Obchodní schodek je pseudoproblémem
starejme se o důležité věci
Jinou věcí ovšem je, že ČNB na jaře 2000 naprosto nevhodně intervenovala proti prý „silné koruně“ a opět zbytečně „foukala po větru“, neboť depreciace koruny byla díky propadům eura a vzrůstu cen ropy „na spadnutí“ zcela automaticky i bez píle našich centrálních bankéřů. Jejich aktivity však mohly mít zcela jinou motivaci, než jakýsi vágní „veřejný prospěch“… (Viz. NN 21/2000: „PODVODNÁ DEVALVACE ZA NAŠE MILIARDY“ a „KOLEM TOŠOVSKÉHO SE STAHUJE SMYČKA“).
Z pohledu vysoce erudovaného ekonoma formátu nositele Nobelovy ceny F. A. Hayeka jsou všechny „problémy s platební bilancí pseudoproblémem, kterým se nemusí zabývat nikdo, kromě monopolisty emitujícího peníze na daném území. V neposlední řadě by byl výhodou případného odstranění samostatných národních měn návrat do dob statistické nevinnosti, kdy nikdo nemohl vědět, jaká je platební bilance jeho země nebo jeho regionu a díky tomu se jí nikdo nemohl obávat nebo se o ni starat.“
Zmatek panující ohledně této otázky se pokusil rozptýlit již před 150 lety ve svých Ekonomických sofismech také francouzský ekonom Fréderic Bastiat: „V zájmu národa je důležité, aby dostával více než dává. Toto je také postoj všech obchodníků,“ napsal v průběhu debaty o výdajové stránce státního rozpočtu v roce 1850, kdy jistý pan poslanec Maugin (profesí právník a řečník) rozvíjel zastaralou a chybnou teorii vyrovnané obchodní bilance. Bohužel zdá se, že tato mylná teorie je vůči ekonomické realitě značně rezistentní, a tak nezbývá než Bastiata znovu a znovu připomínat.
Milan Rokytka,
autor je nezávislý publicista