--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Motorest Rohlenka - Petr Cibulka
Zdroj: NN Ročník........: 0006/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
V duchu "zásad činnosti StB po 17. 11. 1989"?
Během první a druhé červnové dekády se v našich masmédiích, např. Rudém právu, MF DNES, Blesku a některých televizních stanicích, titulních stránkách a ve zpravodajských šotech objevila školující senzace o spolumajiteli motorestu "Rohlenka" Petru Cibulkovi, který na hodinu propustil ze zaměstnání pracovnici Miladu Brzobohatou protože odmítla nosit před volbami tričko s emblémem KDU-ČSL.
Vida ho , darebáka!!!
Vida ho, tak on ten Petr Cibulka na jedné straně tvrdí, že nemá dostatek peněz na pravidelné vydávání NN a na poštovné pro předplatitele, a na druhé straně vlastní část tak lukrativního a vysoce ziskového podniku! A to je ale pěkný demokrat, když u svých zaměstnanců není schopen tolerovat ani právo na politické přesvědčení a nutí je nosit svá trička (zřejmě ta s Rudou krávou), že ano? A on dělá propagaci lidovcům?! Co je to vlastně zač - není nakonec provokatér ? Tak by se daly stručně charakterizovat reakce mnohých našich čtenářů a známých z celé republiky, na zprávu, která by zajisté neobstála v konkurenci mnohem důležitějších příspěvků, nebýt toho, že se v ní objevilo jméno Petr Cibulka. Je přinejmenším podivné, že žádný z redaktorů uvedených sdělovacích prostředků se ani nenamáhal s vysvětlením, že osoba majitele motorestu poblíž Brna není totožná s vydavatelem a šéfredaktorem NN, signatářem Charty 77 a několikanásobným politickým vězněm Petrem Cibulkou, přestože přímo od paní Brzobohaté věděli, že se jedná pouze o shodu jmen. To znamená, že novináři si tuto skutečnost ověřovali. Přesto tento fakt v tisku zamlčeli. Reakce čtenářů mohl každý ze zúčastněných novinářů právem očekávat, stejně tak, jakoby se jednalo o shodu jmen v jiných případech, kdy ve věci figuruje jméno jakékoliv jiné známé osobnosti. V tomto případě jistě sehrála značnou roli i skutečnost, že motorest ROHLENKA se nachází v těsné blízkosti Brna a spolumajitelství vydavatele NN Petra Cibulky - občana města Brna, tak dostává pro čtenáře mnohem větší dávku pravděpodobnosti, než kdyby se jednalo o motorest poblíž Teplic v severních Čechách. Otázkou je, zda by vůbec zprávu deníku MF DNES , který ji zveřejnil jako první a jehož redaktoři velmi dobře věděli, že se jedná o shodu jmen dvou Petrů Cibulků, přebíraly další deníky a jiná masmédia, kdyby celou věc nechápaly jako dobrou příležitost k vytvoření negativního veřejného mínění o osobě vydavatele Petra Cibulky a Necenzurovaných novin jako celku. Přitom, když uděláme analýzu dotyčného článku, který jsme pro porovnání přetiskli na této stránce, je naprosto zřetelná manipulace se jménem Petra Cibulky. Je v textu zakomponováno tak, aby nemohla vzniknout žádná pochybnost, že se jedná o známou osobnost brněnského disidenta. Majitel motorestu Rohlenka Petr Cibulka, který nemá kromě jména s naším šéfredaktorem nic společného, nám věc komentuje takto: " Je to zbytečně nafouknutá bublina, my jsme měli s KDU-ČSL udělánu smlouvu o předvolební agitaci, a jednotné oblečení zaměstnanců - trička s emlémem strany, bylo součástí této smlouvy. Paní Brzobohatá odmítla pro své komunistické přesvědčení nosit jednotný pracovní úbor a tak dostala výpověď." Pozor!!!!!!! Přímo od paní Brzobohaté jsme se dověděli, že tato informace je lež. Není totiž členkou žádné politické strany a nijak se politicky neangažuje.
Que bono - komu ku prospěchu?
Doufám, že nebudu podezříván z paranoi, když si dovolím vyslovit jednu vcelku logickou úvahu. Co když firma PCC II - motorest Rohlenka, která ze zájmu víceméně komerčního propůjčila své jméno jedné z politických stran, byla někým použita také jako nástroj, který posloužil k diskreditaci jiných politických názorů, které ztělesňují právě Necenzurované noviny a jejich vydavatel? V současné době dochází k tolika zvláštním událostem okolo vydavatelství NN, že se téměř přikláním k názoru, že nejde jen o náhodu, ale může jít spíše o záměr rozšířit dezinformaci s využitím shody dvou jmen. V historii zpravodajských služeb bychom našli mnoho podobných případů, úloha dvojice studentů Martinů Šmídů při "Velkém listopadu" je právě jedním z nich. Jen tak pro zajímavost - když prolistujete telefonní seznam města Brna, Petra Cibulku v něm nenajdete žádného. V pražském telefonním seznamu figuruje pouze jeden. Kolik je asi jmenovců-Petrů Cibulků, kteří by se dali využít pro podobné novinové články? Ale pojďme hledat souvislosti dál. Při pátrání po okolnostech případu jsem narazil na několik závažných a přinejmenším zarážejících nesrovnalostí: V motorestu Rohlenka jsem se dozvěděl, že trička se znakem KDU-ČSL nosili pracovníci motorestu v době předvolební kampaně, zhruba od 10. května až do období voleb. Pracovnice Milada Brzobohatá dostala okamžitou výpověď dne 6. června, tedy již v době po skončení kampaně, kdy již zaměstnanci nosili normální pracovní oděv bez jakéhokoliv propagačního znaku. Když jsem pracovnici sekretariátu vedoucího motorestu ROHLENKA na tuto skutečnost upozornil, tvrdila mi (v rozporu s tvrzením jednoho z majitelů a s obsahem výpovědi, kterou obdržela dne 7. června M. Brzobohatá ), že zmíněná pracovnice byla propuštěna z jiného důvodu. Tento důvod jsem se nezvěděl, protože spolumajitel motorestu Cibulka prý " musel někam odejet a přijede až pozdě večer". A opět pozor - byl jsem s ním domluven na osobním setkání během dopoledních hodin - to při prvním telefonickém rozhovoru, kdy byl Petr Cibulka z motorestu velmi vstřícný. Pro příští telefonický rozhovor ani pro plánované osobní setkání už nebyl k mání. Zajímavé, že ?!
Co na to zákoník práce ................... A paní Brzobohatá? Ta se nestačí divit, jaká kampaň se z takové "prkotiny" roztočila. Zvažuje, proč by si to vlastně měla nechat líbit. Jak nás informovala, požádala o právní pomoc odborovou organizaci a zvažuje podání žaloby. Říká, že tak na 60% je rozhodnuta žalobu podat. Nejde o to, zda po ní zaměstnavatel vyžadoval nošení trička právě s reklamou KDU-ČSL, ale že vůbec měl tu drzost podobný příkaz vyslovit. Základní právo každého občana je rozhodovat se sám za sebe- pracovní povinnosti se striktním příkazem volební agitace nemají nic společného. Ani v pracovní smlouvě nic podobného zakotveno není a ani být nemůže. Každý právník by nad takovým případem zajásal jako nad předem jasně vyhranou věcí spojenou s náhradou ušlé mzdy až do doby jejího opětovného nástupu do zaměstnání. A tak bývalá pracovnice motorestu Rohlenka Milada Brzobohatá soudní žalobu na společnost PCC II v zákonné tříměsíční lhůtě zřejmě podá. Je pochopitelné, že se nad celou záležitostí zamýšlí. Podle jejího názoru dohodu s majitelem motorestu o nošení propagačních pracovních oděvů mohl údajně zprostředkovat bývalý ředitel Zbrojovky Brno, nynější starosta městečka Telnice v okrese Brno-venkov, také exponent KDU-ČSL, který za majitelem motorestu v předvolebním období často docházel. Druhým možným zprostředkovatelem by podle paní Brzobohaté mohl být moderátor předvolebních shromáždění KDU-ČSL na brněnském náměstí Svobody. Ale v okamžiku, kdy začala sama zjišťovat, s kým byla vlastně smlouva podepsána, nikdo se k ní ze strany KDU-ČSL nehlásil. A teď "zajímavosti". Poté , co paní Brzobohatá odmítla tričko s emblémem KDU- ČSL si obléknout, poslal ji majitel motorestu domů s tím, ať si do zítřejšího dne rozmyslí, zda tričko se znakem KDU-ČSL obleče. V kladném případě, může nastoupit do zaměstnání . Jinak ať přijde až po volbách. Paní Brzobohatá se zařídila dle druhé alternativy a do zaměstnání nastoupila až po volbách. Po dvou dnech tedy přišla do práce - a nic se nedělo. Doma ji ovšem čekala doručenka s okamžitým zrušením pracovního poměru . Zajímavé, že ? Dokonce jí nikdo neměl odvahu ani informovat osobně a přitom podle zákoníku práce je nutné o hrubém porušení pracovní kázně sepsat zápis, s podpisy svědků a s tímto zápisem zaměstnance seznámit. Zda ho zaměstnanec podepíše, či ne, to už je druhá věc. Záleží pak na soudu , zda důvody k výpovědi odpovídaly zákoníku práce či ne.
Prioritní a rozhodující úkoly činnosti StB, BIS .............. ?! Vedoucí sekretariátu KDU-ČSL Brno- venkov Petr Koutný , do jehož obvodu motorest Rohlenka patří , mi sdělil:"O žádné smlouvě o předvolební agitaci, terá by byla uzavřena s firmou PCC II anebo s nějakým motorestem vůbec nic nevím a pochybuji o její existenci. Stejnou informaci jsem obdržel i od politického pracovníka krajského sekretariátu Martina Plíška Hledejme odpověď : II správa StB vydala 28. 11. 1989 směrnice pro svoji činnost po 17. listopadu. Zvláště směrnice, která nařizuje citujeme : " urychlením získat kvalitní vlivovou agenturu v hromadných sdělovacích prostředcích ................. " mnohé rozklíčovala. Petr Cibulka zlobil v Chartě už před listopadem. Patřil a patří k radikálnímu demokratickému křídlu Charty. (program Charty 77 si může každý přečíst v NN č. 33/92 na poslední straně těchto seznamů důvěrníků StB.) Tentýž Petr Cibulka je pracovníky BIS Stanislava Devátého, kteří mají ve své kompetenci i politický extrémismus, rozpracováván i v současné době . Dokonce i pracovní metody BIS jsou stejné jako StB. Když se chystá nějaká významnější událost a navíc v okolí Brna, neštítí se zajet za Cibulkou domů a popovídat si, zeptat se, zda se nechystá někam cestovat nebo něco podnikat. Inu , pracovní náplň zpravodajských služeb se nemění. Dokonce i cenzura dopisů je dnes zcela běžná a je nutné konstatovat, že příslušní pracovníci se už ani nenamáhají se zakrýváním toho, že obálky jsou přelepované. To že se korespondence Cibulkovi ztrácí, na to si snad už zvykli i čtenáři Necenzurovaných novin a ověřují si telefonicky, zda jejich dopisy došly. Psát o dalších legráckách , včetně kuriosních situací , které se staly s odposlouchávanými telefony, by s trochou černého humoru vydalo na podařenou satiru. Prostě - nic nového pod sluncem . Moc jen chrání svůj mocenský systém . Všemi prostředky. Tak jako před 17. listopadem. Jejich ruce jsou policie, vnitro, včetně zpravodajských služeb. Jejich práce po sametovém podvodu neskončila - jen se trochu vystřídaly stráže - skutečně ne moc - poziční a vlivová agentura StB má přece neocenitelné zkušenosti. A ještě jeden podstatný fakt: zpravodajské služby operativně řeší pouze běžné situace. Koncepce vytvářejí na desetiletí. K tomu, co se dnes děje, byl naplánován scénář už v sedmdesátých letech. Cibulka měl a má vlastní hlavu, myslí si, že politické strany a státní moc je tu pro občany této země. A to si dovoluje moc.
Marek KOŘÍNEK
a redakce NN
Žena, která odmítla nosit tričko KDU-ČSL, je bez práce
Jan TROJAN
Ačkoli mluví vedoucí motorestu Rohlenka Petr Pátik o Miladě Brzobohaté jenom v dobrém, není jí to nic platné. Bývalá expedientka jídel v motorestu při dálnici D1 u obce Tvarožná už několik dní nepracuje. "Nakonec jsem přece jen dostala výpověď za to, že jsem odmítla nosit v práci tričko označené emblémy KDU-ČSL," řekla ve sředu Právu. V " hodinové" výpovědi má paní Brzobohatá jako jeden z důvodů uvedeno " závažné porušení pracovní smlouvy". Doslova se tam píše: "Odmítla nařízení vedoucího pracovníka, týkající se jednotného pracovního oblečení ". Jak jsme již informovali, smlouvou s lidovci o propagaci si hodlala přilepšit firma PCC II, která Rohlenku vlastní. Zaměstnancům motorestu uložila firma povinnost nosit v práci ošacení se symboly Luxovy strany od 10. května . Zatímco na třicet zaměstnanců poctivě po celou dobu předvolební kampaně pózovalo hostům coby chodící reklamy KDU-ČSL , Milada Brzobohatá se rozhodla nařízení nerespektovat. Pod výpovědí, datovanou 6. červnem, je podepsán spolumajitel firmy PCC II Petr Cibulka. Jako další důvod Cibulka uvedl poskytnutí interních informací tisku. Vyhazov byl tak rychlý , že si Milada Brzobohatá, která jako vždy přišla do práce, ani nestačila uvědomit, že už nemá v motorestu co dělat. "Sedmého června jsem byla v zaměstnání, aniž by mě kdokoli o výpovědi informoval. Přečetla jsem si ji až večer doma", poznamenala. Výpověď se odvolává na ustanovení zákoníku práce o okamžitém zrušení poměru po zvlášť hrubém porušení pracovní kázně. Milada Brzobohatá je nyní bez práce, soudit se ale s bývalým zaměstnavatelem nehodlá.