--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Politická scéna na Slovensku
Zdroj: NN Ročník........: 0005/041 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Politická scéna na Slovensku začala projevovat už konkrétní normalizační prvky let 1969-1970. Aby politbyro ÚV HZDS nezůstalo osamocené při neustálých výzvách prezidentovi Kováčovi o jeho odstoupení, v podobném duchu se jednotně prezentovali všichni přednostové Okre sních úřadů. Dokonce i společně s Výkonným výborem Fondu národního majetku, kt erý se vyjádřil 3. října. Vrcholem těchto akcí se stal přípis Ministerstva kul tury SR pod vedením ministra Ivana Hudeca ( pozn. red. nacionále I. Hudeca se shodují s daty evidovaného spolupracovníka StB v kategorii důvěrník evidenční číslo 21612, krycí jméno IVAN). Přípis byl rozeslán na všechny instituce podří zené ministerstvu kultury, kde se mají pod text povinně podepisovat . Text pří pisu vyzývá Michala Kováča aby odstoupil.
* * *
Politické "hrátky"
Předseda SNS Ján Slota se pro ruskou tiskovou agenturu ITAR-TASS mimo jiné vyj ádřil, že Slovensko by mělo být neutrální a že Rusko má všechny důvody nevěřit současným vojensko-politickým krokům NATO. Denník PRÁCA z 5. října zveřejňuje stanoviska představitelů některých politických stran na tyto výroky: Brigita Schmögnerová - místopředsedkyně SDL: tyto vyhlášení svědčí o tom, že k oalice se drží pohromadě jen privatizačními zájmy. Názor předsedy SNS není nov ým a nevychází z hodnocení objektivních geopolitických souvislostí. Slovensko je v takovém postavení, že si nemůže dovolit zaujímat neutrální postoj v celoe vropské bezpečnosti. Ivan Šimko - místopředseda KDH: vyjádření pana Sloty pova žuji za nekompetentní protože vycházejí z neznalosti evropských poměrů. Minist r obrany úzce spolupracuje s NATO, přičemž ho nominovala strana, které předsed á Ján Slota. Nejlepší zárukou bezpečnosti SR je podle KDH její účast v jediném fungujícím seskupení na evropském kontinentu a to je NATO. Milan Kňažko - mís topředseda DU: Koaliční patneři se diametrálně odlišně vyjádřují o základních věcech naší zahraniční politiky. Svědčí to o tom, že současná vládní koalice n ení spojená programem ale jen rozkrádáním společného majetku. Ján Slota by se neměl vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumí. Miroslav Špejl - místopředseda Sociá lně demokratické strany Slovenska: ostře odsuzujeme vyhlášení Ján Sloty o tom, že členství Slovenské republiky v NATO by vedlo k destabilizaci v Evropě. Pro Slovensko není jiné cesty, jen hledat partnery, kteří by mohli zaručit jeho v ojensko politickou bezpečnost a tím je jedině severoatlantický pakt. * * *
Na čtvrtečním mítinku (5.10.1995) HZDS ve Sportovní hale na Pasienkách Vladimí r Mečiar na adresu prezidenta řekl:" Nejhežčí by bylo přijmout zákon, podle kt erého by se ukončilo jeho funkční období", píše se v deníku PRAVDA z 6.10.1995 . Zároveň vyzvihl, že "rozvraceči a antidemokraté" mohou co nejdříve počítat s e silou státu, protože práce na přípravě návrhu zákona na ochranu republiky po kročily. Tytéž noviny informují o mimořádné schůzi NR SR, kterou Ivan Gasparov ič svolal na 10. října na základě podpisů 44 poslanců z opozice. Iniciátoři ro kování zařadili do programu rozpravu o konfliktu slovenské informační služby a policejního sboru SR. V jejím rámci žádají o informaci Ministra vnitra SR, ře ditele SIS, generálního prokurátora SR a předsedy Osobitného kontrolního orgán u v Národní radě SR na kontrolu činnosti SIS.
* * *
Deník Slovenská republika, který je majektem HZDS, obvinil 7. října prezidenta Michala Kováča, že je majitelem zahraničního konta v Rakousku se sumou více n ež 23 milionů šilinků .Na titulní straně uveřejnili kopii výpisu z jeho údajné ho bankovního účtu z května 1995. Šéfredaktor a poslanec NR SR za HZDS Ján Smo lec se Michala Kováče ve svém komentáři ptá, či mu tyto peníze patří a žádá vy světlení, jak se k nim dostal. V sobotním vysílání Slovenského rozhlasu z 7.10 .1995 prezident Kováč vyhlásil, že mu není známé, že by byl majitelem dotyčnéh o konta. Na šéfredaktora a vydavatele denníku Slovenská republika zároveň podá vá žalobu na ochranu osobnosti a současně podnět na trestní stíhání. Podle toh oto prezidentova kroku usuzuji, že Ján Smolec mohl zveřejnit zfalšovaný materi ál, za kterým stojí ty skupiny zahraničních a našich zpravodajských služeb, kt eré tímto aktem pracují na diskreditaci Mečiara doma a v zahraničí. * * *
O slovenské diplomacii se zamýšlí ve svém komentáři Národní obroda z 7.10.1995 . Z hlavních myšlenek vybíráme:- Dne 20. září, když už Česko a Polsko dávno oz námili své odmítavé odpovědi a když už na naše Ministerstvo zahraničních věcí SR doráželo mnoho novinářů, jeho mluvčí Juraj Matějovský nabídl několik velmi všeobecných konstatování např. že Slovenská republika má zájem o bilatelární h odpodářské vztahy s Ruskem. Jeho prioritou je integrace do evropské unie a roz šíření zóny volného obchodu v rámci SEFTA a že obnovení RVHP nekoresponduje se zahraniční politikou orientací SR. Trošku nás uspokojil tím, že "tento dokume nt v součastnosti posuzují jednotlivé hospodářské rezorty". Chtěli jsme se ted y po dvou týdnech dozvědět, jaký je výsledek posuzování, co je těžištěm odpově di ekonomických rezortů a proč Ministerstvo zahraničních věcí SR v porovnání s okolními státy potřebuje takový dlouhý čas, aby vůbec reagovalo. Žel fundovan é odpovědi jsme se nedočkali - z ministerstev je zde vzpomenuté jedině ministe rstvo hospodářství a i to jen jednou větou: - " Toto stanovisko Ministerstva z ahraničí SR bylo a je v plném souladě s ministesrstem hospodářství SR, které z aujalo obdobně jako některé další osobní státy negativní stanovisko k předmětn ému návrhu. Možná je pro náš mladý samostatný stát lepší si nechat zadní dvířk a programovým vyhlášením se obracet na západ slovními poklamacemi na východ. V ždyť co kdyby nás náhodou do té Evropy nechtěli?
* * *
Řídící pracovníci týmu vyšetřovatelů odvolaní! Pod tímto titulkem přináší deník PRÁCA z 9.10. bližší inforamce o odvolání řed itele Sekce vyšetřování PS MV SR Vladimíra Lamačky a ředitele Krajského ústavu vyšetřování PS Josefa Šáteka ministrem vnitra SR Ludovítem Hudekem. Majorovi Petrovi Bačokovi, který případ únosu prezidentova syna přímo vyšetřuje, nebyl zatím vyšetřovací spis odebrán. Počet odvolaných pracovníků MVSR se tak zvýšil na tři v průběhu jednoho měsíce. Už sedmý den po únosu Michala Kováče ml. byl případ odebrán původnímu vyšetřovateli Jaroslavovi Šimuničovi. Za jednu z nej důležitějších indicií naznačujících možný podíl SIS na únose prezidentova syna se považuje prokázaná přítomnost speciálních techniků, vybaveného skříňového Mercedesu 208, bílé barvy, v blízkosti domu Michala Kováče mladšího. * * *
Ekonomické "chuťovky"
Státní rozpočet na 1996 předpokládá deficit ve výšce 25 miliard korun a růst h rubého domácího produktu 5%, konstatuje deník SME z 6. 10. , kterému to řekl m luvčí ministerstva financí Josef Mach. Makroekonomické parametry státního rozp očtu vycházejí z letošních výsledků slovenské ekonomiky. Ministr financí SR Se rgej Kozlík v relaci STV KROKY 1. října uvedl, že příští rok by měli víc dosta t rezorty vědy a školství, o něco víc by mělo připadnou i na bytovou výstavbu. V této souvislosti Josef Mach uvedl, že i když v součastnosti ještě nejsou zn ámy přesné údaje v kapitole rozpočtu, která se týká vědy by měl být oproti min ulému roku o 12% více finančních prostředků.
* * *
Více než 216 miliard korun bude potřebné investovat v nejbližších 5-ti letech do rozvoje slovenského průmyslu, uvedl ministr hospodářství Ján Tucký v odpově di na otázku Pravdy z 6.10. Z vlastních zdrojů průmyslových podniků se má použ ít okolo 60% potřebných finančních prostředků, další část budou představovat ú věry bank a jen symbolicky se na investicích zúčastní stát. Josef Tucký předpo kládá,že podniky, které se budou podílet na realizaci tohoto programu, mohou s e dostat na konkureční úroveň západoevropských firem a první pozitivní výsledk y by se mohly projevit okolo roku 2000. Jako příklad připomněl bratislavský Sl ovnaft, který chce do konce století proinvestovat 1 miliardu dolarů - 500 mili onů na zpracování těžkých ropných zisků a zbylou sumu na zvýšení vlastní produ kce. Slovnaft získal od americké firmy UOP nejmodernější technologii na výrobu pohonných hmot ve střední Evropě, a v součastnosti probíhá výběrové řízení na jeho dodavatele.
* * *
Denník SME z 7.10. informuje, že Národní banka Slovenska od 6.10. sníšila disk ontní sazbu z 11 na 9.5%. Tiskový mluvčí za NDS Ján Konda uvedl, že tento krok umožnil příznivý vývoj inflace na Slovensku - meziroční inflace dosáhla 5%. P odle jeho slov diskontní sazba dává v tomto období silný signál pro ekonomiku, protože podnikatelé si stále vypracovávají obchodní plány na budoucí rok a di skontní sazba může ovlivnit jejich očekávání vývoje inflace, čemuž mohou přizp ůsobit tvorbu jejich cen. Ze slov J. Kondy vyplynulo, že akceptování nové disk ontní sazby a posilněním očekávání nízké inflace by se mohla snížit reálná inf lace roku 1996.
* * *
Sociální "jistotky "
"Jako místopředseda vlády SR a předseda rady hospodářské a sociální dohody SR plně podporuji požadavky účastníků protestního shromáždění konfederace odborov ých svazu SR, které se uskutečnilo 23. září v Bratislavě. Vyzval jsem všechny členy vlády, aby v rámci svých rezortů hledaly zdroje zvýšení ceny práce v roc e 1996. Řešení této závažné otázky, které prosazuje i sdružení dělníků Slovens ka, budu nadále podporovat a pozorně sledovat". Tímto úvodem uvádí deník PRÁCA z 5.10. článek pod nadpisem - J. Kalman plně podporuje požadavky odbojářů. Tr ipartita přijala zákony ve kterých doporučila vládě SR, aby ve spolupráci ze s ociálními partnery do 15. října dořešila konpenzace za zvýšené cestové i slevy . Zároveň RHSD SR ustanovila tripartitní komisi, která má kabinetu 15. října p ředložit návrh kompenzace. Vláda SR se k němu vyjádří na jednání 17. října. * * *
Zahraniční ohlasy
Znepokojení nad nynější situací na Slovensku vyjádřilo v rezoluci vydané 5. ří jna ve Vídni Předsednictvo Strany evropských sociálních demokratů, která sdruž uje sociálně-demokratické strany členských států Evropské unie, píše deník SME z 7.10. "Vyostřování konfliktu mezi premiérem Mečiarem a prezidentem Michalem Kováčem a náznaky toho, že bezpečnostní orgány zasahují do vnitropolitických sporů, a nebo jsou pro ně zneužívány", jsou důvodem na vážné obavy, uvádí se v rezoluci. Dokument dále apeluje na zodpovědné činitele slovenské vlády, aby " maximálně dbali na pravidla demokracie, zajistili spravedlivou demokratickou s outěž a udržovali demokratickou úroveň". Cestu Slovenska do Evropy sleduje str ana evropských sociálních demokratů. Pozorně a s jistými obavami, uvádí se v r ezoluci.
* * *
Celková situace, především politická, nasvědčuje tomu, že základní karty v nás ledném boji o celkovou moc ve státě jsou rozdané. Samozřejmě, že je třeba počí tat i se zpravodajským zákulisím, které tu vlastně hraje rozhodující úlohu. A podle mých informací právě tady tahá Mečiar za kratší konec.
Zdá se, že je zcela reálné, že v případě, kdy by Vladimír Mečiar ztrácel polit ický vliv, může se pokusit o nastolení trvdé diktatury vojenského typu. Pokud by se např. Žirinovskému podařilo vyhrát boj o post ruského prezidenta ve jmén u tzv. slovanské vzájemnosti , mohlo by se na Slovensku stát to, co v bývalém Československu v srpnu 1968. Nezapomínejme, že Žirinovský má na Slovensku své přívržence i v řadách dnešní koalice.
Vladimír PAVLÍK