--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Je to jen legrace
Zdroj: NN Ročník........: 0006/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
JE TO JEN LEGRACE. Terčen výhrůžek se stal pan Václav Benda, ředitel Úřadu pro dokumemtaci a vyše třování zločinů komunismu. Vyhrožujícím byl, světe div se, policista. Muž důch odového věku, jemuž se za vyhrožování při němž byl přistižen, nestalo nic více , než že byl propuštěn ze služeb policie.
Jinak, než oním propuštěním se orgány Policie ČR případem vyhrožování panu Vác lavu Bendovi nezabývaly. Mělo prý jít konec konců jen o jakousi legraci. Za legraci považuje s největší pravděpodobností případ i Státní zastupitelství . Pro něj by nemělo být závazné zda sám pan Václav Benda podá či nepodá trestn í oznámení. Státní zastupitelství v tomto, dá se říci "Bendově případě" postup uje jaksi podivně. To zejména, dokud platí povinnost státních zástupců zažalov at každý trestný čin. o němž se dozví. Nějaké pardonování pachatele obětí jeho trestného činu není v našem trestním právu rozhodující pro zahájení trestního stíhání.
Tak, jak si v tretním právu obecně, usurpuje stát právo pachatele potrestat, t ak i v Bendově případě konkrétně, se tohoto práva stát vzdává. Co vede stát k takovému jednání? Je to osoba pachatelova nebo osoba pana Václa va Bendy?
Abychom mohli najít odpověď, připomeňme si případ bolševického superšpióna Min aříka. Tehdejší generální prokurátor, pan doktor Šetina, nemohl najít takového prokurátora, který by Minaříka žaloval. A dnes, v Bendově případě? I nyní lze prý těžko najít státního zástupce, který by přistiženého pachatele z Bendova případu zažaloval. Takže nakonec, vážení čtenáři, je to skutečně v lidech. Ne však v pachateli či v jeho oběti, panu Václavu Bendovi. Je to v dámách a pánec h státních zástupcích. Tak, jako se jim nechce podávat žaloby na osoby, které páně Bendův úřad označí jako pachatele trestných činů spáchaných v minulosti p ři obraně a budování naší tehdy socialistické vlasti, tak se jim nechce podat žalobu na člověka, který panu Bendovi pro jeho činnost v tomto úřadu vyhrožova l.
Trestní řád hovoří v ustanovení ş 30 o vyloučení orgánů činných v trestním říz ení pro jejich poměr k projednávané věci nebo osobám, jichž se úkon týká. Může být, že takovým poměrem dam a pánů státních zástupců jsou jejich vzpomínky na doby, kdy bývali socialistickými prokurátory nebo jinými dítkami socialismem hýčkanými. Pak je jim pan Václav Benda pro svůj záporný poměr k socialismu oso bou z duše protivnou a naopak pachatel vyhrožování panu Bendovi je jim třeba z těchže důvodů sympatický.
Pokud si někdo myslí, že to, co je výše napsáno je jen taková legrace, tak se mýlí. Není to legrace!
V Praze dne 17. ledna 1996, pro NN Vladimír Kolář