--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Babula Jaroslav
Název: Volby
Zdroj: NN Ročník........: 0005/043 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Volby jsou nedůležitější součástí politického vývoje ve státě. Mohou společnost uvrhnout do

mnohaleté poroby, nebo ji přivést k blahodárnému rozvoji. Zmanipulované volby svědčí o nečestnosti vládní garnitury, neboť vynesou do vedení státu vždy jen podvodníky a karieristy, kteří se mohou u moci udržet jen násilím a omezením lidských práv a svobod.

Poslední demokratické volby se konaly v roce 1946. Kdy se budou konat další, nikdo nedovede určit. Nebo si snad někdo myslí, že volby v údobí total ity s jednou kandidátkou, nebo posametové volby s likvidačním limitem, byly vo lby demokratické, což znamená čestné a poctivé?

Vzhledem k volebním zkušenostem z minulosti, lze očekávat, že příští volby budou zase zmanipulované. Této obavě lze čelit pouze důkladnou analýzou uplynulého období a po zjištění kompromitujících skutečností u některých polit ických stran, dát důvěru pouze těm politickým straám, jež nezklamaly. Jsou to, podle mého názoru, pouze SPR-RSČ a DEU, k nimž jsem své stanovisko vyjádřil v NN č. 34 a nyní pouze vysvětlím, proč právě tyto dvě stany doporučuji do příz ně voličů i když je mě známo, že vzájemnou láskou neoplývají. Je to proto, že na naší politické scéně není žádná politická strana, jež by získala přes 50 % voličů, kterého množství je zapotřebí, aby se obrátil politický vývoj demorkat ickým směrem. Pamětníci si jistě vzpománají, že když se komunisté po roce 1946 rozhodli zlikvidovat demorkacii, spojili se s Československou sociální demokr acií, (ČSD) aby získali převahu v parlamentě. Nyní se nacházíme v podobné, ale zcela obrácené situaci. Rozdíl je pouze v tom, že žádná z uvedených stran nem á v úmyslu vstoupit do koalice, což je třeba zhodnotit kladně, ajk bude níže u vedeno. Obě strany mají stejný zájem na tom, aby v naší vlasti byl nastolen pr ávní řád a aby všechny nedostatky a problémy ve společnosti byly uvedeny do př oádku, což skýtá naději, že se v parlamentě budou podporovat i když nebudou v koalici.

Že SPR-RSČ a DEU nechtějí uzavírat žádné koalice, svědčí o jejich pro zíravosti a politické vyspělosti, neboť si uvědomují, že uzavřením koalice se páchá podvod na voličích a že strana zprácí svou hodnotu, neboť je ovlivňována koaličními partnery. Představitelé politických stran, jež se rozhodnou uzavří t koalici, se vždy dohodnou na rozdělení funkcí a na názor voličů neberou zřet el. Svědčí o tom i výše uvedená koalice mezi KSČ byla posílena o všech 14% hla sů, které tenkrát ČSD získala.

Totalitním praktikám vládnoucí garnitury lze čelit jedině tím, že se podpoří opoziční síly, aby síly v parlamentu byly vyrovnané, neboť jen tak lze zajistit vzájemnou kntrolu. Zde je nutné rozpoznat, které strany jsou skutečn ě opoziční a které jen opozici předstírají. Lze to bezpečně rozpoznat podle to ho, jaký přístup mají představitelé politických stran do televize a do sdělova cích prostředků. Opoziční silou určitě není ČSSD, neboť její předseda pan Milo š Zeman, se na televizní obrazovce objevuje ve stejném rozsahu, jako představi telé koalice.

Uvědomuji si, že beru na sebe značnou odpovědnost, když doporučuji sv ým příbuzným, přátelům a známým i neznámým spoluobčanům, aby volili SPR-RSČ, n ebo DEU, když jim nemůžu poskytnout žádnou záruku, že nezklamou. Má důvěra k t ěmto stranám pramení z konkrétních poznatků vyplývajících z jejich dosavadní č innosti.

Při volbách je to jako při každé jiné soutěži, ať společenské, nebo s portovní. Kdo se stane svítězem a kdo zklame, se projeví vždy až po volbách. D á se však i předem, podle dostupných pontků, odhadnout mnohé. Občan zastávající názor, že ČSFR neměla být rozdělena, určitě nebude volit žádnou koaliční stranu, neboť jejich poslenci za rozdělení hlasovali. Kdo má výhrady ke komunistům, nebude volit komunistické strany, ani s trany, jež mají ve svých řadách bývalé komunisty.

Kdo je přesvědčen, že mládež má být vychovávána v čistotě a mravnosti ,jistě nebude volit politickou stranu, jež prosadila do školské výchovy sexuál ní výchovu, jež bude morálku mládeže narušovat.

Tak podobně bychom mohli hodnotit všechny politické strany, podle jej ich postoje k společenským problémům, k očitě společnsoti, k německé otázce, k legalizaci špinavých peněz, ke kriminalitě a pod.

Ať hodnotím naši politickou scénu z jakéhokoliv pohledu, stále se mě jeví nepřijatelnější SPR-RSČ a DEU, rpočež je i voličům doporučuji. Jaroslav Babula