--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Kuchařka
Zdroj: NN Ročník........: 0006/012 Str.: 003
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

K U C H A Ř K A 8 + motto - jako vždy

P O L I C I E

(pokračování)

Tak, jako pokračují NN, pokračuje naše Kuchařka. V osmém jejím díle " se dáme pozvat Policií ČR "

P Ř I J Ď T E P O B E J T !

Toto krásné pozvání v krkonoškém nářečí jsme si dovolili vypůjčit jako název k tématu ne zrovna nejveselejšímu. Jím jsou prostory takzvaných policejních cel. Do některé z nich se může dostat každý, kdo je takzvaně z a j i š t ě n policistou. Ač jsme se v minulých dílech o zajištění zmínili, připomeneme ustanovení ş 14, odstavce 1., zákona o Policii ČR, které poilcistům dává právo zajistit osoby.

Policista je oprávněn zajistit osobu, která a) svým jednáním bezprostředně ohrožujen svůj život anebo život nebo zdraví jiných osob nebo majetek,

b) se pokusila o útěk při předvedení k sepsání protokolu o podání vysvětlení anebo se pokusila o útěk při výzvě k předvedení po odmítnutí prokázání totožnosti nebo po nemožnosti svoji totožnost prokázat,

c) na policejním útvaru slovně uráží jinou osobu nebo policistu anebo úmyslně znečišťuje či poškozuje zařízení nebo policejní majetek,

d) byla přistižena při spáchání trestného činu, e) na základě kriminalisticky doložitelných informací je podezřelá z přípravy, pokusu nebo spáchání trestného činu.

Do policejní cely se však může dostat člověk i z jiných důvodů, než pouze z vůle policistovy. Jde o případy uvedené v ustanovení şş 69, 75 a 76 trestního řádu jež pojednávají o zatčení a zadržení osob, či ustanovení ş 321 odst. 3 trestního řádu o dodání osob do výkonu trestu odnětí svobody. Trestní řád zná ještě jeden důvod pro nějž může být někdo umístěn v policejní cele. Jde o převzetí osoby z vazby k provedení procesních úkonů.

P O S A Ď T E S E - J A K O D O M A.

H o s t d o d o m u.

Než policisté skutečně někoho " posadí za katr " jsou povinni dodržet podmínky pro to zákonem stanovené: jednak musí zajisti věci osoby umisťované do cely: Policista odebere osobě věci, kterými by mohla ohrozit

zdraví nebo život vlastní nebo jiné osoby. Pro odebrání zdravotních pomůcek umisťované osoby, jejichž odnětí

způsobuje psychickou nebo fyzickou újmu, musí být zvláštní důvod. Policista sepíše seznam odebraných věcí, který

podepíše spolu s osobou umísťovanou do cely. Může se stát, že osoba umísťovaná do cely u sebe nic nemá, protože, tak jako Josef Šejk, ničeho nepotřebuje. Ba co více, může se stát, že nemá ani to, není dostatečně oděna. Pak platí že: Nemá-li osoba dostatečný oděv nebo má-li oděv hygienicky závadný, zapůjčí jí oděv útvar, u kterého je cela zřízena. Dále musí policista věnovat zvláštní péči zdravotnímu stavu osoby umisťované do cely:

Osobu, která je zjevně pod vlivem alkoholických nápojů, léků nebo jiných návykových látek, lze umístit do cely jen tehdy, pokud lékař po provedeném vyšetření neshledá důvody pro její umístění na protialkoholní záchytné stanici nebo ve zdravotnickém zařízení anebo pokud po provedeném ošetření již nebude důvod pro její přijetí do protialkoholní záchytné stanice nebo zdravotnického zařízení.

Zjistí-li policista, že osoba, která má být umístěna v cele, je zraněna nebo upozorní-li tato osoba na svou závažnější chorobu anebo je důvodné podezření, že tato osoba takovou chorobou trpí, zajistí její lékařské ošetření a vyžádá vyjádření lékaře, zda osoba může být umístěna v cele.

Péče o zdraví osob umisťovaných do policejní cely nekončí tak říkajíc vstupní prohlídkou. I po dobu umístění v cele se o zdraví každého tam umístěného musí policie pečlivě starat.

Jestliže osoba umístěná v cele onemocní, ublíží si na zdraví, či se pokusí o sebevraždu, policista, který vykonává ostrahu cely, učiní potřebná opatření směřující k ochraně jejího života a zdraví, zejména jí poskytne první pomoc a přivolá lékaře, od něhož vyžádá stanovisko k dalšímu setrvání osoby v cele nebo o jejím umístění ve zdravotnickém zařízení. O případech výše uvedených, jakož i v případě úmrtí osoby umístěné v cele, policista bezodkladně vyrozumí svého nadřízeného. Ten neprodleně vyrozumí příslušného státního zástupce. V případě úmrtí je policie povinna oznámit tuto skutečnost též osobám blízkým zemřelému.

S l á m a, d ž b á n s v o d o u a k o m i s á r e k. Doby temného středověku již dávno pominuly. Už za Rakouska - Uherska si Josef Šejk pochvaloval výhod cely, do níž byl z podnětu civilního strážníka Bretscheidera strčen. Dnešní moderní doba klade též své nároky na policejní celu a pobyt v ní.

Cela musí být hygienicky nezávadná a musí odpovídat účelu - zajišťování osob a jejich zadržování. V cele nesmějí být předměty, které by mohly být zneužity k ohrožení života a zdraví umístěné osoby nebo policisty. Strava se osobě v cele umístěné poskytuje zpravidla každých 6 hodin od omezení svobody. I o společnost osoby umístěné v policiejní cele se policie musí v jistém smylsu postarat. Ne s každým si může každý v cele posedět. Do cely se vždy umísťují odděleně osoby:

- různého pohlaví,

- mladší 18 let a dospělé,

- zadržené nebo zatčené, u nichž lze předpokládat, že proti nim bude vedeno společné trestní řízení nebo jejich trestní věci souvisejí, - které se chovají agresivně.

P u s ť t e m n e v e n !!

Pusťe mne ven, já musím do úřadu, volal zpustlík pobývající za katrem spolu s Josefem Švejkem.

Ani zákon o Policii ČR neumožňuje držet někoho do nekonečna. V zásadě platí, že pobyt v policijní cele je omezen na dobu 24 hodin. A to jak u těch, kteří byli předvedeni a zajištěni z důvodů a způsobem uvedeným v zákoně o Policii ČR, nebo z důvodů uvedených v trestním řádu. Není-li rozhodnuto soudcem o vzetí osoby umístěné v policejní cele do vazby, musí být takováto osoba z policejní cely propuštěna po 24 hodinách od okamžiku omezení osobní svobody. Pouze u osob, které pobývají v policejní cele proto, že mají být dodány do výkonu trestu odnětí svobody nebo jsou v cele po převzetí policií z vazby k provedení procesních úkonů, 24 hodinové omezení neplatí. Délka pobytu těchto osob je dána účelem umístění. Budou prostě v policejní cele tak dlouho, dokud nebudou převezeny do místa výkonu trestu odnětí svobody nebo do skončení procesních ukonů pro jejichž provedení byly v cele umístěny. Při propouštění z policejní cely policista vrátí proti podpisu věci, které byly protopuštěné osobě při umístění do cely odebrány.

DOBŘE MÍNĚNÉ RADY.

Umístění v policejní cele je to nejkrajnější omezení osobní svobody. Proto je třeba upozornit na ta ustanovení Listiny základních práv a svobod, která se této problematiky týkají. Jde zejména o čl. 8 LZPS, podle něhož nemůže být nikdo bez rozhodnutí soudu zadržen na dobu delší něž 24 hodin. Ačkoliv se toto ustanovení týká více trestního řádu, nelze jej v případech zajišťování osob podle zákona o Plicii ČR pomíjet.

Rovněž tak nelze pominout ustanovení čl. 10 odstavce 1. LZPS jež dává každému právo na zachování lidské důstojnosti. Pak i způsob jednání policistů při umisťování do policiejní cely musí být veden v duchu tohoto ustanovení. Vše, co je výše uvedeno platí zejména pro ty, kteří se dostanou do rozporu s policisty z důvodů, takřka prozaických, avšak, jak se říká, nezvládnou situaci a zavdají policitům příčinu k zajištění. Takovou příčinou může být i jen nemožnost prokázání totožnosti s následným konfliktem s policistou, který má tím pádem, lidově řečeno navrch. Ti, kdož mají s policií větší zkušenosti již z dob předlistopadových mohou potvrdit, že se jednání policistů, kteří kdysi bývali příslušníky SNB ( VB či StB), mnoho nezměnilo, Kdo z nich dovedl jednat korektně před listopadem jedná tak i nadále, kdo býval hulvát, hulvátem zůstal. Třeba si uvědomit, že to platí jak na plicisty, tak ale i na ty kdož jsou objektem policejních služebních úkonů. Ale pozor, plati-li přísloví, na hrubý pytel hrubá záplata, v případech styku veřejnosti s policií má vždy navrch policie.

( pokračování příště )

redakce Motto: To o čem zde redakce Necenzurovaných novin informuje, je určeno pro všechny slušné lidi. Zkušení zločinci to již dávno vědí. KURS SPOLEČENSKÉ SEBEOBRANY KUCHAŘKA VII aneb Jak by to mělo být

Policie (pokračování)

Tak, jako pokračují NN, pokračuje naše Kuchařka. V osmém díle "se dáme pozvat Policií ČR"

Přijďte pobejt!

Toto krásné pozvání v krkonošském nářečí jsme si dovolili vypůjčit jako název k tématu ne zrovna nejveselenšímu. Jím jsou prostory takzvaných policejních cel. Do některé z nich se může dostat každý, kdo je takzvaně zajištěn policistou. Ač jsme se v minulých dílech o zajištění zmínili, připomeneme ustanovení ş 14, odstavce 1., zákona o Policii ČR, které policistům dává právo zajistit osoby.

Policista je oprávněn zajistit osobu, která: a) svým jednáním bezprostředně ohrožuje svůj život anebo život nebo zdraví jiných osob nebo majetek,

b) se pokusila o útěk při převedení k sepsání protokolu o podání vysvětlení anebo se pokusila o útěk při výzvě k převedení po odmítnutí prokázání totožnosti nebo po nemožnosti svoji totožnost prokázat, c) na policejním útvaru slovně uráží jinou osobu nebo policistu anebo úmyslně znečišťuje či poškozuje zařízení nebo policejní majetek, d) byla postižena při spáchání trestného činu,

e) na základě kriminalistiky doložitelných informací ji podezřelá z přípravy, pokusu nebo spáchání trestného činu.

Do policejní cely se však může dostat člověk i z jiných důvodů, než pouze z vůle policistovy. Jde o případy uvedené v ustanovení ş 69, 75 a 76 trestního řádu jež pojednávají o zatčení a zadržení osob, či ustanovení ş 321 dost. 3 trestního řádu o dodání osob do výkonu trestu odnětí svobody. Trestní řád zná ještě jeden důvod pro nějž může být někdo úmístěn v policejní cele. Jde o převzetí osoby z vazby k provedení procesních úkonů. Prosaďte se - jako doma

Host do domu

Než policisté skutečně někoho "posadí za katr" jsou povinni dodržet podmínky pro to zákonem stanovené: jednak musí zajistit věci a osoby umisťované do cely:

Policista odebere osobě věci, kterými by mohla ohrozit zdraví nebo život vlastní nebo jiné osoby. Pro odebrání zdravotních pomůcek umisťované osoby, jejichž odnětí způsobuje psychyckou nebo fyzickou újmu, musí být zvláštní důvod. Policista sepíše seznam odebraných věcí, který podepíše spolu s osobou umísťovanou do cely.

Může se stát, že osoba umísťovaná do cely u sebe nic nemá, protože, tak jako Josef Šejk, ničeho nepotřebuje. Ba co více, může se stát, že nemá ani to, není dostatečně oděna. Pak platí že: Nemá-li osoba dostatečný oděv nebo má-li oděv hygienicky závadný, zapůjčí jí oděv útvar, u kterého je cela zřízena. Dále musí policista věnovat zvláštní péči zdravotnímu stavu osoby umisťované do cely:

Osobu, která je zjevně pod vlivem alkoholických nápojů, léků nebo jiných návykových látek, lze umístit do cely jen tehdy, pokud lékař po provedeném vyšetření neshledá důvody pro její umístění na protialkoholní záchytné stanici nebo ve zdravotnickém zařízení anebo pokud po provedeném ošetření již nebude důvod pro její přijetí do protialkoholní záchytné stanice nebo zdravotnického zařízení.

Zjistí-li policista, že osoba, která má být umístěna v cele, je zraněna nebo upozorní-li tato osoba na svou závažnější chorobu anebo je důvodné podezření, že tato osoba takovou chorobou trpí, zajistí její lékařské ošetření a vyžádá vyjádření lékaře, zda osoba může být umístěna v cele. Péče o zdraví osob umisťovaných do policejní cely nekončí takříkajíc vstupní prohlídkou. I po dobu umístění v cele se o zdraví každého tam umístěného musí policie pečlivě starat.

Jestliže osoba umístěná v cele onemocní, ublíží si na zdrací, či se pokusí o sebevraždu, policista, který vykonává ostrahu cely, učiní potřebná opatření směřující k ochraně jejího života a zdraví, zejména jí poskytne první pomoc a přivolá lékaře, od něhož vyžádá stanovisko k dalšímu setrvání osoby v cele nebo o jejím umístění ve zdravotnickém zařízení. O případech výše uvedených, jakož i v případě úmrtí osoby umístěné v cele, policista bezodkladně vyrozumí svého nadřízeného. Ten neprodleně vyrozumí příslušného státního zástupce. V případě úmrtí je policie povinna oznámit tuto skutečnost též osobám blízkým zemřelému.

Sláma, džbán s vodou a komisárek Doby temného středověku již dávno pominuly. Už za Rakouska - Uherska si Josef Šejk pochvaloval výhod cely, do níž byl z podnětu civilního strážnícka Bretschneidera strčen. Dnešní moderní doba klade též své nároky na policejní celu a pobyt v ní.

Cela musí být hygienicky nezávadná a musí odpovídat účelu - zajišťování osob a jejich zadržování. V cele nesmějí být předměty, které by mohly být zneužity k ohrožení života a zdraví umístěné osoby nebo policisty. Strava se osobě v cele umístěné poskytuje zpravidla každých 6 hodin od omezení svobody.

I o společnost osoby umístěné v policejní cele se policie musí v jistém smyslu postarat. Ne s každým si může každý v cele posedět. Do cely se vždy umísťují odděleně osoby:

- různého pohlaví,

- mladší 18 let a dospělé,

- zadržené nebo zatčené, u nichž lze předpokládat, že proti nim bude vedeno trestní řízení nebo jejich trestní věci souvisejí, - které se chovají agrasivně.

Pusťte mne ven!

Pusťte mne ven, já musím do úřadu, volal zpustlík pobývající za katrem spolu s Josefem Švejkem.

Ani zákon o Policii ČR neumožňuje držet někoho do nekonečna. V zásadě platí, že pobyt v policejní cele je omezen na dobu 24 hodin. A to jak u těch, kteří byli předvedeni a zajištěni z důvodů a způsobem uvedeným v zákoně o Policii ČR, nebo z důvodů uvedených v trestním řádu. Není-li rozhodnuto soudcem o vzetí osoby umístěné v policejní cele do vazby, musí být takováto osoba z policejní cely propuštěna po 24 hodinách od okamžiku omezení osobní svobody. Pouze u osob, které pobývají v policejní cele proto, že mají být dodány do výkonu trestu odnětí svobody nebo jsou v cele po převzetí policií z vazby k provedení procesních úkonů, 24 hodinové omezení neplatí. Délka pobytu těchto osob je dána účelem umístění. Budou prostě v policejní cele tak dlouho, dokud nebudou převezeny do místa výkonu trestu odnětí svobody nebo do skončení procesních úkonů pro jejichž provedení byly v cele umístěny. Při propuštění policista vrátí proti podpisu věci, které byly propuštěné osobě při umístění do cely odebrány.

Dobře míněné rady

Umístění v policejní cele je to nejkrajnější omezení osobní svobody. Proto je třeba upozornit na ta ustanovení Listiny základních práv a svobod, která se této problematiky týkají. Jde zejména o čl. 8 LZPS, podle něhož nemůže být nikdo bez rozhodnutí soudu zadržen na dobu delší než 24 hodin. Ačkoliv se toto ustanovení týká více trestního řádu, nelze jej v případech zajišťování osob podle zákona o Policii ČR pomíjet.

Rovněž tak nelze pominout ustanovení čl. 10 odstavce 1.LZPS jež dává každému právo na zachování lidské důstojnosti. Pak i způsob jednání policistů při umisťování do policejní cely musí být veden v duchu tohoto ustanovení. Vše, co je výše uvedeno platí zejména pro ty, kteří se dostanou do rozporu s policisty z důvodů, tekřka prozaických, avšak, jak se říká, nezvládnou situaci a zavdají policistům příčinu k zajištění. Takovou příčinou může být i jen nemožnost prokázání totožnosti s následným konfliktem s policistou, který má tím pádem, lidově řečeno navrch. Ti, kdož mají s policií větší zkušenosti již z dob předlistopadových mohou potvrdit, že se jednání policistů, kteří kdysi bývali příslušníky SNB (VB či StB), mnoho nezměnilo. Kdo z nich dovedl jednat korektně před listopadem jedná tak i nadále, kdo býval hulvát, hulvátem zůstal. Třeba se uvědomit, že to platí jak na policisty, tak ale i na ty, kdož jsou objektem policejních služebních úkonů. Ale pozor, platí-li přísloví, na hrubý pytel hrubá záplata, v případech styku veřejnosti s policií má vždy navrch policie.

(pokračování příště) *REDAKCE*