--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Morávek Jaromír
Název: Ještě k druhému sjezdu DEU
Zdroj: NN Ročník........: 0005/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Ještě k II. sjezdu DEU... Kromě příštích sjezdů a předvolebních klání stran této české země zahájila i D emokratická unie svou předvolební aktivitu.
Nelze se u ní unést subjektivní dojmy jednotlivců, celých místních organizací či i okresních rad, že šlo snad více o vítězství předchozího supervedení, pros azení stanov a programu strany (ke kterým byla značná předsjezdová diskuse), n ebo o vítězství rozumu uhájit neposkvrněný štít nové pravice. Článek Jindřicha Nováka v Českém týdeníku pojednává o sjezdu DEU ze 4.11.1995 jako by se nic zvláštního nestalo a je jako vystřižen z bývalých politických ž urnálů.
Zvláště stanovy byly staronovým vedením připraveny velmi pečlivě a starostlivě , takže nebylo ani o ničem diskutovat a sjezd je jednomyslně schválil. Pouze b oj o místo předsedy se jaksi "vymkl" z rukou a bylo hned pět kandidátů, kdy mu ži neměli před jedinou dámou pražádnou přednost. První dáma DEU si posléze vyb rala ke svému boku ty stejné jako dříve. Až potud vše v pořádku? Žádné excesy tedy přes silnou ochranku a superkádrování téměř neprošli. Jen ně kolik vyjímek jako např. prof. JUDr.ing. Jaroslav Anděl (90) - bývylý exulant ze Švýcarska, způsobil rozruch účastí na nesprávný delegační list. Inu a tu se již projevila ona proslulá demokracie, jejíž socha české svobody zlatoústě pr oklamující právo a morálku po lahvi šampaňského začala přikazovati všem přítom ným píti vodu a těm co neprošli, prý demokratickým sítem kvalifikace na sjezd, nebylo dopřáno zhola nic.
Pokud si ovšem sjezdoví delegáti byli vědomi. že nelze pravicovou opozici osla bovat nějakým ohlížením se na to, co se dělo před sjezdem a k jakýmžeto manipu lacím vlastně došlo, nelze jim to nemít za zlé.
A skutečně na sjezd se žádní "republikáni, chaoti, hřešihlavové a jiní rozvrac eči" nedostali a strana DEU si již našla účinný prostředek podle vzoru ODS, ja k pozastavit činnost takové organizace, která má svou hlavu a svou představu o místní a potažmo až o celostátní politice. K čemu a pro koho to bude dobré se musí nechat prostí členovéstrany přesvědčit. Zda budou (a již byli) vymetáni skutečně členové neschopní a škodliví, nebo naopak budou vymetáni všichni nema jí oficiální názor a oplývající samostatným myšlením a vyšší politickou schopn ostí než má současné vedení či republiková rada, to možná pozná členská základ na a voliči příliš pozdě.
Nezbývá, než věřit menšině, která ovládá demokraticky většinu. I takováto menš ina může být v parlamentu. Takovouto supermenšinou v parlamentu bývá většinou supervedení strany. Dílo strany se pak rychle nestává dílem většiny, ale dílem těchto vyvolených, kterým se již nechce za žádnou cenu zpět. Zvážíme-li potom kvalitu tohoto supervedení a to zvláště po lidské stránce můžeme přijít k úža su.Pak se naskýtá otázka: Jak je zase možné, že se průměrní a nijak zvláště sc hopní dostali zase na výsluní ? To jsou bolesti demokracie, o kterých opozice velmi dobře ví.
Proto je velmi užitečné býti od samého počátku ve sřehu i u této nové strany p ravice, když je již Pravice podle vydavatele Kudláčka na rozcestí. Neškodí se tedy po sjezdu zabývat i tím, že některé "vybrané" místní organizac e, které straně nikdy neublížily, ba naopak, které si plní řádně své povinnost u, řádně i zaplatily členské příspěvky, že byly ze sjezdu odmítnuty. A kým ? S upermanagerem Šafránkem ?
Prokáže-li se to, ať odstoupí. Prokáží-li se i jiná spojení, ať odstoupí i ti na spojení. Neodstoupí-li, odstoupí demokracie. Zvítězí-li obelhávání a zatlou kání, je příště u vítězství zlo a opět oficiálně PRAVDA !
ing. Jaromír Morávek, Branišovice