--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Popelka Slávek
Název: Kuchařka
Zdroj: NN Ročník........: 0006/011 Str.: 001
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
KUCHAŘKA 7 motto atd. jako vždy
P O L I C I E
I v dnešním pokračování seriálu zůstaneme na silnici. Ač tomu počasí nenasvědč uje, začne se možná později, o to však častěji a ve větším počtu jezdit na cha lupy, chaty a zahrádky nebo do ciziny za sluníčkem. Sluníčko však "vytáhne" ne jen obyčejného občana, ale i strážce pořádku, kteří se také rádi vystaví jeho účinkům. O to lépe, budou-li to moci učinit v době výkonu služby. A aby snad b yli pochváleni svými nadřízenými, budou se snažit přinést něco do kasičky. Pok ud se takto budou snažit vůči těm, kteří skutečně poruší nějakou povinnost ulo ženou jim zákonem, buďme rádi. Ne vždy tak tomu ale bývá.
U K A Ž T E C O P A K T O V E Z E T E !
Mezi pravomoce jimiž je policie nadána , patří " Oprávnění k prohlídce dopravn ích prostředků ". Je však nepochybné, že toto oprávnění zasahuje do práv chrán ěných Listinou základních práv a svobod. Konkrétně jde o čl. 7 odst.1 , který zaručuje nedotknutelnost osoby a jejího soukromí, a rovněž čl. 1O odst. 2 posk ytující ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života .
Výše uvedené oprávnění policie je však v zákoně omezeno na určité vymezené pří pady. V ustanovení ş 18 Zákona o policii ČR se hovoří o následujících případec h, kdy může policie prohlížet dopravní prostředky. Citujeme : " Při pronásledo vání pachatelů některého ze zvlášť závažných trestných činů anebo jiných úmysl ných trestných činů, k jejichž stíhání zavazuje vyhlášená mezinárodní smlouva, a při pátrání po těchto pachatelích a věcech pocházejících anebo souvisejícíc h s uvedenými trestnými činy, je policista oprávněn prohlížet dopravní prostře dky, zda se v nich tito pachatelé anebo věci nenacházejí". Dále pak smějí poli cisté, citujeme " Při pátrání po hledaných osobách, zbraních střelivu, výbušni nách, omamných prostředcích nebo odcizených věcech, přesvědčit se, zda se hled aná osoba nebo věc nenachází v dopravních prostředcích, je-li důvodné podezřen í, že tomu tak je ".
Jak je vidno, přes dosti volný způsob vymezení uvedených oprávnění, je přeci j en omezení výkonu policistovi pravomoci dáno. Je dáno hlavně účelem, kterého m á být prohlídkou dopravního prostředku dosaženo. Bylo by však nesmyslné požado vat, aby takovýto účel policie nějak předem oznamovala. Oznámení by mohla samo tný účel zmařit. V žádném případě však není možné, aby policista zastavil koho koliv bez sdělení důvodu zastavení ihned po té, kdy na jeho pokyn řidič vozidl a zastavil.
K důvodům prohlídky dopravního prostředku jsme se již v podstatě vyjadřovali v předchozí části seriálu, v níž jsme psali o tom, co je to závažný trestný čin . Oprávnění k prohlídce dopravního prostředku však umožňuje policii prohlížet dopravní prostředky též při pátrání po hledaných osobách a věcech. I v tomto p řípadě je policista povinen sdělit důvod zastavení a koho a co hledá. S T O P A Ř I
Názor na platnost vyhlášky o pravidlech silničního rpovozu jsme vyjádřili více krát. Přesto se zmíníme o jejím ustanovení s názvem "Oprávnění k zastavování v ozidel". Na tomto paragrafu č. 53 si mimo jiné můžeme připomenout doby doposud ještě přežívající, hlavně pak vztah, který má naše zákonodárství k pravidlům silničního provozu.
Soudruha Štěpána jistě potěší, že pravidla silničního provozu doposud nezaznam enali změn. Titíž příslušníci ze silnice nevymizeli. Lze tak usuzovat z chován í některých z nich, kterým zcela uniklo, že se od doby vzniku vyhlášky cosi ne jen na silnici, ale i ve společnosti změnilo. Prozatím k jejich úplné spokojen osti a k dokreslení neměnného dobového koloritu a praktik postrádáme komické f igurky členů Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti, opatřené nepostradatelnými žl utými páskami na rukávech. Jak již řečeno "prozatím". Vzhledem k "převratným" rezortním změnám lze důvodně předpokládat, že si naši soudruzi brzy vzpomenou na svého druha - příslušníka PS VB a žluté či jinobarevné pásky opráší. Něco významného v odkazu na použití pravidel silničního provozu však je. Tím j e způsob, jakým by měli policisté zastavovat vozidla, aby si jich řidiči jedna k všimli, popřípadě nespletli se stopaři. Připomeňme si tedy: Znamení k zastav ení vozidla se musí dávat včas a zřetelně s ohledem na okolnosti silničního pr ovozu tak, aby řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo a aby nedošlo k ohrožení b ezpečnosti silničního provozu.
DOBŘE MÍNĚNÉ RADY
Stejně tak jako v předchozích "dobře míněných radách" je našim zájmem, býti ná pomocni občanům, v tomto případě řidičům, kteří měli tu smůlu či štěstí, že se při svých cestách střetli s veřejným činitelem, v našem případě příslušníkem Policie ČR.
Štěstí v tom případě, že narazili na skutečné příslušníky Policie ČR, kteří do konale znají své povinnosti a stejně tak dokonale ovládají práva ostatních obč anů - neveřejných činitelů. Z jejich strany občanovi žádná újma nehrozí. Vyjím kou může být akce pod jednotným vedením, kdy dochází k nezbytným úkonům, které se mohou zdát nezasvěcenému a neinformovanému občanu - řidiči jako "buzerace" . (Jako názorný případ lze uvést nedávnou stóry z loňských letních prázdnin, n a níž doplatilo několik miliónů "účastníků silničního provozu". Ano, nemýlíte se. Máme skutečně na mysli hororový shon po uprchlém vězni Winkelbauerovi. Jak policejní manévry dopadli, je dostatečně známo. Za to však ti obyčejní "pěšác i" skutečně nemohli, neboť plnili pouze nesmyslný rozkaz policejního "mistra t esaře", který se zrovna jako na potvoru v parném létě "utnul".) Podobná opatření jsou skutečně nezbytná a zcela běžná i ve státech, k jejímž p rávnímu řádu doposud se závistí zhlížíme, naštěstí však pro tamější účastníky silničního provozu nenesou takové znaky zmatku a zbytečnosti jako ten náš výše uvedený.
Od zmiňovaných slušných policistů nelze očekávat jako důvod dožádání prohlídky vozu např. kontrolu povinného vybavení vozu a pod., oblíbené to formulky tota litních vébáků. Jestliže podobný dotaz vznesen přesto bude, pak se mějte na po zoru. Narazili jste totiž na velice nebezpečného "strážce pořádku", který by v ám a vašim spolujezdcům mohl způsobit téměř neřešitelné problémy. Nikdy se nen echte vyprovokovat ke zkratovému jednání a pokuste se jej přesvědčit, že nejed ná správně. Pokud máte nablízku svědky, pak je vše podstatně jednodušší. V opa čném případě se požadavku takypolicisty podrobte a následně navštivte nejbližš í služebnu Policie ČR, kde službu konajícího policistu o chování a postupu jeh o "kolegy", jehož služební číslo či číslo jeho automobilu máte k dispozici poi nformujete.
Stejným způsobem postupujte i v ostatních případech, při nichž dojde k neodůvo dněnému dožadování prohlídky vašeho vozu. Mnohdy totiž může být i legenda důvo du dožádání vám sdělená, na první pohled oprávněná zcela neoprávněná a smyšlen á.
***
Podstatně horší však je, když narazíte na fiktivní policisty, jejichž vozidlo má podobné identifikační znaky, jako vozidla policejní (civilní vozidla s běžn ou SPZ, vybavená různými modrými majáčky a pod.). Jak dostatečně známo, jev ne příliš řídký, na nějž si budeme muset pozvolna zvykat a být důkladně připraven i na způsob, jak se s ním vyrovnat, nechceme-li utrpět nejen majetkovou ale i fyzickou újmu.
Jak již v minulých seriálech řečeno, policisté musí bezpodmínečně dodržovat zá kon o Policii ČR a od něj odvozené služební předpisy, podle nichž mohou zastav ovat vozidla pouze za určitých podmínek. Stejně tak i automobily, které ke své službě používají, musí splňovat dané podmínky, což by mělo být zcela identick ým rozlišovacím znakem oproti různým živlům, chtivých záměnou za policisty pác hat trestnou činnost. Nezbývá doporučit, než různé "stopaře" i různé rádoby po licejní auta podivně či dokonce podezřele se chovající na různých nebezpečných a osamělých místech v rámci možností ignorovat a snažit se zcela klidnou jízd ou, v případě sledování skutečné či fiktivní autohlídky dopravit na frekventov ané místo (v noci pokud možno osvětlené).
***
Slušní, trestnou činnost nepáchající občané - řidiči mohou nadále pouze doufat , že se budou na silnicích setkávat pouze s pravými a slušnými, řádně označený mi policisty, dokonale si plnícími své povinnosti.
Stejně tak lze doufat, že v rámci očekávaného vstupu do Evropy, kam bezesporu díky své poloze a historii patříme, dojde nejen ze strany politicky odpovědnýc h představitelů rezortu vnitra, ale i zákonodárců k významným a zcela nezbytný m změnám.
V praxi to znamená, že se na silnicích budou objevovat policejní "koráby" v pl né své kráse a nezaměnitelné výbavě tak, aby každý již na dálku rozpoznal, že se před ním či za ním pohybuje jeho ochránce - příslušník Policie ČR. (pokračování příště)
* redakce *Předvolební povídání
Letošních voleb se pravděpodobně zúčastní dvacet stran a hnutí. V případě získ ání potřebných pěti procent hlasů by se do Parlamentu mohly dostat všechny zúč astněné subjekty.
I když je tato modelová situace téměř nemožná, zkusme se zamyslet nad tím, jak é důsledky by to mohlo mít pro obyvatele této země.
Především by se do Parlamentu dostali noví lidé. Ti by se mohli zachovat zh ruba dvojím způsobem - buď by pokračovali ve šlépějích svých předchůdců a snaž ili by se ze svého privilegovaného postavení co nejvíce vytřískat - anebo by j e mohli chápat (alespoň část z nich) jako službu voličům a poslání. V takovém případě by se asi podívali také do zákulisí machinací a podvodů spojených s pr ivatizací. To by mohlo mnohé vysoce postavené lidi připravit o majetek, někter é z nich by to pravděpodobně dovedlo i do vězení. O tom, že v této zemi byly r ozkradeny nebo hluboko pod cenou rozprodány mnohamiliardové hodnoty, většina p rostých lidí vůbec nepochybuje.
K dalším důsledkům takových výsledků voleb by patřila zdánlivě velká roztříště nost politické scény. Ta je vydávána především stoupenci vládnoucí strany za n ěco velice škodlivého, ba i nebezpečného. Opravdu by bylo nežádoucí aby se v P arlamentu museli poslanci dohodnout na kompromisním, pro všechny přijatelném ř ešení ? Prozatím vše fungovalo tak, že si vládnoucí ODS odhlasovala co se jí z líbilo,anebo na čem se za cenu ústupků v rámci koalice dohodli. Pro koho byla výhodná dohoda o preferování voleb do Senátu před zemským uspořádáním ? Pokud nyní hrozí nebezpečí pro demokracii v této zemi není to už jen ze strany komun istů, ale i od ODS. Ta si sice prozatím nenechala odhlasovat zákon o své vedou cí úloze, ale udělala k tomu už první krok. Znemožnila tzv.mlčící většině obča nů vstoupit do voleb. Pokud by totiž chtěli tito občané projevit svůj názor pr ostřednictvím občanských sdružení,malých pol. stran či hnutí, nemají šanci. Vě tšinou se nepodíleli na získání majetku při privatizačních podvodech. Dost čas to stáli na druhé straně, to znamená mezi těmi, kteří o majetek díky spekulací m nebo podvodům investičních fondů přišli. Stačí připomenout nechvalně známý Č NIZ... Kde má začínající strana, byt¤ i se sebelepšími lidmi a úmysly sehnat 1 milion 600 tisíc korun na složení kauce ? A pokud by je nějak získala, co a k omu by za to musela slíbit, čí zájmy prosazovat ?
Zkušenost minulých let nám říká, že strany neplní své předvolební sliby. Neděl ejme znovu stejnou chybu a nevěřme krásným slovům, lákavě sestaveným programům . Volme takové lidi, o kterých víme, či alespoň máme dobrý důvod předpokládat, že do politiky nejdou kvůli osobnímu prospěchu,ale proto, aby si s lidmi naší země nehrál nikdo další podvodnou hru jako 17. listopadu 1989. Poznáme je mož ná právě podle toho, že nejsou na kandidátkách velkých stran, ani na prvních m ístech kandidátních listin.
Slávek Popelka