--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název:
Zdroj: NN Ročník........: 0005/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

S velkým napětím se očekávalo zahájení jedenácté schůze Národní rady Slovenské republiky 8.listopadu. Předehrou k tomuto siláckému prohlášení představitelů Slovenské Národní strany , kteří chtěli iniciovat zřízení vyšetřovací komise n a zkoumání vlastizrady presidenta Slovenské republiky Michala Kováče . Už v úv odu zasedání poslanec za Slovenskou Národní stranu V. Moric prohlásil, že nebu dou iniciovat vznik této komise a označil to za gesto dobré vůle. Političtí ko mentátoři jsou však názoru, že poslanci SNS si nakonec uvědomili, že by v parl amentě nezískali potřebnou většinu a proto nakonec udělali další frašku s takz vaným gestem dobré vůle.

* * *

Politická situace

Že normalizační metody prožívají na Slovensku nový rozkvět svědčí i informace v deníku SME z 9. listopadu, kterému se podařilo získat list datovaný 26. říjn a 1995 a podepsaný generálním ředitelem sekce veřejných informací na ministers tvu kultury Ivanem Regolim ve kterém s pověřením ministra kultury oslovuje pře dstavitele organizací a formou přílohy jim posílá přehled inzercí státních ins titucí slovenských periodik. Dále se v průvodním listě uvádí: "Reklama a inzer ce jsou významným zdrojem přímo pro masmedia. Domníváme se, že Vaše organizace by mohla po větší míře podpořit tisk nakloněný vládě Slovenské republiky." Vz pomínanou přílohu tvoří přehled inzerentů v devatenácti periodách vycházejícíc h na Slovensku. Mimo jiného se tu taky uvádí: " Doporučujeme tuto inzerci do d eníku Slovenská republika nebo týdeníku EXTRA."

* * *

Ruská strana odceňuje vysokou dynamiku politických vztahů ze Slovenskem. T outo větou ruského velvyslance v Slovenské republice Sergeje Astržembského zač íná svůj článek deník Pravda z 10. listopadu. Velvyslanec dal Vladimíra Mečara za příklad ostatním evropským lídrům vzhledem k jeho postoji k rozšiřování NA TO podle kterého systém celoevropské bezpečnosti není možné dnes vybudovat na úkor zájmů Ruska a za cenu nového rozdělení v Evropě. Také poukázal na některé momenty moskevské návštěvy slovenského premiéra, které zůstaly ve stínu. Patř í k nim například i dohoda o inventarizaci smluvní základny, v které je z obdo bí ČSFR do dnes 44 smluv platných (mezi 200 jinými) i pro tehdejší vztahy mezi Slovenskem a Ruskem. Jejich počet je třeba přičíst k 68 smlouvám uzavřeným v době dvou a půl leté existence Slovenské republiky.

Za jednu z nejsložitějších dohod označil smlouvu o dostavbě jaderné elektrárny Mochovce při čemž odmítl tvrzení, že byla uzavřená pod nátlakem a vydíráním . " Ruská strana vysoko odceňuje - dá se tak říct - politickou odvahu slovenské vlády, bez ohledu na tlak na ní vykonávaný přistoupila k podpisu výhodné smlo uvy s ruskou federací ", zdůraznil velvyslanec. Na její základě dostane Sloven ská republika úvěr ve výši 150 mil. dolarů (80 mil. od ruské vlády a zbylých 7 0 mil. od ministerstva jaderné energetiky).

* * *

Národní Obroda z 10.listopadu přináší stanovisko Konfederace pronásledovaných komunismem k současné situaci. Plně se staví na stranu presidenta Kováče a pot vrzuje, že praktiky dnešní vládní koalice Slovenské republiky jsou jako ušité z padesátých let, kdy se vyrábělo podle potřeby obvinění z vlastizrady a jinýc h nepravdivých obvinění, kterých hlavním strůjcem byla bývalá státní bezpečnos t." Konfederace pronásledovaných komunismem měla a má dostatek takových smutný ch a krutých zkušeností z toho období, ale i ze současnosti. Je nanejvýš nehor ázné, že jisté kruhy v státní moci i dnes používají proti Konfederaci pronásle dovaných komunismem rafinované zásahy na jejich umlčení a likvidaci jen proto, neboť si žádáme to, co nám plně patří, a že máme jiný názor na chod našeho st átu."

* * *

"Na místo nacionalistů podvodníci" přináší deník SME z 10. listopadu informace z tiskovky Křesťansko demokratického hnutí (KDH). Rušíme někoho při veselé pr ivatizaci, vyhlásil František Mikloško na margoprivatizačních aktivitách posla nců slovenské národní strany a jejich rodiných příslušníků. Podpředseda KDH Mi kuláš Zurinda doplnil informace které v této souvislosti přednesl i na schůzi Národní rady slovenské republiky o rodiných aktivitách poslanců V. Morica a J. Prokeše. Podle jeho slov V. Moric zapojil svojí nejblišší rodinu - manželku, syna a bratra - do vedení společnosti, která privatizovala Železniční opravny a strojírny Vrútky i dceřiných firem. Rovněž také poukázal na zapojení manželk y předsedy SNS J. Prokeša, která je spolu zakladatelem zároveň členkou dozorčí rady firmy , která privatizovala státní podnik v Nitre. Jde o společnost, ve které jsou zainteresovaná i fyzická osoba z Německé spolkové republiky a právn ická osoba - akciová společnost z České republiky." Ukázalo se, že na Slovensk u vlastně ani nemáme nacionalisty, ale jen podvodníky kterým nesmrdí zahraničn í kapitál a to dokonce ani český," konstatoval Mikuláš Tzurinda v souvislosti s předvolebním heslem slovenské národní strany - "Cizí nechceme, svoje si nedá me!"

* * *

Ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Juraj Schenk odmítl reagovat na demarše a jiné aktuální záležitosti na jedenácté schůzi Národní rady , píše Ná rodní Obroda z 11.listopadu. Po skončení jeho projevu nastala bouřlivá rozprav a. Poslanec za Demokratickou unii Ivan Rosíval vytkl vládě posílení jednostran né energetické připoutanosti Slovenské republiky k Rusku. Zároveň upozornil na posilnění vztahů s politické a vojenské oblasti a přílišnou převázanost ekono mických vztahů s politickými.

Bývalý ministr zahraničních věcí Eduard Kukan řekl, že parlament dosud blokova l rozpravu o zahraniční politice. Dotkl se reakce oficiálních míst na demarše, které je možné charakterizovat jako snahu o snižování vážnosti těchto diploma tických kroků. Odmítl kritická slova, že zahraniční kruhy nezasedají z oficiál ními představiteli, ale s opozicí. Zrovna tak odmítl tezi, že naše geopolitick á poloha nám automaticky zaručuje zájem evropských institucí. Takové to vyhláš ení jsou podle Kukana škodlivá " je třeba se podívat do zrcadla a nehledat nep řátele někde jinde", dodal na adresu koalice.

* * *

Nad současnou politickou situací se zamýšlí týdeník PLUS 7 DNÍ číslo 47. Zdůra zňuje, že všechno nasvědčuje tomu, že Slovensko brzy vyhlásí studenou válku sv ětovému imperialismu. "Uráží nás, že do Bratislavy nepřijíždějí presidenti a p ředsedové vlád vyspělých západních zemí a začínají nás obcházet nejen zahranič ní investoři, ale i umělci a turisti. Na místo nich si tu podávají klíčky před stavitelé parlamentních komisí, kteří se zajímají o dodržování demokracie a li dských práv. Jeden z největších nedostatků vlády a parlamentní koalice spočívá v odmítání kontroly moci. Základním kamenem demokracie je svoboda slova. Vlad imír Mečár už nebojuje s nepohodlným tiskem otevřeně, pracuje po tichu a důraz ně. Usměrňováním toku reklamy prostřednictvím Fondu národního majetku a vytvář ením vlastních agentur oslabuje ekonomiku denního tisku. Vytrvale si udržuje k ontrolu nad nejdůležitějšími tiskárnami a základní distribuční sítí, které můž e zneužít, kdy se mu zachce."

* * *

Zdravotnictví

Kritickou až kolabsovou situací v slovenských lékárnách se zabývá Národní Obro da z 10.listopadu. Až 90% jsou odstátněných, při čemž až 40% jsou jejich majit elé nelékárníci - podnikatelé. Pokud se nezmění dnešní přístup státu, který je podle lékárníků hlavním viníkem současné situace, v době letošních vánoc můžo u lékárny společně zkolabovat s nepředstavitelnými následky pro nemocné občany . Stát však podle nich ustavičně drží polohu mrtvého brouka a tváří se, že pro blém nevidí. Zaměstnavatelé a podnikající občané odvedli do Fondu zdravotního pojištění 23 miliard slovenských korun. Stát za svých 3.1 miliónu pojištěnců j en 7 miliadr SK. Slovenská lékařská komora signalizuje, že ze slovenského trhu , který se drží pohromadě jen díky úvěrům distributorů s léky, už odešli západ ní zahraniční firmy. Je jen otázkou času, kdy odejdou i česká Léčiva Praha Gal ena, protože ani ty nejsou ochotni úvěrovat Slovenský stát. Po novém roce se z ačnou lékárníci soudit s pojišťovnami, protože se ocitli na kraji bankrotů a s tát jim vnutil nejen registrační pokladny ale nutí jich aby na doplňkový sorti ment měli živnost. Ve světě je realitou aby lékárník měl živnostenský list, al e na Slovensku je to tak.

* * *

Ekonomika

O zahraničních investicích v Slovenské republice informuje deník Práce z 10.li stopadu. Objem základního zahraničního kapitálu vloženého do podniků na Sloven sku k 30.září 1995 dosáhl 19.8 miliardy SK. Vůči 30.červnu 1995 vzrostl o 12.8 % což je nejvyšší přírůstek v tomto roce. Uvádí to zpráva Statistického úřadu Slovenské republiky. Kapitálová účast ze zahraničí byla zjištěna v 8469 organ izacích slovenské republiky. V 308 organizacích mají vklad minimálně dva zahra niční účastníci. Z hlediska odvětví nejvyšší objemy zahraničního kapitálu stej ně jako v předešlých obdobích investovali do průmyslové výroby obchodu, peněžn ictví a pojišťovnictví. V pořadí zemí podle výšky vkladu zahraničnímu kapitálu se proti druhému čtvrt roku tohoto roku změnilo jen pořadí na prvních dvou mí stech. Ke konci září nejvýznamnějším investorem ve Slovenské republice bylo Ra kousko za ním následují Německo, Česká republika, USA a Francie.

* * *

Slovensko v zahraničí

Deník Nový Čas z 11.listopadu přináší přepis z rakouských novin Diepresse pod názven Slovensko na rozcestí. V Bratislavě se možná připravuje cesta pro podst atnou změnu mocenské konstalace. Nasvědčuje tomu prohlášení šéfa postkomunisti cké demokratické levice Petra Weissa, že na budoucím sjezdu roku 1996 už nemín í kandidovat na funkci předsedy. Jeho potencionální nástupci prý mají ambice v stoupit do vlády premiéra Mečára. Odvážný pokus šéfa strany uzavřít po zvrhnut í Vladimíra Mečara na jaře 1994 s křesťanskými demokraty Jana Černoburského " historický kompromis " zabezpečil sice přechodné vládě akce schopnost mnozí vš ak hodnotili tento jev jako " zradu " . Na jaře tohoto roku zatroubili vnitros tranický protivníci do útoku proti Weissovi. Mečar při tom využil každou příle žitost, aby se pokusil přilákat stranu Demokratické levice do svojí vlády při čemž dobře věděl, že se z jeho současnými dobrodružnými koaličními partnery s extémní levice a extrémní pravice nemůže v zahraničí dočkat společenského uzná ní. Potenciální následníci současného předsedy strany Demokratické levice jsou však považovaní za " lehce zvládnuletné".

* * *

S politické situace je možné vidět, že slovenská koalice jde nadále v kom unistických a nacionalistických metodách práce. Potlačování demokracie a lidsk ých práv považuje za zákonný postup. Možná i proto Evropský parlament bude zno vu ve čtvrtek 15.listopadu reagovat na naší vnitropolitickou situaci a vydá př íslušnou rezoluci. Bude se tu hovořit o nezákonných postupech vůči Demokratick é unii o jazykovém zákonu, který je v mnohých článkách v rozporu s ústavou a m ezinárodními normami. Návrh rezoluce nebude obcházet ani státní teror v politi ce v souvislosti se zavlečením presidentova syna do ciziny. Jak je vidět souča sné Slovensko si připisuje další mezinárodní hanbu na svoje triko. Vladimír Pavlík