Bomby zasáhly ruskou duši, ne však vůli po odplatě
oznámil jeden z podtitulků článku německého korespondenta Jens P. Dornera v Moskvě, uveřejněného v denním tisku NSR dne 24. dubna 1999.
Severoatlantický obranný pakt slavil ve dnech 24./25. dubna 1999 padesátileté výročí svého založení. S poukazem na noční útok leteckých sil NATO z 24. na 25. března 1999 na suverenní stát Jugoslávii odmítlo Rusko pozvání paktu zúčastnit se oslav jako čestný host. Útok přivedl “partnerství” USA a Ruska do nové hluboké krize. Bomby způsobily těžké rány do duší moskevských vedoucích politiků. Z vojenských kruhů se ozvaly hlasy, že by nebylo špatné, kdyby byl opět kladen větší důraz na vlastní vojenskou sílu. Ještě neurčená fáze nového přibližování k Severoatlantickému obrannému paktu (NATO) potom bude “prožívána s novým sebevědomím a silou”.
Po šesti letech, ve kterých roztávaly staré nepřátelské obrazy studené války, se Rusko rozhodlo přijmout nový směr ve vztahu vůči západní alianci. “Z charakteru a jádra tohoto bloku činíme nové politické závěry z připravenosti NATO k “partnerství”, prohlásil ruský zástupce ministra zahraničí Alexandr Avdějev. “Naši vojenští experti pracují s důrazem na korekturách vojenského konceptu a doktrině Ruska”. Co to znamená vysvětlil ministr obrany Igor Sergejev. Ruská atomová moc se má podle toho opět trvale udržovat v nejvyšší bojové připravenosti. Rozpočet na obranu bude zvýšen - ze 2,6 procent hrubého sociálního příjmu na nejméně 3.5 procent (Rusko na tom zřejmě není zase tak ekonomicky špatně, jak by se mohlo zdát z jeho zoufalých žádostí o hospodářskou pomoc Západu...). Společně s Běloruskem mají být bez odkladu vyvíjeny nové systémy zbraní. Je tak škrtnuta nedorozuměními formovaná fáze prvého přibližování mezi NATO a Ruskem, která se již ovšem déle nalézala v nemilé situaci. Roku 1993 ztroskotal Borisem Jelcinem zamýšlený vstup Ruska do NATO odmítnutím ruských nároků ze strany USA. Rusko totiž argumentovalo, že v paktu je pro další velmoc přiměřená pouze vedoucí role, jež musí zahrnovat společně s USA totožné právo veta...