--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Dokument pro budoucí úřad na vyšetřování zločinů sametu...
Zdroj: NN Ročník........: 0005/044 Str.: 002
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dokument pro budoucí úřad na vyšetřování zločinů sametu, aneb jak jsme to prozatím v boji se zločinem pros. ... (III)

(dokončení)

V prozatím posledním pokračování "kauzy Helbig" jsme pokročili k událostem, kt eré se odehrály v říjnu 1993. Než se přeneseme do stejného ročního období roku 1994, malé pozastavení u závěrů šetření dvou zcela rozdílných institucí - NKÚ a Inspekce ministra vnitra, které byly shodně vypracovány na přelomu 1993/199 4. NKÚ při svém šetření, které bylo vzhledem k doposud známým výsledkům a závě rům šetření kontrolního odboru Policejního prezídia více než sporadické, naraz ilo přesto na závažné protiprávní jednání ze strany funkcionářů pražské polici e, které vyplývá z jejich závěrečné zprávy. Pozastavím se u některých velice z ávažných porušení závazných právních norem, na které NKÚ ve svých závěrech upo zornil.

ZAPOMENUTÉ ZÁVĚRY NKÚ

Pracovníci NKÚ zjistili a zdokumentovali velice závažná porušování při hospoda ření z finančními prostředky ať již rozpočtovými, tak i tzv. sponzorskými dary . Zcela v rozporu se zákonnými normami docházelo ke zcela nekontrolovatelnému přesunu obrovských finančních prostředků z různých depozitních !! účtů, z nich ž některé neměly s policejními složkami vůbec nic společného. Díky některým ne kontrolovaným přesunům tak mohlo dojít i k takovým "maličkostem", že například v případě nákupu Mercedesů pro "pražskou policii" z finančních prostředků pos kytnutých pražským magistrátem pro zcela jiné účely (platba za přesčasové hodi ny policistům zabezpečujících bezpečnost v centru Prahy), došlo k platbě sedm měsíců dopředu.

V té době se však již nejednalo o finanční prostředky přesunuté z účtu pražské ho magistrátu, ale o finance poskytnuté v jednom případě z bankovního účtu jed né "věhlasné", zřejmě i nejbohatší "nadace" a ve druhém případě o jakýsi "skar tační" účet, tehdy ještě federální zpravodajské služby. Při této příležitosti, o které byli mnou zpraveni někteří vysocí funkcionáři ministerstva vnitra vče tně, dnes již bývalého ředitele Inspekce JUDr. Nechanického a jeho také již bý valého náměstka Faltuse bych se chtěl pozastavit u jedné, doposud neprošetřené záhady.

Co tedy bylo "svého času" vlastně zakoupeno za magistrátní finanční dar pražsk é policii, respektive jejímu vedení, když "policejní" Mercedesy byly zakoupeny z výše uvedených účtů ? Kde se potulovalo po dobu sedmi měsíců 20 miliónů kor un, poskytnutých pražským magistrátem a co za ně bylo vlastně zakoupeno, když avizované Mercedesy a další zbytečnosti, jako kufry na videokazety, videokamer y, videopřijímače, akumulátorové svítilny atd. to nebyly ? O všech těchto záha dách zcela jasně hovoří vyšetřovací spisy vypracované Odborem kontroly a stížn ostí Policejního prezídia, které by měly být uloženy v trezorech Inspekce MV Č R.

Dalším závažným poznatkem bylo například i zajištění policejního Mercedesu, je hož veškeré podklady bezpodmínečně nutné k uvedení do provozu na našich silnic ích nekorespondovaly s markanty vozu (číslo karoserie a motoru). Není třeba se zmiňovat o následcích podobné eventuality v případě, že by takto podivně dokladovaný automobil vlastnil obyčejný občánek a policie by jej zaji stila. V nejlepším případě by o něj "pouze" přišel, v horším a pravděpodobnějš ím, by proti němu bylo vedeno trestně - právní řízení, na jehož konci by stál nějaký rozsudek.

Jako podstatná a alarmující je skutečnost, že i když bylo v závěrech NKÚ konst atováno, že došlo k závažnému protiprávnímu jednání ze strany funkcionářů Sprá vy hl.m. Prahy Policie ČR, nedošlo do dnešního dne k žádnému trestnímu postihu a s vyjímkou bývalého ředitele Hofmana zastávají ostatní viníci ze řad polici stů nadále své významné funkce.

INSPEKCE MV ČR : "NIC SE NESTALO..."

Inspekce ministra vnitra zaujala k veškerým materiálům, získaných a vypracovan ých kontrolním orgánem Policejního prezídia, které odebrala z trezorů jeho pra covníků velice laxní a popravdě řečeno i očekávaný postoj. Podle informací, kt eré předkládal veřejnosti ministr vnitra a jeho tiskový mluvčí, neshledala min istrova Inspekce ve společných aktivitách vedoucích funkcionářů pražské polici e a pracovníků firmy Helbig žádné porušení zákonů.

(Podobné stanovisko od své inspekční složky obdržel ministr vnitra i v případě bývalého severočeského policejního ředitele Josefa Trejbala. Ani tam neshleda la v jeho jednání Inspekce žádné pochybení, dokonce nedokázala zadokumentovat jeho účast ve vedení Universál banky a to po téměř roční "intenzivní práci". J ejí verdikt tehdy zněl - Trejbal není zapojen do aktivit zmiňované banky. Naštěstí se stejným problémem zabýval kontrolní odbor prezídia, který během ne celých dvou týdnů, téměř rok staré podněty, jež postoupila předsedkyně severoč eské OIOK prošetřil a vypracoval na základě získaných podkladů své diametrálně odlišné stanovisko. Podle jeho závěrů se Trejbal přímo zúčastnil na aktivitác h Universál banky, a to dokonce na vysokém postu předsedy její dozorčí radě. P odobné spojení dvou významných funkcí, na jedné straně řídící post moci výkonn é a na druhé řídící post v bankovní sféře v nikoliv bezvýznamné funkci předsed y dozorčí rady je naprosto neslučitelné. V tomto případě zcela jednoznačně neš lo o pouhý střet zájmů, ale nepochybně o zneužití pravomoce vysokého policejní ho funkcionáře. Osoba Trejbala stejně jako Hofmana, oba se dnes věnují podniká ní, jemuž položili základ již v dobách svého šéfování policejním složkám a řad a dalších vysokých policejních funkcionářů zůstávají nadále mimo zájem orgánů činných v trestním řízení. Nabízí se otázka - PROČ ? Odpověď by nám měly dát j ejich kolegové, kteří doposud sedí na postech vyšetřovatelů, státních zástupců a soudců. Nabízí se další otázka - JAK DLOUHO ?)

Vraťme se však ke "kauze Helbig", kde jak jinak, neshledala údajně ve svých zá věrech ministrova Inspekce ze strany pražského policejního vedení žádné pochyb ení (leden 1994 !).

Bez ohledu na "šetření" a závěry Inspekce je vydán policejním prezidentem rozk az, jímž je konečně odvolán ze své funkce pražský policejní ředitel Pavel Hofm an.

Poslední pokus o záchranu tohoto postu v jeho prospěch podnikají Svobodní demo kraté rozesláním "památného" faxu na všechny okresní ředitelství policie, v ni chž nepřímo nabádají k odepření poslušnosti tehdejšímu policejnímu prezidentov i (mgr.Novotnému). Za tímto aktem stál právní zástupce Pavla Hofmana JUDr.Tomá š Sokol, který byl svého času jako ministr vnitra i jeho nadřízeným a tím páde m i odpovědný za protiprávní jednání pražské policie . V době kdy bylo odvolán í Hofmana nezvratné, zaútočil Sokol ještě na stránkách Rudého práva proti někt erým funkcionářům Policejního prezídia, kteří se na odvolání "jeho klienta" po díleli, sobě vlastním způsobem, jenž lze shrnout v jedno - nenávistnou snůškou účelových lží a polopravd.

NEČEKANÝ ZVRAT

Stalo se však něco, s čím u nás nikdo nepočítal. V září loňského roku došlo v Německu k trestnímu stíhání podnikatelské dvojice - bratří Helbigů, k čemuž da la pokyn finanční prokuratura v Řezně. Než stačily německé policejní složky po dnikatelské dvojici předat obvinění, ocitli se oba bratři na našem území (přík az k zadržení přišel na hraniční přechody cca 20 minut po jejich úprku k nám ! ) . Následně dochází k zemětřesení v koncernu Daimler - Benz, jehož zájmy měli bratři Helbigové na našem území zastupovat. Je odvolán dosavadní generální ře ditel, stejně jako pět členů správní rady koncernu.

V listopadu vydává německé Státní zastupitelství na oba bratry mezinárodní zat ykač, který bezprostředně obdrželo i naše Nejvyšší státní zastupitelství. To s e obrátilo na "místně a věcně příslušné" pražské policejní orgány, které se zh ostili svého úkolu podobně, jako před nimi orgány německé. Bratrská dvojice un iká za účasti pražských policistů ze svého firemního sídla a mizí do "neznáma" .

(V té době je již poněkolikáté v krátké době za sebou narušen klid protagonist ů aktivit firmy Helbig ze řad vedení pražské policie a jeden z nich - odvolaný ředitel, "v té době již" úspěšný podnikatel Pavel Hofman, podává podnět k tre stnímu stíhání bývalého vedoucího kontrolního odboru pro pomluvu. Té se měl do pustit tím, že v září po "zemětřesení v Německu", jímž bylo vydání prvního zat ykače na bratrskou dvojici prohlásil v masmediích, že k podobnému kroku mělo d ojít již rok před tím, a to když jím vedený odbor vypracoval stanovisko, v něm ž bylo konstatováno, že aktivity pražské policie a firmy Helbig nesou prvky or ganizovaného zločinu (mezinárodního), při němž dochází k velkým finančním ztrá tám na daních a celních poplatcích. Toto stanovisko bylo pochopitelně podložen o velkým množstvím získaných dokumentů jak na pražské policejní správě, tak v provozovnách firem bratří Helbigů - Gebr.Helbig, Auto Helbig).

Po jejich záhadném útěku bylo, zřejmě ne náhodou, opomenuto několik základních procesních úkonů, které policejním orgánům přikazuje Zákon o Policii ČR a Tre stní řád - provedení bezodkladných a neopakovatelných opatření. Teprve až po v íce jak deseti dnech je dodatečně provedena prohlídka jejich současného sídla, které bylo shodou okolností i místem jejich bývalých konspirativních setkání v době totality - apartmá hotelu Intercontinentál.

( V tomto hotelu zajišťovala autodopravu firma Helcont, jejímiž podílníky jak již ze samotného názvu společnosti vyplývá byla společně s managmentem Interco ntinentálu i bratrská dvojice).

Před tím, než se odvážily pražské policejní složky vstoupit do hotelového apar tmá, došlo ze strany bratrské dvojice či jejich pomocníků k odvozu veškerých p ísemností a dokumentů z hotelového apartmá. Teprve poté, když došlo v podzemní ch garážích k naložení a odvozu firemních materiálů se naše policejní orgány o smělily a začaly provádět prohlídku vyprázdněných hotelových prostor, jež brat rská dvojice obývala.

Lze konstatovat, že tzv. bezodkladné a neopakovatelné úkony policejních složek proběhly zcela v rozporu se zákonnými normami a vnitrorezortními předpisy a p odle způsobu provedení by si zasloužily přívlastek "záměrně opožděné a na nezb ytně dlouhou dobu odložené".

Dva měsíce po útěku bratrské dvojice dochází k vyvezení několika neproclených Mercedesů z celního skladu. Na základě tohoto kroku, vstupují konečně do hry c elní orgány a postupují podnět k trestnímu stíhání bratrské dvojice, která vša k údajně již není na našem území. Kdo tehdy Mercedesy z celního skladu vyvezl není dodnes jasné a nikdo se touto skutečností zřejmě ani nezabývá. POLICEJNÍ BRATRSTVO

Stejně tak se doposud nikdo nezabývá ostatními nejastnostmi, z nichž část byla zadokumentována orgány Policejního prezídia již v roce 1993 a které zcela jed noznačně svědčí o propojení moci výkonné s organizovaným zločinem. Před necelým měsícem jsem se o tyto skutečnosti zajímal společně se svým "tele vizním kolegou" Luborem Kohoutem a zjistili jsme následující. Inspekce ministr a vnitra se podle jejího ředitele JUDr. Vladimíra Nechanického aktivitami poli cistů směrem k firmám bratří Helbigů nezaobírala (rozhovor s ním se uskutečnil shodou okolností v poslední den jeho "ředitelování") . Veškerá šetření podle něj prováděl kontrolní odbor Policejního prezídia, v čemž se v žádném případě nemýlil. Inspekce vypracovala za "šéfování" jeho předchůdce (JUDr.Kolaja) pouz e jakýsi závěr, v němž jakékoliv pochybení, kromě jakýchsi nepatrných administ rativních nedostatků ze strany pražských policistů vyloučila !!!!! S podobným názorem jsme se setkali i u náměstka ředitele Úřadu vyšetřování ČR, JUDr. Janem Kuběnkou. Úřad vyšetřování nemůže podle něj bez podnětu, postoupe ného policejními operativními orgány či orgánů kriminální policie, v případě p olicistů pak bez Inspekce ministra vnitra zahajovat jakékoliv šetření. Úřad si ce obdržel několik podnětů, ale ty zavinění ze strany policistů neprokázaly !! !!!

Údajně se dnes Úřad vyšetřování ČR zabývá jediným podnětem, jenž se však netýk á policistů ale pouze bratří Helbigů a ten postoupily celní orgány na začátku letošního roku. Veškeré dokumenty, spisový materiál, včetně podnětů, které pos toupil Státnímu zastupitelství bývalý šéf kontrolní složky Policejního prezídi a a autor tohoto komentáře zůstává pro orgány "činné" v trestním řízení zcela tabu. Není se čemu divit. Z vrchního státního zastupitelství bylo vše postoupe no místně a věcně příslušnému Obvodnímu zastupitelství pro Prahu 3 ("Neexistuj ící" vojenská prokuratura). Z Obvodního státního zastupitelství byla celá zále žitost (včetně ostatních) postoupena na Úřad vyšetřování, kde se jej "s úspěch em" ujali místně a věcně příslušní, procesně samostatní vyšetřovatelé. Na závěr této pasáže je třeba uvést, že největším šokem pro protagonisty a spo luúčastníky aktivit firem bratří Helbigů bylo zřejmě zajištěni jednoho z bratř í v jihokorejském Soulu. Pro důkladné vyšetření a zřejmě i pro "vnesení světla " do problematiky kolem jejich firem, včetně účasti českých politických a stát ních prominentů na jejich aktivitách, by mělo být jeho zadržení a předání něme ckým orgánům významným přínosem.

Lze proto chápat náhlé a překotné zahájení trestního stíhání obou bratří "za p ět minut dvanáct", jen jako jakési obrané mimikry našich orgánů činných v tres tním řízení. "Černého Petra" z nich však již nikdo nesejme, neboť tak měly nam ísto v září 1995 učinit již v září 1993. Dva roky prodlevy jdou plně na jejich vrub a při následném účtování, v případě že bude politické vůle celou kauzu ř ádně došetřit za spolupráce s německými orgány, by se tento nezanedbatelný fak t měl zcela jistě projevit.

PŘEDSTAVITELÉ ÚMYSLNÉ NEČINNOSTI

Při této příležitosti je třeba uvést jména a funkce několika "veřejných činite lů", kteří přišli s veškerými materiály do styku a dále pak jména přímých akti vistů z řad policie, k nimž se zcela jistě v budoucnu ještě vrátíme a to nejen v souvislosti s "kauzou Helbig":

a) vyšetřovatelé Úřadu vyšetřování (ÚV) - Faltus (před nedávnem odvolaný náměs tek ředitele Inspekce, předtím vedoucí III. odboru pražského ÚV, jenž svého ča su odmítl převzít vyšetřovací spis od pracovníků Policejního prezídia, který s e týkal objektu "Korek" a v něm uskladněných Mercedesů firmy Helbig), Válek (v yšetřovatel ÚV ČR, jenž podnět týkající se pražské policie a fy Helbig po ročn ím "vyšetřování" odložil !!!), Vrána ( donedávna vyšetřovatel III. odboru ÚV h l.m.Prahy, dnes údajně vyšetřovatel ÚV ČR, který vznesl v rozporu s ustanovení m Trestního řádu obvinění autoru tohoto článku, na základě něhož doposud probí há déle jak 20 měsíců trestní stíhání), Režný ( vyšetřovatel ÚV ČR , který odl ožil podnět autora ke stíhání funkcionářů MV ČR a Policie ČR v rámci nezákonný ch odposlechů jeho soukromé stanice a dále pak nezákonných výjezdů inspekčních důstojníků na území SRN, čímž vše de facto vědomně legalizoval !! ) a v nepos lední řadě vyšetřovatelka Drobílková-Šikýřová. ( K posledně jmenované mimo to, že vznášela záhadná obvinění bývalému generálnímu prokurátorovi JUDr. Šetinov i, ještě jedna kuriozita. Paní vyšetřovatelka mimo jiných procesních nepřesnos tí, používá při zasílání obsílek svědkům atd. dvojí identitu. Jednou se podepi suje pod předvolání jako Drobílková, podruhé jako Šikýřová. Zřejmě se nejedná o záměr či jakousi novou konspiraci vyšetřovatel - nelegál, ale o pouhopouhou roztěkanost paní či soudružky vyšetřovatelky a nezvyk na ztrátu svého původníh o jména (?), k němuž došlo v rámci uzavřeného svazku manželského s jejím koleg ou - vyšetřovatelem, s nímž mimo lože manželského má i společnou kancelář na I II. odboru pražské "vyšetřovačky".)

b) státní zástupci z Obvodního státního zastupitelství Prahy 3 se sídlem na Pr aze 2 . - JUDr. Brukler (bývalý vojenský prokurátor), JUDr. Dunaj (bývalý voje nský prokurátor), JUDr. Valášek (bývalý vyšetřovatel Úřadu vyšetřování - mimo jiné se v tomto svém původním zařazení zabýval, respektive otvíral ještě jako vyšetřovatel "Kauzu Marty Chadimové").

U tohoto nově vytvořeného hybridu, plně nahrazujícího v rozporu se Zákonem o S tátním zastupitelství bývalou vojenskou prokuraturu, která měla zrušením jedno tlivých stupňů prokuratur zaniknout, aby byly dodrženy závazné mezinárodní sml ouvy, odvíjející se od Listiny základních práv a svobod a tím i od naší Ústavy .

Tato podivná vojensko-prokurátorská instituce, sestávající z bývalých vojenský ch prokurátorů, jejichž propojení s předlistopadovými esenbáckými, estébáckými a vojenskými "esy" je zcela nepochybné je zárukou, že nikdy nemůže dojít k je jich ohrožení ze strany této záhadné a samojediné justiční složky. Ta byla nav íc svého času posílena o "nové tváře", etablující se ze složek v nichž pro ně nebylo uplatnění a sice ministerstva vnitra a obrany.

Tento manévr "a lá škatule škatule hýbejte se" měl velice významný efekt. Zatí mco jsou zcela evidentní zločinci ve složkách ministerstva vnitra a obrany nap rosto nepostižitelní, tak jejich oponenti se stávají velice často obětmi za zc ela banální, vesměs vykonstruované skutky - neskutky. Za povšimnutí stojí, že se tak děje téměř výlučně u policistů a vojáků, kteří nastoupili do služebního poměru po sametové nerevoluci.

c) policejní funkcionáři, kteří vyvíjeli aktivity v rozporu se svým posláním a v rozporu s platnými zákony - JUDr. Hofman (bývalý ředitel pražské policie), JUDr. Trejbal (bývalý ředitel severočeské policie), JUDr. Platil (bývalý i sou časný ekonomický náměstek pražského policejního ředitele !), JUDr. Kolaja (býv alý ředitel Inspekce MV ČR). K těmto policistům, kteří jsou ověnčeny tituly "J UDr.", získanými několikahodinovým či několikadenním "studiem" na VŠ SNB (StB) zdárně sekundovali jejich další podřízení spolupracovníci, zastávající nadále v poklidu své neotřesitelné postaveni v rezortu MV ČR a Policie ČR. (K výše uvedeným ještě jedna malá poznámka. Nikdo se doposud nezajímal o jejic h, záhadně rychle "přednastartované" podnikatelské aktivity, stejně jako o způ sob kde a jak získali vstupní kapitál. Je naprosto vyloučeno, aby k nahromaděn í tak obrovského movitého či nemovitého majetku postačily pouze úspory z jejic h měsíčních policejních platů, anebo tzv. odchodné, které v průměru činilo kol em 200 tisíc. Jednomu z nich totiž údajně patří několik hotelů, benzinových pu mp včetně dalších, nesporně lukrativních objektů, přesto jeho více než pochybn é aktivity nadále unikají pozornosti policejních složek, včetně tzv.ekonomické rozvědky.)

"NĚKOLIK VĚT" NA ZÁVĚR

Tato monolitá "vícestupňová" společnost, kterou v pozadí doplňuje několik před a polistopadových expertů, včetně exministrů vnitra, exprokurátorů, exředitel ů Inspekce MV ČR a expolicistů, doposud vehementně brání vyšetření obrovských korupčních a defraudačních skandálů. Ty zcela nepochybně zanechaly na dnešní s polečnosti obrovský finanční, hlavně však negativní morální dopad. Diskutovaný ctihodný spolek má nesporné zásluhy na přetrvávající naprosté nedůvěře občanů ve výkonnou moc represivní a justiční.

Jejich přístupem, jenž je na jedné straně zcela laxním a na druhé pak naopak t éměř likvidačního charakteru dochází k prohlubování morálního marasmu společno sti. Vzhledem k jejich úzké, doposud ničím neohrožené provázanosti lze očekáva t další negativní vývoj v této nesmírně důležité a naprosto nezbytné oblasti. Ministři obrany, spravedlnosti a vnitra by se nad tímto přetrvávajícím nebezpe čím měli důkladně zamyslet a ještě před blížícími se volbami přijmout taková o patření, jimiž by byl dopad těchto neúnosných negativ z části alespoň omezen. Nebylo by od nich příliš seriozní, aby své rezorty předávali stranickým či koa ličním kolegům v takovém stavu, v jakém se nalézejí dnes, šest let po "památné m"listopadu.

I za pět minut dvanáct se dá udělat ještě velký kus důležité a nezbytné práce, tak s chutí do toho. Je-li ovšem k takovým krokům politická, hlavně pak morál ní vůle kompetentních exponentů.

V případě "kauzy Helbig" je zřejmé a nanejvýš pravděpodobné, že se jejími příč inami a následky bude v budoucnosti zabývat instituce podobná té, která dnes n ese název "Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu". Budoucí "Úřa d pro dokumentaci a vyšetřování zločinů sametu" bude mít v tomto případě nespo rnou výhodu v tom směru, že je tento případ alespoň zčásti pečlivě zdokumentov án a to jak v trezorech Inspekce ministra vnitra tak i v několika dalších, ten tokrát "mimorezortních", kam jsem dokumenty pro případ vlastního ohrožení před al.

Přemysl Vachalovský

!!!!! Přiložit za tento materiál dvě stížnosti, které jsou v dnešním souboru " Jana" a pokud možno fotografii Dietra Helbiga a Hofmana a Platila, kterou jsem zapůjčil Týblovi do jeho seriálu a která byla otištěna v NN č. 23 na straně 5 .!!