--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šimůnek Michal
Název: Soudruh střídá soudruha aneb trafika pro Dobrovského
Zdroj: NN Ročník........: 0006/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Soudruh střídá soudruha aneb Trafika pro Dobrovského Krátce před Vánocemi proběhla v tisku zprávička o tom, že se v nejbližší době chystá změna na postu našeho velvyslance v Moskvě. Současný velvyslanec ing. Rudolf Slánský ml. má být ve své funkci nahrazen nynějším vedoucím Kancel áře prezidenta republiky Lubošem Dobrovským. Proč k této výměně dochází a proč se právě soudruh Dobrovský má stát oním vyvoleným? Myslím, že odpovědět na ty to dvě otázky není příliš těžké, ale než se tak stane, připomeňme si základní životopisná data obou "diplomatů".
Ing. Rudolf Slánský jr. se narodil 6. 3. 1935 v Praze. Jeho otec, generá lní tajemník KSČ, byl v roce 1952 popraven a jeho rodina internována. Začátkem 60. let se soudruh Slánský přihlásil na ČVUT, které v roce 1966 úspěšně absol voval. Krátce předtím, v roce 1965, se stal členem KSČ, tedy strany, jejíž pře dstavitelé nechali popravit jeho otce. V roce 1969 byl ze strany vyloučen za a ngažovanost v roce 1968. V 70. a 80. letech pracoval na různých místech, v roc e 1977 se stal signatářem Charty 77. Začátkem roku 1990 byl jmenován velvyslan cem v Moskvě. Tuto funkci vykonával plných 5 let.
Druhým takydiplomatem je Luboš Dobrovský, narozen 3. 2. 1932 v Kolíně. V roce 1960 absolvoval Filosofickou fakultu UK, obor ruština-čeština. V té době byl již zapáleným členem KSČ, kterým zůstal až do roku 1969, kdy byl vyloučen . V letech 1959-69 pracoval jako zahraniční zpravodaj Československého rozhlas u pro země střední a východní Evropy a SSSR, v letech 1967-68 dokonce jako stá lý dopisovatel z Moskvy. V letech normalizace se živil různě, třeba jako topič . V roce 1977 patřil k prvním signatářům Charty 77. Roku 1989 se stal mluvčím Občanského fóra. Od roku 1990 se uchytil na ministerstvu zahraničních věcí, ne jprve jako mluvčí a od 2. 7. - 18. 10. 1990 dokonce jako náměstek ministra. Od tohoto dne až do voleb v roce 1992 zastával funkci ministra obrany. Po volbác h se stal šéfem Kanceláře prezidenta republiky a tuto funkci zastává dosud. Tolik tedy životopisy. Pozorný čtenář si již při čtení předcházejících ř ádků všiml několika podobností v obou životopisech. Oba "pánové" byli nejprve zapálenými bolševiky a poté najednou uvědomělými chartisty. Podobnost čistě ná hodná? Ještě závažnějším dokumentem, který se obou "pánů" přímo dotýká, je dop is velvyslance ČSFR v Moskvě R. Slánského ze dne 2. 8. 1990 na ministerstvo za hraničních věcí k rukám L. Dobrovského. Jedná se o informaci ve věci "Studie I nstitutu ekonomiky světové socialistické soustavy k novému přístupu SSSR k zem ím východní Evropy" (nové krycí jméno KGB?). Jelikož se jedná o velmi vážný do kument, neuškodí si oživit některé jeho pasáže, které svědčí o pravém pozadí n aší sametovky.
"Bez ohledu na politický kurs vedení VE zemí bude i nadále značně zainte resováno na zachování ekonomické spolupráce s SSSR (50-90% potřeb těchto zemí v základních druzích surovin a paliv je kryto z SSSR).
- Sovětská strana by neměla jít na poskytování jakýchkoliv výhod a úlev. Pokud by byly poskytnuty, mělo by to být výhradně v případech, které odpovída jí sovětským zájmům a posílení sovětských pozic (včetně konkrétních podniků a organizací). Je rovněž doporučováno spojovat poskytnutí ekonomických výhod nap ř. se zachováním členství ve VS, zachováním míst ministrů obrany a vnitra pro socialistické síly alespoň do doby, pokud nebudou ukončeny rozhovory s NATO. - V revolučních dobách se objevuje řada nových lidí, kteří usilují o pol itickou kariéru a jsou připraveni ke spolupráci za poskytování té či oné formy podpory."
V souvislosti s touto událostí je nejzajímavější pasáž, týkající se mini sterstev obrany a vnitra. Vždyť kdo se dva měsíce po odeslání tohoto dopisu st al ministrem obrany. No přece Luboš Dobrovský. Krása pohledět, jak to všechno zapadá do sebe.
Vzhledem k uvedeným skutečnostem tedy na závěr nelze konstatovat nic jin ého, než že soudruh Havel nemohl najít lepšího kandidáta, než je L. Dobrovský. P.S.: V souvislosti s tímto případem se objevily i reakce některých poli tiků na tuto změnu. To, že jmenování soudruha Dobrovského uvítá především levi ce, bylo předem jasné. Co však říci na slova poslance za KDS Michala Lobkowicz e: "Myslím, že pan Dobrovský je zkušená osoba, která prošla řadou funkcí ve st átní správě. Mám dojem, že jeho činnost je možno hodnotit spíše pozitivně, i k dyž je osobou, vůči které měla samozřejmě řada lidí výhrady. To je ale asi dán o jeho poměrně vyhraněnou osobností. Já k němu žádné výhrady nemám a myslím, ž e úřad velvyslance by vykonával dobře." Lze najít ještě větší důkaz o morálním propadu KDS.
Michal Šimůnek