--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Slovenský parlament čekají další zatěžkávající zkoušky
Zdroj: NN Ročník........: 0005/050 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Slovenský parlament čekají další zatěžkávající zkoušky Na své 12. schůzi budou klíčovými body návrh zákona o státním rozpočtu na r ok 1996 a základní slovensko-maďa- rská smlouva. Vedení Slovenské národní stra ny se nechalo slyšet, že tuto smlouvu nepodpoří, to znamená, že bude proti náv rhu HZDS. Vše nasvědčuje tomu, že na tzv. maďarské kartě se bude chtít přiživi t i opozice, ale ne jednotně, pouze její určitá část. Nechme se překvapit. Politická situace
" Po dobu mého pobytu v Moskvě jsem zjistil, že tamnější televize je o více veřejnoprávnější než slovenská televize", konstatoval předseda strany demokra tické levice Petr WEISS. Pro deník SME ze 7. prosince. Dodal, že na zabezpečen í veřejnoprávnosti slovenské televize navrhl dopisem začít politické jednání o doplnění členů Rady StB a slovenského rozhlasu o představitele, které navrhno u opoziční strany.
List poslal předsedovi NR SR Ivanu Gašparovičovi a na vědomí i předsedovi Ra dy StB Dušanu Jariabkovi. Mimo to Petr Weiss navrhuje jednání o vytvoření prac ovní skupiny pro přípravu nového zákona o STV a projednat obsah diskusní relac e věnované programu schůze NR SR. Zároveň předložil předsedovi parlamentu návr h způsobu, jak zabezpečit přímé televizní přenosy z jednání NR SR. Podle Petra Weisse by se měly vysílat interpelace o všeobecnou rozpravu, jako i dikuse k důležitým návrhům zákonů.
* * *
Pod nadpisem: "Dva klíčové body - rozpočet o smlouvách" informuje deník Práce z 8. listopadu o 12. schůzi NR SR, která se začala 11. prosince. Její původní program obsahuje zatím 25 bodů. Předseda parlamentu Ivan Gašp arovič však řekl, že program se může rozšířit i o další zákony a novely, které by schválila vláda SR. Jde především o novelu zákona o bankách. Hlavními body schůze však je návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok a základní slovensko-maďarská smlouva. Předseda parlamentního výboru pro finan ce, rozpočet a měnu Miroslav Maxon o současném návrhu rozpočtu řekl, že vycház í z reálných čísel a charakterizoval ho, jako jeden z nejkvalitnějších dokumen tů, který bude parlament v příští době schvalovat.
V souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu o neústavnosti vytváření vyšetř ovacích komisí parlamentu Ivan Gašparovič uvedl, že komise by už neměly vyvíje t činnost. Záleží však na nich, jak se vyrovnají s doposud získanými poznatky. Nevyloučil tedy ani možnost přednesení zprávy druhé komise vedené Dušanem Mac uškem na vyšetřování tzv. krize ústavního systému na některé schůzi parlamentu v příštím roce.
* * *
Ten samý deník pod nadpisem :"Přijatý Zákon o státním jazyku SR", je pouze vni trostátní záležitostí", cituje z odpověd ministra zahraničních věcí SR Juraje Schenka svému maďarskému partnerovi L. Kováčovi. Konstatuje, že Slovenská repu blika konzultovala jeho obsah nejen na úrovni předsedů vlád SR a Maďarské repu bliky, ale i s experty Rady Evropy, kteří potvrdili opodstatněnost jeho přijet í. "Na základě uvedených skutečností, považuji dikci Vašeho návrhu, která tuto záležitost nesprávně definuje tak, jako by mělo jít o řešení sporu mezi Maďar skem a Slovenskem za neadekvátní a samotný návrh na společné předložení zákona na posouzení k expertům Rady Evropy za překonaný a neaktuální. Snahu maďarske strany internacionalizovat tuto otázku považuje SR za kontraproduktivní a tak é zhoršující podmínky pro ratifikaci základní smlouvy mezi Slovenskem a Maďars kem v Národní radě SR", zdůraznil v dopise šéf slovenské diplomacie. Připomenu l zároveň žádost vlády SR o vypracování dokumentu o postavení slovenské menšin y v Maďarsku, který by obsahoval i konkrétní opatření na zastavení pokračující asimilace slovenské menšiny v Maďarsku. * * *
Deník SME z 8. prosince přináší výroky polistopadového normalizátora Josefa Da rma - ředitele slovenské televize. Ten pro tiskovou agenturu SR řekl, že jedno tné působení různých zahraničních aktivit a tzv. nezávislých médií na Slovensk u vytvořili situaci, že dochází k přelomu vztahů mezi novinářskými organizacem i. Aliance novinářů s deníkem SME, Národní Obroda, Pravda, Práce, Nový čas, Sv obodná Evropa a bulvární tisk, vstoupila do otevřeného boje proti novinářům ná rodnostátní orientace.
Jako autor dotyčného výběru musím podotknout, že v takovém ubohém stavu, do jakého STV dovedl její ředitel Josef Darmo, člen HZDS, nemá obdoby ani v Albá nsku nebo na Kubě. Že na Slovensku je Česká televize několikanásobně více sled ovaná než STV, nepotřebuje žádný komentář.
* * *
Závažnou úvahu na současnou vnitropolitickou situaci přináší pod nadpisem: Dův ěryhodnost politiky, týdenník Plus 7 Dní č. 51. Mimo jiné se tu píše: "máme po dstatně méně finančních a korupčních afér jako v Čechách. Tam jsou však společ enské nesváry spojené se jmény jedinců. Na Slovensku je celý systém považovaný za zkažený. Hlavně přehlednost privatizace vyvolává dojem veřejné krádeže mil iardovým majetkem. Jestliže drobný živnostník okradne na daních stát o pár tis íc korun, dostane obrovské penále. Jestliže majitel několika pivovarů dluží st átu desítky miliónů korun, nemusí je splácet tak, jak se zavázal. Ví, že dnešn í doba není ke všem až tak krutá, stačí být věrným a poslušným. I jiní významn í muži vědí, že morálka je dobrá věc, ale fabriku si za ní nekoupíš. Naše země se ocitla v paradoxní situaci. V kapitalistickém světě politické síly reprezentují zájmy sociálních skupin, které do vedoucích funkcí prosazují lidé, kteří jsou schopni obhajovat jejich ekonomické a politické cíle. Mečiar reprezentuje nedefinovatelnou skupinu lidí. Sám musí vytvářet vrstvu domácích průmyslníků a instituty, které podporují jeho politickou moc.
Vynikající politik je často nucen jednat bezohledně. Stupeň této bezohledno sti určuje úroveň politické kultury, síla opozice a úcta k demokracii. Slovens ká realita neomezené osobní moci umožnila Mečiarovi, aby nebral velké ohledy n a své protivníky. Míru politické bezohlednosti stupňuje nepřekonatelná nenávis t k lidem, kteří ho v různých etapách opustili. Náš premiér není schopen pocho pit, že dozrávání osobnosti v měnících se společenských podmínkách, přináší zm ěnu názorů. V jeho očích jsou to zrádcové zasluhující si krutou odplatu. * * *
Slovenská národní strana nezměnila svůj postoj a její poslanci nepodpoří v parlamentě Smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, píše deník Nový Čas z 8. prosince. Novináře o tom na včerejší tiskové besedě informovala první místopředsedkyně SNS Anna Malíková. Tento dokument považuje za nekvalitní, k čemuž dospěli po důkladné a nalýze i odborníci tohoto politického subjektu. Podle jejich slov maďarská str ana přistupuje ke smlouvě jako neseriózní partner, o čemž svědčí i historické zkušenosti. Za pochybné označila, sedat si za stůl s partnerem, se kterým nemá me uzavřený jeden spor - kauzu "vodní dílo Gabčíkovo" a zároveň zamýšlet se na d smlouvou.
* * *
"Nejzákladnějším principem právního státu je nezávislost soudů a soudců. Nezáv islost znamená i to, že odměňování soudců bude zaručené zákonem. Návrh státníh o rozpočtu na rok 1996 akceptuje moratorium na platy ústavních činitelů včetně soudců, což považujeme za neúnosné a hrubě porušující elementární chápání pri ncipů nezávislosti soudnictví". Podle deníku Národní Obroda z 9. prosince se t u konstatuje v otevřeném dopise Prezídia Sdružení soudců Slovenska adresované poslancem NR SR.
Podle názoru Prezídia Sdružení soudců Slovenska bylo uplatňování zákona čís lo 374/1994 sbírky v tomto roce adekvátní k opatřením souvisejícím s rozpočtov ým provizoriem. V sočasnosti však na základě proklamovaných makroekonomických ukazatelů tichá ekonomická loajálnost už ztratila opodstatnění a proto je třeb a nepřijmout další moratorium na platy soudců. Žádají dodržování zákona, podle kterého odměna ústavních činitelů je vypočítaná z trojnásobku průměrné mzdy, i když odměna je potom mírně pod průměrným standartem., uplatňovaným v zemích nejen západní, ale i střední a východní Evropy.
* * *
V souvislosti s jednáním vládní komise z 8. prosince na zjištění příčin vzn iku a odstraňování důsledků technologické havárie, která si koncem října ve Vý chodoslovenských železárnách Košice vyžádala jedenáct obětí. Vedoucí komise, s tátní tajemník ministerstva hospodářství SR Pavel Kačíc vyhlásil, že komise vy loučila možnost způsobení havárie sabotáží, píše deník Pravda z 9. prosince. Ř ekl, že šlo o havárii způsobenou nedodržováním technologických postupů. Doplni l, že náplň práce komise tvoří zkoumání už objasněných příčin výbuchu plynovéh o potrubí. Dále vypracování návrhu opatření pro všechny složky, které v rámci SR působí při ochraně zdraví občanů a vyvození důsledků vůči konkrétním osobám zodpovědných za havárii.
* * *
Týdeník Hlas robotníků z 9. prosince pod nadpisem: "O privatizaci trochu jinak ", mimo jiného píše:-" Privatizace znamená vždy zdražení. Zdražení jen pro nás pracující. Soukromníci si to vždy započítají do ceny. Tím se opravdu otevřel důl bezpracných zisků. Za krátký čas to nejenom vidíme, ale i cítíme na své ků ži. Musíme být ticho, pracovat a poslouchat. Organizovat se v odborech a i v p racovní, i když koaliční straně, je nežádoucí. Možnosti se pro nás pracující z načně omezili. Bylo by zajímavé uveřejnit sociální složení nově přijatých vyso koškoláků. Budou naše děti odsouzené jen na těžkou práci?"
Slovensko v zahraničí
"Návrh, ale i přijaté znění slovenského zákona o státním jazyku se nese ve fašistickém duchu". V rozhovoru pro rakouskou agenturu APA to uvedl představit el maďarské menšiny na Slovensku a předseda hnutí Spolužití Miklós Duray, píše deník Pravda ze 7. prosince. Duray se domnívá, že preambule, podle které tent o zákon zaručuje občanům na území Slovenska "svobodu a rovnost", je absurdní. Jsou snahy slovenské politiky, vytvořit na zákonném podkladě rozdíl mezi občan y podle jejich národnosti, viditelné už po několik let. Občany prvního rangu j sou ti, jejichž mateřštinou je slovenština. Ostatní jsou přívěskem "státotvorn ého" národa. Neslováci nejsou podle zákona "státoprávní" , uvedl maďarský poli tik." Pokud slovenské většině jazykový zákon zaručuje kolektivní práva, menšin ám Bratislava odepírá používat jejich práva kolektivně", kritizoval Duray a ob vinil vládnoucí politiky na Slovácku, že se pokoušejí v zemi vytvořit totalitn í systém.
"Ani já, ani Spolužití nezpochybňujeme existenci Slovenska v současných hra nicích", zdůraznil Duray. Z historického pohledu není možné, podle jeho mínění považovat hranice za nezměnitelné, ale je třeba vycházet z toho, že tento stá t existuje a není možné se snažit o změnu jeho státní suverenity. * * *
Podle posledních zpráv, které pronikly z tábora tzv. nejslovenštějších Slov áků, kteří se sdružují v Kongrese slovenské inteligence, už začali hledat kvůl i ratifikaci smlouvy mezi Slovenskem a Maďarskem i nepřátele ve vlastních řadá ch. Dokonce všechny vlády samostatné Slovensko obviňují z nesuverénního chován í, což se vztahuje i na tři Mečiarovy vlády. Doposud tito tzv. nejslovenštější Slováci do listopadu 1989 sloužící KSČ nebo StB se cítí tak silní, že by se j im mělo podařit přesvědčit i samotného Mečiara, aby tato smlouva na XII. schůz i Národní rady SR, nebyla ratifikovaná v tomto týdnu.
Vladimír Pavlík