--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šimůnek Michal
Název: Kdo se skrývá ve straně parlamentního kreténismu
Zdroj: NN Ročník........: 0006/010 Str.: 004
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Kdo se skrývá ve straně "parlamentního kretenismu"
S blížícími se volbami to začíná ve všech politických stranách, ať již s tojí napravo, nalevo či uprostřed našeho politického spektra, pořádně vřít. Ne jvíce je patrně zatím slyšet představitele největší opoziční strany, České str any sociálně demokratické. Její předseda, Miloš Zeman, totiž v sobotu 20. ledn a na programové konferenci poprvé oficiálně oznámil jména 25 odborných mluvčíc h strany pro jednotlivé ministerské resorty. ČSSD rovněž schválila volební pro gram s názvem "Lidskost proti sobectví". Odborní mluvčí jsou většinou spoluaut ory volebního programu ČSSD. Návrh na jejich jmenování schválilo nedávno předs ednictvo strany. Na přímý dotaz, zda by se v případě volebního úspěchu ČSSD st ali z odborných mluvčích ministři, Miloš Zeman odpověděl: "Nedomnívám se, že b y existovala jednoznačná paralela mezi konkrétními osobami mluvčích a našimi k andidáty na ministerské funkce", nicméně prohlásil, že jeho straně záleží na t om, aby její volební programy hájily "věrohodné osobnosti odborných mluvčích". Jak jsou schválení odborní mluvčí jednotlivých resortů věrohodní posuďte sami z následujících řádek.
Kandidátem na předsedu vlády se stal předseda Miloš Zeman. V letech 1968 -70 člen KSČ, nyní se prezentující málem coby disident. V roce 1990 pracoval k rátkou dobu v Prognostickém ústavu ČSAV. Již v této době velmi ostře kritizova l způsob ekonomické transformace formou, jakou prosazovala skupina okolo Václa va Klause. Patřil k největším odpůrcům kupónové privatizace, i když mu nevadil o, že sám na ni profitoval coby člen dozorčí rady IPF CONSUS FOND a. s., kde s polu s ním zasedali mj. tři evidovaní agenti StB. Jak vidno, Miloš Zeman má op ravdu velmi dobré předpoklady pro funkci předsedy vlády ČR.
A teď již hurá na mluvčí: Průmyslovou politiku by měl řídit Miroslav Gré gr, současný předseda představenstva a generální ředitel a. s. Desta Děčín a p rezident Svazu průmyslu ČR. Pan inženýr má již s ministrováním zkušenosti, pro tože mimo toho, že byl členem KSČ a v roce 1967 pobýval na studijním pobytě v USA a Kanadě, byl také ministrem strojírenství a elektrotechniky v Pithartově vládě. V poslední době se proslavil především voláním po státních igerencích, dotacích a státní průmyslové politice.
S problémy zemědělství by se měli porvat dva mluvčí, místopředseda stran y Karel Machovec a předseda Svazu českých a moravských zemědělských družstev a bývalý prezident Českomoravské agrární komory ("zuřivý odborář") Jan Fencl. Dalšími dvěma zkušenými exministryněmi jsou mluvčí pro obchod a cestovní ruch a současně volební manažerka ČSSD Vlasta Štěpová (bývalá česká ministryn ě téhož resortu) a pro dopravu místopředsedkyně strany Květoslava Kořínková (b ývalá federální ministryně kontroly). Obě mají společné nejen bývalé členství v KSČ a OH, ale také to, že tento stát ochudily o velké peníze. Kořínková jako ministryně bravurně "zašantročila" majetek KSČ a SSM (což mistrně dotáhl do k once její bývalý stranický kolega Karel Dyba) a Vlasta Štěpová např. v úloze l egalizování podvodné restitutce hotelu Ambassador - Zlatá husa agentu StB Vlas timilu Dvořákovi.
Protihráčem ministru Kočárníkovi v resortu financí se stal polistopadový náměstek českého ministra financí Ivo Svoboda, na ministra Dlouhého a jeho re sort hospodářství by měl útočit současný ředitel Institutu ekonomie České náro dní banky Jan Klacek, který stojí za nápadem zavedení dovozní přirážky na spot řební zboží.
Na oblast bezpečnosti by měli dohlížet bývalý pracovník FBIS a předseda nezávislé komise (tzv. lustrační) při federálním ministerstvu vnitra Jaroslav Bašta, současný předseda pražské organizace ČSSD (kde k jeho nejbližším spolup racovníkům patří jeho tajemník Miroslav Šlouf, bývalý tajemník předsedy pražsk ého městského výboru KSČ Antonína Kapka) a mladičký poslanec a člen branně-bez pečnostního výboru Stanislav Gross.
Veřejnosti dosud neznámými jsou mluvčí pro obranu Petr Paducha a bývalý plukovník a člen KSČ Petr Tax a dvě odborné mluvčí pro oblast žena a rodina Ma rie Noveská a Marie Paukejová. Na neznámost si ale jistě stěžovat nemohou dalš í mluvčí, např. v resortu kultury bývalý poslanec FS a člen KSČ v letech 1962- 69, nyní redaktor (rudého) Práva Pavel Dostál a detektivní spisovatel a samozř ejmě též člen KSČ v letech 1947-89 Václav Erben, či v resortu legislativy prof . Zdeněk Jičínský (dlouholetý člen KSČ, v letech 1954-64 docent na vysoké škol e politické, spolutvůrce socialistické ústavy z roku 1960, který v polovině 60 . let o sociální demokracii prohlásil, že "je to strana parlamentního kretenis mu.") a JUDr. Vladimír Mikule (bývalý poslanec FS od 1. 7. 1990 a předseda úst avněprávního výboru Sněmovny národů, ovšem také evidovaný jako agent StB s kry cím jménem Šimon a číslem osobního agenturního svazu 11233.)
Problémy bytové politiky by se měli pokusit vyřešit prof. Jaromír Císař a předseda sdružení na ochranu nájemníků Stanislav Křeček, zahraničními problé my by se měli zaobírat místopředseda strany Petr Morávek, jehož parketou jsou otázky česko - německé, a nedávno soudně očištěný spolupracovník StB s krycím jménem Kato, Jan Kavan (samozřejmě též člen KSČ a funkcionář SSM). Úplně na závěr nám zbyli poslední čtyři mluvčí - pro resort zdravotnictv í MUDr. Ivan David, školství obhospodařuje poslanec Eduard Zeman, životní pros tředí bývalý ředitel odboru ministerstva životního prostředí Miloš Kužvart a r esort práce a sociálních věcí člen předsednictva ÚV ČSSD a nedávný předseda sm írčí komise v záležitosti tzv. "podsedické facky" Vladimír Špidla. Myslím si, že po přečtení předcházejících řádek si většina čtenářů jen p ovzdechne s tím, že to ten Miloš Zeman nemyslí snad ani vážně. Je bohužel smut nou skutečností, že podobných individuí se v této straně nachází více. Tak nap ř.:
Tiskovým mluvčím ČSSD je porevoluční ředitel Československé televize Jiř í Kantůrek. Z jeho životopisu snad jen některé perly: V letech 1952-58 nejprve vedoucí tajemník OV ČSM a poté tajemník MV ČSM Praha, 1952-56 absolvent noční školy ÚV Komsomolu v Moskvě, 1959-63 absolvoval Filosofickou fakultu UK a pot é VŠ politické ÚV KSČ. Vrchol jeho kariéry patrně nastal v letech 1963-66, kdy zastával funkci osobního tajemníka Antonína Kapka.
Další "ozdobou" této strany je poslankyně Petra Buzková, která byla na I I. správě StB vedená jako důvěrník s krycím jménem Pavla, registrační číslo 45 958. Podle informací z tisku jsou v její složce uvedeny minimálně dvě agenturn í zprávy. V první informuje o svém známém, který je velmi aktivně zapojen v ml ádežnickém protirežimním hnutí, ve druhé uvádí dalšího svého známého, jenž je údajně nakažen AIDS (známá a oblíbená provokace StB).
Obdobně je na tom další poslanec ČSSD a bývalý ředitel Hornické pojišťov ny Miroslav Petržílek, který dosud nenašel chviličku času, aby voličům odpověd ěl na otázky, co je pravdy na tom, že působil jako předseda ZO SSM v Transport ě Chrudim, a že za posledních 15 let byl dvakrát odsouzen k nepodmíněnému tres tu odnětí svobody za nějaké "zlodějny". Snad si na to najde čas v předvolební kampani.
Na závěr bych rád zareagoval na slova pana předsedy ČSSD o tom, že jeho strana nehodlá příliš podporovat podnikatele velké, nýbrž spíše ty střední a m alé. Pokud se nemýlím, jsou členy ČSSD například bývalý předseda JZD DAK Slušo vice ing. František Čuba (bývalý člen OV KSČ a nositel vyznamenání Hrdina soci alistické práce), kterého M. Zeman označil za jednoho z nejschopnějších českýc h podnikatelů, nebo jeden z největších dlužníků Fondu národního majetku a maji tel Viktorie Žižkov Vratislav Čekan, tedy lidé, kteří jsou známí spíše činnost í, která není v souladu se zákony ČR. Takže které podnikatele to bude ČSSD vla stně podporovat? Nechme se překvapit, po volbách budeme chytřejší. Závěrem si neodpustím ještě jednu poznámku. ČSSD totiž oznámila, že ve s vé předvolební kampani hodlá využít mj. i popularity zesnulého písničkáře Karl a Kryla. Proti tomuto jejich úmyslu zareagoval vůbec poprvé od Krylovy smrti K lub Karla Kryla, v jehož prohlášení se říká, že "zneužití památky mrtvého písn ičkáře k volebnímu boji je pro nás počínání velmi odpudivé" a dále uvádějí, že Kryl byl "člověk na politických stranách naprosto nezávislý. Tepal zlořády po stkomunistické společnosti, ale vždy nadstranicky. "Doufám, že "socdemáci" dos tanou rozum a nedovolí si zneuctít jméno Karla Kryla.
PS: Jelikož se držím hesla, že opakování jest matkou moudrosti, můžete s e těšit na podobný rozklad představitelů i ostatních stran. Jakékoliv doplňují cí postřehy jsou vítány na adrese pražské redakce.
Michal Šimůnek