--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Mladý student
Název: Kritický stav českého školství
Zdroj: NN Ročník........: 0005/045 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Kritický stav českého školství ------------------------------
28.října jsme so připomněli 77.výročí založení samostatné československé repub liky. Starší lidé oslavují tento svátek vzpomínkami na republiku, které se dem okratická neříkalo jenom proto, že to měla napsáno v ústavě. Tito lidé vědí, c o slaví a jsou období hrdí. Co však mladí lidé, studečnti našich škol. Ti nemo hou vzpomínat a proto musí čerpat z toho, kdo jim co řekne. Hlavní úlohu by v této věci měli plnit školy. Tragický stav našeho školství "co vám dnes říká da tum 28.10.1918?" otištěná ve středu 25.10 v Expresu. Dovolím si z tohoto článk u odcitovat některé odpovědi:
Karel Svozil (16), student: "28.října? To ten Jan Masaryk jak ho za to vyhodil i z okna, tak ten založil Československo ten den..."
Pavla Juranová (15), učnice: "To bylo to VŘSR, ne...? Pamatuji si, jak se muse li na základce recitovat o Leninovi, jak dobyl zimní palác v Leningradu." Lenka Jeřábkouvá (17), zahradnice: "Jasně, vím, co to je za den. To vystřelil křižník Aurora a dělníci s rolníky svrhli cara, ne?..."
Vrcholem je všk tento názor: Libor Kováč (29), vysokoškolský učitel: "Samozřej mně, že vím, oč jde. Ale nechápu, proč slavíme vznik státu, který neexistuje. Slováci ho neslaví..." Jak mají mladí lidé vědět, co to byl 28.říjen 1918, jak mají znát jméno jako T.G.Masaryk, M.R.Štefánik, A.Švehla, A.Rašín fči K.Kramá ř, když je učí takovýto profesoři. Jelikož já v současné době stále studuji, m ám v této k problematice dosti blízko. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že úroveň profesorů dějepisu, občanské nauky, ale i dalších humanitních předmětů je žalostná. Bývalí, ale mnohde i současní členové KSČ(M) jako profesoři těcht o předmětů nedávají záruku objektivního výkladu, spíš naopak. Současná praxe j e taková, že dějepis na většině středních škol končí první světovou válkou, ta kže studenti nemají možnost, dozvědět se historii 20.stoletá. Zdá se, že je to vlastně záměr, aby mladí lidé věděli o pralidech, ale neznali například histo rii totalitních režimů 20.století - fašismu a komunismu.
Vlastní kapitolu tvoří učebnice. Většinou nejsou, a pokud jsou, je jejich kval ita velmi špatná. Zářným příkladem může být učebnice Základy politologie, kter á ve svém jmenném rejstříku obsahuje mj. i tyto informace: Lenin, V.I.-ruský p olitik publicista, Stalin, J.V.-sovětský politik a publicista atd. Takže ne vr azi, ale publiisté !!!! Zbývá jen otázka: Pane ministře, dojde se za vedením š kolného i k zlepšení této katastrofální situace ????
Mladý student