Věc bratří Mašínů se vrací na českou mediální scénu s takřka neuvěřitelnou vytrvalostí. Pravidelně se kolem ní rozhoří ostré spory, aby pak po jisté době vyhasly na všeobecnou únavu.
Účastníkům těchto bojů se většinou nedaří dohodnout ani na základních pojmech a problémech. Především však velikým obloukem obcházejí nejzávažnější otázku celého případu. Otázku, která od doby Mašínů neustále nabývá na významu.Z tohoto hlediska je pak možno vést pomyslnou spojnici mezi Mašíny na úplném počátku a třeba Usámou bin Ládinem, který stál za výbuchy u amerických zastupitelství ve dvou afrických městech. Málokdo bude asi ochoten toto spojení vidět, avšak: Saúd Ládin zabil stovky nevinných, a především zcela nezúčastněných Afričanů, aby jejich prostřednictvím Spojeným státům sdělil, že je nenávidí. Mašínové zabili dva drobné přisluhovače, aby komunistickému státu oznámili, že mu vyhlašují válku. (Doufám přitom, že vypravěči nevěří své pohádce o tom, že odstřelení bankovního zřízence bylo nutné, aby se Mašínové probojovali na druhou stranu.)
Nejschůdnější tedy asi bude přiznat, že bratři Mašínové měli důvody a právo postavit se na odpor komunistickému režimu, že však svou akci prostě věcně nezvládli. Takový kompromis by umožnil, aby se celá kauza konečně odsunula, kam patří - tedy do historie. V opačném případě, obávám se, jejich obhájci, byť nevědomky, zčásti legitimizují jeden z nejhorších fenoménů 20. století - městský terorismus.
Daniel Kumermann
Publisher: Martin Jan Stránský Foundation.
Address: Národní 11, 110 00 Praha 1,
tel.:(4202) 22 075 600,
fax:(3202) 22 075 605.
email: np@nadacemjs.cz