Objevitel dávno již objeveného
Nejoblíbenější politik dnešních dní, ministr vnitra Stanislav Gross v pátek 01.června 2001 opět zabodoval. S vážnou tváří veřejnosti sdělil to, na co již před devíti lety bezvýsledně upozorňovali představitelé Občanských komisí. Jejich opakovaná varování před masivním instalováním nepostradatelných odborníků komunistické Státní bezpečnosti do více či méně významných funkcí v nově se tvořících bezpečnostních složkách, nebral tehdy nikdo vážně. Odsouzeníhodné nerespektování obou lustračních zákonů (č. 451/1992 pro normální občanstvo - č. 279/92 podstatně mírnější, určený pro nadlidi z StB a esenbáckých nomenklatur) zašlo dokonce tak daleko, že vrcholní představitelé vnitra vydávali a nadále vydávají pro své oblíbence a chráněnce různé výjimky jak na běžícím pásu.
Podle podkladů Občanských komisí, bylo do roku 1996 zařazeno v resortu vnitra více jak dva tisíce příslušníků komunistické Státní bezpečnosti. Jen na pražských úřadech vyšetřování tvořili právě tito výtečníci téměř 50% vyšetřovatelského sboru. Nepostradatelní odborníci s nezbytnou praxí v StB se však pohybovali a zřejmě i nadále pohybují v blízkosti samotných šéfů resortu. Jeden z nich, bývalý příslušník I. Správy StB, jehož manželka byla autorkou zvacího dopisu k zásahu v restauraci U Holubů, šéfoval svého času neslavně proslulému týmu Alfa, který v rozporu se zákony zřídil ministr pro „svoji potřebu“. Další estébácký odborník, švagr významného poslance za ODS Jana Klase, JUDr.Josef Kolaja, byl dokonce nejdéle sloužícím šéfem Rumlovi inspekce. Ta svého času právě pod jeho vedením zlikvidovala dokumenty o nezákonných aktivitách šéfů pražské a severočeské policejní správy, souvisejících v Praze s firmou Helbig a na severu Čech s pašováním automobilů a cigaret. (Estébácká minulost ani pochybné aktivity šéfa Rumlovi inspekce poslanci Grossovi nevadili. Krátce po nuceném odchodu z vnitra jej totiž zaměstnal jako svého parlamentního asistenta a nedávno údajně zauvažoval o jeho nainstalování do jedné z významných funkcí.)
Stojí za připomenutí, že již v roce 1993 upozornil ve své interpelaci člen branně bezpečnostního výboru Stanislav Gross tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla na neúnosný výskyt estébáků v budovách ministerstva vnitra a policejního prezídia. Zatímco v případě ministerstva byla interpelace opodstatněná, tak v případě prezídia obdržel od svého početného týmu informátorů mylnou informaci. V té době nebyl na policejním prezidiu žádný příslušník komunistické Státní bezpečnosti zařazen. Totéž se však nedá říci o čistotě současného personálního obsazení prezídia, které má do stavu v době zmíněného interpelační Grossova omylu za prezidentování Stanislava Novotného hodně daleko.
Pouze na Ředitelství kriminální policie ČR, na němž shodou okolností proběhla nedávno pod dohledem mediálně proslaveného exbachaře reorganizace, která ve svých důsledcích byla prakticky rebolševizací, jsou ve významných funkcích vedle několika výtečníků, k nimž měly na začátku devadesátých let výhrady Občanské komise, zařazeni hned čtyři estébáci. Podpis bývalého příslušníka V. správy StB, dnes šéfa oddělení zmíněného ředitelství, lze dokonce nalézt na analýze, kterou si před časem nechal vypracovat ministr Gross. Není nad analýzy nepostradatelných odborníků s totalitním myšlením a praxí.
Samotný generální úklid, k němuž se dle pátečního prohlášení ministr odhodlal, by byl chvályhodným počinem. Při generálce by však nesměl zapomenout „zamést před vlastním prahem“. Nepochybně jej tam čeká podstatně víc překvapení než v resortu obrany, kde jeho podřízení objevili „pouhopouhou“ stovku pochybných lustráků. V opačném případě vyzní „senzační“ ministrovo odhalení jako laciný populistický trik anebo promyšlený akt, podporující zrušení lustračních zákonů, které vládní kabinet, jehož členem je i objevitel objeveného Gross, od svého nástupu k moci prosazuje.
Přemysl Vachalovský
publicista
e-mail: vachalovsky@ok.cz