--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hofer Karel
Název: Podivná úmrtí
Zdroj: NN Ročník........: 0006/010 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PODIVNÁ ÚMRTÍ Je zarážející, kolik neštěstí už nadělaly střelné zbraně v rukách tzv. profesi onálů, kteří údajně procházejí velmi přísným výběrovým řízením. Jak je tedy mo žné, že se mezi strážníky a policisty najdou sebevrahové ? Jak byly u nich pro váděny přijímací psyc

hotesty, jak je průběžně kontrolován jejich psychický stav? Brněnská redakce Necenzurovaných novin obdržela informace o dvou podivnýc h úmrtích v jedné rodině.

S M R T O T C E

Krátce před "Velkou sametovou" vybuchla před budovou KSČ v Ústí nad Labem nálo ž. Příštího dne, za velmi nejasných okolností, zemřel otec nezletilého Jiřího Šmejkala. Rodina se domnívá, že byl zabit příslušníky SNB. Nikdo tehdy netušil , že Jirka bude svého tátu za šest let na poslední cestě následovat. S M R T N E B O Ž T Í K O V A S Y N A

Z policejního dokumentu č.j.: ORUL - 400/OOP9-TČ-95 ze dne 29.8.1995: Dne 29. 7. 1995 v O2.16 hod. oznámil operační důstojník Okresního ředitelelstv í Policie ČR v Ústí n. L. , že na služebně Městské policie Ústí n.L., Krásné B řezno, ul. Podmokelská č. 12, došlo k těžkému zranění strážníka Městské polici e. Na místo se dostavila stálá služba Obvodního odd. Policie č. 9 - Krásné Bře zno a bylo zjištěno, že došlo k těžkému zranění strážníka Městské policie Jiří ho Šmejkala střelnou zbraní - pistolí vzor 83 ČZ ráže 7, 65. Na místě byla již přítomna lékařka Záchranné služby, která nařídila a zajistila převoz zraněnéh o Šmejkala na ARO do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde přes poskytnut ou lékařskou pomoc na následky zranění téhož dne zemřel.

Prováděným šetřením bylo zjištěno, že Jiří Šmejkal, nar. 29. 12. 1971 nas toupil službu dne 28. 7. 1995 od 19. 00 hodin. Službu vykonával společně s Pet rem Hánou, nar. 24. 11. 1966. Dle výpovědi Petra Hány dne 29. 7. 1995 v 1, 30 hod. došli do odpočívárny Městské policie v Ústí n. L., Krásném Březně, ul. Po dmokelská čp. 12, za účelem stravy. Poté, co se oba najedli, odešel Hána Petr do kuchyňky umýt nádobí. Při návratu do odpočívárny, při vstupu do místnosti v iděl, že Jiří Šmejkal, který seděl na sedačce, drží v pravé ruce zbraň, kdy ús tí hlavně měl otočeno k hlavě a to do dutiny ústní. Vzápětí na to vyšla rána a Jiří Šmejkal klesl na sedačce. V době výstřelu přicházela ke služebně hlídka Městské policie ve složení Radek Vyšín, nar. 19. 5. 1971 a Jiří Hýl, nar. 18. 8. 1971, která po zaslechnutí výstřelu běžela do služebny a po vběhnutí do mís tnosti odpočívárny viděla na pohovce (?) sedět Jiřího Šmejkala. Ihned se zajím ali, co se stalo, a viděli, že Jiří Šmejkal drží v pravé ruce pistoli a náhle mu z nosu a úst začala téci krev. Na to ihned vyrozuměli své nadřízené, Záchra nnou službu a Policii ČR.

Při prováděném šetření Policií ČR bylo zjištěno, že zbraň, kterou Jiří Šm ejkal držel v ruce, je pistole vzor 83 ČZ ráže 7,65 v.č. 021172, se kterou poš kozený pravidelně sloužil a byla mu vydána do služby i dne 28. 7. 1995. Byla z ajištěna jak zbraň, tak i nábojnice a střela a provedeným krim. - technickým z koumáním bylo zjištěno, že nábojnice i střela pocházejí z pistole Jiřího Šmejk ala.

Provedenou pitvou bylo zjištěno, že šlo o smrt v bezprostřední příčinné s ouvislosti s průstřelem hlavy jedinou střelou ráže 7-8 mm. Nebyly shledány žád né známky, které by svědčily o účasti druhé osoby na smrti Jiřího Šmejkala. Vzhledem k tomu, že při prováděném šetření Policií ČR nebylo zjištěno, že by došlo k trestnému činu a na smrtelném zranění Jiřího Šmejkala měla vinu ci zí osoba, bylo rozhodnuto, jak uvedeno v usnesení, věc odložit dle ş 159 odst. 1. tr. řádu.

* * *

Dědeček Jiřího Šmejkala napsal stížnost proti nedostatečnému vyšetření sm rti jeho vnuka a žádal:

1) Provést balistickou expertizu a zjistit úhel vstřelu, ze kterého je možno se zastřelit.

2) Zda byl nalezen na rukou postiženého střelný prach. 3) V článku MFD byla zveřejněna lživá výpověď strážníka, který byl přítomen (strážník je možným pachatelem).

4) Žádal fotokopie vyšetřovacích spisů.

N I C Z T O H O N E B Y L O Z O D P O V Ě Z E N O ! Dědeček zastřeleného nám napsal:

Celá naše rodina i kamarádi našeho vnuka z kapely jsou přesvědčeni, že náš vnu k byl zastřelen. Jejich kapela měla účinkovat v Praze a vnuk se na to nesmírně těšil. Asi tři týdny před popsanou událostí byl vnuk se svou rodinou a s rodi nou jeho sestry u nás na chatě. Došlo k domluvě, že v červenci přijedou všichn i na chatu a budou u nás asi 14 dnů. Také na to se těšil. Když v ten osudný de n odcházel do práce, vyprovázela ho jeho manželka. Žertovali a plánovali, co b udou dělat až přijde ze služby a bude mít dva dny volno. Neměl naprosto žádný důvod k sebevraždě. Vylučujeme i nešťastnou náhodu. Zbraň nenosil nabitou. U p olicie už nechtěl být a hledal si jiné zaměstnání. Svěřil se nám, že jeho veli tel je na něho alergický. Vytýkal mu, že dává málo pokut, zbraň že nenosí nabi tou ... atd.

Dědečkovi se zdá nanejvýš podivné, že sedící vnuk se údajně střelil do úst , ale projektil mu vyšel krkem. Dále je divné, že po výstřelu "sebevrahovi" zů stala pistole v ruce. Další záhadou je, proč tento případ neřešili kriminalist é - specialisté na vraždy, proč tuto vraždu vyšetřovalo Obvodní oddělení !!! A nakonec - proč vyšetřování bylo rychle ukončené a vnuk byl zpopelněn. Jak vidět, je řada nepřímých důkazů svědčících, že o sebevraždu nešlo. Ja k je možné, že třiadvacetiletý otec malé dcerušky odslouží půlku noční služby, jde se najíst a po jídle při odpočinku se bez jakékoli příčiny zastřelí? Výsledky šetření jsou nelogické. Nejen rodina a kamarádi postiženého, ale i já pochybuji, že Jiří Šmejkal ukončil svůj život sebevraždou. Za logickou b ych považoval hypotézu, že Jiří Šmejkal vypátral něco o podivné smrti svého ot ce a proto musel zemřít.

Dědeček Jiřího Šmejkala končí svůj dopis větou: "Proto jsem se obrátil na Vaše noviny, protože jsou už jediné, které se nebojí a píší o všem, co je špatné."

Nezbývá než dodat, že jsem písemnosti zaslal na Inspekci MV a OI-OK v Úst í n. L. s žádostí, aby případ byl náležitě došetřen a objasněn. Z dokumentace zpracoval Karel Höfer