--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Petrů Vladislav
Název: Geopolitický faktur
Zdroj: NN Ročník........: 0006/014 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1996
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
GEOPOLITICKÝ FAKTOR
Přiznám se, jsem geopolitikem. Znamená to, že se na politiku dívám nejen zevnitř z hlediska svých pocitů, sympatií nebo antipatií k jednotlivým politickým stranám a jejich programům, nýbrž i zvnějšku z hlediska, jak naši politiku formuje okolní svět a geo politická poloha našeho státu nebo opačně jak naše vnitřní politika odráží obraz našeho státu ve světě, jak je na jeho základě zařazen v zahraničně politické strategii ostatních států. Postavení České republiky bylo ve většině zahraničně - politických strategií hodnoceno alibisticky, jako demokratická země ve středu Evropy, která se nejvíce přiblížila západnímu demoktatickému modelu. Byla zde přijate demokratická ústava, zavedeny ústavn í instituce a atributy např. nezávislost soudnictví nebo kontrola ústavnosti Ústavním soudem, též uzákoněny konvence o ochraně lidských práv. Nikdo mne nepřesvědčí, že na Západě jim nebylo známo, že demokratická forma našeho státního zřízení je pouze fasádou postkomunistického nedemokratického režimu.
Z geopolitického hlediska však nebyl zájem na zdejší flagrantní porušování lidských práv upozorňovat, protože zde byla obava z opačného efektu, tzn. vytvoření politické nestability, sociálního neklidu, který nakonec musel řešit Západ. V opačném případě zde hrozil příklon Východu, k Rusku. Podle mého názoru v zahraničně-politické strategii hrají lidská práva až druhořadou úlohu. Prioritou jsou pouze jako součást kulturní vyspělosti té které země. Je to stále její věc, v jaké úrovni jsou lidská práva ochraňována a dodržována. Proto pro mne je v politice prvořadá úroveň a teprve na druhém místě političtí reprezentanti a barva jejich dresu.
Západ byl s naším režimem spokojen, protože mohl svým občanům nabídnout dostatek informací ukazujících demokratičnost našeho zřízení. U občanů západních zemí se tak vytvářel obrázek našeho státu jako země spokojených občanů, bodrého a energického premiéra Klause a prezidenta - filozofa Havla, země úspěšných podnikatelů, kteří si mohou dovolit rekreovat se v Thajsku nebo na Bahamách.
Pro nás tady doma to znamenalo, že každý kritik Klausova režimu byl považován za blázna, komunistu nebo zkrachovalce, který si poze na státu vylévá vztek, za který si může sám svojí vlastní neschopností přizpůsobit se životu v kapitalismu. Většina občanů byla s režimem nadmíru spokojena. Současné volby zas jednou otevřely občanům Západu oči. Najednou oblíbený politik Klaus kromě Prahy a snad Brna prohrál volby ve všech okresech státu a zavrhovaná Sládkova republikánská strana, kterou všichni zadupávali do země s tím, že nezíská ani tři procenta hlasů voličů, získala procent osm a to ani k tomu nepotřebovala pompézní volební kampaň jako ostatní politické strany. Dokonce volební zákon byl ušit tak, aby Sládkovci neprošli.
Je zajímavé, jak na to budou zápaadní politici reagovat, jak budou ztrátu mýtu o báječném Československu prezentovat před svými občany. Je stále ČR tak úžasná, že ji jako první s otevřenou nárucí přijmou do NATO a do ES. Stát, kde ve volbách komunisti s visačkou dostali 10 % voličských hlasů a fašisti - rasisti osm? Stát, ve kterém legálně působí komunistická strana soudruha Štěpána, které v televizní kampani byl dán nejširčí prostor ze všech? Nad tím vším by se měli na Západě zamyslet a zahraničně- politickou strategii vůči nám přehodnotit. Místo mazání medu kolem úst, jak jsme úžasný demokratický stát, by měl Západ přitvrdit a konečně vyjít s pravdou ven. Měl by začít poukazovat na skvrny našeho zřízení, na porušování lidských práv, zákonů a ústavy. Mšl by konečně veřejně vyjevit, že meti naší demokracií a demokracií v Senegalu nebo Hondurasu není zas tak velký rozdíl. Dnes se ututláváním pravdy už nic nezíská, protože politickou ODS je pryč a odstranili ji sami občané nikoli nějaké vnější vlivy.
naopak kritika Západu bude pozitivní, protože polpoří politiky, kteří mají upřímnou snahu u nás demokracii vybudovat.
Zatím se u nás pouze prohlašovalo, že usilujeme o vstup do NATO a do ES. Nikdo si však nepoložil otázku, zda jsme v takovém stavu, aby nás v NATO nebo ES chtěli.
Volby nám odhalily pravdu, která musí být inspirací pro to, abychom k tomuto cíli začali na sobě pracovat.
Vladislav Petrů Na pískách 49, Praha 6