--------------------------------------------------------------------------------
Autor: stm
Název: Malá fantazie o hranicích práva
Zdroj: NN Ročník........: 0006/012 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Malá fantazie o hranicích práva

Aby mohl být člověk odsouzen za trestný čin, např. krádež, musí být splněno několik předpokladů.

1. Musí ukrást NĚCO.

2. Musí to ukrást NĚKOMU.

3. Musí ho samozřejmě chytit a usvědčit. 4. Pozor, musí tento čin provést NĚKDY, tedy v tak krátkém časovém úseku, aby tento čin někdo mohl zaregistrovat.

5. Musí jít o tak malou hodnotu, aby si vyšetřovatelé a justice nekladli otázku, zda pachatele vůbec trestat. (Vtip)

6. Musí tu být subjekt, který přečin vyšetří a posoudí. Na první pohled se zdá všechno jasné. Jenomže v praxi je tomu poněkud jinak. Stačí se hlouběji zamyslet.

K bodu 1. Krademe-li předmět, který se dá popsat, ohmatat, zaregistrovat, je předpoklad splněn. Ukradneme-li myšlenku, která není na papíře, podepsaná, registrovaná, patentovaná, pak je vše v pořádku. Myšlenka, která není převedená do hmoty, je dosud zaplaťpánbu ještě k mání všem. K bodu 2. Nehlásí-li se žádný poškozený, potom není krádeže. Dokud si člověk nerozparceloval zeměkouli a nepřivlastnil všechno, co na ní žije, nekradl. Zkuste si dnes jen tak natrhat malin někde na mezi. S největší pravděpodobností se zpoza keře vyřítí majitel pozemku (a tedy i malin) nebo osoba pověřená hlídáním. Pohleďme na ptactvo nebeské, živené svým nebeským otcem. Zkusme žít podle něho. Lidé si již vše, co patří nebeskému otci, rozebrali, přivlastnili a vesele s tím obchodují. Tomu se říká svoboda. Vlastníš-li, buď rád, nevlastníš-li, zaplať.

K bodu 3. Lidé si vymysleli takzvaný právní stát, vymysleli spoustu paragrafů a za ně se stydlivě schovali. K obhajobě vymyšleného práva si platí muže v uniformách (někdy i bez nich). Právo slouží těm poctivým k tomu, aby se podle něj chovali. Ti nepoctiví si našli v plotě z paragrafů díru, přešli na druhou stranu a tam se počestně a vesele procházejí a dráždí ty poctivé za plotem. Zkuste pokárat drzou, sprostou partu výrostků na ulici. Lidé se od vás budou studem odvracet, někteří budou volat "Policié!". Možná to nakonec dopadne tak, že po ulicích budeme chodit jako impotenti činu. Odhodí-li někdo papírek mimo koš s odpadky, budou lidé volat na strážníka, neboť on je podle práva oprávněn zasáhnout.

Můžeš občane krást a podvádět, budeš-li se chovat podle paragrafů, nic se ti nestane. Odvahu!

K bodu 4. Taková vražda, provedená v minutě je jasný případ. Neúmyslné zabití je také postižitelné. Vše dokáže člověk postihnout v jemu známém časovém obzoru. Co ale říci v případě, když dobrá kuchařka s láskou vykrmuje svého mužíčka po třicet let a ten pak umírá horší smrtí než oběť během okamžiku propíchnutá někde na rohu? Kdo odsoudí nepostižitelné výrobce elektronického smogu, jehož vliv se projeví až po několika generacích? Podle některých teorií souvisí (mimo jiné) s tímto smogem i nárůst nových chorob, protože klesá odolnost člověka a celé přírody.

K bodu 5. Nemajetného zloděje lze snadno izolovat a postihnout. Co ale majetný pavouk, jehož sítě prorůstají policií, justicí, ministerstvy? Nemusí jít zrovna o mafii. Stačí jen někoho znát a zatahat ve správný okamžik za správnou nitku.

Zdá se vám to vše příliš pesimistické? Neodkládejte tyto noviny, nebuďte pasivní. Napište svůj názor.

(stm)