze zákona. Spíše naopak, snaží se udělat vše pro to, aby spravedlnost při šla o více či méně tučná sousta. Těch je pro orgány skutečně činné v trestním řízení v kauze Helbig k dispozici několik a nejedná se o nikoliv bezvýznamné e xempláře.

Tiskovou konferenci jsem uzavřel odpovědí na dotaz jednoho novináře, zda jsem ochoten předat své poznatky orgánům činným v trestním řízení.

Odpověděl jsem, že pochopitelně ano, ale ne těm současným, které považuji za o rgány absolutně nečinné.

*****

P.S. Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že v dohledné době bude muset být zřízena po vzoru Úřadu na vyšetřování zločinů komunismu podobná instituce , která se bude zabývat zločiny našeho polistopadového sametu. Mám pouze obavu, aby byly důkazní materiály a svědci této budoucí instituci k dispozici. Aktivity zločineckých mafií prorostlých do státní správy dělají v s oučasné době takové divy, že by mohlo vše zmizet v různých krematoriích nebo n a dnech několika, dnes v jiných souvislostech prohledávaných přehrad. Přemysl Vachalovský