CO ZVEŘEJNILA FIRMA ASIS

V roce 1991 zveřejnila firma ASIS výsledky šetření o krádežích technologií provedeného ve 165 společnostech, z něhož vyplývá, že dochází k nárustů krádeží informací prostřednictvím kancelářských spojů. Útoky na spoje se staly jednou z priorit cizích subjektů, většinou východních,  v boji proti společnostem z Evropy i ze Spojených států doma i v zahraničí.

K získání kvalitních průmyslových špionážních informací požadovaných klienty se pátrací firmy zaměřují na méně tajné metody špionáže, které jsou v mnoha zemích dosud legální. Překvapivé množství podnikatelských transakcí se uskutečňuje prostřednictvím systémů založených na radiovém vysílání - celulární, mobilní analogové  bezdrátové telefony, služba dodávkových vozidel, ostraha budov a mezi ústředím a vozidlem. Jediný způsob jak navázat spojení při pohybu je použití rádia, ale jen málo podnikatelů si uvědomuje nebezpečí úniku informací tímto způsobem.

V rámci Evropy je legislativa o elektronickém odposlechu velmi různorodá. V Německu lze prostředky pro elektronické pátrání vyrábět, prodávat, kupovat, vlastnit, ale nikoliv používat. Nelze rovněž vlastnit rádiové přijímače, které mohou pracovat na vyhražených kmitočtech. V Lucembursku jsou zákony o soukromí jednotlivců a společenství velmi přísné. V Británii fakticky neexistují, s vyjímkou zákona o odposlechu a telekomunikací (Interception and Telecommuninications Act), který zakazuje neoprávněné napojení na celostátní telefonní síť. Značné rozdíly v legislativě v rámci Evropského hospodářského společenství ulehčují profesionálním odposlouchávačům život.