--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Policie
Zdroj: NN Ročník........: 0006/009 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

P O L I C I E (pokračování)

N A S A Ď T E M U K L E P E T A (Dnešní pokračování by se mělo týkat pouze těch našich občanů, kteří se pohybu jí za hranicí zákona. Vzhledem k tomu, že praxe je ve skutečnosti zcela jiná a občas znepříjemňuje život i nám slušným, věnovali jsme této problematice větš í prostor.)

Zákon o Policii ČR omezuje použití donucovacích prostředků a zbraně policistou pouze na případy, kdy je to nutné v zájmu ochrany bezpečnosti osob, své vlast ní a majetku a ochrany veřejného pořádku. To vše za předpokladu, že osoba, vůč i níž donucení směřuje skutečně ohrožuje výše uvedené chráněné zájmy. Zdánlivě je tedy použití donucovacích prostředků jasně vymezeno a omezeno záko nem. Avšak pouze zdánlivě. Použití pojmu " ochrana veřejného pořádku " umožňuj e policii určitou libovůli, s níž mohou sami určit, co za ochranu veřejného po řádku považují. Již v první části naší kuchařky jsme upozornili na nedostatek definice pojmu " veřejný pořádek". Zůstává-li totiž výklad na policistech, pak se nedivme, když na jednu stranu se shromažďují pod ochranou policie komunist é a na druhou stranu, jejich odpůrci, kteří jsou za protesty proti nim policií persekuováni, právě pomocí donucovacích prostředků (své by mohli k tomuto pod ivnému postupu říci například pánové Honner a Šimečka).

K D O N A T E B E K A M E N E M ...... Tímto biblickým úslovím se zcela jistě policie neřídí. Zákon o Policii ČR jí u možňuje použít následující tzv. donucovací prostředky :

a) hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany, b) slzotvorné prostředky,

c) obušek,

d) pouta,

e) služební pes,

f) vytlačování koňmi,

g) technické prostředky z zabránění odjezdu vozidla, h) zastavovací pás a jiné prostředky k násilnému zastavení vozidla, i) vodní stříkač,

j) zásahová výbuška,

k) úder střelnou zbraní,

l) hrozba střelnou zbraní,

m) varovný výstřel,

Před použitím těchto prostředků je policista povinen vyzvat osobu, proti níž z akročuje, aby upustila od protiprávního jednání. Vyjímku z této povinnosti má při použití technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla. Výzvu nemusí p olicista použít též tehdy, je-li ohrožen jeho život nebo zdraví, anebo život n ebo zdraví jiné osoby a služební zákrok nesnese odkladu.

Za povšimnutí stojí formulace - upuštění od protiprávního jednání. Z ní totiž vyplývá, že donucovacích prostředků je možno použít pouze tehdy, porušuje-li o soba, vůči níž zákrok směřuje zákon. jak vyplývá z článku 2 odst. 3 Listiny zá kladních práv a svobod, citujeme: Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Pak ale není policista opráv něn použít donucovacích prostředků, aniž by ve své výzvě upozornil na zákon, k terý je porušován jednáním osobu, vůči níž použití donucovacích prostředků smě řuje.

Ani intenzita - síla vynaložená při použití donucovacích prostředků není na li bovůli policisty. Zákon o Policii ČR určuje, aby použití donucovacích prostřed ků vůči osobě bylo přiměřené povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jedná ní. Toto ustanovení je v souladu s obecnou povinností policistů dbát při prová dění služebních zákroků, kterým je bezesporu použití donucovacích prostředků, cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v sou vislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich p ráv a svobod nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem. To vše koresponduje s ustanovením čl. 1O odst. 1 Listiny základních práv a sv obod poskytujícímu každému právo na zachování jeho lidské důstojnosti. Ba co v íce, Listina základních práv a svobod zaručuje v čl. 6, 7 a jednak přiznává ka ždému právo na život, zaručuje nedotknutelnost osoby a zakazuje kruté, nelidsk é a ponižující zacházení.

Volba donucovacího prostředku je dána policistovi nebo veliteli zakročující je dnotky. Přičemž použití konkrétního donucovacího prostředku je dáno potřebou n ezbytně nutnou k překonání odporu osoby, která se dopouští protiprávního jedná ní.

Omezení použití donucovacích prostředků je dáno i osobou, vůči níž zákrok směř uje. Jedná se o těhotné ženy, osoby vysokého věku, osoby se zjevnými tělesnými vadami či chorobami a osoby mladší 15 let. Proti nim nemůže policista použít úderů a kopů sebeobrany, slzotvorných prostředků, zásahových výbušek, obušku, pout, služebního psa, úderu zbraní, hrozby zbraní, varovného výstřelu a samotn é zbraně. Vyjímku tvoří případy, kdy je bezprostředně útokem osob, proti nimž zákrok směřuje, ohrožen život nebo zdraví policista anebo život nebo zdraví ji ných osob anebo hrozí větší škoda na majetku. I v těchto vyjímečných případech je však policista povinen zvážit, nelze-li nebezpečí odvrátit jinak. Důležitou povinností policisty je, bezodkladně hlásit použití donucovacích pro středků svému nadřízenému. Dojde-li ke zranění osob, vůči nimž zákrok směřuje, je policista povinen, jakmile to okolnosti dovolí poskytnout první pomoc a za jistit lékařské ošetření.

S T Ů J N E B O S T Ř E L Í M

Použití zbraně, čímž Zákon o Policii ČR myslí zbraň střelnou, bodnou nebo sečnou, je omezeno na následující

případy:

a) aby v případě nutné obrany nebo při pomoci v nutné obraně odvrátil hrozící nebo trvající útok proti policistovi nebo proti jiné osobě,

b) jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž se zakročuje na výzvu nevzdá nebo se zdráhá opustit svůj úkryt,

c) nelze-li jinak překonat odpor směřující ke zmaření jeho závažného služebního zákroku,

d) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet,

e) aby odvrátil nebezpečný útok, který ohrožuje střežený nebo chráněný objekt nebo stanoviště, po marné výzvě, aby

bylo upuštěno od útoku,

f) nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož řidič bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život a zdraví osob a na opětovnou výzvu nebo znamení daná způsobem předepsaným ve

vyhlášce o pravidlech silničního provozu nezastaví, g) když osoby, proti níž byl použit donucovací prostředek

hrozby střelnou zbraní nebo donucovací prostředek varovný výstřel, neuposlechne pokynů policisty směřujících k zajištění bezpečnosti jeh o vlastní nebo jiné osoby,

h) když je třeba zneškodnit zvíře ohrožující život nebo zdraví osob.

Použití zbraně je, jak možno posoudit z výše uvedených případů, kdy smí polici sta zbraň použít, tím nejkrajnějším prostředkem. Proto k jejímu použití patří též ochrana těch, vůči nimž je použita. Tak, jako je tomu u použití donucovací ch prostředků, i před použitím zbraně je policista povinen vyzvat osobu, aby u pustila od protiprávního jednání, s tou vyjímkou, pokud je ohrožen jeho život nebo zdraví anebo život nebo zdraví jiných osob a z zákrok proto nesnese odkla du. Tehdy smí policista zbraň použít i bez předchozí výzvy. Při vlastním použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejmén a, aby nebyl ohrožen život jiných osob, a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje. Použití zbraně může mít za následek zranění, či dokonce s mrt osoby, vůči níž takový zákrok směřuje. I zde platí o ochraně takovýchto os ob ona ustanovení Listiny základních práv a svobod, zaručujících právo na živo t, a zakazujících kruté, nelidské a ponižující zacházení.

Smyslem zákroku, při němž je použita zbraň, nemůže být usmrcení. Proto Zákon o Policii ČR ukládá policistům povinnost poskytnout zraněné osobě, jakmile to o kolnosti dovolí, první pomoc a zajistit lékařské ošetření. Pro zjištění oprávn ěnosti použití zbraně je policista povinen provést všechny k tomu neodkladné ú kony, je též povinen takový zákrok bezodkladně hlásit svému nadřízenému. DOBŘE MÍNĚNÉ RADY aneb JMÉNEM ZÁKON ROZEJDĚTE SE

Policisté jsou ze zákona oprávněni použít donucovacích prostředků a zbraní nej en jako jednotlivci, ale i ve skupině. Takovému zákroku říká zákon o policii Č R Služební zákrok pod jednotným velením. Výše bylo již naznačeno, že takový zá krok někdo organizuje, že nařizuje použití donucovacích prostředků či zbraní. Tím někým je velitel zakročující jednotky nebo jeho nadřízený. I zde platí, že o použití donucovacích prostředků a zbraní je potřeba zadokumentovat zvukovým nebo písemným záznamem. V praxi se používá i záznam obrazový. Nám zde nepůjde o akce typu vinárny " U Holubů ". K té se již redakce jednou vyjádřila. Proto že je náš seriál určen lidem slušným zaměříme se na případy zákroků policie př i demonstracích a jiných podobných shromážděních.

Větším problémem, než pořádání shromáždění je v mnoha případech samotná účast na takovémto shromáždění. Ne všichni účastníci totiž musí nezbytně souhlasit s řečníky. Je-li však shromáždění veřejné, proč by ne něj nemohli přijít i odpů rci pana či soudruha pořadatele. To zákon nezakazuje, neboť shromáždění je pře ci vždy veřejné, tedy pro veřejnost veškerou. Může se proto stát, že projevy n espokojenosti vyústí v konflikt mezi účastníky. Má-li se například vzpomenout historické události, ne všichni účastníci shromáždění za tímto účelem svolanéh o musí na onu historickou událost vzpomínat v dobrém.

Co však zásahy policie? Policie má chránit životy a zdraví nebo majetek občanů a takzvaný veřejný pořádek. Donucovací prostředky a zbraně může použít jen v zájmu ochrany bezpečnosti osob, své vlastní a majetku a ochrany veřejného pořá dku. A to vše navíc, přiměřeně povaze a nebezpečnosti jednání osob vůči nimž z ákrok směřuje.

Z toho lze dovodit, že policii nemá být zhola nic do konfliktů mezi účastníky veřejného shromáždění do té doby, než se účastníci začnou navzájem ohrožovat n a životě, zdraví či majetku. Nesmíme však zapomenout na jeden další důvod k zá sahu, doposud velice sporadicky používaný. Tím je ustanovení ş 260 a ş 261 tre stního zákona, podle nějž by policisté měli zasahovat proti projevům a propaga ci hnutí, jakými jsou například fašismus a komunismus. V případě druhého jmeno vaného hnutí, se doposud stávají předmětem zájmu policistů pouze jeho odpůrci. Zákon č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím má své vlastní trestní ustanovení - přestupek proti právu shromažďovacímu.

Tam však je prostředkem ochrany oprávněných zájmů účastníků shromáždění pouhá pokuta. Je tedy i samo použití donucovacích prostředků proti účastníkům shromá ždění nepřiměřené, neohrožují-li se na životech, zdraví či majetku. Protest úč astníků shromáždění proti některým předneseným projevům je jejich politickým p rávem.

Článek 17 Listiny základních práv a svobod v článku 17 poskytuje každému právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, ja kož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace. Jde o výko n základních politických práv za účelem jejichž realizace poskytuje Listina zá kladních práv a svobod v čl. 19 každému právo pokojně se shromažďovat. Pokud tedy zakročí policisté proti někomu, kdo na veřejném shromáždění vyjadřu je svůj názor, je takový zákrok v souladu s právem pouze tehdy, zakročí-li pro ti tomu, kdo jiného fyzicky napadá. (pokračování příště)

* redakce *