--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0006/005 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE TÝDNE Domácí politická scéna byla sice nadále v uplynulých dnech zahlcována "senzačn ími" prohlášenámi na téma "česko německé vztahy", zdá se však, že vášně pomalu ustupují. A to jak ze strany České republiky, tak i Německa: Snad jen případ šéfdirigenta České filharmonie Gerda Alfreda v těchto souvislostech nadále "gr aduje". Spíš se ale dá říci, že se do popředí zase dostávají události běžného života, resp. otázky spojené s blížícími se parlamentními volbami. Tam napříkl ad zaráží dost velký rozdíl v nedávno uskutečněných průzkumech volebních prefe rencí hlavních politických stran. Zajímavé jsou však také závěry výkonné rady Občanské demokratické strany, která se o uplynulém víkendu konala ve Františko vých lázních. Nebo zasedání vlády ze středy 24. ledna, případně nové "zajímavé " aktivity pana Ratha a jeho Lékařského odborového klubu... Ovšem neutichly an i skandály. O některých se stále "záhadně" mlčí, jiné naopak gradují: Třeba př ípad kolem Poldi Kladno a jeho hlavního akcionáře Vladimíra Stehlíka či znovu diskutované "jisté" aféry policejního charakteru. Avšak objevují se i nové "př ípady": Soudkyně je v podezření, že uplácela státního zástupce, fotbalový klub Sparta Praha krachuje a hrozí mu bankrot...

Ale, věnujme se nejdříve onomu "všednímu" životu, tedy například zasedání vlád y, jež probíhá vždy ve středu. Tentokrát se sice neprojednávaly "ministerské" "iniciativy", ale hlavně ty poslanecké: Avšak z toho, co pocházelo z Parlament u, neprošlo prakticky nic. Třeba takový návrh poslance Ivana Maška z Občanské demokratické aliance na snížení daní z příjmu právnických a fyzických osob od roku 1997 o 7 procent, který byl odmítnut s tím, že by došlo k "jednostrannému výkyvu rozpočtu na straně příjmové bez symetrického výkyvu na straně výdajové ". Navíc prý jeho případné přijetí výrazně ohrožuje samostatnost obcí a měst v e sféře jejich příjmů, odhadujících se na 10 až 12 miliard.

(Nebyl však přijat ani poslanecký návrch novely zákona o politických stranách, předložený komunistickými poslanci: Podle něj by politické strany a hnutí nes měly vlastním jménem podnikat. A konečně, kabinet vyjádřil záporné stanovisko i k návrhu lidoveckých poslanců zpřísnit trestní postih recidivistů: Podstata novely trestního zákona, známého pod označením "3x a dost", spočívala v tom, ž e soud by při opakování závažného trestného činu - vražda, znásilnění, vydírán í a pod. - mohl pachateli uložit doživotí, při třetí recidivitě by však soud u ložit doživotí musel. Premiér Klaus k tomu uvedl, že přijetí předlohy by zname nalo zbavit se základního prinicipu českého trestního práva - individuálního p osuzování pachatele a trestu. "Je to proti duchu a logice právního řádu", uved l a dodal, že nelze přistoupit na "paušální pohled na pachatele a trest...") * * *

Vláda se též zabývala stavem privatizace nemocnic a konstatovala, že je pomalá , že přešlapuje na místě. Podle Václava Klause v této záležitosti "došlo k zám ěrnému opomenutí obcí či okresních úřadů aktualizovat podklady pro tato zaříze ní, aby se mohla privatizovat. Ministr zdravotnictví tedy od kabinetu dostal z a úkol připravit návrh principu, za kterého by mohlo dojít ke snížení prodejní ceny nemocnic proti jejich účetní ceně, což by bylo pro zájemce jistě zajímav é. Byly též doporučeny Parlamentu k přijetí opravené pojistné plány dalších čt yř zdravotních pojišťoven, a to pojišťovny ministerstv a vnitra, Atlasu, Primy a Mendlovy pojišťovny: Pokud tedy Poslanecká sněmovna návrh vlády podpoří, zb ude z dosavadních 27 jen 17 zdravotních pojišťoven.

(Konečně, na pořadu se objevil též návrh lidoveckého poslance Pavla Severy tre stně postihovat konzumenty drog. Vláda jej rovněž zamítla: Nikoliv proto, že b y necítila aktuálnost téhle záležitosti, ale prý z důvodu, že Severův návrh kr iminalizuje absolutně všechny, tedy stejně by trestal "držbu drog, výrobu pro vlastní použití a jedno nahodilé použití..." Dané problematiky se však týká i stále ještě neuzavřená causa protidrogové meziresortní komise. Přestože bylo d ohodnuto, že do vyřešení otázky, pod koho vlastně komise má spadat, nebudou pr ováděny kádrové změny, vedoucí úřadu vlády, ministr Igor Němec funkci generáln ího sekretáře komise obsadil. A to dost zajímavě: Její šéfovou se stala manžel ka federálního exministra práce a sociálních věcí Petra Millera Eva Millerová. Z čehož vznikly tak velké rozpory, že nebylo rozhodnuto, ač tak být učiněno m ělo, pod koho komise bude patřit. Vicepremiér Jan Kalvoda, který ji měl převzí t, to totiž za dané situace zřejmě odmítl...)

ČESKÉ AFĚRY A SKANDÁLY

Dalo by se říct, že v téhle typicky české sféře politického a společenského ži vota slaví sdělovací prostředky přímo "žně": Nové skandály se objevují, ty sta rší se pak odkládají coby "nevyřešené" ad acta nebo dozrávají do ještě obludně jší podoby. Třeba ta s nezákonnou činností speciální protiteroristické policej ní jednotky UNRA. Laskavý čtenář si jistě vzpomene na obvinění jejich šéfů v s ouvislostí se zásahem v pražské restauraci U Holubů. Několik funkcionářů Inspe kce ministerstva vnitra kvůli tomu "padlo", případ byl odebrán státnímu zástup ci na Praze 7, vyšetřovatel to pochopitelně odložil jako nepodstatné. A ejhle, najednou se dovídáme, že jeden z příslušníků oné jednotky URNA je vazebně tre stně stíhán pro nedovolené ozbrojování v souvislosti s případem tzv. nájemných vrahů z Orlické přehrady... Že "maléry" má rovněž někdejší šéf UNRY a dnes vy soký představitel Vojenské zpravodajské služby Kvašňák a další členové speciál ní jednotky... Ale o tom podrobněji v našem závěrečném komentáři.

(Do závěrečné fáze se zřejmě také dostává další "vleklá" causa, a to Vladimír Stehlík & jeho "podílnictví" na Poldi Ocel Kladno. Tenhle pán měl totiž do půl noci 19. ledna zaplatit 746,5 miliónu korun za navršení svého obchodního podíl u z 54,8 procenta na 66 procent akcií podniku, přes sliby to však neučinil. Ba víc: už delší dobu dluží velké peníze také několika českým bankám, ministr pr áce a sociálních věcí Jindřich Vodička pak v pátek 26. ledna prohlásil, že Ste hlík dluží 170 miliónů korun také za sociální pojistné: Měl platit měsíčně mil ión 700 tisíc korun, platí ale jen "údajně" sto tisíc. Fond národního majetku je podle slov svého předsedy Romana Češky rozhodnut "prý" tentokrát postupovat tvrdě, dokonce se uvažuje o "vyvlastnění" Stehlíkova podílu a novém prodeji P oldi. A Vladimír Stehlík? Tnn tvrdí, že se proti němu spikly bývalé komunistic ké a estébácké nomenklatury...)

* * *

Nová aféra ale vypukla kolem fotbalového klubu Sparty Praha. Vyplynulo totiž n a povrch, že tahle sportovní organizace, resp. akciová společnost patřící z 97 procent Petru Machovi, je silně zadlužená. Neplatí elektriku, telefony, které jí byly dokonce koncem týdne odpojeny, nezaplatila dosud za některé přestupy hráčů či 180.000 marek svému bývalému trenéru, zdá se, že dluží velké peníze i některým našim bankám, nejvíce, snad kolem 400 miliónů korun, prý Investiční a poštovní bance, jež "údajně" uvažuje o návrhu konkursního řízení nad Spartou . A aby toho bylo ještě víc, tak minulý čtvrtek bylo oznámeno, že dne 17. ledn a na presidenta klubu Petra Macha a na jeho auto na Praze 10 kdosi střílel. Zd a náhodně či s úrčitým úmyslem, težko říct. V každém případě, i tady Petr Mach tvrdí, že jde o spiknutí.

(Ostatně, s témhle pánem a Spartou, jak čtenáři jistě pamatují, jsou spjati i bývalý příslušník StB a dnes ekonomický ředitel klubu Miloš Moravec a jednatel akciové společnosti Sparta, někdejší výkonný místopředseda ODS Petr Čermák. T edy člověk, který je známý rovněž z causy "bratři Helbigové", jež jsou už oba zatčeni a v Německu vyšetřováni za podvody. Podle posledních informací to vypa dá, že Helbigové tvořili součást, ne-li jeden z vrcholů, organizace, zabývajíc í se pašováním a prodejem aut ve střední a východní Evropě či na Ukrajině, Běl orusku, Rusku a v dalších postsovětských asijských republikách. Vypadá to tedy , že těm, kteří byli s Helbigy v užších kontaktech, asi moc veselo nebude. Což se týká například policejního ředitelství v Praze, Petra Čermáka, ale i funkc ionářů ministerstva vnitra včetně Jana Rumla, jenž podle fotografických snímků dokonce s nimi několikrát popíjel...)

STRANY A HNUTÍ: JAK DÁL?

Předvolební kampaň se pomalu začíná rozjíždět, a největší politické subjekty z ačínají "zbrojit". Například taková Občanská demokratická strana, jejíž výkonn á rada zasedala koncem minulého týdne ve Františkových Lázních. Vedle zásad vo lebního programu a výsledků primárních voleb kandidátů na poslanecká křesla v okresech se ovšem zabývala také některými ožehavými problémy současnosti, mají cími vztah k současné politické situaci resp. k problémům v koalici. Což se tý ká například vrácení církevního majetku, kde ODS nedosáhla shody s lidovci a O bčanskou demokratickou aliancí, a chce záležitost odsunout až na příští volebn í období. Stejně tak hodlá ODS odložit i projednávání ústavního zákona o vyšší ch územních celcích a do budoucna se vzdává nároku na křeslo ministra zdravotn ictví. Naopak výkonná rada chce dosáhnout ještě teď schválení zákonů o praní š pinavých peněz resp. o svazcích StB. znovu však negovala lidovecký návrh zákon a "3x a dost" a návrh ODA na snížení daní, a to přesto, že vláda už oba návrhy zamítla na svém středečním zasedání.

(Předseda Křasťanské a demokratické unie - ČSL Josef Lux k tomu v sobotu 27. l edna prohlásil, že ODS zásadně odmítá návrhy, které nepocházejí od ní, a veřej ně je prohlašuje za populistické... Ostatně, stejný názor už několikrát veřejn ě prezentovala Občanská dcemoktatická unie. Zdá se tedy, že se rozhodně můžeme v nastávajícím předvolebním boji dočkat "zajímavých" překvapení: A to nejen v e vztahu koalice kontra opozice, ale též mezi koalicí navzájem. Ostatně, cosi už o tom napovídají praktiky nově utvořeného "parlamentního" politického subje ktu Svobodní demokraté - Liberální strana národně sociální, která si na své ti skové konference začíná zvát nespokojené lékaře z Lékařského odborového klubu v čele s MUDr. Rathem, dává jim prostor, jejich program si bere za svůj a nabí zí jim i členství ve straně. MUDr. Rath pak tvrdí. že drtivá většina zdravotní ků a lékařů, jichž je celkem na čtvrt miliónu, nebudou volit ODS. Podle Ratha je tedy jasné, kdo by měl jejich hlasy získat. Už proto, že Jiří Dienstbier s Vavřincem Bodenlosem MUDr. Rathovi a jeho věrným nabídli volitelná místa na ka ndidátce...)

* * *

Ústavní většinu 124 křesel by v Poslanecké sněmovně získala současná vládní ko alice, pokud by volby dopadly podle lednového průzkumu Institutu pro výzkum ve řejného mínění. Podle něj si obě nejsilnější politické strany za poslední měsí c upevnily své pozice, když ODS si polepšila z 25,5 na 26,6 procenta preferenc í a sociální demokraté z 15,5 na 17,3 procenta. Ostatní strany s více než pěti procentní podporou si své pozice v zásadě udržely: Lidovci a komunisté by získ ali po 7 procentech, ODA 6,5 a republikáni 5 procent. Této hranice by poprvé t aké dosáhl Levý blok, z ostatních stran pak mají naději například Svobodní dem okraté - Liberální strana národně sociální dostat 2 procenta, Demokratická uni e, Důchodci za životní jistoty a Českomoravská unie středu po jednom procentu a Křesťanská demokratická strana půl procenta. Pokud by tedy volby dopadly tím to způsobem, měla by Poslanecká sněmovna následující složení: ODS 82 mandáty, sociální demokraté 54, komunisté 22, lidovci a ODA po 21 mandátu.

(K poněkud odlišným výsledkům však došlo Středisko empirických výzkumů. Podle něj by ODS dosáhla v lednu 28,5 procenta, sociální demokraté 20,9 procenta, ko munisté 12 procent, lidovci 7,5 procenta, ODA 6 procent, republikáni 5,5 proce nta... Levý blok pouze 2 procenta, Svobodní demokraté - Liberální strana národ ně sociální 2,4 procenta, Demokratická unie 1,4 procenta, Strana Zelených a Če skomoravská unie středu po půl procentu hlasů... Podíváme-li se pak na lednový průzkum společnosti FACTUM, dostaneme opět poněkud odličná čisla: Celkem 25,3 procenta oprávněných voličů a 26,6 procenta občanů by volilo ODS, sociální de mokraty 17,4 či 18,3 procenta, lidovce 7,7 a 8,1 procenta, komunisty 6,7 a 7 p rocent, ODA 6,4 a 6, 7 procent a republikány 6 respektive 6,2 procenta...) Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY

Pomineme-li návštěvu premiéra Václava Klause a s ní spojené podání naší přihlá šky do Evropské unie, o čemž píšeme na jiném místě Necenzurovaných novin, nejv ětší rozruch, zdá se, že vzbudili znocvu někteří lékaři: Už proto, že předseda Lékařského odborového klubu MUDr. David Rath není zrovna osobou, která, když už se dostala jednou do popředí veřejného zájmu, dokáže odejít zase do ústraní . Což dokázal minulý týden svým alternativním návrhem krátkodobého a dlouhodob ého programu pro zdravotnictví. Asi dvacet miliard korun chce MUDr. Rath získa t například tím, že stát bude platit vyšší pojistné za děti a důchodce, dalšíc h sedm miliard neplacením daně z přidané hodnoty... Naopak, pacienti by přispí vali ze své kapsy denně padesáti korunami na pobyt v nemocnici, deseti korunam i za vystavení receptu, hlavně však, museli by u lékaře platit předem, a teprv e pak posílat účty zdravotní pojišťovně.

(Vedle vzruchu, vyvolaného MUDr. Radkem Rathem, však v našem veřejném mínění v minulých dnech dozníval i vzruch jiný: Vyvolal ho z obecného hlediska už před několika týdny konflikt šéfdirigenta České filharmonie, Gerda Albrechta. Tent okrát se ovšem Albrecht přičinil k rozdmýchávání "vášní" sám. Totiž, napsal pr esidentu republiky Václavu Havlovi dopis. Což by samo o sobě nebylo nic špoatn ého: Až na to, že jeho obsah neoplýval zrovna slušností, hlavně však, text byl zveřejněn dříve, než došel dopis vůbec do presidentské kanceláře. Takže, Have l na něj odpovídat nebude, a Gred Albrecht podle jedné verse má oznámit koncem měsíce svou resignaci na funkci, podle druhé nikoliv. Zatím však odmítl s Čes kou filharmonií natáčet pro zahraničí a svými prohlášeními členy orchestru kat astrofálně rozhádal...)

* * *

Stejnou, ne-li větší odezvu vzbudil i kardinál Miroslav Vlk, který ve čtvrtek 25. ledna ve svém televizním vystoupení kritizoval situaci ve vztahu církve a státu: Poukázal zejména na chybějící politickou vůli definitivně vyřešit resti tuce církevního majetku. "Církev se stala de facto rukojmím politiky", uvedl k ardinál Vlk doslova. Což se nelíbilo, s výjimkou lidovců, kteří kardinála podp ořili, prakticky všem představitelům parlamentních stran. Místopředseda sociál ních demokratů Karel Machovec v reakci například prohlásil, že Vlk začíná "vyd írat lidi této země". Občanská demokratická strana na zasedání své výkonné rad y televizní vystoupení kardinála rovněž zpochybnila (údajně prý je podle Václa va Klause vyslechla v úžasu a s pozdviženým obočím". Místopředseda Občanské de mokratické aliance Jiří Skalický ono prohlášení označil za "poněkud silný výro k", dodal však, že "dost dobře nechápe, proč se nedaří nalézt u některých naši ch partnerů dostatek vůle k tomu, aby v rozumné míře byl majetek církvím vráce n..." Politický tajemník Svobodných demokratů - Liberální strany národně sociá lní Jiří Müller zase kritizoval vládní strany za to, že se nedokáží domluvit n a rozsahu restituce církevního majetku, a škodí tak církvi, státu občanům, cel é společnosti. Je prý na čase provést odluku církve od státu. "Církev se nesmí cítit rukojmím státu, stejně jako stát se zase nemůže vázat na nějaké církevn í vyznání...", dodal.

(Za zmínku konečně stojí i informace z bankovního sektoru. Třeba skutečnost, ž e se zde připravuje do budoucna fúze nejsilnějšího soukromého finančního ústav u Agrobanky s bankovním domem SKALA. Což je prý údajně zapřičiněno přísnější k ontrolou České národní banky nad menšími privátními peněžními organizacemi. Mi mo to se v sobotu 27. ledna objevila informace, podle níž se předseda představ enstva londýnské firmy NOMURA omluvil premiéru Klausovi za "nepříjemnou diskus i o až dvacetiprocentní devalvaci české koruny po parlamentních volbách", jíž rozpoutala makroekonomická zpráva dceřiné společnosti NRI z Vídně. Zmíněný pře dseda představenstva Hitoshi Tonomura tvrdí, že neexistuje žádné opodstatnění k až dvacetiprocentní devalvaci a zprávu NRI lze považovat za osobní a spíše s pekulativní názor ekonomů vídeňské firmy...)

NĚCO ZE STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

Z analýzy, kterou dokončuje Český statistický úřad, vyplývá, že hospodářský rů st České republiky byl loni vyšší, než se předpokládalo: Podle posledních odha dů činil asi 5,2 procenta, což výrazně překračuje jak původní vládní prognózy, a pololetní odhad Českého statistického úřadu, tak i odhady zahraničních expe rtů. Podle místopředsedy Úřadu Ivana Šujana by letos mělo dojít k dalšímu mírn ému urychlení hospodářského růstu, který by mohl obnášet 5,2 až 5,6 procent. T o znamená, že Česká republika začíná poněkud snižovat svůj odstup za nejvyspěl ejšími státy. Například Evropská unie jako celek vykázala za loňský rok průměr ný ekonomický růst 2,7 a pro letošek předpokládá 2,6 procenta, v Německu se hr ubý domácí produkt loni zvýšil o 2 procenta a vyšší dynamiku experti nepředpok ládají ani letos.

------------------------------------------------------------ Redakce Necenzurovaných novin pro své čtenáře komentuje

------------------------------------------------------------ NĚKOLIK OTÁZEK MINISTRU VNITRA

Prý v našich městech a vesnicích je už relativně bezpečno, čteme a slyšíme pos lední dobou stále častěji v masmédiích: Ubývá trestných činů, přibývá naopak t ěch, které byly objasněny, prohlašují ve svých rozhovorech nejvyšší úřednící v nitra včetně svého šéfa Jana Rumla. A zásadně neberou v úvahu, že naopak právě v řadách policistů se trestné činy množí jako "houby po dešti". Nikoliv pouze ty obyčejné, ale i mnohem závažnější. Čehož posledním příkladem budiž čerstvé informace, týkající se speciální protiteroristické policejní jednotky URNA, j ejíž příslušníci jsou podezřelí ze spolupráce ze zločinci. "Příslušníci UNRA p odezřelí ze spoluprác e se zločinem", "Elitní jednotku vyšetřuje policie","Jed ním z podezřelých za akci U Holubů je Kvašňák", hlásají v posledních dnech tit ulky v nejčtenějších novinách.

(O co že vlastně jde? Několik příslušníků speciální policejní jednotky Útvaru rychlého nasazení - URNA - je podezřelých, že se podíleli na závažné trestné č innosti. Údajně měli spolupracovat s organizovanými zločineckými strukturami a přímo z výzbroje UNRA jim dodávat munici a výbušniny. Zatím je ve vazbě jeden muž, kterého vyšetřovatel rovněž stíhá v souvislosti s případem nájemných vra hů z Orlické přehrady, neboť prý věděl přinejmenším o dvou vraždách v této cau se. Ba víc, jeden z nájemních vrahů, Karel K., v minulosti nejméně 2 měsíce v UNRA pracoval, absolvoval v ní speciální protiteroristický výcvik a bezprostře dně zajišťoval kontakt jejích členů s podsvětím.

* * *

O tom, že v téhle speciální jednotce není všechno v pořádku, se už vědělo dost dlouho. Přinejmenším od okamžiku, kdy začala Inspekce ministerstva vnitra vyš etřovat legálnost jejího zásahu v pražské restauraci U Holubů. Podle vyjádření někdejšího šéfa Inspekce Vladimíra Nechanického snad už tenkrát existovaly si gnály, že někteří příslušníci spolupracují s mafiemi. Nic se nestalo. Vědělo s e, že šéf UNRA Miroslav Kvašňák je jedním z podezřelých za akci v pražské rest auraci u Holubů: Zúčastnil se jí přesto, že k tomu nebyl oprávněn, navíc byl v té době v pracovní neschopnosti. Byl jedním z těch, kdo zasahovali, nasazoval zadrženým pouta. On vydal příkaz k použití střelných zbraní, přesněji brokovn ic. Pak, když začalo vyšetřování, rychle odešel ze služeb policie, nastoupil d o armády a dnes má pracovat na vysoké funkci ve vojenské rozvědce. (Věděl o tom všem ministr vnitra, když tvrdil, že vše v téhle jednotce je v ne jlepším pořádku? Možná proto se právě Jan Ruml a jeho podřízení snažili zabrán it vyšetřování causy U Holubů za každou cenu a umožnili, aby Kvašňák rychle od ešel a schoval se v rozvědce. Ale, otázky lze pokládat i jinak: V UNRA pracova lo hezkých pár někdejších příslušníků bývalé Státní bezpečnosti. Patří obviněn í mezi ně? A pokud ne, veleli obviněným někteří z těchto estébáků? Kdo přivedl zmíněného nájemního vraha Karla K. do speciální jednotky, a proč po dvou měsí cích odešel už jako "hotový" specialista? A vůbec, jaké je složení členů UNRA? Prosakují totiž signály, že část z nich byla opakovaně trestně stáhána! Odpov í na tyhle otázky ministr vnitra Jan Ruml? Našim novinám asi těžko. Ale Poslan ecké sněmovně by měl. Ale hlavně, měl by nést za činnost UNRA politickou odpov ědnost.)

(dvoustránku domácích aktualit připravil)

Jiří F. PILOUS